PDA

View Full Version : Предложения, Правила, Промени и Всичко за ДЕБАТА!



SWASTIKA
07-20-2009, 21:42
Тук ще бъде всичко за структурата на дебата...

Предложенията за бъдещите дискутирани теми, предложения за промени и всичко останало.

Ако може да вдигнем темата под Първи форумен ДЕБАТ, няма да бъде лошо. :-o

x3eme
07-20-2009, 21:45
Много избързваш.Изчакай поне сегашния да приключи в събота,тогава ще го мислим.

SWASTIKA
07-20-2009, 21:46
Много избързваш.Изчакай поне сегашния да приключи в събота,тогава ще го мислим.

Всичко се мисли предварително. :)

x3eme
07-20-2009, 21:47
Ок,кажи си предложенията.

machoka
07-20-2009, 21:49
в една тема записване и дискусии и всичко останало? ще стане манджа с грозде ;)

SWASTIKA
07-20-2009, 21:49
Малко предложения от мен...

1. Трябва да се структорират основните правила на играта - започване, свършване и etc.

Не знам това ограничение - 3 последователни поста от един отбор като таван дали е много правилно, защото...

Като един стратегически отбор, един от двата отбора може да изчака другия да направи 3 мнения едно след друго и да се наговорят да не отговарят до последния ден, така ръцете на единия отбор ще са изцяло завързани, а и няма да има дискутиране, а просто чакане...

Не мисля, че трябва да има таван за мнения на отбор... Предлагам таван за мнения на човек... Да няма право да пуска 3 последователни поста и точка по въпроса. Тоест максимум да е 3, дори 2, защото винаги може да редактира.

Двата отбора да имат пълното право да правят с постовете на другия отбор какво си пожелаят - цитират, боядисват, разчленяват и прочие, защото дори и да постват нечий цитат, това си остава техен пост.

Виждам, че играта набира популярност и е доста интересна... Поне за сега виждам едно доста добро развитие, което включва доста мислова борба и за двата отбора...

2. Предлагам да има два почти паралелни дебата, ЗАЩОТО:


Всеки, който е участвал може да иска да участва отнова и отнова, което не мисля да забраняваме... Доста от тези, които не участват си мислят, че ще застанем пак ние и те няма да се вредят, а именно за това мисля да се дават 2 дни записване или 1 ден (24 часа)...

Дори ние старите да играем, не значи, че на другите ще им е забранено да се присъединят към нас...

Няма да се паднем същите, във всеки нов дебат се обсъждат различни неща, така че и нашата позиция ще бъде различна.

3. Предлагам и да се направи една тема, която ще е специално за предложения за теми...


Почти паралелни казвам, защото:

Ако една тема свършва във вторник, друга трябва да свършва във петък или събота, да има време екипа то съдии да разграничи печелившите от загубилите. Така ще има повече интерес, специално според мен. :)

SWASTIKA
07-21-2009, 13:36
Дайте идеи за теми... :)

SWASTIKA
07-21-2009, 13:37
в една тема записване и дискусии и всичко останало? ще стане манджа с грозде ;)
Добре, Мачо, напълно съгласен съм, дай идея как да процедираме... :)

ПП: Така структурирана не можеш ли да я вдигнеш? :)

machoka
07-21-2009, 14:14
Ти да нямаш някаква мания за вдигнати свои важни теми ?

Какво да и вдигам, като нищо няма да излезе от нея.. не я затварям за да се убедиш сам.

Както се каза, ще изчакаме да приключи настоящият дебат и после ще видим кое-как е било и какво ще се промени.

SWASTIKA
07-21-2009, 14:26
Ти да нямаш някаква мания за вдигнати свои важни теми ?

Какво да и вдигам, като нищо няма да излезе от нея.. не я затварям за да се убедиш сам.

Както се каза, ще изчакаме да приключи настоящият дебат и после ще видим кое-как е било и какво ще се промени.
Не. Нямам такава мания.
Няма значение на кой е темата, тя обхваща други неща.
С другото съм съгласен. :)

plmn
07-21-2009, 15:59
По-добре този да свърши първо, после всички, които имат забележки и предложения да си ги кажат.

SWASTIKA
07-21-2009, 18:39
По-добре този да свърши първо, после всички, които имат забележки и предложения да си ги кажат.
Ок. Какво пречи даването на предложения за тема по дебата?

plmn
07-21-2009, 19:33
Теми на дебата може да се дават винаги.Дали тук или в друга сходна тема.Имах предвид другите препоръки/забележки засягащи самия дебат да са след неговия край. : )

SWASTIKA
07-21-2009, 23:11
Теми на дебата може да се дават винаги.Дали тук или в друга сходна тема.Имах предвид другите препоръки/забележки засягащи самия дебат да са след неговия край. : )

Разбира се.

SWASTIKA
07-23-2009, 15:11
Истината и Лъжата, това ми е новата идея...

Кое от двете е по - правилно?
Истината, която наранява, или лъжата, която прикрива болката?

Нещо такова... Да се вземат двете крайности. :)

b0Nb0n
07-24-2009, 09:47
аз ви предлагам първите няколко пъти да си избирате не чак толкова интересни теми за да може хубаво да измислите правилата
не ми стана много ясно как комисията определя победителя ?

plmn
07-24-2009, 10:00
не ми стана много ясно как комисията определя победителя ?

Определят победителя базирайки се на това колко добре е защитена дадена теза. Дали е подкрепена с факти, картини, видео материали (пример). Структурата на поста, ясното и точно изразяване също се взимат под внимание. Не съм в комисията, но мисля, че това са някой от критерии им за оценяване.

SWASTIKA
07-24-2009, 10:11
Би трябвало това да са критериите + още някакви... :)

SWASTIKA
07-24-2009, 10:30
Всъщност добрата теза се защитава с думи, факти и аргументи... всяко използване на помощни аудио-визуални материали, прекомерно цитиране на други източници, освен за обосновка на дадени факти (т.е. без изразяване на мнение), би трябвало да смъкват от общата оценка. ;)

Това че цитирам някакви неща, прави ли ги по - малко верни?
Опитваме се да разграничим правилно от неправилно.

Това не са забранени неща, нито за единия, нито за другия отбор. :)

А и факти без цитати? :-D

b0Nb0n
07-24-2009, 10:45
Всъщност добрата теза се защитава с думи, факти и аргументи... всяко използване на помощни аудио-визуални материали, прекомерно цитиране на други източници, освен за обосновка на дадени факти (т.е. без изразяване на мнение), би трябвало да смъкват от общата оценка. ;)
тъй тъй

а няма ли да е по добре ако примерно след като се избере темата двата отбора да изложат и защитат тезата си с един общ пост като всеки отбор трябва да пусне този пост в някав определен интервал примерно в понеделник започва играта и се дава някво време да кажем два дни за да се формулира тоя пост и на втория ден между примерно 13 и 14 отборите трябва да пуснат поста и след това вече да се оборват твърденията като примерно секи отбор има право на 3 поста на ден(тва зависи от колко хора се състои отбора) с които да обори тези твърдения и един играч да няма право от 1 пост на ден и накрая както някои предложил заключителен пост подписан от всички играчи от отбора

hottie
07-24-2009, 10:48
Това вече е сложно, защото не всички разполагаме с такова време. Някои от нас работят, други са на море, трети имат други ангажименти и пр.

b0Nb0n
07-24-2009, 11:02
Това вече е сложно, защото не всички разполагаме с такова време. Някои от нас работят, други са на море, трети имат други ангажименти и пр.
има начин посто вместо 7 дена ще станат 14 като на всеки 2 дена пак в някав интервал от време съгласувам със всички участници ще трябва да си постнат като за по лесно може един отбор да се състои от четен брой играчи като най добре е да са 4 и да се разделят на защитници и нападате ли като отново всеки играч има право на 1 пост на 2 дена в случея
защото както е в момента то едните могат си пишат колкото искат другите да седат и да чакат и в последния момент да изцвъкат всичко и другия отбор няма време да реагира

SWASTIKA
07-24-2009, 11:08
Това вече е сложно, защото не всички разполагаме с такова време. Някои от нас работят, други са на море, трети имат други ангажименти и пр.
има начин посто вместо 7 дена ще станат 14 като на всеки 2 дена пак в някав интервал от време съгласувам със всички участници ще трябва да си постнат като за по лесно може един отбор да се състои от четен брой играчи като най добре е да са 4 и да се разделят на защитници и нападате ли като отново всеки играч има право на 1 пост на 2 дена в случея
защото както е в момента то едните могат си пишат колкото искат другите да седат и да чакат и в последния момент да изцвъкат всичко и другия отбор няма време да реагира

Твърде сложно, това е просто дискутиране. :)

Нека има правила, но в рамките на нормалното. Основни правила... :)

hottie
07-24-2009, 11:10
Ами то това си е до стратегия, а всеки отбор си избира сам стратегията :) а 14 дена според мен са много. То 7 с много, а пък 14..

SWASTIKA
07-24-2009, 11:11
Сега едно предложение от мен...

По някое време от играта може да има "Change position" и всички от отбор Benedictus минават в Sanctus, а всички от отбор Sanctus в Benedictus. 8-)

hottie
07-24-2009, 11:13
Сега едно предложение от мен...

По някое време от играта може да има "Change position" и всички от отбор Benedictus минават в Sanctus, а всички от отбор Sanctus в Benedictus. 8-)

Хаха това е яко :D ама сигурно така мненията ще се повтарят. Ще стане манджа с грозде :D

hottie
07-24-2009, 11:14
По-добре да няма отбори, а индивидуални сблъсъци между двама... :-x

е то това редовно става 8)

b0Nb0n
07-24-2009, 11:25
Твърде сложно, това е просто дискутиране. :)

Нека има правила, но в рамките на нормалното. Основни правила... :)
като е дискотиране основните правила са си на раздела и форума а и вие искахте да се получи нещо по различно от дискотиране в момента просто сте ограничили броя на дискотиращите и техните мнения и сте поставили краен срок на дискусията

SWASTIKA
07-24-2009, 13:20
Има и ЩЕ има още правила. :)
Тук сме за да ги обсъдим. :-o

SWASTIKA
07-24-2009, 17:20
Всичките ми предложения за теми до момента са:

Истината и Лъжата.

Кое е по - правилно? Болезнената истина или лъжата, която не предизвиква болка? В тази насока...

Справедливостта и Отмъщението.

Законовия ред правилата на отмъщението?

Кокошката или яйцето?

Да бъдеш или да не бъдеш?
:)

hottie
07-24-2009, 17:21
кога и в колко е края на дебата?

SWASTIKA
07-24-2009, 17:36
Събота в 19:00 часа.

Canis_Dirus
07-25-2009, 00:35
По-добре да няма отбори, а индивидуални сблъсъци между двама... :-x
Тук съм съгласен Или да се намали бройката на участниците в един отбор до 3. В нашия от 5 човека, 2 не пишат въобще, един съвсем малко. С 5 човека не може да се създаде структура и да се изработи подход (всъщност може, но зависи, кой 5). Тоя първия двубой е пълен провал. Никаква структура, хаотични постове и тн.

Според мен темите трябва да бъдат избирани и малко по-"абстрактни".

Примерно "Оправдано ли е извършването на убийство, за да спасиш друг човешки живот", или някоя друга дилема тип Кант от по-общ характер. Избор на типични дилеми с два възоможни изхода. Tertium non datur!
Целта - да няма готови източници и да се изказват лични мнения. Да се следи за логическа нишка, построяване на мисълта.

Графика предлагам да е:
1. Обявяване на тема и участници - събота. По три мнения на участник. 1 входно и едно изходно на отбор.
2. Първи мнения от всеки в Понеделник до 18 часа.
3. Втори мнения - Вторник до 20 часа
4. Трети мения - Сряда -22 часа
5. Финално мнение на отбора. Петък сутринта.
6. Всеки отбор отговаря на три въпроса от "публиката" или журито
7. Събота се обявява победител и тече избор за нова тема.

Canis_Dirus
07-25-2009, 00:37
^ това вече го бях предложил в някоя от темите...

Проблема засега е отборната игра и как да си в отбор с хора, които не осъзнават какво им говориш и ти преебават немалко часове търсене на информация, четене, преводи, бистрене на стратегия и писане на постове... :smt013

Пий една студена вода и ще ти мине. Ама внимавай, че аз за малко да се удавя :(

Canis_Dirus
07-25-2009, 00:55
Ако следващите дебати са като този - само името му "дебат". Повече прилича на махленски спор.

Няма проблем да си с хора, които не познаваш. Случвало ми се е да работя заедно с хора, които виждам за 2 път и познавам само по име, но да подхождаме систематично към проблема и да се получава симбиоза. Ако ще са отбори, да се играе отборно. Не става, всеки да тегли каручката към себе си. Трябва да се изгради структура.

Canis_Dirus
07-25-2009, 01:56
Структура се гради трудно с хора, които не си виждал, имате различни режими и т.н.


Съотборници, това съобщение го пращам на всички.

Предлагам да си изградим аргументацията по следния начин.

I. Въвеждащ пост, в които съобщаваме позицията си и изброяваме 4-5 основни аргумента против аборта след 4 месец.
Примерно:
1. Това е убийство, понеже плода вече е оформен индивид.
2. Здравни рискове за майката

и тн. Общо взето всеки да си намери довод, който смята за подходящ и да го изложи в порядъка на 200-250 думи.

II. След това всеки взима по един аргумент и го разработва.

Аз искам да пиша по това, че е убийство.

III. Намиране на слаби места и оспорване аргументите на противника. Тук отново ги разпределяме по равно.

IV. Заключение и обобщение

Иначе на всеки ще му се налага да работи по някакви проекти с напълно непознати хора.

А да. Важен момент в една дискусия е, че двата отбора трябва в началото да работят заедно, за да дефинират точно проблема. Аз опитах с първия пост, но не получих нужния отговор. (Вярно, че малко извърташе нещата в наша полза, но трябваше да се отговори по друг начин.)


Абе тоя Дебат е загубена кауза.

SWASTIKA
07-25-2009, 04:13
Те идеите страхотни от всички вас, но:

Темата се прави за повече интерес и разнообразие, а един път в деня е голямо ограничение... Всмисъл аз мога да кажа хиляди неща, но ме мързи да ги структурирам в един пост.

На някои отбори може самата стратегия да им е такава и да не искат да се структурират. Все пак комисията акцентира в/у това, но да не забравяме главната цел - да победим другия отбор... Всеки може да се изказва някак си, но не всеки може да е в отбор...

С квота на постовете няма никаква интрига, а най - доброто на форума е интригата. С повече постове могат да се дискутират хиляди неща, дори през вечерта...

Другото е, че не всеки може да бъде активен всеки ден, за това да се включва когато и както иска, а дори и един човек да пише, нали знаете война и сам е войн...

А ако са по 3 - ма човека на отбор, ще бъде като да дадеш един кокал на 10 кучета и да ги оставиш... Борба за влизане в играта, чакане и т.н. Някой желаещ може да не се включи седмици наред.

Това също според мен не трябва да е ограничено, но не знам...

Иначе нищо против предложенията, разбира се... :-o

b0Nb0n
07-25-2009, 05:01
на мен на канис предложенията ми харесват нещо като моите но по лесно което е по добрия вариянт

пак тва дето всеки не може да влиза всеки ден или че е зает дрън дрън аз ви дадах пример просто по големи срокове пак после а не то е много време хем нямате време после пак времето било много
пак които не може да участва всеки ден то няма смисъл да играе кво аз се записвам да играя и пиша само веднъж и оставам моя отбор с човек по малко и ги прецаквам тъпо е

а ограниченията на постовете е за да могат всички да взимат равно очастие в играта и постовете така ще бъдат по изпипани и нали изкате дискусии на високо ниво така ще се покачи нивото и на комисията ще им е по лесно
а пък гледаш в момента е има тая свобода и кво се получава

hottie
07-25-2009, 08:39
АБе дебата можеше да потръгне и добре, но....... както и да е. Ще се стараем следващите да са по-добри. Все пак това е първия. Видяхме за какво става въпрос, кое е добре и кое не е и мисля, че следващите ще са по-успешни(надявам се :D )

SWASTIKA
07-25-2009, 12:17
на мен на канис предложенията ми харесват нещо като моите но по лесно което е по добрия вариянт

пак тва дето всеки не може да влиза всеки ден или че е зает дрън дрън аз ви дадах пример просто по големи срокове пак после а не то е много време хем нямате време после пак времето било много
пак които не може да участва всеки ден то няма смисъл да играе кво аз се записвам да играя и пиша само веднъж и оставам моя отбор с човек по малко и ги прецаквам тъпо е

а ограниченията на постовете е за да могат всички да взимат равно очастие в играта и постовете така ще бъдат по изпипани и нали изкате дискусии на високо ниво така ще се покачи нивото и на комисията ще им е по лесно
а пък гледаш в момента е има тая свобода и кво се получава

Хей, опитваме се да направим обикновена дискусия с простички правила...

Не ни трябват правила като за покер или белот.

Това си остава просто дебат, всеки си се записва и е независим от другите, защитава си неговата позиция (в която се е паднал) и това е.
Не всеки е длъжен да играе в отбор и т.н.

Не всеки е длъжен да се съобразява с дните с часовете и прочие.

Това е стегнат вид, който ще хареса на много малко хора.

И пак казвам, някои хора имат време да напишат 50 поста на ден, а други имат време да напишат 1 пост, ама чак на следващия ден...

Колкото повече постове, толкова по - добре, без да се притесняваш, че някога ще свърши броя им и, че няма да можеш да пишеш...

Все едно да играеш контра и да ти свършат патроните на всички оръжия, а нож да не участва?

То си е интересно да има всякакви неща из играта...





Моите предложенията са:


1. Да има "максимум постинг" - всеки участващ има право да напише само 2 последователни поста, друго ограничение спрямо постовете, да няма.


2. Дебата да е от Понеделник до Петък, а в Събота и Неделя да се мисли нова тема, плюс това комисията да си свърши работата, без много зор...
:)

Genetix
07-25-2009, 12:27
на мен на канис предложенията ми харесват нещо като моите но по лесно което е по добрия вариянт

пак тва дето всеки не може да влиза всеки ден или че е зает дрън дрън аз ви дадах пример просто по големи срокове пак после а не то е много време хем нямате време после пак времето било много
пак които не може да участва всеки ден то няма смисъл да играе кво аз се записвам да играя и пиша само веднъж и оставам моя отбор с човек по малко и ги прецаквам тъпо е

а ограниченията на постовете е за да могат всички да взимат равно очастие в играта и постовете така ще бъдат по изпипани и нали изкате дискусии на високо ниво така ще се покачи нивото и на комисията ще им е по лесно
а пък гледаш в момента е има тая свобода и кво се получава

Няма смисъл да се слага 2 седмици период по подразбиране. Ако има нужда от още време се обсъжда и срока се удължава до 2 седмици при положение че е необходимо.

Да трябва да се организира всичко много по-добре. Тосе превърна в някакъв уличен спор, но да ограничаваме постовете за да получим подобен ефект е грешен подход. Трябва всичко да се изясни от участниците и те да разберат как е правилно да се води дебат. Имаше едно много хубаво документче, дето machoka беше пуснал за дебатите в Оксфорд.

SWASTIKA
07-25-2009, 21:33
Вижте сега, на който не му харесва, запазва правото си да не участва.

На тези, които им е интересно и проявяват желание да играят в такъв дебат, нека се ограничат върху тези примерни теми, които дадох.

Изберете една, ще направим тема за записване по темата, която сме избрали и ще започнем втория форумен дебат. :)

Избирайте си между:

1. Истината и Лъжата.

Кое е по - правилно? Болезнената истина или лъжата, която не предизвиква болка? В тази насока...

2. Справедливостта и Отмъщението.

Законовия ред или правилата на отмъщението?


Айде като има 4-5 човека подкрепили едното, го приемаме за тема и това е. Няма нужда да протакваме.
:)

RAWRRR
07-25-2009, 21:39
Въпреки че няма повече да участвам в дебати,ще поптам защо тези теми?

Много по-добри са социалните теми,като например за или против пушенето на обществени места?

А не някакви блудкави..

Canis_Dirus
07-25-2009, 21:49
Въпреки че няма повече да участвам в дебати,ще поптам защо тези теми?

Много по-добри са социалните теми,като например за или против пушенето на обществени места?

А не някакви блудкави..
Аз предпочитам абстрактините, защото тогава спорът не се свежда до търсене на аргументи, а до логика, построяване на мисълта и тн.

По-абстрактно мислене, а не да изреждаме плюсове и минуси!

SWASTIKA
07-25-2009, 21:54
Не са само тези две, те са просто пример.

Давайте предложения. :)

SWASTIKA
07-25-2009, 22:28
Айде давайте предложения, де... :-o

b0Nb0n
07-25-2009, 23:29
2 седмици съм го дал като пример не приемайте числата буквално тва колко да е дълаг и времето за което трябва да изгорвиш поста си е най удачно да се избира от играчите да им е удобно на всички
и много бързате с тоя втори дебат ама както и да е вие си знаете

leprechaum
07-26-2009, 07:46
По-абстрактно.. като първа идея ми дойде:

Да получаваш или да даваш- кое е по-добре.

Иначе за нещо социално.. аз съм дебатирала на тема: Да вярваме ли в Дядо Коледа. 8-)

Nam3less3
07-26-2009, 07:51
Политическа, филисофска или религиозна тема би било добре да е. Останалите са стандартни, и на тях е отговорено стотици пъти.

leprechaum
07-26-2009, 08:16
Аз лично съм за социални теми, защото при една абстрактна тема ще има субективни мнения и дискусията ще може да се дърпа в съвсем различни посоки. Докато социалните е по-лесно да се поставят в някакви рамки.

Тоя форум не е готов за абстрактни теми! Ахъъ

hottie
07-26-2009, 08:56
А може една по-абстрактна и една социална и пак да се тегли жребий..каво на кандидат студентски изпит 8-)

SWASTIKA
07-26-2009, 12:37
Давайте идеи за теми. :)

SWASTIKA
07-27-2009, 11:58
Желаещи за дебат?

Хайде да се събираме и да направим двата отбора... :)

hottie
07-27-2009, 21:06
Аз заминавам за море и ме няма поне месец, така че по-нататък. Дано се получат интересни и по-сполучливи :)

Ilikeliljon
07-27-2009, 21:15
Аз съм желаещ за дебат:) :) :)

leprechaum
07-27-2009, 21:25
Аз ще се радвам да се включа, ако идеята не е умряла докато се върна. :-o

SWASTIKA
07-27-2009, 21:43
Сега за стотен път - Дайте предложения за теми. :-o :)

Ilikeliljon
07-27-2009, 22:39
Сега за стотен път - Дайте предложения за теми. :-o :)

Ами не знам каква да е темата, но хайде да е една тема, която е много оспорвана, много трудна и много особена. Хомосексуализма-отклонение или не?. Тоест дали хомосексуалността е отклонение или не :) :)

SWASTIKA
07-28-2009, 02:46
Хубаво.

Приели идеята? :)

Не може прост ей така да се започне нов дебат... :)

OtherDimension
07-28-2009, 10:02
ето ви тема :

Обратен ли е свастика или просто обича да си играе с пръстче?

SWASTIKA
07-28-2009, 10:29
ето ви тема :

Обратен ли е свастика или просто обича да си играе с пръстче?

Мисля, че един възпитан човек не би говорил за някой, който дори не знае как се казва, да не говорим, че никога не го е виждал. :)

OtherDimension
07-28-2009, 15:49
оу, ти си най-възпитания