PDA

View Full Version : Бахайската общност



Nam3less3
07-26-2009, 05:43
Наскоро прочетох за Бахайската общност, обединяваща няколко милиона души според тях.

Основни принципи на Бахайската вяра:

* Единство на човечеството
* Равнопоставеност на жените и мъжете
* Изкореняване на предразсъдъците
* Отстраняване на крайностите на бедност и богатство
* Независимо проучване на истината
* Всеобщо образование
* Религиозна търпимост
* Хармония между наука и религия
* Световна федерация на народите
* Всеобщ допълнителен език(английски)

Бахаулла подчертава важността на:

* Честността
* Благонадеждността
* Целомъдрието
* Службата на хората
* Чистотата на мотивите
* Щедростта
* Делата пред думите
* Единството
* Работата като форма на богослужение

Бахаулла забранява:

* Убийството
* Кражбата
* Лъжата
* Изневярата и извънбрачните връзки
* Хазарта
* Алкохолните напитки
* Наркоманията
* Клюкарството и злословието

На теория звучи добре, но лично на мен не ми харесва политическата им идея за глобализация, а и учението им отрича алкохола :D
Също не ми допада и това, че организират църковна институция с групови молитви. Уж са за независимо проучване на истината(примерно сред тях да има християни, мюсюлмани, атеисти и т.н.), а пък твърдят, че си имат техен пророк и свещенна книга. Само основните им принципи звучат добре.

Nam3less3
07-26-2009, 06:53
Това са тайните масони.Мисля, че които и масони да вземеш(щото тая дума се използва за доста видове организации) нямат много общо с бахаите.

SolusChristus
07-26-2009, 09:34
Нещастни еретици са това.

blackvelvet
07-26-2009, 11:46
Ей значи,веднага почвате с тея...глупости.Човека просто попита дали одобряваме идеите им....стига с лошо още от началото :D

Nam3less3
07-27-2009, 03:21
А на вас харесват ли ви основните им принципи, и ако не кои не ви харесват и защо?

blackvelvet
07-27-2009, 06:22
Ами аз не съм съгласна с това за целомъдрието,единството и чистотата ня мотивите....звучи ми някак нереално.А това,което Бахаулла забранява...еми,приличат на 10-те Божи заповеди...всъщност,това го има във всяка една религия.