PDA

View Full Version : Проблем с компа



Ilikeliljon
07-27-2009, 07:28
От известно време имам проблем с компа и не мога да разбера от какво е. Изключва се с един пищящ звук. Казаха ми да извадя рама и да чуя дали пищенето е същото, направих го, не беше. Имам програмата Tune up и съм забелязал, че честата на изключване намалява, когато дефрагментирам хубаво дисковете, но и това не е проблема, защото продължава да се изключва. Стига се до там, че дори не мога да гледам клипове във вибокс и ютуб, защото ще се изключи. Отварях го, гледах откъде пищенето, отначало ми се струваше, че е от харда, но сега вече не съм много убеден, че е там, защото ми казаха, че там няма какво да пищи. Идва някъде от дънната платка, където са всички работи. Дано някой има някаква идея, защото на който казва всички казват, че не са чули такова нещо :oops: :oops:

doomkillerr
07-27-2009, 08:05
Много е вероятно в горещите дни на последък да ти прегрява или дъното или някой друг компонент на компютъра!!!

Ето например снимка на температурите на моя компютър (но сега не е толкова топло все пак): Щракни точно тук за снимката!!! (http://img198.imageshack.us/img198/6845/15649238.jpg)

Както можеш да забележиш на снимката температурата на дънната платка и на чипсета са много по високи от останалите. Това е така защото на CPU-то имам доста по голям охладител от оригиналния за процесора, а видео картата ми е с пасивно охлаждане + допълнително монтиран голям вентилатор за допълнително охлаждане. Така проблеми с тях няма да имам по отношение на прегряване, остава ми само по-високата тампература на дъното, но за сега проблеми нямам - дори в най-горещите дни! :)

Ilikeliljon
07-27-2009, 08:13
Хм, звучи логично, но няколко факта. Компа ми стои отворен от двете страни, тоест кутията е отворена за охлаждане. И когато съм го купувал ми го дадахо overclock-нат, може ли след толкова време да дава вече признаци на прецакване. Не мисля, че е от горещините, защото го е правил проблема и в хладен ден. Преди два дни, просто както си стоя и си изключи. Дори без пищене, без нищо, просто си изключи. :-o :-o Други идеи имаш ли? Ако искаш питай, доколкото мога ще ти отговоря

doomkillerr
07-27-2009, 08:40
Уффф - ми на много неща може да се дължи проблема! До колкото знам при Overclock - процесора се изтощава по бързо от обикновенно (кристалине в процесора) и може вече това да са първите признаци, че си заминава. Възможно е също така да се изключва от непостоянно напрежение в мрежата (когато "мигне" тока - моя компютър се изключва понякога от това), може да имаш някой подут кондензатор на дъното и куп други причини... Най-добре е да пробваш различни варианти и да видиш на какво са дължи проблема! Същото което правят и в един сервиз, ако го занесеш на пример - сменят компоненти, оглеждат за проблеми и така докато локализират причината... Понякога и те не могат да кажат от какво е точно... :?

Ilikeliljon
07-27-2009, 09:01
Хм, ами компа ми е доста дъртичък на 6 години, може и наистина да показва вече първи признаци на деградация. Че мрежата където съм е малко кофти така, но надали е от нея. А за кондензатор, който е подут не виждам, защото компа ми е отворен и така като огледам не виждам нищо подуто. Явно ще трябва да го нося на сервиз, макар че като го бях занесъл веднъж да ми сменят Lan картата, която изгоря при удар на светкавица им казах и за това и те ми казаха, че докато са работели по него не е имало проблем. Странна работа. Добре благодаря за отговорите :) :)

Kris4an0
07-27-2009, 11:27
Офф, съчувствам ти за тоя проблем, щото знам какво е... и аз имам подобен проблем и наистина е много отвратително и трудно за разгадаване. Защото както ти каза doomkillerr причините може да са изключително много. Аз вече съм с този проблем от 2-3 години и няколко пъти съм го носил в сервиз, те уж го оправят но всичко е временно. Дори и в момента ми прави такива фасони, само че засега се търпи защото най-много да се изключи веднъж на 5-6 часа, някой път пропуска и цели дни ;) И така... от години вече ми се появява периодично този проблем и така и не можем да го разрешим. Дори тема бях писал тук и в нея големи анализи бяха, накрая останаха 3-4 причини сред които е трудно да разгадая коя е.
Успех, дано си оправиш компа! :)

CucAgMuH
07-27-2009, 12:58
Ilikeliljon, премахването на страничните капаци само по себе си не решава проблема ако машината прегрява. Идеята при охлаждането е да се създаде въздушен поток, който да вкарва свеж въздух и да отвежда вече притопленият извън кутията(надалеч от греещите части).

Спокойно можеш да си гледаш температурите с програмка от сорта на тази. (http://badmin.org/f/programs/HWMon.exe) Проблеми до 60 градуса не би трябвало да има, а ако кажеш какви точно са чарковете по компа спокойно можем да ти кажем какви са TjMaxTemp(максимална допустима температура на контактната площ с охладителя).

За overclock-ната машина е критично важно да следиш подобни стойности. А шестгодишна overclock-nata машина... проблемите може да са много. Наблюдавай си температурите по време на работа и ако достигнат плашещи стойности(над 60 C) вече трябва да мислиш как да подобриш охлаждането(вариантите са доста).

Ако проблема не е в температурите - разкарай overclock-а. Пусни машината на фабричните й стойности. Би трябвало да стане по-стабилна.

Ilikeliljon
07-27-2009, 15:30
Ами показва стойности, които определено не са ми познати и на TMPIN2 са най-високи 83 градуса, като показва три измервания 80, 82, 83 градуса. Всичко друго е с ниски градуси, около 40 и нещо. :-o :-o А ти Kris4an0 можеш да ми кажеш до какви 3-4 варианта сте достигнали? А също така и не знам как да си върна компа на базовите си стойности. Знам че се прави от Биоса, но какво точно и как не :-o :-o

SolusChristus
07-27-2009, 17:22
Какво точно е пищенето и от къде идва? По това по принцип се познава проблема.

Влизаш в BIOS-а и казваш да върне на "оптималните" настройки.

Ако пак се получава, го даваш на Fail-Safe настройките. :)

Преинсталираш Windows с пълен формат, инсталираш само нужните програми и внимаваш за вируси.


Ако отново имаш проблеми е хардуерно и е време за нова машина. :) Вече не са скъпи, по 200 лв можеш да ги намериш втора ръка сносни.

Ilikeliljon
07-27-2009, 17:27
Какво точно е пищенето и от къде идва? По това по принцип се познава проблема.

Ми как да го обясня с честота на сирена, но не звучи като сирена, просто така пищи, откъде пищи, все още не знам. По-горе съм писал, че ми казаха да пробвам да измъкна рама, защото тогава пищи и да видя дали е от там, но се оказа, че пищенето е друго. Не мога и аз да разбера откъде идва, мислех, че е от харда, но ми казаха, че там няма какво да пищи. Явно идва някъде от дънната платка, ама откъде точно и досега не съм разбрал. :-o :-o

music_pirate
07-27-2009, 21:33
Моя пищи когато го включвам, защото вентилатора на процесора не стартира веднага (щото няма нужда) та както пише по горе, влез в биос провери на кои опции ти е зададен звуков сигнал, вкючи-изключи някои за да разбереш защо пищи ... като ти е отворен капака погледни да не би някой от вентилаторите да не върти на пълни обороти. Според мен проблема е при вентилатор така температурата се покачва, сигнализира и в крайна сметка изключва да не стане някой фал : D . Успех

SolusChristus
07-27-2009, 21:46
Какво точно е пищенето и от къде идва? По това по принцип се познава проблема.

Ми как да го обясня с честота на сирена, но не звучи като сирена, просто така пищи, откъде пищи, все още не знам. По-горе съм писал, че ми казаха да пробвам да измъкна рама, защото тогава пищи и да видя дали е от там, но се оказа, че пищенето е друго. Не мога и аз да разбера откъде идва, мислех, че е от харда, но ми казаха, че там няма какво да пищи. Явно идва някъде от дънната платка, ама откъде точно и досега не съм разбрал. :-o :-o

Като пищи изключва ли се?

Опиши точно пищенето... 2 къси 2 дълги?

Ilikeliljon
07-27-2009, 22:48
Какво точно е пищенето и от къде идва? По това по принцип се познава проблема.

Ми как да го обясня с честота на сирена, но не звучи като сирена, просто така пищи, откъде пищи, все още не знам. По-горе съм писал, че ми казаха да пробвам да измъкна рама, защото тогава пищи и да видя дали е от там, но се оказа, че пищенето е друго. Не мога и аз да разбера откъде идва, мислех, че е от харда, но ми казаха, че там няма какво да пищи. Явно идва някъде от дънната платка, ама откъде точно и досега не съм разбрал. :-o :-o

Като пищи изключва ли се?

Опиши точно пищенето... 2 къси 2 дълги?

Ох, трудна работа да го опиша. Прави да речем тън-тън, дори вече не се вижда нищо на монитора, в смисъл е изключен и продължава още секунда и се чува това тън-тън.Може би къс-дълъг, къс-дълъг, но не съм сигурен. :-o :-o