PDA

View Full Version : Тютюн



UnaBletoLoVeU
07-27-2009, 22:38
Тази книжка е в списъка със задължителната литература след 11 клас. Та се чудих има ли такива тук, които са я чели/започнали да четат. Едва стигнах до 400 и някоя страница, защото ми е адски сдухващо да чета на 3 реда изречение като "по мъртвешко бялото му лице...тъжни и меланхолични..."...Та само мен ли тази книга ме вкарва в някаква депресия? Вече сериозно се отказвам от нея. И без това Борис тъкмо умря...

XceSS
07-27-2009, 22:46
Аз преди матурата гледах филма.

Nam3less3
07-27-2009, 22:50
Много интересен сюжет има. От най-добрите български романи е, не случайно.

UnaBletoLoVeU
07-27-2009, 22:51
И от филма се сдухвам, и от книгата.
Ако не беше интересен, щях ли да се мъча и да ми е гадно 2-3 часа след като я затворя тая книга? :D
Май само на мен ми действа така.

JackASS82
07-27-2009, 23:00
Прочети я, няма да сбъркаш. Не е по-сдухващо от реалността. Нали сме корави, няма да се сдухваме. Филма е съкратена версия, книгата е по-добра 8-)

Ilikeliljon
07-27-2009, 23:16
Така е хубаво да се прочете романа, макар да се надявам, да се прочете в оригиналната версия, а не в преработената. Сигурно са ви преподавали, че са накарали Димитър Димов да преработи романа, защото в него нямало нищо за работническата партия. Филма е направен по преработената версия :) :)

caseoftheex
07-28-2009, 06:55
Мда, аз съм я чела. Много хубава книга е... и сюжета е много интересен. Накрая наистина е кофти. 8-) Малко наистина прекалява с описанията, ама ако липсваха, нямаше да разбереш самата атмосфера. Прочети я, заслужава си. :)

А таковата, искаш ли да ми кажеш книгите от списъка кои са? :)))

blackvelvet
07-28-2009, 06:57
И аз я чета сега....прескачам някои моменти,където много се задълбават нещата :-D ,но като цяло книгата ми харесва.Интересна ми е. :)

WILD__BOY
07-28-2009, 07:16
преекспонираш нещата... вместо да си вадиш изводите защо героите така са изградени, ти се сдухваш - напълно безсмислено според мен. книгата е много добра и не мисля, че си поставя плоската цел да кара хората да се чувстват зле

UnaBletoLoVeU
07-28-2009, 10:16
Мда, аз съм я чела. Много хубава книга е... и сюжета е много интересен. Накрая наистина е кофти. 8-) Малко наистина прекалява с описанията, ама ако липсваха, нямаше да разбереш самата атмосфера. Прочети я, заслужава си. :)

А таковата, искаш ли да ми кажеш книгите от списъка кои са? :)))

Имаш ли сборника "66", един жълт с тестове за 11 клас. Ако да, отзад ги има за 11 и за 12 клас книгите. Ако не, кажи да ги препиша :)

Goebbels
07-28-2009, 10:46
Така е хубаво да се прочете романа, макар да се надявам, да се прочете в оригиналната версия, а не в преработената. Сигурно са ви преподавали, че са накарали Димитър Димов да преработи романа, защото в него нямало нищо за работническата партия. Филма е направен по преработената версия :) :)

И аз исках да прочета автентичната версия, но не я открих и прочетох преработената, трябваше ми за изпитите.
Въпреки това сюжетът е добър

SmiLeHappyEnjoyMyPaiN
07-28-2009, 10:48
Така и не го прочетох ;/ от което ме е срам ... живот и здраве ще я прочета тази книга ... въпреки всьо :Д си взех матурата с 5

YakUZa777
07-28-2009, 10:58
Не съм я чел, не ми се и наложе да я чета. 8-)

babity
07-28-2009, 10:58
Аз в момента я чета и не ме сдухва. Изглежда ми супер интересна. Обаче не трябваше да казваш, че Борис ще умре. Не бях стигнала до там и сега няма да мога да стана от книгата докато не стигна и аз до там. 8-)

shadow4e
07-28-2009, 11:13
На мен не ми харесва книгата. Сюжетът е интересен, но начинът, по който е написана, е адски скучен за мен. Иначе е в топ 10 на най-купуваните книги в България, ако не се лъжа. Доста е харесвана, но мен не ме грабна.


П.п. Филмът въобще не е напарвен добре по мое мнение, доста е накъсано и ако някой не ти помага да ти пообяснява, остават големи неясноти. Впрочем нас като ни изпитваха в училище и г-нът пита момче, което уж беше чело книгата и пита как умира Ирина накрая и отговорът който даде беше, че се застрелва, а всъщност така е във филма, но в книгата се отравяше.

Ufff
07-28-2009, 11:25
Доста е тежка, вярно е. Но е една от любимите ми книги :)

caseoftheex
07-28-2009, 11:29
Мда, аз съм я чела. Много хубава книга е... и сюжета е много интересен. Накрая наистина е кофти. 8-) Малко наистина прекалява с описанията, ама ако липсваха, нямаше да разбереш самата атмосфера. Прочети я, заслужава си. :)

А таковата, искаш ли да ми кажеш книгите от списъка кои са? :)))

Имаш ли сборника "66", един жълт с тестове за 11 клас. Ако да, отзад ги има за 11 и за 12 клас книгите. Ако не, кажи да ги препиша :)

Ами нямам го.. :) Айде ако ти се занимава да ги препишеш :)))

hardball
07-28-2009, 11:30
В 12-ти клас ли се учи?

Goebbels
07-28-2009, 11:54
Да

UnaBletoLoVeU
07-29-2009, 15:37
Ооф, бях написала цялата поезия на всички автори, които се изучават, но станах за малко и са побързали да затворят сайта, сега ще ти кажа само част:

Димитър Димов-Тютюн
Димитър Талев-Железният светилник

Поемата на Гео Милев-"Септември" (само това е от него)

Разкази на Йовков: Песента на колелетата, Последна радост, Шибил, През чумавото, Идже, Албена, Другоселец, Серафим

Другото е поезия на Дебелянов, Смирненски, Атанас Далчев, Багряна, Вапцаров, и са кратки стихотворенията(предполаг м). Ако ги искаш утре ще ти ги напиша.

RAWRRR
07-29-2009, 15:49
Прочети прозата - Тютюн е велика книга, Железният светилник и Серафим са интересни, Шибил и Индже са задължителни за всеки българин . :)

Атанас Далчев на мен не ми допада въобще

storex
07-29-2009, 15:56
Еййй, като се почне - "страхотна е, прочети я" или пък "ужасна е, не я почвай изобщо", направо ми става драго като прочета такива коментари :))) Значи все пак имаме отношение по въпроса :) Аз лично не съм чел книгата и честно казано на 99% сигурен, че никога няма да е прочета, изобщо българска литература не бих седнал да чета, доколкото си спомням учех такава в 11 клас и ми беше най-безинтересната година по литература, а най-интересно ми беше в 10 клас със западната литература ;)

RAWRRR
07-29-2009, 16:03
Нас ни изпиваха върху детайли от сюжета, за да се разбере кой наистина е чел книгата и на кой са му я разказали в междучасието..
Тогава се пишеха много двойки..

UnaBletoLoVeU
07-29-2009, 19:41
Днес я свърших. Краят е страхотен!

MissitY
07-29-2009, 20:37
Мойте братовчедка го чете в момента и на мен много ми хареса сюжета.И аз почетох малко от нея.Не е лоша, само дето като започна от 300-тната страница са ми непонятни заместителните имена на героите. Като "бившият летец" за Фон Гайер или "експертът" за Костов. Но това не е важно. :)

UnaBletoLoVeU
07-30-2009, 16:04
^Кой ти иска някакво мнение :lol:
Ти четеш ли за какво иде реч?

PurpleDream
07-30-2009, 16:54
пф аз не съм я чела още,но следващата година ще трябва,но майка ми я чете и не и хареса :D

devolution
07-30-2009, 21:07
Unabletoloveyou, Не можеш ли да сканираш списъка? :)))

Pliok0019
07-31-2009, 16:27
Аз съм я чела 2 пъти. Веднъж във 7ми клас и през зимата - пак. :)

Много ми харесва. Може би ми е любимата книга.

В по-горните коментари прочетох и за "Железният светилник" - също много добра книга. На мен ми харесват и "Преспанските камбани", но най-много "Илинден". В момента чета "Гласовете ви чувам", но тя вече не ми е толкова интересна.