PDA

View Full Version : В какво точно се изразява орторексията?



Bianca
07-28-2009, 10:21
Знам само, че е мания по здравословното хранене. Но как по-точно вреди тя на социалните контакти, личния живот и така нататък? :-o И вреди ли въобще? Ако може, искам малко по-подробна информация. Знам, че в google има такава, но аз искам да чуя от хора, които имат някакъв опит и може би са минали през това. :)

dead_princess
07-28-2009, 10:22
казах ти мнението си по въпроса в скайп 8-) :lol:

Bianca
07-28-2009, 10:23
казах ти мнението си по въпроса в скайп 8-) :lol:
Че съм луда ли? 8-)

dead_princess
07-28-2009, 10:26
казах ти мнението си по въпроса в скайп 8-) :lol:
Че съм луда ли? 8-)


Да, ти си няква маниячка на тема храни 8-)

Bianca
07-28-2009, 10:32
казах ти мнението си по въпроса в скайп 8-) :lol:
Че съм луда ли? 8-)


Да, ти си няква маниячка на тема храни 8-)
Не само. Една приятелка откри, че съм хипохондричка, параноичка, перфекционистка, може би и орторексичка. :lol: :lol: :lol:

Little_Lady93
07-28-2009, 10:32
Ами в началото орторексията повечето хора я смятат за полезна.Обаче накрая става така че болният започва да отказва все повече храни под предстекст че не са екологични, че са пръскани с пестициди и т.н.Иска да яде само "живи" продукти т.е. продуктите които са консумирали предците ни като месо, млечни продукти, бобови храни ориз и картофи.Като за начало това е добре, но после се спират бобовите,плодовете и зелелнчуците поради мисълта че са пръскани с препарати и не са екологично чисти. Спира се и месото и млечните продукти защото орторексика започва да разсъждава че хранят животните с някви изкуствени неща и съответно и те не стават за ядене.В край на сметка става като при анорексията- не се яде нищо.И да ,определено вреди

p3rf3c7
07-28-2009, 10:46
Ами в началото орторексията повечето хора я смятат за полезна.Обаче накрая става така че болният започва да отказва все повече храни под предстекст че не са екологични, че са пръскани с пестициди и т.н.Иска да яде само "живи" продукти т.е. продуктите които са консумирали предците ни като месо, млечни продукти, бобови храни ориз и картофи.Като за начало това е добре, но после се спират бобовите,плодовете и зелелнчуците поради мисълта че са пръскани с препарати и не са екологично чисти. Спира се и месото и млечните продукти защото орторексика започва да разсъждава че хранят животните с някви изкуствени неща и съответно и те не стават за ядене.В край на сметка става като при анорексията- не се яде нищо.И да ,определено вреди
:-# страшно е

Little_Lady93
07-28-2009, 10:52
Ами в началото орторексията повечето хора я смятат за полезна.Обаче накрая става така че болният започва да отказва все повече храни под предстекст че не са екологични, че са пръскани с пестициди и т.н.Иска да яде само "живи" продукти т.е. продуктите които са консумирали предците ни като месо, млечни продукти, бобови храни ориз и картофи.Като за начало това е добре, но после се спират бобовите,плодовете и зелелнчуците поради мисълта че са пръскани с препарати и не са екологично чисти. Спира се и месото и млечните продукти защото орторексика започва да разсъждава че хранят животните с някви изкуствени неща и съответно и те не стават за ядене.В край на сметка става като при анорексията- не се яде нищо.И да ,определено вреди
:-# страшно е

дам... за жалост ми се наложи да науча доста неща за хранителните разтройства.Но пък всичко минава като човек има желание да се оправи :) Няма нищо по-силно от волята :P

p3rf3c7
07-28-2009, 10:54
правилно ;-)

hardball
07-28-2009, 11:13
Ако човек така лесно се лекуваше от хранителни разтройства, нямаше една на седем анорексички да умира.

Изразява се, че не ядеш с приятелите си за да не ядеш нещо "мазно" или "нездравословно". Спираш да ходиш на кино, тренираш като луда, ядеш само здравословни храни, но това не те прави щастлива, защото виждаш другите как ядат "вредни" храни и са щастливи и добре. И почваш да се чувстваш как ако не ядеш правилно няма да оцелееш, защото си наказана едва ли не и не си като другите, затова се отрязваш от компаниите, за да можеш да подхранваш болестта си.
Това е болест на психиката, ако си изяла 5 чушки вчера, не е орторексия.

Bianca
07-28-2009, 11:17
Ама на мен ми се струва УЖАСНО да ида на пицария с приятели. :shock: Не знам, като излизам, почвам да отбягвам все повече и повече места, само мрънкам как еди-какво-си имало еди-колко-си калории, как било вредно... :shock:
Абе, пак моите филми. :D

hardball
07-28-2009, 11:20
Стегни се малко, нищо не си струва да си поболяваш психиката и да ставаш някакъв изрод в главата.
Тея неща никого не са направили силен, тая "воля" те прави слаб- подчиняваш се на болестта.

Little_Lady93
07-28-2009, 11:24
Стегни се малко, нищо не си струва да си поболяваш психиката и да ставаш някакъв изрод в главата.
Тея неща никого не са направили силен, тая "воля" те прави слаб- подчиняваш се на болестта.

бпже така го каза се едно става дума за някакъв зъл дух.Факт си е че не всеки мое да се разболее.да иска се воля.Не всеки може да не яде.Тва че не ти се яде след 5-6 дена е пълна глупост.Яде ти се ама си виждаш резултати, не искаш да ги върнеш и продължаваш- ако имаш воля.Затва 90% от хората се отказват след 1 седмица.Ти тея неща от опит ли ги казваш?!да не е лесно да се излекуват но ако има желание и воля не е и трудно.

hardball
07-28-2009, 11:33
Воля за да си съсипеш психиката?
В грешка си, иска се воля и търпение за да отслабнеш по нормалния начин, със спорт и разумно хранене. Само дето много хора ги нямат тея качества и си провалят животите.
Вие не гледате на това като на заболяване, а аз го гледам от медицинска гледна точка, + опит малко личен, много повече споделен от други хора.

Little_Lady93
07-28-2009, 11:36
Воля за да си съсипеш психиката?
В грешка си, иска се воля и търпение за да отслабнеш по нормалния начин, със спорт и разумно хранене. Само дето много хора ги нямат тея качества и си провалят животите.
Вие не гледате на това като на заболяване, а аз го гледам от медицинска гледна точка, + опит малко личен, много повече споделен от други хора.

Воля да умреш ако искаш го наречи не ми пука, воля е.Не казвам че е за добро но не може секи ей така да го направи.Не е вярно че волята за другото е по-голяма.Анорексиците са на "диета" много по-дълго време от тези дето отслабват бавно.Мн е лесно да го казваш от споделен опит.Хаха въобще не знаеш какво им е било на тия хора.

hardball
07-28-2009, 19:39
Не е воля, дори да умреш. Да се подчиниш на нещо (комплекси, болест, медийно влияние) не е воля. Да се опълчиш, да бъдеш какъвто си, такива неща са воля...

lazzza
07-28-2009, 19:50
Ама на мен ми се струва УЖАСНО да ида на пицария с приятели. :shock: Не знам, като излизам, почвам да отбягвам все повече и повече места, само мрънкам как еди-какво-си имало еди-колко-си калории, как било вредно... :shock:
Абе, пак моите филми. :D
Според мен психясваш като четеш разни неща по форума :D 8-) я се стегни виж кво хубаво тяло си имаш