PDA

View Full Version : Битката на текстовете



Canis_Dirus
07-29-2009, 16:09
Нова Генерация - Завинаги срещу Led Zepellin - Stairway to heaven.

Потребителите могат да споделят, защо смятат еднин от двата текста за по-стойностен, по-философски и тн.

Battlescarred предлага
Нова Генерация - Завинаги

Аз стъпвам гордо още
върху стъклата в мен,
във вените си чувствам
пулса на вечния ден.

Изправен пред олтара,
намигам на свещеника
и с няколко шамара
събуждам в него грешника.

Баща ми снощи каза:
"Ти нямаш късмет,
по-добре да бъдеш охлюв,
отколкото да си поет."

Намирам тези думи верни,
но въпреки това
не бих ги следвал,
предпочитам смъртта.

Излязъл на разходка,
аз виждам своя некролог.
Ех, какво да направя,
дяволът заби в мен своя рог.

Затова ще лая!
Затова ще вия!

Ние сме Нова Генерация
завинаги
и въпросите са ни към цяла нация
завинаги!

__________________________________________________ _________________________________

Nam3less3 избра
Led Zeppelin - Stairway to Heaven

Theres a lady whos sure
All that glitters is gold
And shes buying a stairway to heaven.
When she gets there she knows
If the stores are all closed
With a word she can get what she came for.
Ooh, ooh, and shes buying a stairway to heaven.

Theres a sign on the wall
But she wants to be sure
cause you know sometimes words have two meanings.
In a tree by the brook
Theres a songbird who sings,
Sometimes all of our thoughts are misgiven.
Ooh, it makes me wonder,
Ooh, it makes me wonder.

Theres a feeling I get
When I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.
In my thoughts I have seen
Rings of smoke through the trees,
And the voices of those who standing looking.
Ooh, it makes me wonder,
Ooh, it really makes me wonder.

And its whispered that soon
If we all call the tune
Then the piper will lead us to reason.
And a new day will dawn
For those who stand long
And the forests will echo with laughter.

If theres a bustle in your hedgerow
Dont be alarmed now,
Its just a spring clean for the may queen.
Yes, there are two paths you can go by
But in the long run
Theres still time to change the road youre on.
And it makes me wonder.

Your head is humming and it wont go
In case you dont know,
The pipers calling you to join him,
Dear lady, can you hear the wind blow,
And did you know
Your stairway lies on the whispering wind.

And as we wind on down the road
Our shadows taller than our soul.
There walks a lady we all know
Who shines white light and wants to show
How evrything still turns to gold.
And if you listen very hard
The tune will come to you at last.
When all are one and one is all
To be a rock and not to roll.

And shes buying a stairway to heaven.

Мисля и двете песни са достатъчно известни. Айде сега коментари и литературни анализи.

Nam3less3
07-29-2009, 16:22
За песента на Нова Генерация - Завинаги:
Според мен не е лош текста, но е много ясно написано и леко цинично и реалистично('по-добре да бъдеш охлюф'). Трябва да познаваш повечко песни на групата, за да разбереш за какво пеят. Според текста и името на групата (Нова Генерация) си правя извод за някакъв социален бунт срещу църквата, нацията, предразсъдъците, държавата, и призовава към промяна, към това да не бъдеш част от обществото и т.н. Но това може да е правилният, и неправилният избор.

За песента на Led Zeppelin - Stairway to Heaven:
Хубавото на текста е, че е изцяло символичен, съответно може да бъде разбран по различни начини, съответно и извода и смисълът на песента може да е различен, в зависимост от гледната ти точка. Текста е доста дълъг, за това накратко ще кажа, че има много символизми и митични неща в него, трябва доста да си чел подобни неща за да го разбереш.
'Theres a lady whos sure
All that glitters is gold
And shes buying a stairway to heaven.
When she gets there she knows
If the stores are all closed
With a word she can get what she came for.
Ooh, ooh, and shes buying a stairway to heaven.' - Тук става въпрос за госпожа(използва се тази дума вместо мъж или жена, за да се намекне за изискаността), виждате текста, тя си мисли, че всяко злато блести, и че може да си вземе билет до рая. Но там всички магазини са затворени, т.е. за нея няма място.
Доста е дълъг анализа, обърнете внимание и на свирача(piper), а на края, ако бъде анализирана по един от начините, извода е да не се поддава човек на злото, да бъде силен, и че с пари не може да си купиш всичко. Отдавна не съм поглеждал текста и забравих, има още много да се каже по него, и пропуснах доста неща.

---------------------------------

Това е като за начало. Според мен Stairway to Heaven е доста по-философска(заради символизма и различните начини на тълкуване, притчите и мистиката в текста).

Nam3less3
07-29-2009, 19:12
Някой да направи анализ или да каже коя според него и защо има по-философски текст?

Nam3less3
07-29-2009, 21:15
Очаквах, че ще бъде пуснат Стейруей-а, защото е доста стандартен избор, когато някой тръгне да говори за качествени текстове, но текста на Нова генерация е доста по-абстрактен, стига човек да може да се настрои да го възприеме по този нихилистичен начин, по който Димитър Воев го е писал в зората на комунизма. От нова генерация завинаги лъха на една декаденска, дори апокалиптична визия, критикуваща изцяло съвременното общество, засягаща основни проблеми по един нестандартен начин. Поставя се противопоставяне на ниво поколения, които носят и съвсем различна ценностна система - сблъсък на два различни свята, на модерното и ретроградното.

Песента е едновременно злободневна и абстрактна, поставяйки много по-дълбоки въпроси, от засегнатите тривиални такива в Stairway-а, противопоставянето не е на една плоскост, а е многопластово, наситено... Поставя пред слушателя повече въпроси, без да тика в очите очевидните отговори и поуки, оставяйки го с мрачно чувство за безнадежност, като едновременно с това намеква за красотата на борбата с вятърните мелници. Песен за съвременните дон Кихотовци...Проблемът, разглеждан в песента на Нова Генерация е свързан с политическите събития в България, докато при Stairway to Heaven е универсален, вечен, и многослоен, може да бъде дефиниран по различни методи, в зависимост от използваният принцип за разгадаване на символизмите.
Мистицизмът, лъхъщ от куплетите на Stairway to Heaven, завладява човека и го кара да мисли, да търси отговорите на загадката на госпожата, купуваща си стълбица към небето. Тук има засегнати нордически митични елементи. Всякаш четем притчи от библията, можем да получим различен резултат в кулминацията на анализа, в зависимост от метода на разсъждение. Дали ще е буквален, символистичен или крайносимволистичен, основната идея на песента е една.
And if you listen very hard
The tune will come to you at last.
When all are one and one is all
Ако се вслушаш, каква мелодия ще чуеш? На какво? Какво значи, когато всички сме едно и едно е всичко? Кой е мистериозният свирач?
Отговорът може да е различен, и вие сами може да достигнете до него. Това не е ли философско?

Nam3less3
07-29-2009, 21:49
Май нямаш нужните познания, иначе не би говорил така за Stairway to Heaven, или нарочно го правиш, за да излезеш победител. Сега не ми се занимава, но утре ще направя пълен анализ на текста, и после пак ще си говорим дали не е толкова философски. Има много спекулации, че от Led Zeppelin са взимали наркотици, че са общували с дявола, че духове са им диктували текстовете - все неща, казани за с някаква цел от типа на реклама и популяризация. Проблемите в текста на Цепелин са доста по-важни, нека така го наречем. Ти маскираш постовете си в изискани думи, за да изглеждат по-верни сякаш.

Слушателите не случайно предпочитат този текст, защото явно са открили нещо повече в него, отколкото в някой друг.

В песента на Нова Генерация текстът е на пръв поглед обикновен, но всеки ако почне, може да открие в и Америка. Във всяка подобна песен, където се пее поне малко за промяна и нещо за държавата, могат да бъдат написани същите коментари. Доста мъгливо е това старото-новото в този текст.

Та между другото, кой ще определи победителя, потребителите ще гласуват ли, и какво ще е точно заглавието на спора, 'Кой текст от двата е по-философки/смислен', нещо такова ли? Нали правим нещо като дебат?

Nam3less3
07-29-2009, 22:02
В последния пост имам 1-2 стилистични грешки, но сега няма да ги поправям.
Иначе последният твой пост просто мога да го копирам и напиша по твой адрес.
За мен в песента Нова Генерация просто е елементарна, като има още доста подобни текстове на най-различни песни, за които могат да бъдат извадени същите изводи. Просто ми трябва текст, с мотив бунт и да има нещо, свързано с държавата, и мога да го асоциирам с всичко, което и ти написа.
Нямаше смисъл да пиша нищо, просто трябваше досега да съм направил анализ на Stairway to Heaven, за да се прецени дали е философска, но това ще стане утре по някое време.

Основната тема на спора от миналия topic я забравих вече :D

Nam3less3
07-29-2009, 22:11
Ами значи ни остава да очакваме с трепет твоят величествен напън относно творбата на Цепелин...

Но е забавно колко плоско виждаш нещата, даже ще ми е забавно да прочета анализа на песента на Цепелин и да видим всички колко малко смисъл, може да има в толкова много думи... :)Текстът на Нова Генерация е малък, на пръв поглед обикновен, просто човек тръгва да си го асоциира с всичко, което му идва на акъла. При Stairway to Heaven си е предизвикателство да разбереш която и да е част от текста, и има голямо съдържание. Ще видиш утре.

Nam3less3
07-29-2009, 22:21
За теб може и да е предизвикателство, но ще видим какво ще успееш да изсмучеш от пръстите си, базирайки се на този поток от мъдро слово, което не казва нищо интересно...

Доста безопасна песен е, много е подходяща за всички бунтари, които не са имали кураж да поемат по пътя на контракултурите, каквито са били хипитата например, да възприемат задълбочените търсения на литературно-философски ориентирана група като Доорс, а текстовете, които пише "Кралят гущер" надминават многократно и най-смелите мечти на лигавите британци от Цепелин и тяхната беззъба философия.Щом е така, защо не избра песни на Доорс, за да демонстрираш висша философия? Според мен Led Zeppelin са им достоен конкурент по философия на текстовете.

Nam3less3
07-29-2009, 22:31
Защото ако бях избрал песен на Доорс всичко щеше да свърши с пускането на текста, а си избрах да защитавам българска песен, за да има поне някакво предизвикателство пред мен, но виждам, че и това е било доста наивно от моя страна...Дай ми най-големият текст на Доорс... Всяка песен на български, която избереш, може да бъде победена от Stairway to Heaven. Просто като питаш някой човек за философски текст ще ти я каже нея(не само, защото е популярна).
За мен темата е приключила още със самото споменаване на името Stairway to Heaven. Явно имаме различни дефиниции за философски текстове или различни вкусове. Мистичен, философски, дълбок, това е стилът на текстовете на Led Zeppelin. И не само текстовете, ами и песните им са добри. Но ако ми намериш текст, който да е по-философски от този на Stairway to Heaven, ще те призная.
За мен Нова Генерация - Завинаги е отворена книга - няма нищо философско в това. Докато при Stairway to Heaven трябва доста да се замислиш, за да я 'разшифроваш' правилно.

Nam3less3
07-29-2009, 22:40
Ама ти продължаваш да показваш колко си ограничен... нека се съсредоточим върху двата текста, които имаме в момента, стига си се опитвал да се измъкнеш. Твърдението ти, че текста на Цепелин е велик, недостижим, бла-бла.. засега не е подкрепено с никакви солидни аргументи, освен осланянето на общи твърдения, че всеки би ми казал, че текста е философски... ( :lol: ), което само по себе си е велик аргумент отново и доказва каква дълбочина има този society friendly текст...http://www.inthelight.co.nz/ledzep/stairway.htm
Доста добър анализ, за половината неща не се бях сещал. Просто прочети и си кажи мнението тогава, не бие ли по съдържание и дълбочина твоя society friendly текст :D
Не случайно е на 1во място в моята класация за текстове.
Както виждаш, посланието е много по-висше от всякакви земни послания, и е много по-добро.

Nam3less3
07-30-2009, 00:57
Мога да напиша колкото половината, че и по-малко от това, което е в сайта. Там има още доста информация, и е показателна за философието на текста.

psychopath
07-30-2009, 01:04
Не знам до колко е уместно, но мисля, че следния текст е "най-философския" 8-)

There's no feeling like the one to drink a beer in the sun
to hear music you love and to feel free
It's the moments I remember when it's cold in december
Makes it easier to walk through the snow

This are the moments
It makes your life worth fighting for
This is the moments that I remember
This is the moments that makes your life worth fighting for
This the moments that I remember
When I'm getting old

There is no feeling like the one having a hot day in the sun
to be with people that you love
and to feel free
It's the moments I remember when it's wet in september
makes it easier to walk through the rain

This is the moments it makes your life worth fighting for
This is the moments
that I remember
This is the moments that makes your life worth fightinhg for
This is the moments that I remember
This is the moments it makes your life worth fighting for
This is the moments that I remember
This is the moments it makes your life worth fighting for
This is the moments
that I remember
When I getting old

Nam3less3
07-30-2009, 01:07
Не мисля, че е философски. Сравни го със Stairway to Heaven и виж анализа от линка горе, после пак си помисли :)

psychopath
07-30-2009, 01:12
Не мисля, че е философски. Сравни го със Stairway to Heaven и виж анализа от линка горе, после пак си помисли :)Кавичките не са случайни. :)
Друго имах предвид, ама малко ме мързи да мисля по това време на денонощието...утре ще пробвам да обясня (ако не съм забравил до тогава. xD)

Canis_Dirus
07-30-2009, 07:18
Баси пародията стане 8-) Предлагам

Черно Фередже - СРАНЬЕ, СРАНЬЕ

Еба и работя,
почивам и спя
Годините бягат,
е** ги в гъзъ!

Със боси чорапи
на сухи крака
ти ш'ми ги переш
Обичам те аз,
а докато переш
аз ще е**аааааа
Годините бягат
е** ги в гъзъъъъъ

Припев:
Със сранье, сранье,
сранье сраньеееее (йе йе йе йе йе)
ще се усерееем
сранье, сраньеееее (йе йе йе йе йе)
сранье (n пъти)

Сестра ми е курва
баща ми простак
а майка ми лочи
от сутрин до мрак,
а мен все ме учат
как да живея

Припев:…

Мръсни нокти,
мръсни зъби,
мръсни косми,
мръсни зъби
Главата ти мирише на крака
щот не си я мил
и ти не знаеш от кога

Припев:…
със черно фередже…

BrainlessROCKBABY
07-30-2009, 14:21
Много философски:

last week i flew to san diego to see my antie
on day 1 i met her hot step daughter
shes a cheerleader, she is a virgin and she is really tan
as she stepped out of her massive car
i could only notice she was more than fuckable
i think she was coming back from the game or something
cause she was holding those silly pompoms
on day 2 i fucked her and it was wild
she is such a slut

i fucked my american cunt
i loved my english romance
i fucked my american cunt
i loved my english romance
it was dirty a dream came true
just like i like it shes got nice tits
it was perfect a dream came true
just like a song by blink182

ok listen girls
i met the hottest guy ever
basically as I was stepping out of my s.u.v.
i came face to face with my step cousin or whatever
who cares
anyway he was wearing skinny jeans had funky hair
and the cutest british accent ever
straight away I could tell he was a rocker
with his sexy attitude and the way he looked at me
mmm he is totally awesome
oh my god I think im in love

i fucked my american cunt
i loved my english romance
i fucked my american cunt
i loved my english romance
it was dirty a dream came true
just like i like it shes got nice tits
it was perfect a dream came true
just like a song by blink182

i fucked my american cunt
i loved my english romance
i fucked my american cunt
i loved my english romance
it was so nice to meet you
pleasure is mine I do like you
come to cancun for springbreak
ill think about it it could be great

Canis_Dirus
07-30-2009, 14:48
За да се реванширам за предния текст.

Riders on the storm
Riders on the storm
Into this house were born
Into this world were thrown
Like a dog without a bone
An actor out on loan
Riders on the storm

Theres a killer on the road
His brain is squirmin like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet family will die
Killer on the road, yeah

Girl ya gotta love your man
Girl ya gotta love your man
Take him by the hand
Make him understand
The world on you depends
Our life will never end
Gotta love your man, yeah

Wow!

Riders on the storm
Riders on the storm
Into this house were born
Into this world were thrown
Like a dog without a bone
An actor out alone
Riders on the storm

Riders on the storm
Riders on the storm
Riders on the storm
Riders on the storm
Riders on the storm

Joc
07-30-2009, 15:17
^ класика!

Nam3less3
07-31-2009, 01:26
Прибирам се и какво... още няма задълбочен анализ на Лед Цепелин... толкова време ли ще го превежда това момче...Дадох линк с перфектен анализ. Признах си, че има повече и половината на моя. И все пак, доказва философията на Stairway to Heaven. 8)

Nam3less3
07-31-2009, 02:03
Нищо не доказва, а и е много евтино това...

чак е жалко, че не можеш да защитиш позицията си, а трябва да ползваш чужда помощ... :razz: :(

Nam3less3
07-31-2009, 02:15
Oh, let the sun beat down upon my face, stars fill my dreams
I am a traveler of both time and space, to be where I have been
To sit with elders of the gentle race, this world has seldom seen
They talk of days for which they sit and wait, all will be revealed

Talk and song from tongues of lilting grace, sounds caress my ears
But not a word I heard could I relay, the story was quite clear
Ohh
(Chorus)

Oh, oh
Oh, oh

Oooh, baby I've been flying...Mama, there ain't no denyin'
Oooh yeah, I've been flying, Mama ain't no denyin', no denyin'

All I see turns to brown, as the sun burns the ground
And my eyes fill with sand, as I scan this wasted land
Nobody, nobody where I've been.

Oh, pilot of the storm that leaves no trace, like thoughts inside a dream
Heed the path that led me to that place, yellow desert stream
My Shangri-La beneath the summer moon, I will return again
Like the dust that lufts high in June, when moving through Kashmir.


Oh, father of the four winds, fill my sails, across the sea of years
With no provision but an open face, along the straits of fear
Ohh
(Chorus)

When I'm on, when I'm on my way, yeah
When I see, when I see the way they stay, yeah

Ooh, yeah-yeah, ooh, yeah-yeah, when I'm down...
Ooh, yeah-yeah, ooh, yeah-yeah, well I'm down, so down
Ooh, my baby, oooh, my baby, let me take you there

Let me take you there
Let me take you there

Ето още един доста интересен текст и много хубава песен Led Zeppelin - Kashmir.

Nam3less3
08-01-2009, 01:18
Защитавам линка с анализа, който дадох. Прочете ли го вече?

Nam3less3
08-01-2009, 19:18
ехххх чалга, чалгаааааа...

то наготово всеки може, идеята беше да видим ти как ще си защитиш позицията, а не как някой фен на ЛСД-то е смукал от пръстите си 20 години, различни интерпретации на текста... някои от които са доста абсурдни, добре се посмях...


важното е, че ти не можеш да се справиш и да ни убедиш, че песента ти е философска, а щом е философска за ограничени хора като теб, които не могат да вържат и две приказки, за да изложат няколко аргумента в подкрепа на тезата си... ами значи май и песента не е толкова дълбока, а просто е границата на капацитета на ограничените хора и съответно е доста солидно надценена... :)Приказвай каквото си искаш. Нямам нужда да споря, просто с линка, който дадох, доказах коя е най-философската песен. Ограничени са хора като теб, които примерно не слушат чалга(и пак не ми казаха като седнат маса с роднини и приятели чалга ли слушат или метъл), а не такива като мене, които имат ухо за всичко хубаво и качествено. Слушай си там смислените песни с послания, аз нямам нужда от такива неща.

Nam3less3
08-01-2009, 20:33
И пак нищо не каза...


бтв ние се забавляваме истински, а забавлението не включва седене на маса и безсмислено наливане с ракия/евтина водка, докато някаква провинциална курветина вие на умряло... :)

Като се забавляваме слушаме ска, пънк, хардкор, ой!, уейв и други видове рок енд рол и си се забавляваме перфектно, даже толкова перфектно, че забавлението ни не се ограничава до седене на масата, пощракване с пръсти и бездарно тръскане на гъзовете... :)


едит: ама верно си много глупав... линка бил обяснил всичко... ами айде някой друг да е** приятелката ти тогава, за какво ти да се занимаваш... :lol:Знам много добре вашите начини на забавления, и с удоволствие бих ги пропуснал. Не се опитвай да се измъкваш с оригиналности и с интелектуални думички, линка просто ти затапи песента и това е.

Canis_Dirus
08-01-2009, 20:37
Знам много добре вашите начини на забавления, и с удоволствие бих ги пропуснал. Не се опитвай да се измъкваш с оригиналности и с интелектуални думички, линка просто ти затапи песента и това е.
При вас какви точно наркотици продават?

Nam3less3
08-01-2009, 20:40
Знам много добре вашите начини на забавления, и с удоволствие бих ги пропуснал. Не се опитвай да се измъкваш с оригиналности и с интелектуални думички, линка просто ти затапи песента и това е.
При вас какви точно наркотици продават?Трева/амфет/екстази, но не ги взима никой. Само тревата става.

Canis_Dirus
08-01-2009, 20:45
Знам много добре вашите начини на забавления, и с удоволствие бих ги пропуснал. Не се опитвай да се измъкваш с оригиналности и с интелектуални думички, линка просто ти затапи песента и това е.
При вас какви точно наркотици продават?Трева/амфет/екстази, но не ги взима никой. Само тревата става.
Представям си, какво ще стане, ако взимате...

Nam3less3
08-01-2009, 20:55
Линка те затапи теб, но си твърде тъп, за да се усетиш как не си способен да защитиш собствената си позиция и прибягваш до готови мнения на чужди хора...



жалка картинка - слушай си чалга и си бъди тъп в провинцията (само на мен ли прави впечатление, че все говориш за твоето населено място, а всеки път отбягваш да кажеш кое е...)Един провинциален град. Аз си знам, че мога да си защитя позицията, просто не ми се занимаваше, и намерих линк, който доказа тезата ми. С удоволствие слушам чалга, а на такива като тебе всички им викат жалки метъли и ограничени типове. И под 'всички', имам предвид много широк спектър от хора. Аз знам, че излизам победител от всички спорове с тебе, жалко, че ще мине доста време, докато схванеш за какво ти говоря.

Canis_Dirus
08-01-2009, 20:57
:shock: :shock: :shock:

Nam3less3
08-01-2009, 21:01
8) Повече няма да споря, ръцете са ми чисти след тая тема.

Nam3less3
08-01-2009, 21:04
Естествено, че са чисти...

ти не написа нищо, ако имаше диаграма на мозъчната дейност и тя щеше да е толкова чиста.. :razz:Не съм си хабил мозъчната дейност в дребвани спорове. Имам по-големи цели за нея :)

RichKidsOnLSD
08-01-2009, 21:13
Ооо, най са ми любими прекалено интелигентните за форума потребители, които не си пилеят мозъка напразно в нашия форум, но киснат скандално много в него... направих си труда да я прочета темата, посмях се доста и трябва да кажа, че Nam3less3 - жалък си, след 3 страници чешане на езика как правиш анализ на адски дълбоко философската песен даде някакъв кирлив линк и псевдоаргументация... Аплодисменти!

Освен т'ва не сме метъли, ПЪНКОВЕ СМЕ :smt098

Nam3less3
08-01-2009, 21:14
Да схванеш новата песен на Преслава? :lol:Не, но ако ти трябва помощ за това, кажи.

Nam3less3
08-01-2009, 21:18
Ооо, най са ми любими прекалено интелигентните за форума потребители, които не си пилеят мозъка напразно в нашия форум, но киснат скандално много в него... направих си труда да я прочета темата, посмях се доста и трябва да кажа, че Nam3less3 - жалък си, след 3 страници чешане на езика как правиш анализ на адски дълбоко философската песен даде някакъв кирлив линк и псевдоаргументация... Аплодисменти!

Освен т'ва не сме метъли, ПЪНКОВЕ СМЕ :smt098Пак бягате от фактите. Вас явно не ви интересува линка, който дадох, нито сте оценили съдържанието му. Това е форум, а не час по литература.
Няма да си пилея мозъка за това, защото като намерих линка, и като го дадох за 10 секунди, вместо да пиша 30 минути анализ, си спестих полезно за мен време. В това време, ако съм във форума, мога да прочета някоя друга тема, вместо да се доказвам като философ.

Nam3less3
08-01-2009, 21:19
Да схванеш новата песен на Преслава? :lol:Не, но ако ти трябва помощ за това, кажи.

Трябва ми, но ще те помоля да ми го обясниш ти, а не да даваш линкове...
мисля, че поне с това ще се справиш... 8-)Достатъчно ще е пускането на текста. Но в някой песни на Преслава също има символизми, които могат да затруднят някой лица. Кажи ми име на песента, и ще ти направя анализ 8-)

RichKidsOnLSD
08-01-2009, 21:27
А ти знаеш ли, че между Символизма и Философията има разлика? Не е нужно една песен да е пълна със символи за да е философска ;)

Освен това щом си се нагърбил със задачата да защитаваш дадена теза в тема, не можеш да се отнасяш толкова небрежно и да даваш някакви линкчета и то на английски език... но наистина не си пилей мозъка, че като свърши съвсем не знам :lol:

Nam3less3
08-01-2009, 21:29
Символизми... :razz: :razz:


Ами най-новата й, не ги знам...

пусни линкче с песента, текста и направи един задълбочен анализ, каквито само ти умееш да правиш :-)http://vbox7.com/play:97627061
http://karamel4e.com/index.php?m=music&action=text&text=8286
В текста потчи буквално си личи основната идея - а именно факта, че лирическият герой(жената) се отдава на страстите, в лицето на един от многото обожатели, който е поредният тип мъж -за една вечер-.
В първата сцена от флирта лирическият герой е съблазнен, а във втората се използва символизмът -точка червена-(18+), от което се подразбира извършването на любовният акт.
:D Беше ми забавно.

RichKidsOnLSD
08-01-2009, 21:30
Това не е анализ, а е преразказ :)

Nam3less3
08-01-2009, 21:31
А ти знаеш ли, че между Символизма и Философията има разлика? Не е нужно една песен да е пълна със символи за да е философска ;)

Освен това щом си се нагърбил със задачата да защитаваш дадена теза в тема, не можеш да се отнасяш толкова небрежно и да даваш някакви линкчета и то на английски език... но наистина не си пилей мозъка, че като свърши съвсем не знам :lol:Да. Нагърбих се със задачата просто да докажа философията на Stairway to Heaven, убеден съм, че Battlescared го знае, но нарочно се опитва да ме вкара в дебат, и ме кара да защитавам тезата си. Линка го стори вместо мен, защото не се поддавам на провокации :-D

Nam3less3
08-01-2009, 21:31
Това не е анализ, а е преразказ :)Аз не виждам много материал за задълбочен анализ, нека някой друг да го направи :)

RichKidsOnLSD
08-01-2009, 21:33
Ама ти нали уж си написал нещо за Stairway to Heaven, защо не го споделиш с нас?

Canis_Dirus
08-01-2009, 21:34
Един текст пълен със символика. Дълбоки философски прозрения по вечните житейски проблеми и солидна доза реализъм от времената на късния мутро-барок.


МЪЖЕМЕЛАЧКА


Любими, любими,
люби ме, люби ме!
В този късен нощен час
само твоя ще съм аз...

Вчера, бате, за беда,
турих ти рога
и сега така се кая -
'де ще му излезе края?!?

Щот' съм млада и игрива,
тръпне сладката ми слива
де що има сила мъжка
върху мене с кеф да пъшка!

Припев:
Искам, искам, искам, искам
със мъже да се натискам,
да ме сгънат на два ката
и да счупиме кревата!

Господ ме е надарил
с красота и сексапил -
хем съм тъпа, хем съм руса,
всеки иска да ме друса!

Мятам погледи горещи
кой сега шъ ма приклещи
и да скъса с мощ юнашка
новата ми прашка!

Припев:
Искам, искам, искам, искам
със мъже да се натискам,
да ме сгънат на два ката
и да счупиме кревата!

Леле, кака, недей пита!
Немам аз насита!
Ой, на кака той сладура,
шъ му лапна аз чучура!

_________________________________________


Следва литературният анализ на горното произведение, който, след като бе сътворен от един мой много скъп приятел, стана неразделна част от него:


ОБРАЗА НА ЛИРИЧЕСКАТА ГЕРОИНЯ В ТВОРЧЕСТВОТО НА hitch-hiker

Творчеството на известния поет _______ представя в пълнота битието на хората, живели в смутните времена в зората на третото хилядолетие. Героинята още в началото на стихотворението "Мъжемелачка" ни запленява с пламеното си желание да открие любовта, независимо от късния час на деня. Веднага след това откриваме сплотеността на нейното семейство. Привързаността на героинята към нейния брат е доведена до крайност, от което тя истински страда и изпада в безнадеждност. В този миг на отчаяние героинята се хвърля в един саможертвен акт. Загърбвайки своето бъдеще и кариера в още съвсем ранна възраст, тя решава да вдъхне самочувствие, сила и щастие на колкото се може повече мъже от нейната родина. Със специално подготвени упражнения тя изтръгва възхищението на мъжете около нея и ги увлича във възвишен танц на любовта. Непоклатимостта на героинята, с която се отдава на този подвиг, е засилена от поета с многократното повторение на думата "искам" в припева на стихотворението. Там също е разкрито и презрението на героинята към преходните материални блага, символично представено чрез счупване на кревата, и то в трудна поза.
Веднага след припева поетът увековечава идеала за женска красота чрез описание на героинята, като не на последно място разкрива и нейната дълбока религиозност. Кулминацията настъпва в самия край на стихотворението, където героинята разширява периметъра си на действие и до малолетните юнаци. Чрез запушване на устата на героинята поетът ни внушава една съвършена завършеност на своята творба, от което читателят остава възхитен.

Nam3less3
08-01-2009, 21:35
Ама ти нали уж си написал нещо за Stairway to Heaven, защо не го споделиш с нас?Едно време бях правил анализ. Линка, който дадох, го съдържа, както и доста други неща, за които не се бях сетил. Не е важно какъв е моят анализ, важно е да прочетете онзи линк и да оцените текста.

Nam3less3
08-01-2009, 21:40
Canis_Dirus ни представни един силно противоречив анализ, смесващ високо-интелектуални изрази от висшата литература, с низшите, първични и селски простащини, разкрити в творбата. Това е пример за намиране на философското и на интелектуалното дори и в най-циничните произведения.

Nam3less3
08-01-2009, 21:41
Ще коментирам само текста, защото не мога да го слушам това, така както вие и само се питам, защо няма някой добър човек с пушка, който да избави този ранен тюлен от агонията...

Песента е написана в най-добрите традиции и дух на жанра, който представлява и ни показва лирическият герой в стандартна ситуция на употребена за една нощ жена. Дълбоката драма на дамата идва при осъзнаването на факта, че в очите на своят партньор, тя е просто една играчка, която да задоволи неговите физически нужди, затова и се приравнява до десерта на неговата вечеря. Автора използва този израз, за да постави ударение на факта, че тя е просто едно ястие и нищо повече, а драмата при осъзнаването на лирическият герои е основният мотив в песента...

мога още доста... ;)Да. Ето защо този текст е полезен за младото поколение, но те не се вслушват в това висше философско произведение.

Canis_Dirus
08-01-2009, 21:42
Canis_Dirus ни представни един силно противоречив анализ, смесващ високо-интелектуални изрази от висшата литература, с низшите, първични и селски простащини, разкрити в творбата. Това е пример за намиране на философското и на интелектуалното дори и в най-циничните произведения.
:lol:
Къде видя изрази от вишата литература? Нещо пак си измисляш.

То и като кажеш "риба" може да се търси философията и символиката, ама...

RichKidsOnLSD
08-01-2009, 21:44
Canis_Dirus ни представни един силно противоречив анализ, смесващ високо-интелектуални изрази от висшата литература, с низшите, първични и селски простащини, разкрити в творбата. Това е пример за намиране на философското и на интелектуалното дори и в най-циничните произведения.

Или просто сарказъм? :lol:

Nam3less3
08-01-2009, 21:45
Canis_Dirus ни представни един силно противоречив анализ, смесващ високо-интелектуални изрази от висшата литература, с низшите, първични и селски простащини, разкрити в творбата. Това е пример за намиране на философското и на интелектуалното дори и в най-циничните произведения.
:lol:
Къде видя изрази от вишата литература? Нещо пак си измисляш.

То и като кажеш "риба" може да се търси философията и символиката, ама...За стандартите на днешния литературен анализ, дори думи като "увековечава" са рядко използвани, и съответно минават към по-висшите нива на анализ. Примерно тая дума "увековечава" не съм я чувал в час по литература освен от учителката :D

Nam3less3
08-01-2009, 21:47
Висшата литература е висша, защото е извисена, а и я пишат високи хора...

затова и Бодлер никога не успя да стане висша литература... :?В този случай използвам думата "висша" не като ниво на качество на литературата, а като мярна единица за качеството на използваните термини в литературния анализ.

Nam3less3
08-01-2009, 21:48
... което говори, че си завършил техникум или просто всички сте доста глупави...Завършил съм специализирана гимназия, която не е езикова. Хората не са глупави, просто имат други интереси. Ето пример за твоята ограниченост :D

RichKidsOnLSD
08-01-2009, 21:49
Ще умра вече... :lol:

Сигурно е много готино да си имаш собствена терминология... :lol:

Nam3less3
08-01-2009, 21:51
Ще умра вече... :lol:

Сигурно е много готино да си имаш собствена терминология... :lol:Да, така изразявам своята идентичност и светоглед :-o

Nam3less3
08-01-2009, 21:57
... което говори, че си завършил техникум или просто всички сте доста глупави...Завършил съм специализирана гимназия, която не е езикова. Хората не са глупави, просто имат други интереси. Ето пример за твоята ограниченост :D

Каква ти е оценката по литература тогава?

Специализирана гимназия по...

готварство, селско стопанство?Икономика. По литература бях доста добър, имах 5 само защото не се подготвях сериозно, а на матурата по БЕЛ имам 5 и 12, просто щото единственото произведение, за което не знаех се падна. Сега да не искаш литературен дебат :D

Nam3less3
08-01-2009, 22:04
Не, просто ще спомена, че оценките в България са адски нереални и ако съпоставим моята шестица и знания, с твоята петица и знания, то... аз съм яко преебан, че си правих труда да уча в елитна гимназия.. :(То аз съм яко преебан, щото тогава би трябвало 6 да имам(и моята гимназия беше елитна).
Ако си правиш изводи за литературните ми знания и уменията ми при анализ и дебат от тия теми, то недей. Както аз не знам твойте литературни способности, и ти мойте не ги знаеш.

Nam3less3
08-01-2009, 22:12
Личат си... :)Личи си и твоето избягване от темата. Така и така не каза и думичка за онзи линк, сигурно не си го прочел още. Или не си го разбрал.

Nam3less3
08-01-2009, 22:20
Идеята беше всеки от нас да представи своята гледна точка (теза) и да я защити с аргументи, а ти не беше способен на това и прибягна до готовите разсъждения на някой друг...

Понеже музиката е изкуства, а изкуството се възприема по различен начин от различните индивиди, то смятам, че ти даже не знаеш какво точно слушаш, а каза, че е най-философската песен, защото просто си един чалгар и не знаеш нищо друго. Затова и не можа сам да си защитиш мнението... :)

Ако го пречупим през призмата на литературата в училище - ти си преписал една готова тема и си я предал, а на това му се вика плагиатство и се пише двойка. Седни си и си дай бележника...Пак нищо не каза. Мен не ме интересува това. Интересува ме философията на Stairway to Heaven, която просто отказваш да коментираш. Ти вместо да се поинтересуваш от онзи линк, за да разбереш смисъла на песента, го използваш като оръжие срещу мене. Знам много други хубави песни, и тази е най-философската за мен.

RichKidsOnLSD
08-01-2009, 22:22
Ние сме тъпи и не разбираме английски, би ли ни преразказал линка...

Nam3less3
08-01-2009, 22:22
хаааахаххахахаа, не те интересува, защото яко се изложи... :)И така да е, се намираме в интернет пространството. Това няма ефект върху реалността, нито пък имам имидж или репутация във форума, че това да е зле за нея. И това не е важно, по-важно е всеки да прочете онзи линк.

Nam3less3
08-01-2009, 22:24
Ние сме тъпи и не разбираме английски, би ли ни преразказал линка...Не, повече не ми се пише в тази тема.

Nam3less3
08-01-2009, 22:27
Защо, омръзна ли ти да си тъп? :(Омръзна ми да споря с хора, които няма да поумнеят. Вие сте загубена история.

Nam3less3
08-01-2009, 22:29
ахахахахха

изгубена история, не... не си реален, не спирай да пишеш... :(Ще спра, защото това е пилеене на труд и на мозъчна енергия в една безполезна цел. Абе лоша инвестиция, както се казва :(

Nam3less3
08-01-2009, 22:33
Добре, че си икономистче, за да се усетиш... :lol:Не разбирам от икономика, но всички знаят, че спорът в тази тема от 2рата страница до сега беше загуба на време за интелектуалният ми труд.

Nam3less3
08-01-2009, 22:37
Щеше да е жалко, ако го беше проявил, но виж как успя с посредственост да си спестиш загуби...Приключвам темата, нека да е за урок на всички.