PDA

View Full Version : 10 години без великата Румяна



st1ka
07-30-2009, 16:09
Преди 10 години новината за трагичната кончина на една от най-любимите певици разтърси всички – и изпълнителите, и публиката. Всъщност една такава нелепа случайност винаги оставя хората безмълвни.

Денят 30 юли, годината 1999-та.

Румяна – в разцвета на живота си – на 33! Щастлива майка с две прекрасни деца – момче и момиче. Отърсила се от една отишла си любов и влюбила се отново истински, но точно в този, който бе причина да прекъсне живота ?.

В разцвета на творческия си потенциал – утвърдила се на сцената на попфолка и предложила на публиката цял албум с най-любимите ? народни песни – странджански и тракийски.

Тъжната новина бе съобщена същия ден, вечерта, от ефира на радио Сигнал плюс. Никой не искаше да повярва! Цяла вечер редакционният телефон не спря да звъни и хората да питат истина ли е. На другия ден канонадата от слушателски обаждания продължи и по време на седмичната попфолк класация. Момичета, момчета, жени и мъже едва сподавяха сълзите си в ефир, повечето неуспяваха и ги чувах как плачат, като за близък човек. Не съм броила колко пъти точно чух въпроса: „Кажете, че не е вярно, нали?“. Уви, катастрофата бе факт!

Любо бил нов шофьор, все още неуверен. Шофирал по пътя от Бургас към София. Влязал, незнайно как, в насрещното движение и последвал челен сблъсък. Румяна загинала намясто, децата ? – с множество тежки травми, откарани в сливенската болница, най-леко се отървал приятеля на Руми, който причинил катастрофата. Говореше се, че изпаднал в тежка депресия след случилото се.

В следващите няколко месеца София слушаше песните на Румяна – навсякъде. Слушаха дори там, където и през ум не ми е минавало, че ще пуснат фолк! Певицата получи всеобщото одобрение и признание, но нямаше как да почувства това. Чувах и четях да я хвалят и тези, които наиситна я харесваха, но и онези, които словоблудстваха доста по нейн адрес.

Тя изпя „Молитва за обич“ и я получи! И приживе, и след това истинските фенове я обичаха и обичат. Тя остана незабравимата, но и неизпялата още много хубави песни. Талантлива, деликатна, изключително скромна, някак си плаха… Дори със стеснителност говореше за своите успехи, хитове, фенове. Не се опияняваше от славата, въпреки че я бе споходила сравнително бързо.

„Нов фолк“ направи специален брой за Румяна, в който разказа на читателите си всички подробности около катастрофата. На страниците на списанието, трагичното събитие коментираха много личности от бранша, които познаваха певицита, някои от тях бяха много близки с нея. За Руми има издаден още един специален брой на „Нов фолк“. Сърцатата идея да се направи бюст-паметник на Румяна в Бургас така и не успя да намери решение на общинско ниво, въпреки огромните усилия на Маргарита Лозанова, главен редактор на „Нов фолк“ и силната подкрепа на читателите на списанието.

По време на продължителното болнично лечение на Марияна и Илиан, като истински грижовна майка се проявява певицата Диана, която дори бе взела децата на Руми да живеят известно време при нея. Добре зная, че взаимоотношенията между Диана и порасналите вече Марияна и Илиан и до днес не са преустановени, нещо повече, Диана е амбицирана да направи песен, която да бъде записана от Марияна, а впоследствие и да ? помогне за реализация в музиката. Дъщерята на Руми е завършила народно пеене в специализираното училище в Котел, чиято възпитаничка навремето е била и майка ?.

Музикалната компания, с която работеше певицата, буквално бе принудена заради огромното търсене на нейните албуми да пусне ретиражи. Много скоро след кончината на Румяна излезе касетъчен албум, съдържащ само две нейни песни, последните, които е записала, поне така мислехме всички. През следващите години, посмъртно, излизаха доста албуми – CD, DVD, видеокасета с филма, MP3. „Милена рекърдс“ бяха открили дарителска сметка на децата и през най-трудните години са ги подпомагали финансово.

Румяна ни остави десетки хитове, сред които „Две очи разплакани“, „Само с теб“, „Канбаните звънят“, „Молитва за обич“, „Колко те обичам“, „Обичам да живея“, „Мина мамина“, “ Ало, такси“, „Нина“, “ Когато бяхме малки“, “ Феномен“, „Ден след ден“, „Забрави ме“ и още, и още песни, които завинаги ще са с феновете.

Източник: Signal.bg

http://signal.bg/view_video.php?video_id=48379
http://signal.bg/view_video.php?video_id=48380
http://signal.bg/view_video.php?video_id=48381
http://signal.bg/view_video.php?video_id=48382

PurpleDream
07-30-2009, 16:13
ооо аз много плаках когато разбрах... :-k

Mooo6no
07-30-2009, 16:15
За първи път я чувам. Но е тъжна историят, да.

Hysteric_Bitch
07-30-2009, 18:28
Две очи разплакани, две сълзи горещи??

LadyDy
07-30-2009, 18:57
:( :( :(

p3tinc3t0
07-30-2009, 19:18
:cry: :cry: :cry:

loveUpeps4o
07-30-2009, 20:00
Аз днес слушах камбаните звънят и много се натъжих :cry:

gabi_94
07-30-2009, 20:37
макар да съм била само на 5, още си я спомням, имаше невероятна коса, страхотен глас и много хора я харесваха. Родителите ми също бяха големи фенове. Били сме на нейни концерти. Помня песента "Две очи разплакани" - невероятна песен. Даже често я слушам като ми е гадно, сестра ми е на 7 и също я знае. Мога само да кажа че беше невероятна певица.

Jessieee
07-31-2009, 08:16
Ако беше жива в момента , сигурно щеше да е най-добрата българска поп-фолк изпълнителка ,, и може би най-истинската ...
:-#

Jumbie483
07-31-2009, 08:36
Голяма загуба.. Лошо, че нямам почти никакви спомени за нея.

sladkish_14
07-31-2009, 14:43
Оо никога няма да го забравя.Била съм на 6 години и се прибирахме от село , имахме много голям хол и със влизането си включвам телевизора и сядам на сантимерти пред него и включват погребението й :? .. Виждам го и сега като бял ден , сякаш вчера е било , а ето , че минаха 10години.Тя беше невероятна певица , когато почина беше на върха.Може би така е трябвало , за да не се превърне с времето в обикновенна чалга изпълнителка като всички останали и да остане във времето и паметта ни , като една различна и уникална както певица така и човек.Поклон пред паметта й ;-)

guinessgirl
07-31-2009, 16:03
Everyone loves you when you are dead
Do you really care when you're
Six feet under the ground?

adskoty
09-08-2009, 09:59
Ако сега беше жива щеше да е по-добра от сичките тея Преслави,Андреи,Галени взети заедно обичам и песните :smt007 :cry: :smt007 :cry:

bathory
09-08-2009, 10:23
Everyone loves you when you are dead
Do you really care when you're
Six feet under the ground?
мм точно.. :?