PDA

View Full Version : Пърхот и себорея - лечение и профилактика (сборна тема)



ElinoOor
07-30-2009, 19:13
Е, реших да пусна една тема за това.
Събрала съм най-важното и за двете заболявания,които се появяват най-често през пубертета т.е. на нашите години.
Надявам се това да ви свърши работа.
Ако някой има да допълни нещо, моля да го стори. :)

Пърхот

Пърхотът не е опасен за живота и здравето, но може сериозно да ви "отрови" всекидневието. Какви ли не средства се използват дори и за временно надмощие над него. В какво се състои тайната на неговата непобедимост и как да го накараме да капитулира?

В бита под термина "пърхот" се разбират дребни, светли люспички, които се образуват по кожата на окосмените части на главата. Те се отделят лесно от кожата и в изобилие "украсяват" не само косата, но и дрехите – нещо, което наистина може да раздразни човек.

Мнозина смятат пърхота за болест. Симптомът на заболяването се нарича в медицината себореен дерматит – нарушена функция на мастните жлези, която се изразява в повишено отделяне на кожна мазнина или качественото й изменение.

Пърхотът, както и себорeята, биват най-различни. При суха кожа на главата люспичките са сухи, сивкаво-бели и се отлющват лесно. При повишено отделяне на мазнини люспите имат мазен вид, жълтеникав цвят и се отделят от кожата по-трудно. В този случай се говори за мазна себорея или така нареченият стеаринов пърхут.

Втората причина за появата на пърхута е действието на микроскопичната гъбичка Malassezia Furtur. Медиците твърдят, че този микроорганизъм живее върху кожата на тялото и главата на човека постоянно и може да не му причинява никаква вреда. Именно себероята, т.е нарушението на работата на мастните жлези, създава благоприятни условия за размножаването на паризитиращата гъбичка, която се храни с кожна мазнина и води до появата на малки люспички – пърхот.

Причините за заболяване от себорея, а оттук и за появата на пърхот, са много. Това са и вътрешните нарушения в организма – хормонални, нервни, имунни, инфекциозни заболявания, наследствена предразположеност, хранителна алергия, нерационално хранене с недостиг или липса на витамини, стрес и преумора. Днешните неблагоприятни въздействия като замърсената околна среда, лошата грижа за косата, злоупотребата с лакове, гелове, бои за коса и даже студеното зимно време също способстват появата на този проблем.

За съжаление лекарите са констатирали, че пълното излекуване на себореята е навъзможно. Проявата й може само да бъде намалена и в последствие контролирана. Ето защо всички лечебни средства против пърхут трябва да се употребяват редовно и постоянно, за да се унищожават паразитиращите гъбички. Достатъчно е неголяма пауза в използването им – и пърхотът се появява отново.

При комплексно лечение в качеството на допълнително средство в борбата против пърхота може да се използват различни настойки, лосиони, изплакващи средства, които съдържат сок от алое и масло от чаено дърво. При мазен пърхот нелош ефект дава натривката на кожата на главата с пресен лук, който премахва слоя мъртви клетки на епидермиса, той като е богат на сяра. Друг вариант е алтернативната медицина или така наречените ‘бабини рецепти’. Не забравяйте,че когато решите да използвате някой от тези методи го правите на своя отговорност.

Диетата също е важен елемент от борбата с пърхота. Употребявайте повече продукти, богати на витамини от групата В, особено витавин В6, а също и съдържащите ги лекарствени препарати. Ограничете употребата на захар и животински мазнини.

Понякога хранителните алергии провокират появата на пърхот. При индивидуална непоносимост към продукти се въздържайте от употребата на шоколад, орехи, някои морски продукти /например мекотели/. И разбира се в качеството на профилактични мерки трябва да използвате индивидуални гребени, четки и украшения, чрез които могат да се предават злополучните гъбички. За съжаление процедурата на лечение на пърхота е много продължителна и да очаквате ранен ефект, след 1-2 месеца, е немислимо.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Най-леката форма на себорейна екзема е пърхотът по окосмените части на главата.

Симптоми
Засяга се окосмената част на главата. Характеризира се с трецивидно излющване на сиви, сухи, или мазни люспи, придружено от лек или по-силен сърбеж. Понякога могат да се образуват корички, под които кожата е зачервена. Може да се стигне до разреждане на косата или дори до оплешивяване.

Причини
Като при себорея (виж мако по-надолу).

Лечение
То е насочено към отстраняване първопричината за появата на пърхота.

--------
Ето няколко от ‘бабините’ рецепти срещу пърхот.Напомням,че ако решите да ги използвате го правите на своя отговорност.

1) „към един-два добре разбити жълтъка прибавяме две-три супени лъжици рициново масло една ампула витамин А и малко спирт.Сместа се нанася в корените на косата,завива се с топла ,влажна кърпа,полиетиленова шапка и най-отгоре с хавлиена кърпа.Престоява 1 час и се измива с шампоан.Прилага се веднъж седмично.”

2) „Рициново масло стопли леко и го втрий в корените на косата, а после по цялата дължина.
Измийте след 1-2 часа.
Постепенно ще премахнете сухия пърхот.”

3) „Смесете 10мл рициново масло 10г хинин на прах, 100мл спирт и 3 капки лавандулово (розово, чесново или розмариново масло).
Втрийте сместа в корените на косата всеки ден в продължение на 1 седмица.
После направете прекъсване от една седмица и повтаряйте манипулацията до изчезването на пърхота.”

Преди да посетите личния си лекар може да опитате някой от шампоаните против пърхот които са на пазара.


Факти и заблуди за пърхота като заболяване:

Заблуди

- Пърхотът се появява вследствие на лоша обмяна на веществата, неподходяща диета и лоша хигиена;
- Пърхотът е заразен;
- Люспещата се кожа е суха кожа;
- Страдащите от пърхот обикновено търсят лекарска помощ;
- Продуктите против пърхот лекуват кожата, но увреждат косата;
- Лющенето на кожата е единствения симптом на пърхота;
- Пърхотът е характерен само за възрастни;
- Противопърхотните шампоани могат да доведат до избледняване на цвета или дори до увреждания на боядисаната коса.


Факти

- Пърхотът се причинява от Malassezia - микроскопични гъбички, които се появяват по естествен начин и много бързо се размножават;
- Всеки има микроскопични гъбички по кожата на главата си. Понякога те не могат да бъдат контролирани, причинявайки люспи и сърбеж;
- Проучванията показват, че над 90% от хората, които си мислят, че имат суха кожа, всъщност страдат от пърхот;
- Хората, които имат пърхот много по-често се обръщат за съвет към фризьора си, отколкото към лекар.
- Противопърхотните продукти, съдържащи Zinc Pyrithione, са леки и нежни към косата;
- Обилните бели люспи, сърбежът, възпалената, суха или груба кожа на главата са симптомите на пърхота;
- Тийнейджърите над 13 години могат да имат същото разпространение на пърхот, както и възрастните, заради хормоналните промени, които настъпват през пубертета;
- Противопърхотните шампоани, които съдържат Zinc Pyrithione не влияят по различен начин върху цвета на косата, от козметичните шампоани и са безвредни за всекидневна употреба за всички типове коса, включително боядисаната;
- И мъжете и жените страдат еднакво от пърхот;
- Масажът на кожата е приятен и помага за ексфолиацията на кожата, но манипулацията на кожата не лекува състоянието и люспите се появяват отново след няколко дни.

ElinoOor
07-30-2009, 19:14
Себорея

Описание :
Себореята се явява по време на пубертета. Най-силно е изразена в младежката възраст, но може да продължи и до 40-годишна възраст и дори по-късно, като от време на време намалява, а след това се увеличава.

Причини за себорея
Себореята се дължи на смущения в мастната обмяна на кожата, изразени в нарушено отделяне на мастната секреция от мастните жлези. Отделените кожни мазнини не само се повишават, но се променя и химическият им състав.

Локализация на себорея
Себореята се явява по тези места на кожата, където има повече мастни жлези и косми - по челото, носа, брадичката, гръдната кост, между плешките; тя също засяга големите кожни гънки: под мишниците, под гърдите, в слабините и окосмените области. В периода на половото съзряване под влияние на повишено отделяне на хормони се увеличава отделянето на кожната мазнина и се променя нейният качествен състав.

Фактори, засилващи себорея
Много са факторите, които предизвикват и засилват себореята: нарушена дейност на нервната система, смущения в обмяната на веществата, затлъстяване, неправилно хранене, хроничен запек, нечистоплътност и т. н. Себорейната кожа е източник за много неприятни изживявания на девойките и младите жени. Тя е мазна, лъскава, лесно се възпалява и зачервява, лесно се инфектира.

Патологични изменения, причинени от себорея
При наличност на себорея лесно възникват различни патологични кожни изменения - в пубертета: разширени пори, черни и бели точки, пъпки; след пубертета: плешивост, себорейна екзема, гнойни пъпки, розацея; в старческата възраст: старчески брадавици и др. Основният състав на кожната мазнина са две течни мастни киселини - олеинова и палматинова, и една твърда - стеаринова мастна киселина. В някои случаи себореята преминава в по-тежко заболяване – псориазис. Информация за него,разбира се можете да откриете в интернет.

Видове себорея
Съществуват два вида себорея в зависимост от това, кой вид мастна киселина преобладава и увеличената мастна секреция. При мазната (течната) себорея в отделената кожна мазнина преобладава олеиновата киселина, която придава блясъка и мазния вид на кожата. Кожата има разширени пори и прилича на портокалова кора. Течната себорея засяга повече хората с тъмна кожа - брюнетите и негрите. Най-често се засягат лицето, окосмената част на главата и гърдите. Пърхотът или люспите по кожата сивкавобелезникави мазни корички и епидермални люспички. При суха себорея в кожната мазнина преобладава стеариновата киселина, която е по-гъста. Отделената мазнина сe събира в отводния канал и в отвора на космено-мастната торбичка и образува запушалка от тестоподобна, сивобелезникава материя, която се изтисква като червейче с черна точка на върха.

Сухата себорея е по-честа у хората със светла кожа - блондини. Най-често засяга лицето, гърба, гърдите и окосмената част на главата. По лицето се образуват кръгли розови петна (лишеи), покрити с дребни белезникави люспички. По окосмената част на главата се явяват в голямо количество дребни и сухи белезникави люспички - пърхот, от който космите изглеждат като напудрени, кожата е суха на вид.

Възможно е да се срещнат случаи на смесена себорея. В такива случаи мазната себорея се появява по кожата на носа, челото, брадичката, а по бузите и окосмената част на главата е налице сухата. Има вероятност от едната форма да премине в другата.

Лечение на себорея
Предпазването и лечението на себореята са трудни и изискват търпение и постоянство. Преди всичко при жените е необходимо да се регулира половата функция, т. е. менструацията да е редовна.
Необходимо е да се лекуват всички патологични отклонения в организма - на вътрешните органи и нервната система. Cебореята и нейните усложнения, като екзема, инфекция и др., трябва да се лекуват от лекар. За предпазването от себорея и регулирането на мастната функция на кожата най-подходящи са естествените профилактични и лечебни мерки. Преди всичко строго поддържане чистотата на кожата и спазване на хигиенни мерки както при мазна кожа. При себорея е необходимо да прекарвате повече на чист въздух и да се облъчвате на слънце( на море или планина). Полезни са и серните минерални бани (не само за къпане, но и за пиене). Сярата нормализира мастна секреция на кожата и дейността на червата (премахва запека), като се приема през устата, смесена с мед или захар. Някои хора при употреба на сяра получават колит. При себореята трябва да се избягват много тлъстите, консервираните и пикантните храни (ограничава се и захарта). Да се приема предимно вегетарианска, богата на витамини храна. Прясна бирена мая, богата на витамин В, има добро лечебно действие.

Кожата на хора със себорея е предразположена към развитие на кожни заболявания.

Върху себорейна кожа се образуват:
през пубертета - комедони, милиуми и акне
след пубертета могат да се развият заболявания като себорейна екзема, розацея, алопеция
в по – напреднала възраст – брадавици, ринофима и други заболявания.


Нелекуването на себореята води до себорейна екзема. Този вид екзема представлява раздразнено, възпалено състояние на кожата във връзка с усилената дейност на мастните жлези в нея.

Симптоми. Засягат се окосмената част на главата, лицето особено от двете страни на носа и зад ушите, гърбът, големите кожни гънки. Образуват се зачервени, плътни подутини, покрити със сухи дребни или по-дебели мастни люспи.

Не избягвайте да посетите лекар и при най-малко съмнение за това заболяване!

Cut
08-29-2009, 06:48
Темата е стара,но трябва да я сложите за важна.
Добавям,че домашните маски с яйце или хума помагат срещу пътхот.
Ето една от мен:

В чаша разбъркайте едно яйце.Добавете сока на 1/2 лимон и 2 с.л. зехтин. Намажете скалпа и покрийте с кърпа за половин-един час. След това измийте с топла вода. Маската се прави всеки ден или през ден.

slavito007
08-29-2009, 07:07
Mмм интересно.
Но за мен пърхотът е болест :lol: Само хора, които имат/са имали знаят какво е. То остави люспичките, ами то и сърби.
Използвам лосион против пърхот на Евтерпа. След 2 измивания няма и следа от пърхота. Обаче ако спреш да го ползваш след има няма 2-3 месеца пак се появява, така че се мия профилактично през 1-2 седмици с него.

AtanasGeorgiev
08-29-2009, 09:13
В редица случаи така нареченият "пърхот" се причинява не толкова от гъбички, но в резултат на изсушаване на скалпа с редица шампоани. Ако наблюдавате лющене на кожата се обърнете към дерматолог.

amk933
08-29-2009, 13:33
Да вярно е, че темата е стара, но не знам защо не е важна при положение, че това е проблем, който мъчи сигурно над 50% от тийновете.

Аз имах пърхут, но на мен страшно много ми помогнаха Selsun Blue и Nizoral. Ако обаче е по-тежка формата, се ходи на доктор/дерматолог и се изписват хапчета. Може пак Низорал да са таблетките, но не е хубаво да се пият на собствена глава, защото почти всички противогъбични препарати товарят страшно много черния дроб. :)

ElinoOor
08-29-2009, 15:07
Аз лично не ви съветвам да пиете разни таблетки,антибиотици и всякакви производни. Баща ми заради тях имаше сумати проблеми. За щастие сега е добре.. но благодарение на алтернативната медицина. :)

amk933
08-29-2009, 15:47
^ Права си и аз за това казах, че са в крайно тежки случаи и, че са нож с две остриета. Но съгла си се, че има много тежки случаи, в които е неизбежно, а и добре дозирано и при следени по времето на лечението чернодробни показатели, проблем не би трябвало да има. :)

ElinoOor
08-29-2009, 18:43
Така е,но лекарите ги изписват за щяло и нещяло.. А пък едва ли един тинейджър ще има чак такива тежки форми на себорея..

PurpleSand
08-29-2009, 19:00
Не разбирам защо още темата не е направена ВАЖНА. :?

JaCkSpAr0y
08-29-2009, 20:13
Това дали е Важна ще прецени някой Модератор ! :wink:

Blocker
06-21-2010, 08:31
Офф аз имам себорея и ми казаха да се къпя с низорал и катранен шампоан.Като се изкъпя то ми става червено и супер си личи,абе гадна работа.Имам точно на челото при косата и отзад над врата.Може би факта,че ходя на фитнес и отделно тренирам бокс , грешното хранене води до засилване и незнам кво да правя.Баба ми е кожен лекър и кво ми говори не действа.Направо съм умрел :( :o

Някой ако е прекарал този момент , нека ми пише или на лично или тук как е премахнал проблема :oops:

amk933
06-21-2010, 10:39
Вдигам темата като важна и ще помоля тук да си оформите дискусия около проблема вместо да пускате отделни теми. :)

punk14
07-10-2010, 20:17
откъм 2 години имам някакъв сърбеж по главата.не са въжки,но възможно ли да е себорея?имам много пърхот и люспи по главата и по постоянно кърта люспите :shock: :D
честно приятелите ми се подиграват че не са къпа с месеци но не е така.къпя се през 2 дена и косата ми се е мазна :-x
е немога да седя денонощно в банята 8-)

7227
07-11-2010, 08:09
и аз имам такъв проблем,себореен дерматит.Направо е ужас.Пробвах вси4ко,което е на пазара и ефект нямааа :shock: Има период,когато се засилва,след това намалява..ама този пърхот... :x Може и да е на хормонална основа ама няма ле4ение само това мога да кажа :shock: Особено много има по вратът,и 4елото ,4е дори по някога и на веждите :shock:

ElinoOor
08-05-2010, 13:40
И аз постоянно сменям шампоаните,обаче оттърване няма 8-)
Ползвам 4 шампоана и си правя 3 маски и всичко е наред,обаче вече ми е писнало така -.-

От Nizoral специално въобще не съм доволна. И баща ми го е ползвал,при него даже се влоши състоянието на скалпа.
За мен отговора е в маските със зехтин и лимонов сок,от както си правя такива нямам никакви проблеми.

Препоръчвам и тези продукти,наистина имат ефект.
http://www.parfumi.net/catalog/sea-of-life-sea-of-life-pro-p-3288.html
:)

pasho_pz
08-05-2010, 14:40
И аз имах същия проблем до....преди година..с пърхота. След като си взех един шампоан на Vishy Dercos просто го забравих. http://www.mistrys.co.uk/vichy-dercos-antidandruff-balancing-shampoo-normalgreasy-pi-1121.html

Beb4e__to
08-20-2010, 20:20
аз съм със себорея от 5 години...като от година и половина имам косопад от нея :( какво ли не съм пробвала и никакъв ефект ..обходила съм всички болници в софия..даже от мазилата, които ми изписваха косата ми падеше още повече и себореята като 4е ли се засилваше...4етох наскоро за някаква лекарка във военна медицинска,която била много добра и в пове4ето слу4аи лекува себореята с антибиотик..мисля и при нея да отида скоро...ако има ефект ще пиша :)

vIKToriYa
09-07-2010, 14:00
и аз имах пърхот преди години но се спасих с НИЗОРАЛ за мен този шампоан за тази цел е много добър ... и сега да чукам на дърво нямам никакъв и не ми се е появял... според мен пърхотът е заболяване както казаха другите и непременно се нуждае от лечение...

mimenceto1993
09-07-2010, 18:49
здравейте аз сам момиче на 17 също страдам от себорея и искам да споделя сас всички че при мен има най - голям ефект крема Elosalic , но има ефект само докато се мажеш спреш ли след месец пак се появяват този крем е за тялото и лицето а за скалпа (окосмената част на главата) от всичко което сам пробвала страхотно действа салициловото олио. Приготвя се по антеките, но и то е на принципа на крема мажеш няма ги спреш пак се появяват.Общо взето е това.Аз започвам да се отчайвам и си мисля че няма лек.Ужасно е не го пожелавам на никой дори на най-големия си враг.Моля ви ако някой се е излекивал нека сподели с какво и как. :(

DarkTemplar
09-10-2010, 10:41
Като по-малък имах, но се излекувах. Низорала е ефикасен, както и определени професионални шампоани (може да си ги купите от всеки по-добър фризьорски салон). Сега най-често се мия с Head & Shoulders, а отскоро и с Herbal Essences (синия) и съм доста доволен. ;)

Гелът и другите подобни мазила за коса спомагат за образуването на пърхот, така ги ползвайте в умерени количества.

Косата е едно от важните неща във визията на всеки, поддържайте я добре! :)

TVDQueen
09-18-2010, 20:28
Преди година някъде отидох при кожен лекар и ми каза, че имам себорея :x Наистина е ужасно появяват ми се ранички из цялата коса и по челото където има все още коса и тези ранички акто започнат да се лющят :? :? На мен ми предписаха шампоана Неовал, ако знаете препоръчайте как да се отъвра :o

mlakniwe2
09-22-2010, 10:41
И аз на 1-ви септ 2009 отидох на лекар и ми казаха, че имам себорея и ми предписаха едни доста скъпи шанпоани и кремове и горе долу ми мина, но ако ги спра за 1 седмица и пак същото-дали тази болест може да се излекува напълно? 8-)

Forbidennn
09-22-2010, 18:06
От доста дълго време имам следния проблем - кожата на главата ми се бели, най - вече отстрани на главата ми, над бакенбардите и горе долу тази област. Като мина с нокътя и се опитам да я махна, по пръста ми се сабира страшно много кожа, не се изчиства, не знам дали това заболяване се води себорея, причината за нея мисля, е в това че се къпя всеки ден, слагам си гелове и лакове и това със сигурност вреди доста(особенно миенето с шампоан всеки ден, но просто нямам друга възможност тей като след като преспя, косата стои мазна и трябва да я измия ...). Преди година ходих на лекар, предписа ми 1 гел и 1 шампоан, гела трябваше да го втривам в косата си и след 5 или 6 дена(вече не си спомням, важното е, че беше доста бързо)успях да се излекувам. Купих си скъп, по - специален шампоан (уж за всекидневна употреба) и се мия с него вече около 7-8 месеца. Проблема е, забелязвам че от около месец, а може и повече тези неща отново започнаха да се появяват, отново на същото място. Не знам дали да отида на лекар отново, бих искал да се консултирам с някой който е имал такъв проблем, да ми даде някоя идея :). Надявам се да ми помогнете тъй като наистина от доста време се опитвам да се справя с това, и наскоро когато видях, че кожата ми пак започва да пада наистина бях много разочарован ...

BladeOfMySoul
10-14-2010, 13:33
Аз имах себорея преди години, само по скалпа, какви ли не лекарства изредих, само намаляваше и после пак се увеличаваше. Накрая спрях да ползвам лекарства и си мина от само себе си. За щастие не ми се е появявала пак.

Shrooms
10-19-2010, 20:01
Аз съм с къса коса 1-2-3 номер постоянно и започне ли да захладява веднага започва да ми се появява пърхот или нз, а през лятото грам нямам. Някой да има подобен проблем и да знае кво се прави !? :-o

vantonova1986
11-02-2010, 12:16
От пърхота няма лечение само разни средства които го потискат. Ако пуснат по аптеките лекарство против него ще фалират доста фармацевтични компании.

icantdance
11-12-2010, 22:00
До преди година и аз имах пърхот, но намерих решение в един нищо и никакъв серум, който купих от кварталната аптека. Казва се seboral и струваше 1,50 лв. Само след като си се изкъпал слагаш малко на едно памуче и го втриваш в скалпа. Почва да те сърби, но това е цената :D дано съм помогнала!

HoKKurT
12-17-2010, 14:11
Аз съм с къса коса 1-2-3 номер постоянно и започне ли да захладява веднага започва да ми се появява пърхот или нз, а през лятото грам нямам. Някой да има подобен проблем и да знае кво се прави !? :-o

Значи аз съм в абсолютна същата ситуация. Дори и се подстригвам по същия начин :D
Значи цяла година нямам пърхот, но захладни ли малко и веднага се появява. И трябва да отбележа, че НЕ се появява като започна да нося разни шапки заради студа, ами преди това. Тази година ми се появи някъде края на октомври - началото на ноември. И с това досега се справях като ползвах на Head & Shoulders шампоана, НО... :D
Тази година нещо номера не минава. Шампоана почти ми свърши, а пърхота този път само намаля. Преди изчезваше изцяло сигурно на 10то къпане.
Някакви предложения да попитам и аз :-D

TooRareToDie
02-12-2011, 22:26
“ - Пърхотът е характерен само за възрастни; “ Не е вярно. На 19 съм и от 2 години не мога да се преборя с тази напаст :-x :-x :-x

mlakniwe2
02-13-2011, 08:45
и аз имам себореен дерматит и се мажа с разни кремове и се къпя с един скъп шампоан и горе долу се справям, но е много кофти трябва да давам по 60лв за крам и шампоан :-o

fragrisima
03-14-2011, 14:19
Аз имах много пърхот, а още от първия път Selsun Blue подейства. Дори Nizorral не действа така, а и количеството му е много по-голямо и е по-евтин от втория. Надявам се и при вас да има същия ефект, но и на мен Selsun Blue ми го препоръчаха приятели от опит.

Forbidennn
03-21-2011, 15:01
Писал съм тук и преди, сега мисля да добавя един по - обстоен ъпдейт и да обясня по - подробно моят проблем, с който така и не се справих между другото. На всички, които имат люспи по косата, минават с нокътя и обират страшно много кожа, мога да ви дам решение, но при мен до подейства за 2-3 месеца.
Та ... Първият път когато отидох на дерматолог (преди може би година или малко повече) жената говори с мен, обясних и проблема си и тя наистина като, че ли разбираше за какво става дума. Предписа ми Келуал ДС + Дипросалик (Келуала е 20 лева шампоан, скъпичък е и общо взето не знам защо го купих, Дипросалика е мазило за 8 лева, което беше рецептата към изчистването). Та след 10 дена мазане по 2 пъти на ден(сутрин и вечер) с Дипросалик и пред 2 дена на 3тия измиване с Келуала(измиване е грубо казано, това нещо, за да се измие косата ти и да не си личи ти трябват 2-3 къпания, аз през тези 10 дни не мръднах от вкъщи щото си ме беше срам) се излекувах от себореята(не съм сигурен, че моето е точно това, но имам същите признаци - люспи в косата и по скоро над бакенбардите, основно там, леко белене на кожата около веждите, лесно обиране на кожата в ушите). И бях доста щастлив от резултата между другото, щото хората, които не са имали този проблем наистина не знаят за кво става дума(щото примерно и аз съм виждал хора с пърхут, и съм си казвал - е кво толкова, напълно нормален проблем, който имат милиони хора по света, но да видиш някой с буквално люспи по косата наистина ще си помислиш нещо друго). Лошото е, че след 5-6 месеца проблема отново започна да се появява, и аз просто изчаквах, някой удобен момент (или по скоро 10 дни, които съм готов да прекарам самотно), в който да се подложа на същото лечение. И го направих през изминалата коледа(не отидох на дерматолог за консултация). Проблема се изчисти, знаех обаче че пак ще се появи и логичното се случи - сега пак съм така. Преди около месец отидох на дерматолог, жената горе долу нищо не ми каза, предписа ми ежедневен шампоан за миене, с който мога да се къпя когато си поискам(15 лева, жълт, на някаква билкова основа, не си спомням името му), с който аз така или иначе си се къпя вече от половин година(явно имам заложби за дерматолог), но преди да ползвам този ми каза да се къпя не с Келуал ДС, а с Кертиол ДС, което аз сметнах за малоумно и не го направих. Каза ми след седмица отново да се явя при нея за консултация, не го направих естествено, сега смятам през априлската ваканция отново да отида (този път при друг лекар) и ако някой има желание бих "докладвал" какво се случи.
Бих се радвал наистина ако някой знае как да ми помогне, наистина проблема е ужасен. Ако има мераклии могат да опитат по моят начин (Дипросалик), колкото и недоверчиви да сте(щото знам аз как съм като прочета нещо в интернет - виждам, че имат същият проблем като моя, но не им вярвам, че ще ми помогнат), почти съм сигурен, че ще намерят решение но само временно.

Evelynn
03-29-2011, 13:16
Аз имах много пърхот, а още от първия път Selsun Blue подейства. Дори Nizorral не действа така, а и количеството му е много по-голямо и е по-евтин от втория. Надявам се и при вас да има същия ефект, но и на мен Selsun Blue ми го препоръчаха приятели от опит.

Ползвах първият преди около 4 години по преподъка на една фризьорка, заради бързото омазняване на косата (така и не се сещам защо го спрях)..Наскоро дерматологът, при който отидох във ВМА ми изписа освен едни мазила и Низорал, че то за 2 пъти има няма това шишенце :?, но мисля, че има разлика относно пърхота, но пък все така бързо ми се омазнява косата.. Е, явно при всеки различно 8)

kalpazanka
03-29-2011, 13:21
^Низорал ти е за второ нанасяне- миеш веднъж косата с обикновен шампоан, после изплакваш и втория път нанасяш няколко капки от Низорала. Разпенваш и стоиш 5 минути.

danielpetrov1991
04-01-2011, 16:58
И аз имам пърхут. Когато не се постригвам 2-3 месеца, което се случва рядко пърхутът се увеличава. С Низорал и Head & Shoulders обаче като ги ползвам редовно почти не го усещам пърхута. А когато съм по-късо постриган и позлвам и двата продукта нямам никакъв. Изводт е:
къпете се редовно, не позволявайте на косата ви да се запарява (шапки, дълги коси и т.н.), използвайте противопърхутни шампоани като горещо препоръчвам Head-a и Nizoral (не ми плащат за реклама) и проблема с пърхота ви е решен! :-o
Колкото до punk14:
Пич къпи се всеки ден, като търкаш хубаво корените на косата си с шампоан. Гледай да е от някой хубав като този дето препоръчах. НЕ искам да правя анти- реклами, но един месец имах страшно много пърхут и беше заради един много гаден шампоан, който е доста продаван по магазините. Ако ходиш с шапки недей и се пострижи късо. Сигурен съм, че ще се оправиш.

MariqD
07-15-2011, 20:20
Слава богу нямам пърхот (естествено ми се е случвало, когато не си къпя косата повече от 3-4 дни) , но мисля, че темичката е много хубава и ще е полезна на много хора ..

pavkata204
07-18-2011, 17:24
opitaite s Neoval mislq che se kupuva ot aptekite na mene pone uspq pochti napulno da mi premahne purhita

alexeibg
08-31-2011, 19:16
абе аз имах пърхот и ми мина от хеденшолдерс

ianis1976
09-26-2011, 19:38
Здравейте :smt039 Имам проблем с пърхота от 15 г.Сега вече положението е много сериозно /петна по тялото,люспи ииии....понижено самочувствие/През тези години съм пробвал какво ли не,дори и дерматолог.Не става!Минава за месец-два и...сещате се.Не искам да ви отчайвам,но природната медицина не е алтернатива /може и да има непознати за мен алтернативи/Ето един вариант за по-продължително отстраняване-лосиона "Пилифортин", нистатин таблети и катранен сапун. При себорея косата се мие само с катранен сапун. След измиването тя се облива с вода, съдържаща счукани таблети нистатин.Очите се затварят. Оставя се разтвора със счуканите таблети да облее бузите и гърдите (при наличие на себорейни петна по тях). Тези участъци остават облети за десетина минути и се изтриват, без да се изплакват. При наличие на себорейни корички по кожата на главата, последните се намазват с разтвор, съдържащ рициново масло, салицил и хлорнитромицин. Сместа се нанася върху коричките 3-4 часа преди къпане, след което главата се измива.Неовал и Селсън блу също имат по-траен ефект,но при мен резултат имаше при редовна употреба.Траен ефект.....най-много три месеца.Желая Ви успех!Ако имате други идеи с доказан резултат споделете ги с нас.Готов съм на всичко!

Vodnokonche
09-30-2011, 13:23
Аз също по едно време се бях изнервила яко покрай изпитите и първо ме беше избило на пъпки и пърхут, после пурхута прерастна в себорея... Почна първо главата да ми се бели, после лицето, веждите, ръцете и краката ми бяха супер сухи. Една аптекарка ми препоръча една медицинска серия - шампоан, душ олио и балсам за след баня Nachtkerzen на д-р Тайс. Оправиха ме след 7-10 дневна терапия...

MedSestrata
10-03-2011, 11:15
Преди година някъде отидох при кожен лекар и ми каза, че имам себорея :x Наистина е ужасно появяват ми се ранички из цялата коса и по челото където има все още коса и тези ранички акто започнат да се лющят :? :? На мен ми предписаха шампоана Неовал, ако знаете препоръчайте как да се отъвра :o

И за останалите- ползвайте Seboral, в аптеката 2 лв. е някъде. 2 пъти в седмицата се ползва!

MedSestrata
10-03-2011, 11:16
Аз също по едно време се бях изнервила яко покрай изпитите и първо ме беше избило на пъпки и пърхут, после пурхута прерастна в себорея... Почна първо главата да ми се бели, после лицето, веждите, ръцете и краката ми бяха супер сухи. Една аптекарка ми препоръча една медицинска серия - шампоан, душ олио и балсам за след баня Nachtkerzen на д-р Тайс. Оправиха ме след 7-10 дневна терапия...

От нерви в 90% се получава.

Vodnokonche
10-04-2011, 12:13
Аз също по едно време се бях изнервила яко покрай изпитите и първо ме беше избило на пъпки и пърхут, после пурхута прерастна в себорея... Почна първо главата да ми се бели, после лицето, веждите, ръцете и краката ми бяха супер сухи. Една аптекарка ми препоръча една медицинска серия - шампоан, душ олио и балсам за след баня Nachtkerzen на д-р Тайс. Оправиха ме след 7-10 дневна терапия...

От нерви в 90% се получава.


дам така е

amphibian
10-07-2011, 15:04
Здравейте! Ще пиша по темата за себореята.. Значии.. Себорея имаме баща ми, сестра ми и аз. Моят случай изглежда е най-тежък. Появява се само в косата ми и понякога е истинско мъчение, тъй като не просто изглежда като пърхот ами ми стават ужасни рани. Мия си косата всеки 3ти ден, да речем, или през ден и на следващия ден вече ми се наплъстяват слоеве и адски ме сърби. Ако се разчеша се отлюпват лчсни и така се появяват раните. Признавам, че цялото това нещо звучи наистина гнусно, но , какво да ви кажа - това е живота! :П Имам тези симптоми от доста години вече и моите лични наблюдения са, че е изцяло на хормонална и нервна почва. Себореята така да кажа Избива примерно преди изпит, когато пътувам, в период на напрегнатост и тревоги, недоспиване, понякога почва да ме сърби и като се скарам с някой.. а става и като сменям водата(но това си го обяснявам с пътуването..) и така. Бога ми!, пробвала съм всичко на този свят, от най-скъпите шампоани (150мл - 50лв), пробвала съм всевъзможни билкови терапии , маски и всякакви булшитс.. и нищо не лови! Има само едно единствено нещо, което винаги действа, но естествено резултатът не е траен.. и това е един лосион/тоалетна вода за ежедневна употреба - SEBORINE . Да ви кажа не знам дали я има в БГ тъй като сестра ми живее в Германия и ми праща периодично, но твърди, че няма начин да я няма тук. Аз предполагам, че и в дрогериите DM може да я има. Използва се по следния начин– това е лосион на спиртна основа и след всяко къпане се втрива в косата.Ако има възпаление на кожата или дори много леки симптоми на заболяването ще щипе, а това означава, че вече лекува. На практика лосиона изсушава кожата и така да кажа претрепва появата на люспи/рани/сърбеж. Не е скъпо, съветвам ви да го потърсите. Единственото, което мога да заключа е, че лекуване няма, тъй като това не е да речем счупена ръка да ч гипсираш и след месец си готов картоф, а наистина хормонално и нервно Последствие. Отдавна се отказах да се разправям с лекари и неща, защото бях на три места и на трите места ми казаха 3 различни неща.. еми сори ама ако разчитам на това да съм останала без коса от медикаменти вече.. Грижете се за вътрешното си здраве, правете всичко възможно да се чувствате добре! и избягвайте тревоги, защото себореята е само малък показател ;) SEBORINE и така ден за ден , но без проблем! Успех!

Bogatti
10-07-2011, 15:06
и аз имам такъв проблем,себореен дерматит.Направо е ужас.Пробвах вси4ко,което е на пазара и ефект нямааа :shock: Има период,когато се засилва,след това намалява..ама този пърхот... :x Може и да е на хормонална основа ама няма ле4ение само това мога да кажа :shock: Особено много има по вратът,и 4елото ,4е дори по някога и на веждите :shock:


пробва ли шампиана и душ гела на д-р Тайс Нахткерцен? На мен ми помогнаха

daniela0108
10-10-2011, 09:14
и аз имам такъв проблем,себореен дерматит.Направо е ужас.Пробвах вси4ко,което е на пазара и ефект нямааа :shock: Има период,когато се засилва,след това намалява..ама този пърхот... :x Може и да е на хормонална основа ама няма ле4ение само това мога да кажа :shock: Особено много има по вратът,и 4елото ,4е дори по някога и на веждите :shock:


пробва ли шампиана и душ гела на д-р Тайс Нахткерцен? На мен ми помогнаха

Майка ми преди ми копуваше шампоана на Тайс, наистина помага, сега в момента нямам пърхут.

marzeliv
11-03-2011, 15:07
Маска с кокос много помага за пърхот(ако е пърхот, а не сух скалп). Кокосът съдържа съставки, които убиват гъбичката, причинител на пърхот.

Vodnokonche
03-19-2012, 10:42
На мен винаги, когато ми се появи пърхут ми помага един немски медицински шампоан Nachtkerzen. Като цяло съм забелязала, че пърхут се появява при силен стрес или вследствие на ползване на евтина или масова козметика за коса. Например Garnie, Pantene, Herbal Essences не ми влияят добре на косата.

StolenBliss
05-09-2012, 21:09
Все повече си мисля, че имам себорея. Майка ми има и аз съм взела нейната кожа. Много ми е мазна, както си е описано а-у. Чудя се само дали не се влошава..имам едно много гадно зад ухото, дето не мога да го определя какво е, ама от една година седи и се разпространява. Набира, стискам го, пак набира и е така. Ходих на дерматолог и на лекар лятото и те ме пратиха на козметик за тва зад ухото и аз си казах, че ще щом там ме пращат не е много сериозно. Дерматоложката и не обърна голямо внимание на мазната ми кожа. Нали трудно се намира себореята щото акнето се предполага, че ще е налично по време на пубертета и т.н. Но си мисля все по-често, че може и да е сгрешила..дам

frozen_77
05-14-2012, 17:55
Хора помогнете ми и на мен. На 23 години съм и от известно време,от зимата някъде ми се появи сърбеж на скалпа и цялата глава. Появи ми се и пърхот сух, след едно боядисване на косата,също така и над веждите.Боядисвам се от 8-ми клас и никога съм нямала такова нещо.Не знам дали има значение бях руса,но си потъмних косата от скоро.Кожата ми е доста суха,определено имам суха себорея :( Направо откачам и не знам какво да правя.Бях си купила катранен шампоан и Себорал форте,но от него ефект няма.Пих доста време бирена мая,аз винаги съм си я пиела,също така и други витамини като Мерц но пак нищо. Нямам проблеми със хормоните,редовен ми е цикъла,храня се разнообразно,ям всичко. Косата ми е пак за боядисване но ме е страх просто да не се влоши повече състоянието на кожата,а и косата ми капи доста но ме е срам да излизам така. Причината според мен е на психическа основа-нерви,сега още повече направо се депресирам.Взех си шампоан от аптеката Кетозал 2% помагал срещу себореен дерматит.Някой от вас да го е ползвал?И да ми препоръчате някакви витамини други?

Asatovv
07-20-2012, 13:09
Значи моята история е подобна като вашата хора.Значи може би преди 2 години се обръснах нула номер и познайте какво "съкровище" открих цялата ми глава беше в пърхот от до ужасно беше направо.Ходих при дерматолог и той ми каза да си купя един шампоан Неовал(не видях някой до сега да го е споменавал,струва 10-11 лева) и до днес само с него се мия,може да се каже че ми помогна,сега имам съвсем малко и то на периоди с леки сърбежи и определено не е като преди,освен него се мазах с нещо в едно малко шишенце сипваше се върху тампон за грим и се триеше в корените на главата,но мисля че шампоана повече помогна.Според мен лично не самият пърхот е проблема а гадното сърбене.Направо ме изкарваше от нерви преди,почешеш ли се веднъж край братче...дръгнеш се като псе до като не се изкъпеш...Както и да е аз имам два въпроса:
1.Колко пъти вие лично си миете главата в седмицата?Аз сега се къпя всеки ден и се чудя как е правилно,знам че всеки ден не е добре,и гледам да го правя през 2 дена поне.Вие как практикувате?
2.Добре ли е че си мия главата само с такъв шампоан?Аз до сега нямам никакви оплаквания и ме е страх да го спра...

neverbackdownx
07-27-2012, 17:36
Мда, аз имам пърхот, ама вече почти не се забелязва, мия си косата с Clear ( шампоана ) и съм много доволна от него! :)

kalisto_pld
08-20-2012, 08:55
http://www.aptekadara.com/product/16949/neoval-r-forte-sh-n-protiv-parhot-200ml.html

Този ли шампоана против пърхот, @Asatovv ?

sunshine329
08-28-2012, 07:30
http://apteka.framar.bg/30006969/%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BC-%D1%88%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%BE%D0%B0%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%B0-125-%D0%BC%D0%BB-
Себодерм се казва, много помага. Дядо ми :D от 10 години имаше някакви рани по главата, след като се изми с този шампоан, всичко му мина, изсъхна веднага. Сеа на 1 месец профилактично пак си слага и всичко си е ок.

ross
10-17-2012, 11:31
Мен ме спаси Низорал, понеже е медицински продукт се нанася след измиване с др. шампоан. Сега поне веднъж месечно мия профилактично косата си с него. Пърхут може да се появи и от използването на неподходящ шампоан, ако отдавна не сте го сменяли и имате оплаквания или сте го изпозлвали няколко пъти и пърхута е на лице, значи проблема е шампоана.

titinkaa
10-23-2012, 10:35
Ако имате себорея ще ви помогне Себорал форте от аптеката.

rubby179
10-26-2012, 08:21
Тъй като все още не е установено какви са конкретните причини за поява на пърхот, най-добре е преди да се предприеме лечение да се направи консултация с лекар. Това състояние не е за пренебрегване, поради факта, че може да се стигне до усложнения свързани с косопад. При различните пациенти действат различни средства. Все пак, въпреки използването на козметични продукти и медикаменти за премахване на пърхот, избягвайте третиране на косата с бои и химикали, както и уреди като преси и сешоари, тъй като те допълнително изсушават кожата на скалпа и предизвикват нейното излющване. Що се отнася до използването на Низорал, той е един много добър продукт, който е с доказан ефект при лечение на такъв вид проблеми.

freak0o
10-28-2012, 14:45
Според мен най-добрия шампан против пърхот е на Дюкре (http://www.aptekadara.com/product/4962/dyukre-kelual-lech-sh-n-p-v-parhot-100ml.html)

milcheto
11-07-2012, 08:14
Мен ме спаси Низорал, понеже е медицински продукт се нанася след измиване с др. шампоан. Сега поне веднъж месечно мия профилактично косата си с него. Пърхут може да се появи и от използването на неподходящ шампоан, ако отдавна не сте го сменяли и имате оплаквания или сте го изпозлвали няколко пъти и пърхута е на лице, значи проблема е шампоана.
абсолютно съгласна. и мен ме спаси низорал 2% кетаказонал

rubby179
11-08-2012, 13:49
Някой ползвал ли е Selsun Blue? На мен ми препоръчаха този шампоан, но не съм чувала отзиви какъв е ефекта.

georgi12
11-08-2012, 21:37
Аз ползвам Гарниер за мазна коса - има ефект .

milcheto
11-08-2012, 22:16
Някой ползвал ли е Selsun Blue? На мен ми препоръчаха този шампоан, но не съм чувала отзиви какъв е ефекта.

аз съм го ползвала преди. добър е.

rubby179
11-12-2012, 06:35
Благодаря ви за отговора! Ще споделя какъв ефекта след като го използвам известно време.

krum4o9801
02-21-2013, 10:41
Може да се получи и от самите бои за коси и дори шампиоани ако са ментаци! Важното е измиване на косата редовно, но само с вода, за да се хидратира. Нормално е това нещо, но все пак има доста кофти форми на пърхота и там се търси кожен лекар/дерматолог както някои са споменали горе!

madridista0810
04-29-2013, 11:23
Момче съм на 17 години. Имам следния проблем. Кожата на главата ме сърби в окосмената част, забелязвам ,че скалпът ми се люпи на определени места, зад ушите също имам проблем. Имам и косопад, с който се боря от много време и все не мога да се справя, когато се реша,къпя и прекарвам пръсти през косата ми падат косъмчета, забелязвам , че на падналите косми има някакъв секрет по корените и понякога и люспи от скалпа. Косата ми оредя и това го забелязвам всеки ден. Ходих при различни кожни спец., но и така не можах да разбера какво ми е - алопеция, себорея , сезонен косопад. Пробвал съм много продукти за коса,но никакъв ефект. Косата продължава да пада и да ме сърби ужасно,а и това люпене е направо черешката на тортата. Да допълня ,на места забелязвам и леко зачевяване на скалпа и там най-много ме сърби. Много съм притеснен да не остана без коса, защото вече забелязвам одръпване на космената линия над слепоочията. Help me!

skyreader
07-26-2013, 16:15
Според мен основната причина за пърхота е стресът, безпокойството и негативните емоции. Ето защо и по време на сесии , изпити и други ситуации предизвикващи стрес- той става по сериозен, защото безпокойството се засилва. Пърхотът може да е свързан с по -голямото изпотяване по време на стрес, което може да стане причина за по сух скалп, също така той много бързо изчерпва резервите на витамин Б в тялото , който е важен за здравето на скалпа и косата. В този ред на мисли според мен за да има трайно преодоляване на проблема - трябва да има трайно премахване на причинителите на безпокойство и негативни емоции в живота на човек. Според мен безпокойството може да бъде търсено в ниски нива на удолетвореност на някои от основните човешки нужди като сигурност, разнообразие, любов, значимост, растеж, допринасяне за другите.

ross
07-31-2013, 09:37
Друг, много ефективен шампоан е Фитовал http://apteka.framar.bg/30023844/%D1%84%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BB-%D1%88%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%BE%D0%B0%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D1%85%D0%BE%D1%82-100-%D0%BC%D0%BB- След едно боядисване на косата, скалпа ми започна да се бели и ми се появи пърхот. От близката аптека ми препоръчаха точно този шампоан и действително имаше бърз ефект, а и е по евтин от Низорал.

yakuza_
07-31-2013, 09:41
Нали осъзнавате, че това може и да е хронично.

ross
08-22-2013, 08:04
Наскоро разбрах, че пърхота може да се дължи още на силен стрес и нервно напрежение. Силната топла струя на сешоара изсушава скалпа, а от там следва лющене и сърбеж. Агресивната и силна козметика за коса също е неблагоприятен фактор. Ето още малко инфо, на което попаднах http://avenue.bg/health/polezno-health/kak-da-predpazite-kosata-si-syvetite-na-dermatolog-ivanova/ :)

yakuza_
08-22-2013, 08:43
На мен ми казаха, че при мен е хронично. Понякога нямам, после пак се показва, но имам и мн суха кожа и така.

fire_magic
11-14-2013, 18:16
да споделя:
от както се помня имах пърхут пробвал съм какво ли не и колкото и да не вярвах най-накрая успях със зелен clear да се преборя с пърхута и сега си ползвам само него. :)

DeniseWallace
02-05-2014, 13:02
Преди 2 месеца някъде реших да пробвам един шампоан на елсев и след второто измиване с него започна един УЖАСЕН сърбеж :( Сега имам нещо подобно на пърхот само в определени участъци благодарение на него :( :( :( :cry: ще пробвам някои от рецептите в темата :(

womans
02-20-2014, 12:37
аз имах ужасен проблем с пърхота... какво ли не ползвах не става..една приятелка ми предложи един шампоан против пърхот с екстра качество и вече незнам какво е това пърхот ...:)

canevrosen
03-25-2014, 19:02
Аз имах себорея преди години, само по скалпа, какви ли не лекарства изредих, само намаляваше и после пак се увеличаваше. Накрая спрях да ползвам лекарства и си мина от само себе си. За щастие не ми се е появявала пак.


Да, понякога е възможно да мине от само себе си, но много е важно каква храна ще ядете. Ето тук има подробен списък с храни, които да използвате: http://narodnirecepti.blogspot.com/2013/07/blog-post_15.html

sunshine26
04-17-2014, 09:39
Здравейте! Имам същия проблем - себореен дерматит. При мен проблемната зона е долната част на коса, имам малки ситни пъпчици, които ме сърбят ужасно. Имам подуване в областта на клепачите, опадане на миглите и веждите. Първоначално ми бяха изписали спей на Джин Джира с цинк пиритион, но от него нямаше ефект поне при мен. След това лекуващата лекарка ми предписа Локоид Крело (емулсия за кожа) но и това не помогна. използвам шампоан на Ducray Kelual DC за тежки форми но пърхот, но от него се забелязва минимален ефект. Вторият шампоан, които използвам е Ducray Squanorm против сух пърхот, той е с микронизиран селенов сулфид + ихтиол. От него съм най-доволна, защото наистина ми изчиства косата, използвам го вече месец. За лицето използвам почистващ гел Sensibio DS+ на Bioderma, който успокоява и почиства кожата ми, която се омазнява повече от нормалното в Тзоната + веждите и клепачите. Също така използвам и крема Sensibio DS+ на Bioderma. Мажа цялата коса с крем Витасин. Той е приготвен по стара народна рецепта на базата на естествени съставки (билки, пчелен восък, борова смола и др.) Той е подходящ за сухи екземи, пърхот, косопад, акне и др. кожни проблеми, струва около 5 лв. от аптеките. Не правя реклама на крема, просто не виждам ефект от другите спрейчета и лосиони и за това реших да пробвам кремчето на Витасин и наистина виждам резултат. Червените пъпки, които имам в долната част на косата наистина избледняват. чувала съм за компрес от лайка, но незнам как се прави. Как се справяте с този досаден сърбеж ? Как овладявате положението?

D_dimov
09-05-2014, 19:12
Здравейте! При мен проблемът също е себорея, доколкото разбирам е суха форма. По окосмената част на главата имам обилен пърхут, който преминава от шампоана, който използвам ( Алгопикс ), който се прилага по 1-2 пъти в седмицата, но ако пропусна приложението на този шампоан отново се появява пърхута. Преди имах червени петънца по кожата на носа и скулите, в последствие се появиха и на челото, веждите, областта около брадата, между лопатките, зад ушите и в малко количество отпред на гръдната кост. Мажа си лицето с мазила ( Алидел, Kerium DS) по два пъти на ден и се овладява горе-долу състоянието, но ако пропусна дори едно намазване през някои от дните започва да се получава сърбеж, и затруднение в дишането (задух). Задухът всъщност ме смущава най-много. Себореята при мен започна, и е най-силно изразена в областта на носа и скулите. Някой от вас имал ли е подобен проблем с дишането, и ако да, как си е помогнал? И още нещо, което е малко изненадващо и за мен - след всяко измиване на лицето с вода и къпане, себореята се изостря, изостря се и проблемът с дишането. Стигнах до там, че влизам по-рядко в банята, защото всеки път след това чувствам еднодневен задух. Някой от вас имал ли е подобни проблеми?

alina1
11-16-2014, 15:45
за всички които имат този проблем ще дам един телефон на една жена от Пловдив която мен ме излекува и на която съм много благодарна 0885827609 успех знам че е трудно но няма непостижими неща

ZdravnaAkademia
12-17-2014, 17:37
Много неприятно е да страдаш от пърхот. Знам това от личния и на близките ми опит. Разни средства трябва да лекуват пърхота, но не го правят, а при това често са и доста скъпи. Ще си позволя да насоча вниманието на тези, които се интересуват от проблема, към тази статия:
http://zdravnaakademia.blogspot.com/2014/11/blog-post.html
Евтино и ефективно - също от личния и на близките ми опит.

voivoda
09-04-2015, 04:09
Единственото нещо, което ми помага е шампоанът против пърхут на Bilka

desi_dm
02-12-2016, 15:08
Този билков комплект е за растеж на косата, но преди това се справя със себореята и косопада. http://foryoubg.com/products.php?id=823
Съдържа билки - репей, коприва, розмарин, чмерика, орех, лавандула ,.... ит.н.

eol
04-21-2016, 18:09
Оххх, и аз имам една гадна себорея от доста време, сигурно повече от 4-5 години. Какви ли не простотии не съм използвал. То не бяха разни шампоани за по 20-30 лева, то не бяха някакви мазила, не бяха някакви сапунища. По-зле става, по-добре не става. Тука от едно известно време(2-3 месеца), започна да се разпространява едно червено петно в горната част на челото ми, не сърби, но е доста зачервено, сухо, има коричка не знам как точно да го определя, но явно тръгна от себореята. Добре, че косата не ми е къса, че иначе не знам. Преди ходих на дерматолог в частен кабинет за тежката себорея и естествено почнаха да си лансират козметиката, която е страшно скъпа. Отначало ме накара да си взема едни пълни, ама като ви казва ПЪЛНИ простотии, които и грам не ми помогнаха. Даже искаха още работи да купувам, ама се направих на ударен и повече не отидох. И цялата работа щеше да излезе над сто лева. Бяха ми изписали дипросалик(единственото нещо, което не купих от тях и беше 5лв.) за петното на челото ми. И за 4-5 дена изчезна, след като го спрях отново се появи, след това пак изчезна и сега въобще не му действа. Но аз съм си най-виновен - създадох си много вреден навик да си чопля главата, и понякога даже и не усещам как ръката ми започва да чопли коричката по главата ми. Опитвам се да спра. Преди не сърбеше толкова много, но преди 3 седмици си взех сапун от борова смола, и сега непрестанно ме сърби. Спрях го след 3-тия път. И както предполага, като отидете на фризьор, както моята фризьорка започва да изрежда сума ти лекарства... опитва се да помогне жената. И аз съм в безизходица и к'во да правя, ходя купувам, тъй като не са толкова скъпи. Предложи ми да си купя шампоан с коприва и да го смесвам с оцет, да пия всеки ден витамин A, C и E. И едно лекарство, не му помня името, за петното. Правя го от 3-4 дена па да видим. Ще ми помогнат ли според вас?

sladki6_love
02-05-2018, 21:24
Здравейте! И аз имам проблем със скалпа, но не мога да определя дали е себорея, или просто пърхот. Къпя се 2-3 пъти седмично. Имам много гъста коста. На втория-третия ден, след къпане започва да ме сърби скалпа и да се появяват люспички. Постоянно си чопля скалпа, дори и несъзнателно.....Ужасно е.. На какво се дължи това и сериозно ли е, или просто нещо преходно?
Имам и още един въпрос. Вчера ми правиха пробна прическа и още вечерта усетих сърбеж. Прокарах пръсти по скалпа си и усетих, че е леко омазнен(бяха ме измили за прическата). Тази вечер също ме сърби. Защо се получи така?

SHEmetna
07-21-2018, 12:48
Аз от една година се къпя с ето този шампоан: https://aptekamedea.bg/dyukre-skvanorm-shampoan-protiv-mazen-prkhot-200ml-v1.html и оттогава не съм имала проблем с пърхот/себорея. Препоръчвам го на всички!

Alinna
04-26-2019, 07:56
Най-добре е да се грижи за косата в банята, аз обикновено правя там маски на косата, ефектът е по-добър за много хора https://vsebani.kiev.ua/images/smile.gif (https://vsebani.kiev.ua/sauny-kieva-metro-chernigovskaya)

Мим
01-21-2021, 06:06
Низорала е гаден, аз ползвам златен джинджифил на тианде и даже ми расте по - бързо косата от него

Мим
01-21-2021, 06:49
https://mytiande.bg/shop/za-kosa/parhot-i-seboreya/shampoan-zlaten-dzhindzhifil/?ref=23633

juliaaumueller
02-27-2021, 23:22
https://mytiande.bg/shop/za-kosa/parhot-i-seboreya/shampoan-zlaten-dzhindzhifil/?ref=23633

От 2019 г. Lisa Rinna hair (https://hairstyle-en.com/lisa-rinna-hairstyles-ideas-for-short-hair-2021-new-lisa-rinna-hair/) бавно израства косата си, така че нейният боб се превърна в много по-пълен стил с дължина до раменете.

alexx_petrova
06-08-2022, 15:14
Aз имам чувствителен скалп - със сърбеж и омазняване. Налага се да мия косата си на всеки 3 дни. Пробвах Дюкре и други подобни шампоани, но няма резултат. От няколко месеца си мажа скалпа с кокосово масло непосредствено преди да се къпя. Помага ми страшно много!

meitari
08-20-2022, 04:45
pause in their use is enough - and dandruff appears again.

desimira90_90
06-02-2023, 08:59
Здравейте,
Искам да попитам дали някой от вас има наследствена предразположеност към себорея и себореен дерматит. Интересува ме дали може да се предаде ако евентуално имам дете.