PDA

View Full Version : За полезните и здравословни храни



lazzza
07-30-2009, 22:01
Тук предлагам да постваме и споделяме мнения , статии и отзиви за така наречените полезни храни . :)

silver_moon
07-31-2009, 07:20
http://dieti.rozali.com/dieti-lubopitno/p9478.html
малко хора са я чували или яли, но все пак поствам една статийка за елдата...Много е вкусна и полезна, може да замества ориза като гарнитура, също вместо мляко с ориз, може да се прави мляко с елда и лъжичка мед - става страшно :)

YaNcHeToOo
07-31-2009, 07:24
10 полезни храни, за които не се сещаме

Здравословното хранене е така експлоатирана тема, че споменаването й предизвиква в по-чувствителните към шаблони натури лека тръпка на погнуса. Каквато именно тръпка предизвиква и представата за много от смятаните за най-полезни храни. (Особено у децата.) И въпреки че в науката и медиите виреят всевъзможни експертни мнения по въпросите за здравето и храната, на практика хранителният режим на много от нас остава все същият, а някои интересни, полезни и дори приятни храни рядко или никога не стигат до трапезата ни.
Американският специалист по въпросите на храненето и автор на множество книги Джими Бауден е създател и на списък от продукти, които според него хората би трябвало да консумират, но не го правят достатъчно често. В списъка има някои трудно откриваеми растения като тученица или goji berries, но има и такива, които са с уникални хранителни качества и са сравнително достъпни, но въпреки това са подценявани. Джими Бауден избира 11 от по-достъпните за вестник “Ню Йорк Таймс”, от които ние представяме 10 (без зелето, което явно е голяма рядкост за американците):

Цвекло

Toва причудливо кореноплодно растение е по-сладко от всеки друг зеленчук, което означава, че зад суровия си вид крие потенциал за много приятен вкус.
Мислете за цвеклото като за червен спанак. Защото точно както суперхраната на Попай моряка, така и този ален зеленчук е един от най-добрите източници на фолиева киселина и бетаин. Тези две съставки заедно регулират нивото на хомоцистеин в кръвта, който вреди на артериите и предизвиква сърдечни болести. С експерименти с мишки е доказано, че естествените пигменти, които придават червения му цвят, са полезни в борбата с рака. Древните римляни са използвали цвеклото за лекуване на треска и рани, в Средновековието е била известна функцията му на афродизиак. До такава степен цвеклото е легендарно като универсална панацея, че настоящият здравен министър на ЮАР Манто Чабалала Мисманг официално го пропагандира като средство срещу СПИН, с което тя си спечелва прякора „Доктор Цвекло”.
Червеното цвекло е добре да се консумира свежо и сурово. Печенето му намалява антиоксидантните му свойства. Например можете да направите от него салата с малко олио и лимонов сок. Листата му също са годни за консумация и са заредени с полезни витамини, минерали и антиоксиданти. Освен на салата, можете да приготвите листата например като ги запечете в плитка тава с малко чесън и растителна мазнина, докато листата не се свият и стъблата омекнат. След като са готови, може да ги поръсите със сол, пипер, лимонов сок и малко сирене.

Канела

Тази подправка от Стария свят най-често бива смесвана със захар в кифлички.
Канелата помага за контролирането на кръвната захар, която крие риск от сърдечни болести. Проучвания са открили, че хора с диабет втори тип, които са консумирали по 1 грам канела на ден в продължение на 6 седмици (около

ri41
07-31-2009, 09:35
\

Bianca
07-31-2009, 09:48
Почнеш ли обаче да се храниш здравословно, има риск да получиш орторексия. А и пречи на социалните контакти донякъде... Немалко хора са се оплаквали, че здравословното хранене всъщност не е толкова полезно за психиката, дори аз вече почнах да се вманиачавам.

silver_moon
07-31-2009, 10:17
Почнеш ли обаче да се храниш здравословно, има риск да получиш орторексия. А и пречи на социалните контакти донякъде... Немалко хора са се оплаквали, че здравословното хранене всъщност не е толкова полезно за психиката, дори аз вече почнах да се вманиачавам.
тук може да поспоря малко
това за орторексията е така, но си зависи от човека...Примерно, напълно ми е ясно, че млякото в магазина не е много млчко, но го ям, месото в магазина е тъпкано с хормони, но го ям, половината зеленчуци са с нитрата и тн. Но знам, че все пак са останали и някакви полезни вещества, докато в чипса, снакса и тн, няма нищо полезно. Та предпочитам по-малкото зло така да се каже. Напълно ми е ясно, че вече няма нищо истински "здравословно"

А пък на социалните контакти какво пречи?
Незнам, пак казвам, зависи си от човека, на мен грам не ми пречи :)

пп. неприемай поста ми като заяждане, не е такова, просто малко лично мнение :)

Bianca
07-31-2009, 10:21
Примерно приятели те повикат на пицария, а ти откажеш, под претекст че пицата била вредна, не трябвало да се яде, а у. И така малко по малко почваш да се изолираш от света...
Да, зависи от човека, не всички имат воля като теб, някои се отказват напълно от храната, като си помислят колко вредна ли била тя, как нямало нищо полезно в нея и така нататък.

lazzza
07-31-2009, 10:41
Примерно приятели те повикат на пицария, а ти откажеш, под претекст че пицата била вредна, не трябвало да се яде, а у. И така малко по малко почваш да се изолираш от света...
Да, зависи от човека, не всички имат воля като теб, някои се отказват напълно от храната, като си помислят колко вредна ли била тя, как нямало нищо полезно в нея и така нататък.
е като те викнат на пицария задължително ли е и ти да ядеш пица?! можеш да си поръчаш салата например или нещо здравословно което предлагат .. не е толкова сложно

Bianca
07-31-2009, 11:21
Примерно приятели те повикат на пицария, а ти откажеш, под претекст че пицата била вредна, не трябвало да се яде, а у. И така малко по малко почваш да се изолираш от света...
Да, зависи от човека, не всички имат воля като теб, някои се отказват напълно от храната, като си помислят колко вредна ли била тя, как нямало нищо полезно в нея и така нататък.
е като те викнат на пицария задължително ли е и ти да ядеш пица?! можеш да си поръчаш салата например или нещо здравословно което предлагат .. не е толкова сложно
Дадох пример.
Пък и не искам акъл от т е б.

lazzza
07-31-2009, 11:34
ха не ти давам акъл просто казвам . а ти веднага започваш да се заяждаш .. :)

kir400
09-23-2013, 18:46
Аз имам желанието да ви предложа една хранителна добавка която ползвам от скоро но с много добър ефект малинови кетони
________________________
http://hipermag.com/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D 0%BD%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8/%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%B2%D0%B0%D 0%BD%D0%B5-genesis-today/%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B8-pure-raspb%D0%B5rry-ketone-60-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%81

qhnalametlata
10-02-2013, 16:30
Важно е КАЧЕСТВОТО. За щастие вече се навъдиха какви ли не групи и общности (главно във ФБ) като "Истинската храна", разните там групи на производители и т.н.
Аз съм се запознавала с хората от Foodies, които се появиха като разклонение на "Истинската храна", "Слънце и луна" (макар че някои ги определят като сектанти), ходя по разните био изложения за новини и впечатления.
Иначе за подрастващия организъм, който се нуждае най-вече от витамини и белтъчини, могат да се препоръчат куп здравословни храни. Който се интересува отдавна, знае местата, където са качествените публикации - "земя на заем", "Ванилка", "Майстор Пекар" и пр.
В крайна сметка каквото е в главата, това е и на физическо ниво. Няма как да сме здрави и енергични, ако пеперудите в стомаха редовно се карат с бръмбарите в главата, нали? ;) Аз членувам в някакъв такъв клуб, ама той е баш за ценители, щото там и вино се пие, и др. неща ...

baby_baby
10-31-2013, 11:58
http://dieti.net/

http://hubavotialo.com/

http://www.moitedieti.com/