PDA

View Full Version : Интервю за работа



SmiLeHappyEnjoyMyPaiN
07-31-2009, 08:25
Здравейте. Винаги, когато съм намирал работа ми се е случвало ... на късмет и някак "100% уговорено и сигурно".
За последното място, на което и в момента работя, бях избран така да се каже по СВ снимка и телефонно събеседване. Получи се по-скоро на доверие .. не подведох работодателите, но не преминах през едно "стандартно интервю".

Искам да имам представа как става ?, когато отидеш в офиса на евентуалния шеф. Каква предварителна подготовка? Какво да очаквам като въпроси касаещи мен? Фирмата? Поведение?
Да се самоизтъквам ли ... да подчертавам ли недостатъците,
да убеждавам ли защо съм по-добрия ... и т.н.
В общи линии искам да знам как протича едно интервю за работа (като шаблон) и как да направя добро впечатление въпреки липсата на клалификация/ работа на подобна позиция.

ПС: Липсва ми опит, а искам да имам в главата си един модел ... скоро ще ми потрябва. Мерси предварително ... съжалявам ако намиратe темата за смотска.

PS2: Темата е насочена към всякакви професии .. знам че е малко свръхобемно... но идеята е да избягаме от конкретиката ...
И да ми предоставите (нагло 8-) ) един наръчник на кандидата за работа.

LunaTriCk
07-31-2009, 08:51
Ако си студент те питат дали няма университета да ти пречи на работата. Задават и въпроси за предишната ти работа. Какво си правил, какво можеш още. На интервютата, на които съм ходил рядко са ме разпитвали нещо, по-скоро обясняват условията ти на работа. Само веднъж ми се случи като кандидатствах за барман в един хотел, управителката на ресторанта да ме пита кой коктейл как се правел. :D

OtherDimension
07-31-2009, 09:10
задават ти въпроси относно предишните пъти, в които си работил... казват ти някои неща относно фирмата и изискванията към теб... това е общо взето
единственото правило е да не се държиш като селяндур :)

SmiLeHappyEnjoyMyPaiN
07-31-2009, 09:12
Да ... подсети ме ... ще бъда студент и дали е удачно да упоменавам този факт дори и да ме попитат ?

hottie
07-31-2009, 09:53
Ами наистина зависи от работата - дали е с еьици или не. Ако е с еьици първо ще те питат разни неща на български и после на въпросния език.
Въпросите са горе-долу следните :
1. Ще ти задавт въпроси около CV-то ти(какво си правил досега, какво си учил/учиш, въобще какъвопит имаш)

2. Дали ако имат сайт си го прегледал и знаеш с какво се занимава въпросната фирма

3. Тук може би ще ти обясняват за самата работа.

4. Ще те питат за твоите очаквания, колко си свободен и в каква сфера искаш да се реализираш(Ако искаш работата трябва задължително да кажеш, че искаш да се развиваш при тях - дори и да е лъжа)

5. Каква заплата очакваш(Понякога ти казват направо, но и понякога питат).

6. Работил ли си в екип(ако работата изисква да работиш с хора).

7. Може да ти задават въпроси като казуси като например - "Работиш в кол център, обажда ти се недоволен клиент - какво правиш?"

Някакви такива неща :)

Ilikeliljon
07-31-2009, 09:57
Айде аз да добавя мъничко психология. Питат какво си работил преди или дали си работил. След това те питат защо си напуснал (много е важно какво ще отговориш, защото така ще си направят извода за тебе). Ако кажеш не се разбирах с колегите или пък заплащането не ми харесваше, или шефа не даваше навреме заплатите (това са все неща, които не е добре да се казват). Възможно и да не ти кажат колко ще получаваш и да те чакат ти да питаш. Веднъж като бях на интервю ги питах и те ми отговориха, а вие колко смятате, че трябва да взимате и такива подобни работи. Това интервюто е малко като игра на котка и мишка, следи се невербалното поведение и вербалното :-o :-o :-o

hottie
07-31-2009, 10:06
И не трябва да си сдухан, това се усеща и не се харесва.

Xitap
07-31-2009, 14:07
Повечето интервюта момчета и момичета са проформа. Аз като работодател съм си избрал човека 2 седмици преди да пусна обявата. Просто закона изисква конкурсен подход. И това е начина. Успех с интервютата, дано попаднете на някоя фирма с реален такъв!

YakUZa777
07-31-2009, 15:41
Тази тема е доста полезна, на мен всяка работа досега ми беше уговорена предварителни, но тук е малък град и всеки се познава...

MakeMeLaugh
07-31-2009, 15:45
Защо напускаш старата работа е най-забиващия и ключов въпрос.
Каквото и да кажеш, дори да мислиш, че е хубаво винги може да се извърти ;)
Ако тук успееш да се измъкнеш си с 30-40% напред :)

LunaTriCk
07-31-2009, 17:01
много зависи за каква работа кандидатстваш. ако кандидатстваш за барман в кварталното кръчме, интервюто ти ще е от рода на "здрасти. 300 лв, 1 ден почивен, 30мин почивка. съгласен ли си?"
;)

RAWRRR
08-02-2009, 23:25
Ако кандидатстваш в някоя голяма фирма,те най-вероятно имат отдел Човешки Ресурси,който да се грижи за подбора на кадри.

Въпросите,които задават са основно върху СВто ти,какво си работил,какви качества си придобил там,какви качества имаш по принцип,какво образование и способности.

От моят опит ще те посъветвам хубаво да потърсиш информация за фирмата,където кандидатстваш,защото мен на интервю не ме питаха за предишен опит,а ме разпитваха какво знам за фирмата,колко офиси имат,кога са създадени и тн. ( и тук има опасност яко да се издъниш,ако не знаеш нищо)

Дори да не те питат,можеш да вметнеш 1-2 изречения защо си кандидатствал точно за тази работа,защо харесваш фирмата.
Направи малко комплименти.

Внимавай и как ще се облечеш и какъв език ще използваш.

Pliok0019
08-03-2009, 10:03
Внимавай и как ще се облечеш и какъв език ще използваш.
Какво е подходящото облекло за интервю?

Wrathchild
08-03-2009, 11:07
Да, този въпрос 'защо напускате предишното работно място' е ужасно забиващ. И всъщност, някой знае ли как да се отговори на него, без да му изиграе кофти шега? Защото навсякъде се съветва да не се отговаря директно, ама не винаги е възможно.
Пльок, най-добре е костюм някакъв. И даже ако е в офис работата - задължително е.

RAWRRR
08-03-2009, 11:33
Внимавай и как ще се облечеш и какъв език ще използваш.
Какво е подходящото облекло за интервю?

Зависи за какво кандидатстваш.Всяка работа си има т.н дрес код.
Ако работиш нещо в офис например, не е задължително да е костюм, но е хубаво да е нещо официално и да не е екстравагантно.

За продавач в магазин / сервитьор / барман може да отидеш и с ежедневни дрехи, но пак да не са прекалено цветни,разголени , набиващи се на очи..

В някои фирми след това ти дават специално облекло,напр. "Пикадили" , "OMV" ..

Xitap
08-03-2009, 12:36
Да, този въпрос 'защо напускате предишното работно място' е ужасно забиващ. И всъщност, някой знае ли как да се отговори на него, без да му изиграе кофти шега? Защото навсякъде се съветва да не се отговаря директно, ама не винаги е възможно.
Пльок, най-добре е костюм някакъв. И даже ако е в офис работата - задължително е.
Предишното място---->съкратиха позицията ми/съкратиха персонала/дейността.