PDA

View Full Version : Нимезил/Аулин и схванат врат



amk933
08-06-2009, 21:23
Днеска се натъкнах, че въпросното лекарство било забранено в Ирландия и Белгия, защото било причинило смъртта на 6 човека "убивайки" техния черен дроб. :shock: Вярно ли е това чудо? :( Аз го пия много често, като ме боли глава, зъб, като имам температура или като ми се схване врата например. Може ли нещо да ми стане? И използвам темата да питам по колко пъти на ден се пие за схванат врат, че от климатиците и теченията, на които седях, търсейки прохлада, врата не мога да си завъртя от болка, а нямам листовката? :-o

П.С: Ако Аулина/Нимезила са толкова вредни, кажете някое лекарство за схващане, като изключим Темпалгин, Аналгин, Кафетин, Нощ-Па, Парацетамол и техните сходни. Благодаря :)

ThisIsMe
08-06-2009, 22:03
Да,така е.

shell
08-07-2009, 08:29
:shock: Мале ама ти много често го взимаш :shock: Прекалено често.Аз се ограничавам само до 1 месечно когато ми дойде и това е.За глава взимай нещо по леко!А веднъж месечно да се пие Аулин не е толкова страшно :)

amk933
08-07-2009, 08:32
^Е не е чак толкова често. Мен вратът ми се схваща за пръв път от 4 години, а зъб не ме е болял от 5 години. Иначе за глава го пия поне 4 -5 пъти месечно, ама просто ми помага много бързо. В изследването на СЗО пише, че става вреден при повече от 15 дена трикратна употреба, а в Ирландия били умрели от няколко прахчета. :-o Аз съм изпил 3 от снощи до днес на обяд, но поне вече не ме боли толкова много. Мисля да го пия до утре вечерта и да го спирам. :o

ivanstef
08-07-2009, 11:45
Ами баща ми заради глава пие по 1 на ден. Като кафенце го пие за спорт.

Undying
08-07-2009, 18:50
И аз съм пила, не съм имала оплаквания. Честно казано в днешно време няма нещо, което да не е вредно, ако тръгнем да отказваме всичко, защото някой си някъде е умрял от нещо си, незнам как бихме оцелели.

bloodyF
08-07-2009, 19:08
AZ polzvam aulin po vreme na cikal,za da spre da me boli korema ,do sega nqmam oplakvaniq,var6i mi rabota,za parvi pat 4uvam,4e e imalo smartonosni slu4ai ot tezi lekarstva...
shvanatiq vrat moje da e ako si spal nepravilno ili ot nqkakva preumora,ako ne mine ima lekar :) uspeh

amk933
08-07-2009, 19:53
Сушайте какво се случва днес следобед. Значи снощи ми свършва Аулина, а рецепта нямам, GP-то отпуска до 15, а аз умирам вече от болка по обяд и просто трябва да го изпия. При което почвам да обикалям аптеките и да се моля. На първата ми отказват, на втората пак и вече на третата се съгласи една много възрастна аптекарка. Питаме колко искам, казвам и 10 пакетчета поне до понеделник да изкарам, при което тя ми казва:
-Момче, забрави да ти дам повече от 3. Това е да си купуваш отрова. Яд ме е, че съм аптекарка като продавам такива убиващи лекарства!
И ми даде 3, аз вече изпих 2, но утре ще се сдобия с рецепта и си купувам една кутия, докато мине, че нищо не ми помага, а вече чак ухото ме боли и цялата дясна страна на връта ми е пламтяща. Оффф, дано се оправя по-бързо. Някой, ако се сеща лекарства, различни от гореизброените да казва. :-o

m3talmania
08-07-2009, 20:17
Вярно е това за черния дроб. (бе въобще не бил полезен Аулина) И аз по едно време ги пиех по много, но като попитах защо, аджеба не може повече от 2 на ден ми отговориха, че организмът привиквал и т.н. не действал и за тва съм ги гълтала по 4-5 на ден. 8-)
Фламексин е по-добър от Аулина, но той се пие по 1 или половинка беше... доста силен е

amk933
08-07-2009, 20:26
А трябва ли ми зелена рецепта? Иначе сега намерих у нас едно лекарство на базата на кодеина, което е много силно и пише за много силни болки. Та утре ще се снабдя и с Нимезил, но първо ще пробвам с кодеиновото. Някой знае ли дали много ще ме оспи? И другото, което е по-важно: пих Нимезил преди 3 часа и половина. Ако го изпия сега има ли опасност да си взаимодействат нещо и да има някакви нежелани реакции предвид, че е доста силно и в черния дроб част от него се преработва в морфин? :-o

redbul2
08-08-2009, 08:04
Обезболяващото няма ти помогне особено.Това е временно решение.Трябва се търси причината,къде е проблема?И да се лекува причината за болките,а не следствието самите болки.

amk933
08-08-2009, 12:24
^ Е даде ама днес е събота, а GP-то ми е отпуска до 15, така че ще карам на Нимезил, Кодеин и Алгезал. Днес вече съм малко по-добре. Особено като пийна онова с кодеина и спира съвсем да ме боли, ама ми се доспива от него много. Вече поне мога леко се въртя на ляво и на дясно и ухото не ме боли. Снабдих се и с Нимезил, от който вчера едвам ми дадоха 3. Днеска си купих 10 и така. Ще се оправя.:)

П.С.: Само информативно, някой знае ли дали Трамадол помага за мускулни болки и дали трябва зелена рецепта за него? :-o

bloodyF
08-08-2009, 14:39
1во аулина наистина уврежда черния дроб и то доста...то за пие когато толкова те боли че ти идва да убиеш някой (бахти сравнението направих) 8-)


2ро за глава,зъб етц взимай нурофен например а когато те боли врата вземи си фастум гел май беше ...майка ми и се схваща често и оттова спира да я боли...иначе като ти се схваща смени си възглавницата,не стой с мокра коса дълго време и не стой на течение...



и наистина престани да взимаш аулин за глупости...има разни аналгини,аспирини,алгозол май беше...сумати много и не толкова вредни ;)

amk933
08-08-2009, 15:08
^Не ми помагат за врат изобщо. Плюс това Аулина е силно противовъзпалително, а и е като детска играчка в сравнение с кодеина например, който пия днес и вчера. Иначе се мажа с Финалгон и Алгезал, ама пак боли. Чак ухото ми търни. Но днес определено е по-добре от снощи, когато се принудих да пия лекарството с кодеина. :(

bloodyF
08-08-2009, 15:33
ако ти е от повече време това с врата може плексит или радикулит...абе иди на лекар все пак.. :? или на спа...може и да ти мине от масажа :D

amk933
08-08-2009, 15:38
То от масажа може и да не ми мине, ама масажистката може да се раздели с живота си още на първото стискане. 8-)

Иначе сега съм по-добре. Пийнах преди 1 час хапчето с кодеина и не ме боли вече. Той притъпява соматичната нервна система и част от него се превръща в морфин в черния дроб и не боли. :) Но трябва да се внимава с него. Малко ми се спи. Иначе дано не е радиколит или плексит. :)

amk933
08-11-2009, 18:51
Оправих се! Няма ми нищо вече :) До доктор нe стигнах. Пих болкоуспокояващите и противовъзпалителни, мазах се с Финалгон и Алгезал и за 4-5 дни ми мина. Вредно не вредно и Нимезила го пих 5 дена по 2 пъти, но ме оправи. :)

batkodoki
08-11-2009, 19:37
Днеска се натъкнах, че въпросното лекарство било забранено в Ирландия и Белгия, защото било причинило смъртта на 6 човека "убивайки" техния черен дроб. :shock: Вярно ли е това чудо? :( Аз го пия много често, като ме боли глава, зъб, като имам температура или като ми се схване врата например. Може ли нещо да ми стане? И използвам темата да питам по колко пъти на ден се пие за схванат врат, че от климатиците и теченията, на които седях, търсейки прохлада, врата не мога да си завъртя от болка, а нямам листовката? :-o

П.С: Ако Аулина/Нимезила са толкова вредни, кажете някое лекарство за схващане, като изключим Темпалгин, Аналгин, Кафетин, Нощ-Па, Парацетамол и техните сходни. Благодаря :)

е хубава работа!

в последните две години поне няколко пъти публикувах в този Форум официалното съобщение до всички Лекари:

Ирландската агенция по лекарствата (IMB) прекрати временно
разрешенията за употреба на всички перорални лекарствени продукти,
съдържащи нимезулид, и предприе изтеглянето на такива продукти от
фармацевтичния пазар на Ирландия
На 15 .05. 2007 г. Ирландската агенция по лекарствата IMB прекрати временно
разрешенията за употреба на всички перорални лекарствени продукти,
съдържащи нимезулид, и предприе изтеглянето на тези продукти от
фармацевтичния пазар на Ирландия. Причината за това е поява на нова
информация за безопасност, която касае връзката между употребата на
лекарства, съдържащи нимезулид и появата на чернодробни нежелани
лекарствени реакции. IMB е получила информация от Националния център за
чернодробни трансплантации за 6 случая на пациенти, изискващи
трансплантация на черен дроб, които са употребявали нимезулид. От момента
на разрешаването на нимезулид в Ирландия (1995 г.) до момента
лекарствената агенция на Ирландия е получила 53 съобщения за случаи на
чернодробни нежелани лекарствени реакции при употреба на нимезулид. Те
включват 9 случая на чернодробна недостатъчност (сред тях са 6те случая
съобщени от националния център по чернодробни трансплантации). Три от
случаите са завършили фатално и Ирландската агенция има обезпокояваща
информация за още един такъв случай.
IMB поиска от Комитета за лекарствени продукти в хуманната медицина /СНМР/
към Европейската лекарствена агенция ЕМЕА да преразгледа съотношението
полза/риск за нимезулид. След обявяването на решението на СНМР, то ще
стане задължително за страните членки.
В България има разрешени за употреба 9 лекарствени продукти, съдържащи
нимезулид за перорална употреба, които отговарят на следните търговски
наименования в азбучен ред: AllGone, Ameolin, Aulin, Aulin 100, Biolin, Coxtral,
Enetra, Nimed, Nimesil. Всички се отпускат по лекарско предписание.
До момента в ИАЛ са постъпили съобщения за 2 нежелани лекарствени
реакции, свързани с употребата на нимезулид съдържащи лекарства. В единия
случай се касае за увеличение на чернодробните трансаминази, което е довело
да удължена хоспитализация (съобщение от 2002 г.). В другия случай се касае
за оток на лицето. (съобщение от 2003 г.).
За момента няма предприета ограничителна регулаторна мярка от други страни
членки на ЕС. До излизането на хармонизирано регулаторно решение в ЕС
Изпълнителната агенция по лекарствата препоръчва следното:
1. Отпускането на лекарствени продукти, съдържащи нимезулид да става
само по лекарско предписание. Самолечението и самоволното
продължаване на лечението с нимезулид крие сериозни рискове.
2. Предписващите лекари да се придържат строго към одобрената
информация на продуктите, съдържащи нимезулид, която съдържа
следните важни данни:
- Нимезулид е противопоказан при пациенти с нарушена
чернодробна функция
- Рискът от нежелани лекарствени реакции може да бъде намален
при употребата на нимезулид за възможно най-кратък период от
време. Лекарствените продукти, съдържащи нимезулид трябва да
се използват за възможно най-кратко време, в зависимост от
клиничната ситуация.
- Чернодробната функция трябва да се проследява внимателно при
пациенти, лекувани с нимезулид, които съобщават за симтоми,
свързани с чернодробно увреждане, анорексия, гадене,
повръщане, жълтеница и/или промени в чернодробните функции
(увеличени трансаминази, свързан билирубин, алкална
фосфатаза, γ-GT). В такива случаи лечението трябва да се
преустанови и повторно назначение на нимезулид да не се
допуска.
- Консумацията на алкохол по време на лечение с нимезулид е
непрепоръчителна, поради сериозно увеличение на риска от
чернодробни реакции.
- При употребата на нимезулид са наблюдавани нежелани
лекарствени реакци от страна на черния дроб, свързани с промени
в чернодробните показатели, тежки чернодробни реакции:
холестаза, фулминантен хепатит (включително с фатален изход).
Апелираме към всички медицински специалисти, които са наблюдавали
чернодробни нарушения при едновременно приложение на нимезулид,
съдържащи лекарствени продукти и подозират причинноследствена връзка с
лекарството да съобщят в ИАЛ чрез изпращане на жълта карта, която може да
бъде попълнена и он лайн на адрес www. bda.bg/лекарствена
безопасност/система за спонтанни съобщения, при посочване на жълтата
карта. Телефон за предварителен контакт при необходимост: 9442368
Напомняме, че според новоприетия закон за лекарствените продукти в
хуманната медицина(13.04.2007 г.) съобщаването на нежелани лекарствени
реакции е задължително.

-- и след много и съвсем безсмислени вербални войни, като че ли успях да изключа НИМЕЗУЛИДА от списъка на "средства за първа помощ" за ПредМенструаленСиндром при много млади невъзпроизвели се Момичета!

днес вече постове от типа "ох, боли ме нечовешки....." и отговори - "пий Аулин" стават все по малко!

това е радващо! :)

btw - много скоро предполагам нимезулида ще бъде забранен в целия ЕС, но у нас ще мине поне година след това да е наличен в аптечната мрежа, умен си, теорията на Малтус вероятно познаваш...

amk933
08-11-2009, 20:21
Знам го това баткодоки за Ирландия. Знам, че и в Белгия е забранен. Знам и теорията на Томас Малтус. :)

Но какво да се пие при болки? Аналгин и производните му не помагат (Темпалгин, Алгозон и т.н.). Парацетамол няма какво да го коментираме. Нестероидните противовъзпалителни като разните му там ибупрофени (Нурофен и т.н.) са същият бълвоч. Единствено от тях Нимезил и Аулин ми действат. И какво да пия? След това с беглите ми познания по фармация за всичко ми трябва зелена рецепта - Ко-кодамол, Кодеин, Трамадол, Морфин и Тетрадотоксин (степенувах ги по сила май). Не, че ми пречи да с, но това е много силно. Единствено кодеин пих два пъти този път - взех от майка ми, защото много ме боля, но само два пъти за 5 дена. От него обаче много ми се спи - направо съм като отнесен. Какво да се пие при болки във врата? Дай примери/идеи/групи лекарства. Например знам, че за болки в корем Аналгин не се пие. :)

batkodoki
08-11-2009, 22:07
Знам го това баткодоки за Ирландия. Знам, че и в Белгия е забранен. Знам и теорията на Томас Малтус. :)

Но какво да се пие при болки? Аналгин и производните му не помагат (Темпалгин, Алгозон и т.н.). Парацетамол няма какво да го коментираме. Нестероидните противовъзпалителни като разните му там ибупрофени (Нурофен и т.н.) са същият бълвоч. Единствено от тях Нимезил и Аулин ми действат. И какво да пия? След това с беглите ми познания по фармация за всичко ми трябва зелена рецепта - Ко-кодамол, Кодеин, Трамадол, Морфин и Тетрадотоксин (степенувах ги по сила май). Не, че ми пречи да с, но това е много силно. Единствено кодеин пих два пъти този път - взех от майка ми, защото много ме боля, но само два пъти за 5 дена. От него обаче много ми се спи - направо съм като отнесен. Какво да се пие при болки във врата? Дай примери/идеи/групи лекарства. Например знам, че за болки в корем Аналгин не се пие. :)

против принципа, който отдавна съм обявил / отговарям само на пилотният пост, без да ме вълнуват идиотиите написани след него/ внимателно проучих цялата нишка на темата.

виж: Болката ВИНАГИ има СИГНАЛНА функция! тя не е измислица просто за да ни тревожи, а е звънец показващ ни , че някъде нещо не е както трябва!

на повечето от Вас им трябват просто два яки ТАТКОВИ Ш А М А Р А за да им избият от главите всякави "цветни рецепти" заедно с хипотетичната "болка" от която "страдат"!!!

знам, знам - сега ще се разпищите и разкрякате колко било нехуманно и нередно.....

обаче обяснявям вкратце: когато Татко в пристъп на св.Родителски Гняв ви шибне два шамара - у вас настъпва система от процеси, първият и водещ от които е чисто физиологичният - отделяте бурно адреналин, отделяте бурно кортикостероиди, отделяте бурно норадреналин..........после идва съзнателната "обида" - продължавате докато сте "обидени" да отделяте кортикостероиди+норадрена ин..........толкова сте "обидени", че вече нищо не ви боли, понеже психологическото усещане за "обида" е погасило всяко друго фоново чувство.

не вярвате?
може.
но този трик ние в Медицината го прилагаме поне от шест хиляди години.
в учебниците днес се описва като принципа на доминантна болка, която погасява хроничната висцерална при спазване на сегментарният приоритет.

amk933
08-11-2009, 22:25
^ :D :D

Ще знам как да си лекувам децата. :o

Добре де, остави шамарената фабрика настрана, защото така и така наще няма да ме ударят, никога не са го и правили, пък камо-ли за болка. Кажи от гореизписаните хапчета и групи или кажи нещо, което ти знаеш за болки във врат и т.н. Не е задължително да е хапче, каквото се сетиш. :-|

batkodoki
08-11-2009, 22:42
^ :D :D

Ще знам как да си лекувам децата. :o

Добре де, остави шамарената фабрика настрана, защото така и така наще няма да ме ударят, никога не са го и правили, пък камо-ли за болка. Кажи от гореизписаните хапчета и групи или кажи нещо, което ти знаеш за болки във врат и т.н. Не е задължително да е хапче, каквото се сетиш. :-|

виж моето момче, очевидно виждаш нещата само в комичната им форма, но уверявам те - при един малко по-задълбочен анализ, биха имали друга оценъчна характеристика.

btw погледни си ЛС!

а следвайки твоя стил: защо са ти изобщо "зелени рецепти", след като на всеки ъгъл продават Хероин и/или Кокаин - а ти си момче с "възможности" - хайде да те видя сега :P

amk933
08-11-2009, 22:48
^ :D :D

Ще знам как да си лекувам децата. :o

Добре де, остави шамарената фабрика настрана, защото така и така наще няма да ме ударят, никога не са го и правили, пък камо-ли за болка. Кажи от гореизписаните хапчета и групи или кажи нещо, което ти знаеш за болки във врат и т.н. Не е задължително да е хапче, каквото се сетиш. :-|

виж моето момче, очевидно виждаш нещата само в комичната им форма, но уверявам те - при един малко по-задълбочен анализ, биха имали друга оценъчна характеристика.

btw погледни си ЛС!

а следвайки твоя стил: защо са ти изобщо "зелени рецепти", след като на всеки ъгъл продават Хероин и/или Кокаин - а ти си момче с "възможности" - хайде да те видя сега :P

Защото те са нелегални и от тях отърване няма, а болкоуспокоителните, предписани по правилен начин не би следвало да водят до такава зависимост. Сега да те видим теб. :D

batkodoki
08-11-2009, 23:03
^ :D :D

Ще знам как да си лекувам децата. :o

Добре де, остави шамарената фабрика настрана, защото така и така наще няма да ме ударят, никога не са го и правили, пък камо-ли за болка. Кажи от гореизписаните хапчета и групи или кажи нещо, което ти знаеш за болки във врат и т.н. Не е задължително да е хапче, каквото се сетиш. :-|

виж моето момче, очевидно виждаш нещата само в комичната им форма, но уверявам те - при един малко по-задълбочен анализ, биха имали друга оценъчна характеристика.

btw погледни си ЛС!

а следвайки твоя стил: защо са ти изобщо "зелени рецепти", след като на всеки ъгъл продават Хероин и/или Кокаин - а ти си момче с "възможности" - хайде да те видя сега :P

Защото те са нелегални и от тях отърване няма, а болкоуспокоителните, предписани по правилен начин не би следвало да водят до такава зависимост. Сега да те видим теб. :D

въпросът е невярно поставен по презумпция:

- ВОДЯТ ДО ЗАВИСИМОСТ и затова и се отпускат по спец режим на цветни рецепти подлежащи на изключително строг контрол!!!

до тук.

Satis

amk933
08-11-2009, 23:08
^ А като водят до зависимост, защо всичките тези та дори и морфина преди 2001 са били отпускани без рецепта? :-o

batkodoki
08-12-2009, 00:06
^ А като водят до зависимост, защо всичките тези та дори и морфина преди 2001 са били отпускани без рецепта? :-o

това НЕ е вярно!

предишният контролиран режим на отпускане на психотропни и предизвикващи зависимост медикаменти ставаше чрез т.н. "жълти рецепти" - пак серийно номерирани и строго контролирани! специално производните на опия бяха много евтини като цена (от порядъка на стотинки) но практически недостъпни за нерегламентирано ползване.

а, че днес морфина, хероина и кокаина може да се купи на всеки ъгъл без рецепта - за това не споря

amk933
08-12-2009, 00:18
^ Нямах предвид това за морфина, кокаина и хероина, знаеш го. :D

Не можеш да ме убедиш, че няма разлика между хероин и Трамадол и между кокаин и кодеин. И наистина е имало времена след '89, когато съвсем безконтролно е можело да вземеш Трамадол, Кодеин и т.н. свободно от аптеките. След това е затегнато. Даже е можело да си поръчаш нелицензирани по българското законодателство лекарства от чужбина. Е как толкова "безвредни" вещества са били в продажба безконтролно? А пък сега трябва да ходиш на невролог да ти даде рецепта. :-o

cherrypezz
08-12-2009, 09:08
Аз пия Фламексин... и да си кажа честно до сега не знаех за това там с черния дроб. :shock:

Sunny_stz
06-01-2010, 21:55
Всяко лекарство е вредно когато се прекалява с него!!!Аз също пия нимезил,но само когато ми дойде и наистина от него не ме боли толкова зверски корема,както преди!!Пия най-много по 5 прахчета на месец,не повече!А днес нещо ме наболява стомаха,пих 2 ранитидина ,но пак продължава да си боли,дали нимезила помага и за стомашни болки,някои знае ли?

amk933
06-01-2010, 22:13
Когато имаш стомашни болки НИКОГА не се пият Аналгини, Нимезили и етц. Не, че няма да помогне. Ще помогне. Обаче, ако имаш апендицит може да "замаже" симптомите и да попречи на докторите да разберат какво е...

Изчакай kalpazanka да ти каже какво да пиеш без рецепта. Аз пия Нош-па или Бускулизин, но НЕ знам дали са без рецепта. Ходи в аптеката и питай. Не са скъпи и двете и дори апендицит да имаш няма да го покрие...

Аналгин доколкот знам се пие само, когато жените си имат проблем и си знаят, че от него ги боли. Само тогава. Иначе не...

kalpazanka
06-02-2010, 05:42
Моме, кой ти изписа Н-2 антагониста?!
При болезнена менструация се пият спазмолитици. Такъв препарат без рецепта е рекламираният отскоро Спазмалгон.
Консултирала ли си се с гастроентеролог? Пила ли си бариева каша? Изобщо изследвали ли са те?

Sunny_stz
03-19-2011, 18:55
Моме, кой ти изписа Н-2 антагониста?!
При болезнена менструация се пият спазмолитици. Такъв препарат без рецепта е рекламираният отскоро Спазмалгон.
Консултирала ли си се с гастроентеролог? Пила ли си бариева каша? Изобщо изследвали ли са те?

Сигурно е странно,че отговарям след една година.Но днес имах проблеми със стомаха.Понеже от много време не ме беше болял,а днес цял ден ме боли и не спира и се разтърсих в гугъла ,дали нимезила причинява някакви болки в стомаха,защото днес пих един,заради менструацията и след малко започна да ме боли .Та се натъкнах на тази тема,зачетох се и видях, че даже съм писала в нея преди време и си ми отговорила ,но явно тогава не съм видяла,както и да е, сега ще отговоря.Личния ми лекар ме посъветва да пия нимезил при менструални болки,защото другите лекарства не ми действат,единствено това ми помага,открих това след като го пих!Наистина помага,но от известно време имам и проблеми със стомаха.Не ме боли често,но се случва веднъж,2 пъти на месец,но от къде да знам дали е от това лекарство???Не съм се изследвала никога,не съм била бариева каша...