PDA

View Full Version : Висше образование?



plmn
08-07-2009, 21:00
1) Знаете ли какво искате да учите в бъдеще? Ако да, какво? Ако вече сте студенти, какво ще изучавате?

2) Защо искате/искахте да учите точно това? Винаги ви е влечало? Родителите ви карат/накараха насила? Нямате/нямахте друга алтернатива?

3) Къде предпочитате да учите и къде според вас ще се реализирате по-добре? Тук или в чужбина? Защо?

Допитвам се до вас за да видя какво мислите по тези въпроси, и какво е мнението ви.
Аз лично си признавам, че съм объркан и не знам какво искам да правя, нито коя да избера от всичките 640946983893 специалности, които се предлагат тук и в чужбина.

PurpleDream
08-07-2009, 21:10
и аз не знам какво искам да уча,е*аси то поне да имаше някой предмет дето да го разбирам ама няма...нямам си идейка какво ще правя,а ми е време вече да се ориентирам :D

amk933
08-07-2009, 21:13
1) Да знам - Доктор по Бизнес и Корпоративно Право и Магистър по Бизнес Администрация;

2) Защото точно бизнеса, шефстването, финансовата независимост, финансите, сделките, договорите - това са нещата, които ме влекат. Правото винаги ме е влечало, както и медицината, но през последните години вече разбрах точно какво право искам и се отказах от медицината като професия. Родителите никога не са ми се бъркали в решенията. Дори на изпита след 7ми клас не знаеха до последно как съм подредил училищата.

3)Чужбина естествено и по специално Америка или в най-лошия случай Англия. Аз нямам право да уча в БГ, защото нямам българска диплома за средно образование и, ако реша да кандидатствам трябва да е от квотаа на чужденците и да се явявам на приравнителни по български - не мерси. Плюс това не разменям Америка за нито една друга държава в света по отношение на устроеност на живота и поведение на хората. Да не гворим за заплати и за материалната част на въпроса....

plmn
08-07-2009, 21:21
amk933, звучи доста добре. Аз лично нямам финансовата възможност да уча в USA. Най-много да запиша в някое УНИ тук из Европа, САЩ ми идва скъпо. Ако можех вероятно щях да пробвам нещо там. Амбиции и желание за развитие също имам. Въпроса е да вземем правилните решения и да не съжаляваме след време. Но пък ти 'звучиш' решително, което е супер.

amk933
08-07-2009, 21:27
Мерси. А ти, ако се колебаеш, мога да ти кажа само, че няма за какво. Действай направо. Европа също има много добри образователни нституции. Иначе аз мисля първо бакалавъра да е финанси, единия магистър бизнес и корпоративно право, другия бизнес администрация и после дотурантура по правото и едно яко бачкане. Искам си моя фирма и да си работя сам, а не за някой друг. :) А в Америка образованието не е много по-скъпо от в Англия например, защото се отпускат много стипендии, а като цяло животът е мнооого по евтин. :) Успех!

Едит: Към какво си се ориентирал като специялност? :)

plmn
08-07-2009, 21:35
Като цяло се спирам на International Business, International Management, както и International Hospitality. Мен също ме влечат тези неща, които ти изброи по-рано. Аз също искам да основа своя собствена компания, но за сега това изглежда и звучи просто като една мечта, все едно дете да каже 'искам да съм космонавт' 8-) Но пък нищо не се знае. За това и всеки си взима живота в ръцете и решава за какво ще работи и към какво се стреми.

plmn
08-07-2009, 22:09
Други мнения? Все ще учите някъде нали? Къде? 8-) 8-)

Master_88
08-08-2009, 08:12
Още от 10 клас знаех, че искам да уча Право. Родителите ми не са ме накарали, мен си ме влечеше и го исках и в крайна сметка го постигнах.

Nam3less3
08-08-2009, 08:19
1) Знаете ли какво искате да учите в бъдеще? Ако да, какво? Ако вече сте студенти, какво ще изучавате?

2) Защо искате/искахте да учите точно това? Винаги ви е влечало? Родителите ви карат/накараха насила? Нямате/нямахте друга алтернатива?

3) Къде предпочитате да учите и къде според вас ще се реализирате по-добре? Тук или в чужбина? Защо?

Допитвам се до вас за да видя какво мислите по тези въпроси, и какво е мнението ви.
Аз лично си признавам, че съм объркан и не знам какво искам да правя, нито коя да избера от всичките 640946983893 специалности, които се предлагат тук и в чужбина.

1) Вече съм приет в Компютърна Информатика.

2) Защото съм добър и специализиран в компютрите и т.н. от край време. Родителите даже не знаят какво е това, нито разбират от сегашното образование, че да дават акъл. Друга алтернатива нямах, освен разните там икономики.

3) Бих искал в чужбина, но е твърде скъпо и сложно, трудно бих се справил а и не ми се занимава с толкова големи неща сега.

Да, в България е бъкано с десетки университети с всякакви специалности.

lLady_MooN_RaiN
08-08-2009, 08:23
Уча Регионално развитие и политика. Избрах тази специалност, защото е интердисциплинарна, учат се много и различни неща, като икономика, право, география, кадастър, политология, ГИС(географски информационни системи), световно стопснство, социология, градоустройство и много други. Изобщо обхваща широк спектър от дисциплини, които ще са ми полезни в бъдеще. Със сигурност родтителите ми не са ме накарали, а и да искаха едва ли биха могли. Избрах да уча в България, по много причини. Разбира се повлия и факта, че трудно бих се справила в друга държава, далеч от дома и близките ми хора. Вярвам, че ще настъпят и по-добри времена за България, но в случай, че не се случи не виждам пречка да изкарам магистратура в чужбина, или пък да ида да работя там, но сега не мисля в чак такава перспектива....

plmn
08-08-2009, 09:32
Уча Регионално развитие и политика. Избрах тази специалност, защото е интердисциплинарна, учат се много и различни неща, като икономика, право, география, кадастър, политология, ГИС(географски информационни системи), световно стопснство, социология, градоустройство и много други. Изобщо обхваща широк спектър от дисциплини, които ще са ми полезни в бъдеще. Със сигурност родтителите ми не са ме накарали, а и да искаха едва ли биха могли. Избрах да уча в България, по много причини. Разбира се повлия и факта, че трудно бих се справила в друга държава, далеч от дома и близките ми хора. Вярвам, че ще настъпят и по-добри времена за България, но в случай, че не се случи не виждам пречка да изкарам магистратура в чужбина, или пък да ида да работя там, но сега не мисля в чак такава перспектива....

Интересна специалност. Наистина включва много неща.

lLady_MooN_RaiN
08-08-2009, 09:44
Да, тя е и сравнително нова. Първата такава в България, коетоси е нож с две остриета, но засега съм много доволна от нещата, които уча и от перспективите за бъдещето ми :)

GbSy
08-08-2009, 10:09
Много ми е далеч това време, но по принцип искам да уча право в Оксфорд.
Но това е само мечта, едва ли някога ще мога да я осъществя...

amk933
08-08-2009, 10:19
Някой може ли да ми каже, че се чудя едно нещо относно висшето. Ако искам да карам Магистратура по Бизнес, Корпоративно и Финансово Право, може ли Бакалавърът да ми е Финанси или трябва задължително да е Право? И има ли Бакалавър, с който ще мога освен да продължа въпросното право и да уча Магистратура по Бизнес Администрация без да повтарям всичко отначало? :-o

BlackWings
08-08-2009, 13:53
1) Вече съм студентка по архитектура.

2) Всъщност реших го почти в последния момент , не съм мечтала от малка да бъда архитект , просто когато седнах по сериозно да мисля за в бъдеще с какво евентуално искам да се занимавам , аз заедно с родителите ми се спряхме на архитектурата като едновременно перспективно и доходоносно занимание. А и след завършване на тази специалност се отварят доста възможности като длъжности на които може да се работи , от архитект-проектант до вътрешен дизайнер , екстериорен дизайнер - ландшафна архитектура. Та така доволна съм от избора си.

3)Не мога да кажа какво е положението в чужбина конкретно за моята специалност , имам съмнение че там има по-голяма възможност за реализация в тази сфера , и че заплащането е по-добро , но не мога да бъда сигурна. Сега смятам да си завърша тук , а вече като професионална реализация ако чужбина предлага по-добри възможности , може и там да практикувам , но оставям да мисля за това за в бъдеще.

Beautyful
08-08-2009, 16:07
Аз пък съм страшно НЕориентирана,но пък имам още доста време да му мисля.. 8-)

plmn
08-08-2009, 16:25
Аз пък съм страшно НЕориентирана,но пък имам още доста време да му мисля.. 8-)

И аз така съм си мислел винаги, но ето, че времето започва да минава застрашително бързо... 8-)

FuCkInBuBbLeGuM
08-08-2009, 20:09
Ммммм мислила съм за право или архитектура, но имам време да мисля.

plmn
08-09-2009, 17:20
Ммммм мислила съм за право или архитектура, но имам време да мисля.

2 доста различни неща
история и бел vs. математика 8-)

BlackWings
08-09-2009, 17:32
Ммммм мислила съм за право или архитектура, но имам време да мисля.

2 доста различни неща
история и бел vs. математика 8-)
И рисуване.
Много рисуване 8-)

Определено не може да ги мъчи и двете неща едновременно да пробва , трябва да си избере едното , защото и двете изискват много усилия и са времеобсебващи и трудоемки :)

plmn
08-10-2009, 11:15
Ммммм мислила съм за право или архитектура, но имам време да мисля.

2 доста различни неща
история и бел vs. математика 8-)
И рисуване.
Много рисуване 8-)

Определено не може да ги мъчи и двете неща едновременно да пробва , трябва да си избере едното , защото и двете изискват много усилия и са времеобсебващи и трудоемки :)

така е.

mrtn
08-10-2009, 19:46
Ми медицина или фармация, но все още не съм сигурен кое да избера, родителите ми дори ме подкрепят за това което искам и сами ме мотивират, за което се радвам и не се налагат по някакъв начин, а за чужбина незнам рядко съм се замислял, но сигурно ще си остана тук, защото и тука може да преуспееш само зависи едиснтвено от самия теб ! :-o :---)

neHcuoHepKa
08-11-2009, 07:39
Ми медицина или фармация, но все още не съм сигурен кое да избера, родителите ми дори ме подкрепят за това което искам и сами ме мотивират, за което се радвам и не се налагат по някакъв начин, а за чужбина незнам рядко съм се замислял, но сигурно ще си остана тук, защото и тука може да преуспееш само зависи едиснтвено от самия теб ! :-o :---)

Бих ти препоръчала фармация. Не се учи толкова много време както медицината, по-специализирана е и не на последно място ще взимаш много по-добри доходи от докторските.
За сравнение на млад фармацевт в ЮК заплатата почва от 30 000 паунда на година. (около 2 500 паунда на месец , който са 5 800 лв )

elito6754
08-11-2009, 11:00
Засега архитерктура. Обаче тази фармация нещо напоследък започва да ми харесва, но пък има химия....имам още години за размисъл. 8-)

FionaApple
08-11-2009, 12:04
Фармация.

plmn
08-11-2009, 12:54
Фармация.

:) :)

NoHaB
08-12-2009, 04:55
Аз съм специалност "Комуникационна техника и технологии" , Факултет Електротехника ,електроника и автоматика във Русенския университет "Ангел Кънчев"

А относно избора...Това завърших със средното и сега продължавам...

mrtn
08-12-2009, 06:46
Ми медицина или фармация, но все още не съм сигурен кое да избера, родителите ми дори ме подкрепят за това което искам и сами ме мотивират, за което се радвам и не се налагат по някакъв начин, а за чужбина незнам рядко съм се замислял, но сигурно ще си остана тук, защото и тука може да преуспееш само зависи едиснтвено от самия теб ! :-o :---)

Бих ти препоръчала фармация. Не се учи толкова много време както медицината, по-специализирана е и не на последно място ще взимаш много по-добри доходи от докторските.
За сравнение на млад фармацевт в ЮК заплатата почва от 30 000 паунда на година. (около 2 500 паунда на месец , който са 5 800 лв )
Наистина казват, че е по високо платена и усещам как ще уча фармация.. :D, но пък е и интересна в крайна сметка :)

plmn
08-12-2009, 11:42
^ доста химия има.. :shock:

Sunny_stz
08-15-2009, 14:19
Аз съм приета в музикалната академия в СофиЯ с флейта и съм много доволна!Има ли някой друг,който е там освен мачока :-P :)

plmn
08-19-2009, 14:38
up! 8-)

айде бе хора, къде и кво ще учите споделете, че и аз съм супер объркан 8-)

Loshotia
08-19-2009, 15:38
amk, няма значение каква ти е бакалавърската степен.

amk933
08-19-2009, 15:46
amk, няма значение каква ти е бакалавърската степен.

Е как да няма? Не може да уча медицина 4 години, а после Магистратура Право или математика и после право. Заради това питах дали както съм го намислил ще стане. :-o

Loshotia
08-19-2009, 16:16
Eми майка ми с инжинерна специалност от ТУ, завърши магистратура Човешки ресурси в УНСС

GossipGirl89
08-19-2009, 17:51
1) Знаете ли какво искате да учите в бъдеще? Ако да, какво? Ако вече сте студенти, какво ще изучавате?

Вече съм студентка и уча Счетоводство и контрол.

2) Защо искате/искахте да учите точно това? Винаги ви е влечало? Родителите ви карат/накараха насила? Нямате/нямахте друга алтернатива?


Завърших НФСГ и общо взето 5 години съм учила Счетоводство, Икономика и Предприемачество... Започнах с тая сфера и ще завърша с нея :) Не мога да твърдя, че винаги ме е влечало, но просто в това съм най-добра ;)

3) Къде предпочитате да учите и къде според вас ще се реализирате по-добре? Тук или в чужбина? Защо?


Ами предполагам, че в чужбина образованието е на много по-високо ниво, но на този етап нямам възможност да си позволя да завърша извън България... и ще се задоволя с това, което ми се предлага тук.

plmn
08-20-2009, 14:20
да, аз съм ориентирана по този въпрос от доста време.. Академията на МВР, аз искам да уча там, въпреки че майка ми е твърдо простив, и сега като започна уроците ще я лъжа, че ще уча право :D тъпо е знам, но нямам друг изход.. баща ми е твърдо с мен, + това последните няколко месеца полагам много усилия, така че си мисля, че не е невъзможно :-D

лоол, униформенА 8-) 8-)

kalpazanka
08-20-2009, 14:37
amk, няма значение каква ти е бакалавърската степен.

Е как да няма? Не може да уча медицина 4 години, а после Магистратура Право или математика и после право. Заради това питах дали както съм го намислил ще стане. :-o
Напротив! Може да учиш медицина 4 години! Но няма да ти дадат диплома! :D

krem4et0
08-20-2009, 15:24
Ако бакалавърската ти степен и бъдещата магистратура не са в едно и също научно направление, то обикновено магистратурата е по-дълга. Питайте ме мен няма ли значение какво си учил. Завърших Информатика в Свищов, но в направление Компютърни науки. Да, ама магистратурата ми Информационни технологии в бизнеса е в направление Икономика и друго направление в този ВУЗ за магистратури няма. И понеже сменям направлението, нямам право на редовна магистратура и на такава държавна поръчка (при най-висок успех от факултета и 3-та по успех за цялата Академия), която е 133 на семестър. Това прави общо за 3 семестъра 400 лв, но имам право на стипендия, която общо е около 900 лв. Е, ама заради тия недомислици си карам 6 семестъра(е, 3 приравнени, ама с допълнителни изпити), дистанционно и за 3 семестъра платих 2145 лв и нямам право на стипендия. Ако з вас 2645 лв, които сте дали в повече (от стипендиите реално сте на +500) не са нищо, за мен и моето семейство, което едва свързва двата края са много...

Моля, не говорете без да знаете.

Loshotia
08-20-2009, 18:59
^звачи все пак можеш да запишеш магистратура с каквато и да е бакалавърска степен така ли?

amk933
08-20-2009, 19:17
amk, няма значение каква ти е бакалавърската степен.

Е как да няма? Не може да уча медицина 4 години, а после Магистратура Право или математика и после право. Заради това питах дали както съм го намислил ще стане. :-o
Напротив! Може да учиш медицина 4 години! Но няма да ти дадат диплома! :D

kalpazanka, дочети поста ми. Имах друго предвид. Хипотетично, ако следвам медицина 4 години или математика без значение, може ли после Магистратура Право?

А конкретния ми въпрос е може ли с бакалавър Финанси да следвам Бизнес и Корпоративно право и след това 2-ра Магистратура Бизнес Администрация? Ей това ми беше въпросът. И ако не мога с Финанси да ги карам двете, то с каква специалност бакалавър, мога да ги изкарам двете без да повтарям бакалавъра от начало? :)

teenems
08-20-2009, 21:13
1) Знаете ли какво искате да учите в бъдеще? Ако да, какво? Ако вече сте студенти, какво ще изучавате? - аз съм малка още *1995 съм *, но попринцип искам ПРАВО . също ми харесва египтология ,но едва ли ще следвам това ,макар че ми е мечта


2) Защо искате/искахте да учите точно това? Винаги ви е влечало? Родителите ви карат/накараха насила? Нямате/нямахте друга алтернатива?- от 6 годишно искам право . смисъл ме кефят адвокати . също винаги съм харесвала Египет и имам много книги и глупости и знам сичките простотии за Египет и напрао тряя зема 2 висши 8-) .. просто са ми казвали ,че адвокат е добра професия

3) Къде предпочитате да учите и къде според вас ще се реализирате по-добре? Тук или в чужбина? Защо? - ами право искам да взема в Харвард ,майка каза ако ми се учи ще изрови пари от дъното на земята ,стига да ми се учи. тоест ако имам желание да уча мога да се реализирам в чужбина . дано не ме хване мързела ,но на себе си съм обещала ,че трябва да уча здраво ако искам нещо ..

caseoftheex
08-20-2009, 21:23
Право, предполагам в Англия или Дания.

JoNsS
08-20-2009, 22:36
1) Знаете ли какво искате да учите в бъдеще? Ако да, какво? Ако вече сте студенти, какво ще изучавате?
Еми искам да се занимавам с Криминалистика или нещо от този сорт..

2) Защо искате/искахте да учите точно това? Винаги ви е влечало? Родителите ви карат/накараха насила? Нямате/нямахте друга алтернатива?

Просто ме влече незнам..От малка още съм много запалена по това.. Родителите ми са ми казали че сама ще избера какво искам да прая със живота си и те ще ме подкрепят във всяко решение
3) Къде предпочитате да учите и къде според вас ще се реализирате по-добре? Тук или в чужбина? Защо?

За више образование съм твърдо ЗА ЧУЖБИНА.. За сега.. надявам се след време когато вече трябва да следвам више и в България да се подобри поне малко образованието..

kalpazanka
08-21-2009, 08:05
amk, няма значение каква ти е бакалавърската степен.

Е как да няма? Не може да уча медицина 4 години, а после Магистратура Право или математика и после право. Заради това питах дали както съм го намислил ще стане. :-o
Напротив! Може да учиш медицина 4 години! Но няма да ти дадат диплома! :D

kalpazanka, дочети поста ми. Имах друго предвид. Хипотетично, ако следвам медицина 4 години или математика без значение, може ли после Магистратура Право?
Хипотетично не става. За да караш магистратура, трябва да имаш бакалавърска степен /логично, нали?/. А с медицината няма как да стане- ако се откажеш на четвъртата година, парите и времето за учене ще са хвърлени на вятъра. И отново ще трябва да започваш от нулата- т. е. трябва да се насочиш към специалност, която ще завършиш със степен бакалавър. Ако пак нещо ти убягва, пиши. Ще перифразирам. :)

exclusive__16
08-21-2009, 08:24
охх като гледам някои хора колко са информирани и навътре в нещата ми се реве...Значи аз сега бях 10ти клас и сега трябва да реша до края на ваканцията какво искам за да залегна сериозно над нещата...а аз просто нз в какво съм добра тая година си я проспах,.. и сега ми е страшно трудно да реша мисля да се насоча към Туризъм нзточно защо,но към това проявявам интерес,малко географията не,че съм толко добра,нооо....Е някой ако може нещо да ми помогне или някое мнение да ми даде ще съм му благодарна :)

mrtn
08-21-2009, 08:34
охх като гледам някои хора колко са информирани и навътре в нещата ми се реве...Значи аз сега бях 10ти клас и сега трябва да реша до края на ваканцията какво искам за да залегна сериозно над нещата...а аз просто нз в какво съм добра тая година си я проспах,.. и сега ми е страшно трудно да реша мисля да се насоча към Туризъм нзточно защо,но към това проявявам интерес,малко географията не,че съм толко добра,нооо....Е някой ако може нещо да ми помогне или някое мнение да ми даде ще съм му благодарна :)
Опитай с туризъм, но имай на предвид, че не е толкова лесно колкото изглежда, аз уча туризъм такава ми е паралелката (в училище да отбележа) Има и трудни работи, които трбва да знаеш..или опитай само география..интересна е науката, или се пробвай в друга сфера, която наистина те радва..според мен момичетата стават добри психоложки :-D но вече това е въпрос до интереси :)

kalpazanka
08-21-2009, 08:40
amk933, успях да изровя учебния план за специалността медицина от сайта на МУ- Плевен /страницата на софианци не се зарежда/.
Учебен план
СПЕЦИАЛНОСТ "МЕДИЦИНА"
Пълният курс на обучение по медицина за придобиване на квалификационната степен "Магистър" е 6 години. Състои се от три последователни етапа: предклинично обучение - 2 г., клинично обучение - З г., пред дипломен клиничен стаж - 1 год.
Просто го няма вариантът да учиш 4 години и след това да се захванеш с магистратура.

http://www.mu-pleven.bg/index.php?view=category&id=33%3A2008-05-02-12-27-50&option=com_content&Itemid=24&lang=bg

exclusive__16
08-21-2009, 09:56
охх като гледам някои хора колко са информирани и навътре в нещата ми се реве...Значи аз сега бях 10ти клас и сега трябва да реша до края на ваканцията какво искам за да залегна сериозно над нещата...а аз просто нз в какво съм добра тая година си я проспах,.. и сега ми е страшно трудно да реша мисля да се насоча към Туризъм нзточно защо,но към това проявявам интерес,малко географията не,че съм толко добра,нооо....Е някой ако може нещо да ми помогне или някое мнение да ми даде ще съм му благодарна :)
Опитай с туризъм, но имай на предвид, че не е толкова лесно колкото изглежда, аз уча туризъм такава ми е паралелката (в училище да отбележа) Има и трудни работи, които трбва да знаеш..или опитай само география..интересна е науката, или се пробвай в друга сфера, която наистина те радва..според мен момичетата стават добри психоложки :-D но вече това е въпрос до интереси :)



Психология..ДА защо не..попринцип учителката ни по психология нищо не прави..даже ни дава отговорите на контролно и никога не сме учели :((( .. но ако можеш да ми кажеш кое Висше у-ще е с психология..А и мн ще съм ти благодарна да ми разясиш повечко за туризма .. пиши на лично ако искаш.. :) благодаря предварително

mrtn
08-21-2009, 10:45
охх като гледам някои хора колко са информирани и навътре в нещата ми се реве...Значи аз сега бях 10ти клас и сега трябва да реша до края на ваканцията какво искам за да залегна сериозно над нещата...а аз просто нз в какво съм добра тая година си я проспах,.. и сега ми е страшно трудно да реша мисля да се насоча към Туризъм нзточно защо,но към това проявявам интерес,малко географията не,че съм толко добра,нооо....Е някой ако може нещо да ми помогне или някое мнение да ми даде ще съм му благодарна :)
Опитай с туризъм, но имай на предвид, че не е толкова лесно колкото изглежда, аз уча туризъм такава ми е паралелката (в училище да отбележа) Има и трудни работи, които трбва да знаеш..или опитай само география..интересна е науката, или се пробвай в друга сфера, която наистина те радва..според мен момичетата стават добри психоложки :-D но вече това е въпрос до интереси :)
За висше учебно заведение незнам сигурно ще има в Софийския университет или попитай учителката си тя ще знае :)



Психология..ДА защо не..попринцип учителката ни по психология нищо не прави..даже ни дава отговорите на контролно и никога не сме учели :((( .. но ако можеш да ми кажеш кое Висше у-ще е с психология..А и мн ще съм ти благодарна да ми разясиш повечко за туризма .. пиши на лично ако искаш.. :) благодаря предварително

amk933
08-21-2009, 10:45
amk, няма значение каква ти е бакалавърската степен.

Е как да няма? Не може да уча медицина 4 години, а после Магистратура Право или математика и после право. Заради това питах дали както съм го намислил ще стане. :-o
Напротив! Може да учиш медицина 4 години! Но няма да ти дадат диплома! :D

kalpazanka, дочети поста ми. Имах друго предвид. Хипотетично, ако следвам медицина 4 години или математика без значение, може ли после Магистратура Право?
Хипотетично не става. За да караш магистратура, трябва да имаш бакалавърска степен /логично, нали?/. А с медицината няма как да стане- ако се откажеш на четвъртата година, парите и времето за учене ще са хвърлени на вятъра. И отново ще трябва да започваш от нулата- т. е. трябва да се насочиш към специалност, която ще завършиш със степен бакалавър. Ако пак нещо ти убягва, пиши. Ще перифразирам. :)

Ок. С медицина не става. Но идеята ми е, ако уча примерно математика или химия или някоя от тези точните науки, дори медицина, колкото и време да е за бакалавър после Магистратура Право става ли? И в моя конкретен случай въпросът е ако уча бакалавър Финанси ще може ли после да довърша Магистратура Бизнес и Корпоративно Право или трябва и бакалавъра да ми е право. Аз искам да карам две Магистратури едната въпросното право другата - Бизнес Администрация и има ли бакалавър, който ще ми даде шанса да ги уча и двете без да карам всичко от начало? В смисъл Финанси става ли? Ако не кое друго? :)

Мале колко го забърках пак. :-D

Loshotia
08-21-2009, 11:33
Прати мейл на университета, където мислиш да учиш и ги питай

kalpazanka
08-21-2009, 12:27
Ок. С медицина не става. Но идеята ми е, ако уча примерно математика или химия или някоя от тези точните науки, дори медицина, колкото и време да е за бакалавър после Магистратура Право става ли?amk933, няма вариант, в който да учиш медицина и да завършиш с образователно-квалификационна степен бакалавър! Точно това се опитвам да ти обясня! Също не можеш да кандидатстваш за магистратура без бакалавърска степен!
Даже имам спомени, освен че лекар и зъболекар се дипломират магистри, мисля че юристите също се дипломират с тази образователно-квалификационна степен.
Така...дотук по хипотетичната част.

amk933
08-21-2009, 12:33
amk933, няма вариант, в който да учиш медицина и да завършиш с образователно-квалификационна степен бакалавър! Точно това се опитвам да ти обясня! Също не можеш да кандидатстваш за магистратура без бакалавърска степен!
Даже имам спомени, освен че лекар и зъболекар се дипломират магистри, мисля че юристите също се дипломират с тази образователно-квалификационна степен.

kalpazanke, абстрахирай се от тази медицина. Съвсем различна ми е идеята. Ето го по друг начин казано: може ли да уча бакалавър ядрена физика, а после да карам Магистратура Право? И виж конкретния случай, който ме вълнува, ако знаеш нещо по него....

Иначе, Loshotia, аз искам в Yale да уча, но там не знам дали ще ме приемат, а и имам още време. Просто информативно питам, защото знам, че искам тези две магистратури, даже правото - докторантура. Та искам един общ бакалавър, с който да мога да ги продължа и двете и се чудех Финансите дали ще станат. Ще питам нашия college counselor/advisor. :) Мерси за идеята!

Loshotia
08-21-2009, 13:22
Имам позната,която учи в Yale, ако искаш мога да ти дам нейни координати и да я питаш, но наистина най- добре ще е да пратиш мейл, те поне отговарят.

mrtn
08-21-2009, 13:28
И аз така мсиля, че първо трябва да изкараш бакалавър "Право" и така можеш да си изкараш магистратурата по "Право". Аз не виждам някаква връзка между Ядрената физика и правото? :-D Но може аз да греша нещо а за другите които искаш докторантури, най-добре попитай човек, който е проучел и знае..и дано да успееш това което искаш ! :)

Loshotia
08-21-2009, 13:30
И аз така мсиля, че първо трябва да изкараш бакалавър "Право" и така можеш да си изкараш магистратурата по "Право". Аз не виждам някаква връзка между Ядрената физика и правото? :-D Но може аз да греша нещо а за другите които искаш докторантури, най-добре попитай човек, който е проучел и знае..и дано да успееш това което искаш ! :)

право бакалавър няма

mrtn
08-21-2009, 13:36
Така е.. защо се обаждам неподготвен да ме пита някой..

monka
08-21-2009, 13:51
Правото е магистърска програма 5 години

amk933
08-21-2009, 13:54
Аз няма да го уча в България 100%, за сега най-вероятно ще е Америка. :)

Loshotia, аз също имам приятели в Yale и ще си задам въпроса. Не се бях сетил, но май най-добре така. :)

Иначе мен правото не ме интересува до Магистър ли е, защото и да е и да не е, аз ще го карам до Доктор. 8-)

durotar12
08-22-2009, 19:07
1)Вече съм приет-от Октомври ще бъда студент-Испанска филология-СУ.Много се радвам от избора си.
2) Относно алтернативите-бала ми стигаше за почти всички специалности,които бях писал
Японистика
Испанска филология
Европеистика (английски)
Европеистика (испански език)
Индология
Скандинавистика (английски език)
Португалска филология
Международни отношения
Английска филология
Новогръцка филология
Китаистика
Кореистика
Славянски филологии
Арабистика
Археология
Минало и съвремие на Югоизточна Европа
Културология
Социология (история или език)
Етнология
Унгарска филология
Политология
Само за Японистиката и Скандинавистиката не ми стигаше бала.Цяла година се двуумях между Японистика и Испанска филология.Кандидатствах само в СУ(с английски,испански и история),защото там спецаилностите с филологическа насоченост се учат най-добре в България.Искам да ви кажа да не се водите по някакви общоналожени стереотипи,а че най-важно е да ви е интересно и приятно това,което ще учите,защото след това вероятно цял живот ще се занимавате с него.Много хора ме питаха защо след като съм имал достатъчен бал за Международни отношения не съм се записал в нея.Аз отговарям,че си искам филологията.Съответно техния най-чест коментаре -Защо? Международните самного модерна специалност,а с Испанистиката ще станеш даскал.След това в главата ми идва една мисъл на Констонтин-Кирил Философ,че с прости хора ако спориш може само да се изпотиш ,а не и да достигнеш до някакъв резултат.Най-малкото ,че филологията не се изчерпва с единия език,а в частност за испанската мога да кажа,че трябва да изучиш цялата испанска и испаноамериканска литература,в които се преплитат много културни мотиви,историята на Испания и други 22 испаноговорящи страни,педколумбовите култури и мн др неща.В СУ тя се учи много здраво.Освен това ако е лесно да има лекции от вторник до събота включително,от коити два дни по над 10 астрономически часа...

plmn
08-22-2009, 22:28
Искам да ви кажа да не се водите по някакви общоналожени стереотипи,а че най-важно е да ви е интересно и приятно това,което ще учите,защото след това вероятно цял живот ще се занимавате с него.

така си е. най-важното е да ти е интересно. но все пак трябва да е съобразено и с това какво ще се работи после... не само да изкараш добре през времето учейки, а после... греда 8-)

krem4et0
08-23-2009, 13:36
Loshotia, да но учиш не 3, а поне 5 семестъра. И не важи за всички специалности. Искам да уча магистратура психология, но няма как без да съм завършила философия или психология като бакалавър. На практика трябва да кандидатствам наново и да уча 6 години за магистър по психология...не ми се нрави това.

amk933, след като си бакалавър, можеш да станеш магистър по 10 ако искаш различни направления. Условието е да има самостоятелна магистърска програма, а не да обхваща и бакалавърска. Ако няма такава програма пак може да си учиш, но се води 2-ро, 3-то...15-то висше и обикновено е 5-6 години. Когато бакалавърската и магистърската ти степен са в различни научно направления, това се води магистратура-2-ро висше. Учат се някои от дисциплините в програмата на бакалаврите, които са фундаментални за новата науча област и последните 3 семестъра учиш самият магистърски курс. За повечето специалности може. Правото няма самостоятелна магистърска програма. С много малки изключения и желаната от мен психология няма. Изключенията са някакви интердисциплинарни програми, които не ми харесват. Аз съм багалавър "Информатика" в научно направление "Компютърни науки", а магистратурата ми е в направление "Икономика". Имам колежка, която почна да учи право, но от самоо начало, защото няма как да кара само магистратура. Между другото й признаха 4-5 изпита, защото ги е държала в нашия ВУЗ. Ако има дисциплини, които се дублират чрез молба и при представена диплома, те се зачитат служебно.

xs
08-23-2009, 15:25
сега с всичките тези промени, в крайна сметка за право се кандидатства според университета с изпит/матура по БЕЛ и история, така ли? :)

monka
08-23-2009, 15:34
сега с всичките тези промени, в крайна сметка за право се кандидатства според университета с изпит/матура по БЕЛ и история, така ли? :)
Право не можеш да кандидатстваш с матурар поне във всички университети, за които съм се информирала.Кандидатства се с изпет по бел и история, зависи от университета.

xs
08-23-2009, 16:03
сега с всичките тези промени, в крайна сметка за право се кандидатства според университета с изпит/матура по БЕЛ и история, така ли? :)
Право не можеш да кандидатстваш с матурар поне във всички университети, за които съм се информирала.Кандидатства се с изпет по бел и история, зависи от университета.

Мерси.
Ти какво ще кандидатстваш? : )))

LovelyGirl
08-23-2009, 16:23
Знаете ли какво искате да учите в бъдеще? Ако да, какво? Ако вече сте студенти, какво ще изучавате? -

Ще кандидатствам тази година.Градовете, които за сега съм избрала са : Пловдив, Велико Търново, Благоевград и Габрово.За сега съм се насочила към 3 неща - маркетинг, макроикономика и стопанско управление.Имам още време да помисля какво друго да избера.

krem4et0
08-24-2009, 06:20
Не, че нещо, но ако искате да учите икономика, има само 3 ВУЗ-а, които са подходящи за целта-УНСС, Стопанска Академия гр. Свищов и Икономическия във Варна. Да учиш икономика в гореспоменатите заведения си е жива загуба на време. Особено ВТ и Габрово.

DjBaloon
08-24-2009, 08:12
Висшето образувание?!?!
Що е то!?
И има ли почва у нас :-o

monka
08-24-2009, 08:34
сега с всичките тези промени, в крайна сметка за право се кандидатства според университета с изпит/матура по БЕЛ и история, така ли? :)
Право не можеш да кандидатстваш с матурар поне във всички университети, за които съм се информирала.Кандидатства се с изпет по бел и история, зависи от университета.

Мерси.
Ти какво ще кандидатстваш? : )))
Аз съм вече приета специалност Право :-)

NoOneElse
08-24-2009, 11:16
Висшето образувание?!?!
Що е то!?
И има ли почва у нас :-o
За такива като теб - НЕ!

DjBaloon
08-24-2009, 11:23
Висшето образувание?!?!
Що е то!?
И има ли почва у нас :-o
За такива като теб - НЕ!

много се засегнах
мисля да не обядвам 8-)

NoOneElse
08-24-2009, 11:47
Висшето образувание?!?!
Що е то!?
И има ли почва у нас :-o
За такива като теб - НЕ!

много се засегнах
мисля да не обядвам 8-)

Ми то вече е почти 3 часа, какъв обяд те гони?!
Мога да ти кажа защо реагирах така, но няма смисъл, нито ще ме разбереш като хората, нито пък имам намерението да си губя времето...

DjBaloon
08-24-2009, 11:50
не бих се и постарал да те разбера 8-)

NoOneElse
08-24-2009, 12:50
не бих се и постарал да те разбера 8-)
Съдейки по "бълбочите" които си написал, не би ме разбрал, даже и да се напънеш с всичките си мозъчни клетки.
Както и да, нека да спрем със спамовете.

DjBaloon
08-24-2009, 16:49
и аз се чудя защо спамиш 8-)

NoOneElse
08-24-2009, 19:11
и аз се чудя защо спамиш 8-)
Мхм...нали...такива като теб просто трябва да се игнорират, не си струва...

DjBaloon
08-24-2009, 19:48
и аз се чудя защо спамиш 8-)
Мхм...нали...такива като теб просто трябва да се игнорират, не си струва...

правиш някакви жалки опити
да ми се направиш на инересен
за жалост съм в този форум от мн време
и съм свикнал да не обръщам внимание
на посредствените малки микроби въртящисе наоколо 8-)

plmn
08-24-2009, 20:06
разменете си скайповете и си чатете там : )
тук пишете за образование 8-)

NoOneElse
08-24-2009, 20:06
и аз се чудя защо спамиш 8-)
Мхм...нали...такива като теб просто трябва да се игнорират, не си струва...

правиш някакви жалки опити
да ми се направиш на инересен
за жалост съм в този форум от мн време
и съм свикнал да не обръщам внимание
на посредствените малки микроби въртящисе наоколо 8-)
Човек, та ти едно изречение не можеш да измислиш като хората (още повече пък да го напишеш). Спри да си мяташ ръцете наляво и надясно, и напиши нещо смислено...сееш' ли се?!...


разменете си скайповете и си чатете там : )
тук пишете за образование 8-)
Какво да ти кажа, образованието е обречено, заради такива хора като "DJBaloon"...

plmn
08-24-2009, 20:12
^ добре, достатъчно : )

DjBaloon
08-24-2009, 20:16
мразя да използвам този израз,но
ти си в ебати филма 8-)
любимото ми е някой да прави заключение
без да ме знае кой съм,кво съм,студент ли съм
ученик ли съм,не съм ли 8-)
Симпатяга ;]


пп: Смешно е човек имащ се явно за умен и можещ да напише 1 изречение (макар тука да те надценявам ми се струва),да пише такива тъпотии 8-)

xs
08-24-2009, 20:24
сега с всичките тези промени, в крайна сметка за право се кандидатства според университета с изпит/матура по БЕЛ и история, така ли? :)
Право не можеш да кандидатстваш с матурар поне във всички университети, за които съм се информирала.Кандидатства се с изпет по бел и история, зависи от университета.

Мерси.
Ти какво ще кандидатстваш? : )))
Аз съм вече приета специалност Право :-)

е, супер! :))
къде?

NoOneElse
08-24-2009, 20:28
мразя да използвам този израз,но
ти си в ебати филма 8-)
любимото ми е някой да прави заключение
без да ме знае кой съм,кво съм,студент ли съм
ученик ли съм,не съм ли 8-)
Симпатяга ;]


пп: Смешно е човек имащ се явно за умен и можещ да напише 1 изречение (макар тука да те надценявам ми се струва),да пише такива тъпотии 8-)
Ти май няма да се откажеш ^_^ ... Ще те оставя да "твориш" на воля, че всички да ти се посмеят...и какво значение по дяволите има дали си ученик, студент, или не знам си к'фо си, простотията ходи навсякъде и по всички...ако имаш да ми кажеш нещо, пиши ЛС, не му е тук мястото...ОК?!...

DjBaloon
08-24-2009, 20:33
да козирувам ли или мога да си седя спокойно 8-)
няма какво да си кажеме на ЛС 8-)
разсмя ме с глупавото си заключение,но да предложим
си в мензис и не си знаел кво пишеш 8-)

Приключихме 8)

NoOneElse
08-24-2009, 20:38
да козирувам ли или мога да си седя спокойно 8-)
няма какво да си кажеме на ЛС 8-)
разсмя ме с глупавото си заключение,но да предложим
си в мензис и не си знаел кво пишеш 8-)

Приключихме 8)
Часовете по биология малко ти бягат, но не се притеснявай, не са само те...

Приключихме 8)

storex
08-25-2009, 02:28
След тези разгорещени спорове ми става неудобно да почна да пиша за образование, честно, давайте още, искам скандали!!! :grin: :grin: :grin:

monka
08-25-2009, 11:16
сега с всичките тези промени, в крайна сметка за право се кандидатства според университета с изпит/матура по БЕЛ и история, така ли? :)
Право не можеш да кандидатстваш с матурар поне във всички университети, за които съм се информирала.Кандидатства се с изпет по бел и история, зависи от университета.

Мерси.
Ти какво ще кандидатстваш? : )))
Аз съм вече приета специалност Право :-)

е, супер! :))
къде?
Свободния в Бургас :-o

peteto_love
08-25-2009, 12:19
1) Знаете ли какво искате да учите в бъдеще? Ако да, какво? Ако вече сте студенти, какво ще изучавате? Аз искам да уча икономика,сега уча това и искам да продължа с това..


2) Защо искате/искахте да учите точно това? Винаги ви е влечало?
Родителите ви карат/накараха насила? Нямате/нямахте друга алтернатива? Имам и друга алтернатива Биология,но предпочитам икономика..Да винаги съм искала икономика,пък и ми харесва.Родителите ми никога не са ми се мешали в това отношение.
3) [b]Къде предпочитате да учите и къде според вас ще се реализирате по-добре? Тук или в чужбина? Защо? В чужбина е по-хубаво безспорно,но изисква много хинанси за това.ще съм в тук.Даноо...

plmn
08-26-2009, 20:36
сега с всичките тези промени, в крайна сметка за право се кандидатства според университета с изпит/матура по БЕЛ и история, така ли? :)
Право не можеш да кандидатстваш с матурар поне във всички университети, за които съм се информирала.Кандидатства се с изпет по бел и история, зависи от университета.

Мерси.
Ти какво ще кандидатстваш? : )))
Аз съм вече приета специалност Право :-)

е, супер! :))
къде?
Свободния в Бургас :-o

доволна ли си от избора си? аз чувам много различни отзиви за него.

monka
08-27-2009, 05:49
сега с всичките тези промени, в крайна сметка за право се кандидатства според университета с изпит/матура по БЕЛ и история, така ли? :)
Право не можеш да кандидатстваш с матурар поне във всички университети, за които съм се информирала.Кандидатства се с изпет по бел и история, зависи от университета.

Мерси.
Ти какво ще кандидатстваш? : )))
Аз съм вече приета специалност Право :-)

е, супер! :))
къде?
Свободния в Бургас :-o

доволна ли си от избора си? аз чувам много различни отзиви за него.
Да, много съм доволна.Норално е да чуваш различни мнения, но разбрах, че не трябва да вярваш на всеки какво казва.Мнението на студентите там и на завършилите е съвсем различно от на "големите разбирачи".Затова не се влияйте от чуждото мнение.

Neprikosnovena
09-06-2009, 16:39
Още не съм мн ориентирана, но искам да е нещо с физика. Може би Медицинска физика или нещо такова. Мн ми се иска да уча в чужбина, Може би в Дания. Надявам се да успея да се реализирам там.
Никой не ми е повлиял на решението. Просто съм добра в това.
[b] :) ;-) :smt026

Monina
09-07-2009, 09:09
1) Знаете ли какво искате да учите в бъдеще? Ако да, какво? Ако вече сте студенти, какво ще изучавате?

ДА. Искам да уча медицина.

2) Защо искате/искахте да учите точно това? Винаги ви е влечало? Родителите ви карат/накараха насила? Нямате/нямахте друга алтернатива?

Искам да уча това защото ми е интересно и защото мога да имам добри доходи в бъдеще. Никога не съм си и помисляла да уча за хирург, но вечее факт, че го реших. Никой не ме е накарал, имам всякакви варианти, но едва ли ще си променя решението.

3) Къде предпочитате да учите и къде според вас ще се реализирате по-добре? Тук или в чужбина? Защо?

Според мен винаги можеш да се реализираш независимо къде се намираш, всичко зависи от теб. От това колко си амбициозен, постоянен и вярваш в себеси. Аз предпочитама да уча и да се реализирам в България. Просто знам, че тук ще се чувствам много по-добре. :booooomb:

Tempest
09-07-2009, 10:01
1) Знаете ли какво искате да учите в бъдеще? Ако да, какво? Ако вече сте студенти, какво ще изучавате?

ми честно казано знам, но едно е да искам, друго е да го уча :) Фотография в НАТФИЗ, ако не ме огрее - КСТ в някой технически :)

2) Защо искате/искахте да учите точно това? Винаги ви е влечало? Родителите ви карат/накараха насила? Нямате/нямахте друга алтернатива?

защото фотографията ми е страст :) иначе КСТ ми е специалност в сегашното ми даскало

3) Къде предпочитате да учите и къде според вас ще се реализирате по-добре? Тук или в чужбина? Защо?

тук, не знам защо...

titinkaa
09-07-2009, 12:18
Имам желание да уча Магистър по Бизнес Администрация,това ме влече или медицина,нещо от тоя сорт.Нашите не ми се месят в нещата,те са ми казали "Учи,за да успееш в живота",и не ми се месят аз какво искам да уча,ако искам мога и да не уча нищо,но то си е за мен и за живота ми занапред

plmn
09-07-2009, 13:22
:)

ioioioioioioioio
09-07-2009, 21:06
1) Аз имам великата идея да уча психология.
2) Просто си ме влече отвътре - много ми харесва. :grin:
3) Предпочитам да уча тук - в СУ, но за реализация по моята специалност май ще трябва да отпътувам .. все още не се знае :)

plmn
09-08-2009, 08:48
1) Аз имам великата идея да уча психология.
2) Просто си ме влече отвътре - много ми харесва. :grin:
3) Предпочитам да уча тук - в СУ, но за реализация по моята специалност май ще трябва да отпътувам .. все още не се знае :)

психологията ме влече и мен.. но после.. какво следва не е много сигурно. (не че има нещо сигурно в тоя живот де..)

Sarafina
09-08-2009, 09:08
1) Аз имам великата идея да уча психология.
2) Просто си ме влече отвътре - много ми харесва. :grin:
3) Предпочитам да уча тук - в СУ, но за реализация по моята специалност май ще трябва да отпътувам .. все още не се знае :)

психологията ме влече и мен.. но после.. какво следва не е много сигурно. (не че има нещо сигурно в тоя живот де..)
И мен ме влече... но няма добра реализация след това :(