PDA

View Full Version : За човешкото развитие...



Ares
08-07-2009, 23:36
Доколкото съм чел,а и видял,знам,че на хората първо им израстват краката.Доколкото знам,при повечето,ходилата растат до 13-14г и след това се издължават нагоре.Искам да попитам при всички хора ли е така ?Всмисъл,на всички ли първо им израстват краката?Има ли хора,които се развиват по друг начин?Проблемът е,че съм почти на 16,момче,висок 176-177см. а имам адски малки крака.Нося 41-2 номер обувки.За сравнение,баща ми е 180см. и има доста голямо ходило и дълги крака-носи 44ти номер обувки и е едричък,с телосложение и костна система,доста различни от моите.Става ми доста ковти когато сложа малкото си краче до неговата лопата-не мисля,че е нормално да има такава разлика,при условие,че разликата в ръста ни не е особено голяма.Като гледам краката си ми изглеждат доста несъразмерни-бедрата са си ми нормални,но от коляното надолу кракът ми е доста дребен.Когато се сравнявам с връстници на моя ръст-те имат много по-големи ходила-носят около 43ти номер и нагоре.Друг проблем е,че в последните 2 години да съм наддал с неповече от 4см.Растежът ми се забави адски много и имам чувството,че ще спре.Но това не ми е толкова проблем,колкото слабата ми костна система и малките крака.Та някой развивал ли се е по подобен начин ?Искам да разбера дали все пак има надежда да стана здрав като баща ми,или ще си остана някакъв недоразвит изтърсак с малки крайници.О да,пропуснах да кажа,че и пръстите на ръцете ми не са особено дълги.Сравнен с баща ми,единствено главата ми е колкото неговата.За сметка на това имам по-дълга шия,което не ме радва кой знае колко :? .Та има ли шанс да ми понаедреят крайниците и костната ми система да се доближи поне малко до тази на баща ми,или е късно?Трябва да отбележа,че номера обувки не съм сменял поне от 2,да не кажа 3 години :( ...Въобще има ли някой с по-гадно развитие и телосложение от моето :? ???Понякога наистина се чувствам като изтърсак и едва ли не грешка на природата...Темата може да ви се стори странна,но ще съм адски благодарен на отзовалите се !Чакам мненията ви!!!

redbul2
08-08-2009, 07:44
Не е късно.А е рано.Да наедрееш толкова.Обаче дали това изобщо ще стане,зависи само от теб.Стоенето цял ден пред компютъра и телевизора, обездвижването може ти изиграе лоша шега.
Малките ходила не са най-фаталното нещо.Гледай колко ти е гръдната обиколка.Сравни я с другите набори.Измери обиколката на китките и глезените.Те ако са много слаби,значи наистина имаш слаб скелет.
Ще ти помогнат повече храни с калций-сирене,мляко.Слънчеви бани на плажа или вилата.Физическо натоварване,спорт и здраво ядене.177 см не е малко.А момче на 16 не може да има тялото на мъж на 36.

titinkaa
08-09-2009, 17:54
пий витамини,яж плодове и зеленчуци,яж дори и Нескуик ще ти помогне за разтежа нагоре и така,а иначе и аз познавам момчета който са дребни,но са големи на години,така че не всеки е висок това не означава че като баща ти е едър мъж,че и ти ще си като него,а и забравих да допълня че влияние за развитието ти към височина може да е причина и цигарите,така че ако пушиш ги спри

ameli
08-09-2009, 19:02
за какво са ти крака-лопати :-o не виждам проблем в 42 номер :?

Ares
08-09-2009, 21:23
Не е късно.А е рано.Да наедрееш толкова.Обаче дали това изобщо ще стане,зависи само от теб.Стоенето цял ден пред компютъра и телевизора, обездвижването може ти изиграе лоша шега.
Малките ходила не са най-фаталното нещо.Гледай колко ти е гръдната обиколка.Сравни я с другите набори.Измери обиколката на китките и глезените.Те ако са много слаби,значи наистина имаш слаб скелет.
Ще ти помогнат повече храни с калций-сирене,мляко.Слънчеви бани на плажа или вилата.Физическо натоварване,спорт и здраво ядене.177 см не е малко.А момче на 16 не може да има тялото на мъж на 36.
Принципно гръдната ми обиколка мисля,че беше 88,което май е нормално,сравнено с връстниците,но странното при мен е,че самият гръден кош ми е тесен,а гърбът ми е сравнително широк,или поне нормален :? .При баща ми гръдната обиколка май беше към 115 :lol: .Глезените и китките не съм мерил,но като чели са тънки...Да,костната ми система е слаба,но въпросът е дали това е причинено от външен фактор-обездвижване,лошо хранене и тн.,или просто имам да се развивам още?Как мога да разбера това?Да,не водя много здравословен начин на живот (напоследък обаче се движа доста),но нима това е причината?Един от моя клас излиза адски рядко,като флегма е,много по-зле от мен,но въпреки всичко е 1.93 и се развива много добре :shock: .И познавам още доста хора,които живеят адски нездравословно,но това не пречи на развитието им.Добре,да предположим,че при мен не е така и именно нездравословният живот,който водех допреди година,е причината за слабата ми костна система-в такъв случай,при по-интензивни тренировки и по-добро хранене,възможно ли е това да се навакса по някакъв начин :? ???И по никакъв начин не насилвам да стана по-висок,просто искам да съм по-съразмерен,тялото ми няма никакви пропорции и ми е кофти,като се погледна в огледалото.Връстниците около моя ръст са много по-добре сложени.Някак си развитието ми е прекалено странно.И не нося точно 42 номер,защото имам и 41 обувки,които са по крака ми.Може да се каже 41.5,но това за 177 санта човек не мисля,че е нормално-поне 43.
Благодаря ви за съветите до момента и моля,включвайте се по темата още,ако има какво да кажете.Никой ли не се е развивал като мен :( ???

redbul2
08-10-2009, 12:16
88 е добре за тая възраст.Нататък ще се развиваш още.Едно момче може да стане по-висок и едър от баща си.Но това не се разбира от само себе си,не е автоматично действащо правило.Мускулната атрофия и хипертрофия са адаптивни реакции на организма.В първия случай при продължително обездвижване мускулите и костите стават слаби.Просто организмът се адаптира към тоя начин на живот.По-големи мускули и масивни кости не са му необходими.И те остават неразвити след края на пубертета.
При редовни физически занимания-спорт,фитнес,физическа работа организмът е подложен на големи натоварвания.За да се справи с тях,мускулите и костите стават по-здрави и силни.Това е адаптивна реакция към това физическо натоварване.
Човек се развива според гените си.Но може да наедрее с определен процент повече от родителите си.Обаче при рискови фактори-обездвижване,системна алкохолна злоупотреба,лошо хранене, наркотици,много рядко излагане на слънчева светлина,може да си остане дори хилав.Въпреки,че роднините му са едри хора.