PDA

View Full Version : как да си преодолея страха... ;(



bloodyF
08-08-2009, 14:24
имам голям страх от зъболекари...иначе си мия зъбите но ми се развалят доста...последно ходих 4 пъти за 1 кариес и си изплаках сълзите от страх.. :( :( :( пък преди малко установих че имам зъбен камък и пародонтоза...или поне аз така си мисля..не е нормално зъба да ми е отделен от венеца..

та адски ме е страх и нищо не ми помага... съвети?? :? :( :(

Stani46
08-08-2009, 15:39
Моя съвет е не ходи за зъболакар,щом те е страх :D :D :D Майтапче :) :) :) :) :)


Ми незнам как може би трябва да се настроиш психически ддз :) :) :)

OneGirl
08-08-2009, 17:49
И мен много ме беше страх от зъболекари. Само като знаех, че ще ходя коремът ме свиваше, сядах на стола и цялата треперех и стисках очите :-D .
Но понеже зъбите ми бяха доста кривички и се нуждаех от ортодонско лечение и се налага да ходя всеки месец и с всяко посещение срахът ми намаляваше и сего изобщо не се страхувам, дори искам да стана зъболекар :D .
Много е важна психическата нагласа, намери си зъболекар, който да не е много сериозен, а да говори и да си прави майтапи :-D

Ето какво намерих за денталната фобия :)

Дентална фобия или страх от зъболекар
Денталната фобия е състояние на непреодолим страх от стоматологични манипулации, възникване на трайни негативни емоции при всяко напомняне за болестите на зъбите, стоматологичния кабинет, възможните интервенции и други.

Тази фобия не е вродена, а е придобита, като за нейното формиране има определени предпоставки. Особено влияние оказват предишен опит, особено в детска възраст, както и общуването със стоматолога. Процедурите при такива пациенти трябва да бъдат кратки и безболезнени.
Денталната фобия или страха от зъболекар е ирационален страх. Денталната фобия, предизвиква поведение, избягващо ситуациите, водещи до силен страх - в случая ситуации, свързани със зъбите и тяхното лечение.

Когато някой е подложен на подобна ситуация, той реагира с пристъп на паника.

Фобиите предизвикват отбягващи поведения към застрашаващата среда. Хората , които изпитват дентална фобия прекарват часове в мисли, свързани с техните зъби или зъболекари, представяйки си ситуациите на лечебния процес. Както и обратното поведение е широко разпространено, а именно - ежедневие, изпъстрено със ситуации, при които, изпитващият дентална фобия се мъчи да не мисли за случаи, свързани със зъби и тяхното лечение.

Изследванията сочат, че денталната фобия е по-широко разпространена в средите, където са се проявили други тревожни разстройства като общо тревожно разстройство, паническо разстройство, агорафобия, депресивно разстройство и т.н.
Денталната фобия няма точно изразени симптоми, хората страдащи от тази фобия посочват различни видове симптоми, които са в резултат на различен травмиращ инцидент.

Каква е разликата между дентална тревога, дентален страх и дентална фобия?

Дентална тревога е реакция срещу неизвестна опасност. Тревогата е широко разпространена. И хората изпитват различни нива на тревога, особено, когато на тях им се налага да извършат нещо, което не са правили досега. Тук в основата на всичко стои страхът от непознатото.

Дентален страх е реакция към позната опасност. Тук обектът на страх е известен, както и резултатът. Човекът се страхува от нещо, което му се е случвало и е предизвикало неприятни симптоми. Пациентът реагира срещу лечебния процес и като отговор стартира ситуацията "Да се бия или да бягам".

Дентална фобия - това е същият страх като по-горе, но доста по-силен. При него страдащият тотално избягва застрашаващата ситуация, за да не предизвика реакцията " Да се бия или да бягам". Тук е важно да се отбележи фактът, че при тази фобия, пациентът изпитва подобна реакция даже, когато си помисли за лечебния процес при стоматолога, без дори да присъства в кабинета на зъболекаря.

Кои са най-честите причини за дентална фобия?
* Лош предишен опит при посещение на стоматолог - това не включва само болезнена визита, но също така и унизяващо поведение, демонстрирано към страдащия;
* Насилие в миналото - дентална фобия присъства в лица, които в миналото си имат сексуално насилие, особено като деца. Физическото и емоционалното насилие от лице, което заема авторитетно положение в обществото, заедно с лоши преживявания при стоматолога, могат да бъдат също причинители на денталната фобия;
* Немарлив зъболекар - това означа, стоматолог, който е причинил болка или повреда на някой зъб на страдащия. Този спомен може да поддържа едно постоянно ниво на напрежение;
* Унижение - стоматологът е проявил нетактичност и се е изказал остро по отношение на зъбния статус или пък по отношение на хигиената на пациента. Забележката се оказала решаваща и пациентът се страхува да посещава зъболекар, за да не изпита отново подобно унижение;
* История на страх от зъболекар в семейството - когато едно дете е израсло в среда, където единият родител е проявявал дентална фобия, съществува реална опасност детето да изпитва същия проблем. Когато детето е заобиколено от близки и познати, които разказват ужасяващи истории за преживяванията в стоматологичния кабинет, то много лесно развива дентална фобия;
* Подготвеност - много хора от векове се раждат готови за даден вид фобии. Те се научават бързо да изпитва фобии към змии, насекоми, фобии от игли, ножове. Всичко това се случва сякаш предавано по наследство. Гените го носят от векове и за векове, за да съхранят човешкия род;
* Посттравматичен стрес - изследванията сочат, че хора изпитали неочаквани изживявания по време на лечение, като натрапливи мисли или пък шокиращи усещания , също развиват дентална фобия.

Страхът от зъболекар е често срещан сериозен проблем. Доказано е, че 50% от американците не търсят редовно стоматологична помощ, а 9-15% избягват необходимото им лечение поради страх от стоматологичните манипулации. Това означава, че 30-40 млн. американци не посещават зъболекар, поради страх. Този проблем се отразява не само на оралното здраве, но и на общото състояние на организма:

* Хронично възпалените венци и разрушените зъби се отразяват на общото здраве;
* Затруднението в дъвченето и смилането на храната могат да причинят сериозни смущения в храносмилането и усвояването на храната;
* Проблемите със зъбите се отразяват на говора и правилната дикция;
* Лошият дъх и усмивка се отразяват на самочувствието ви при общуване с околните.

Как може да се преодолее денталната фобия?

Най-важното, с което трябва да се започне преодоляването на тази фобия, е общуването. Пациентът не трябва да се притеснява да обяснява своите страхове, а да се постарае да постигне чувство на контрол при работа в собствената му уста. Съвременната стоматология в ръцете на внимателен и състрадателен екип може да бъде наистина безболезнена.

Чувство на контрол
Право на пациента е да е наясно с всички процедури, които му предстоят.Научавайки повече, човек намалява страха си от неизвестното. Пациентът има право и на решение относно начина на лечение. Той трябва да бъде откровен със стоматолога - колко работа може да понесе като начало. Добивайки увереност в себе си и доверие в екипа постепенно обема на работа, който той ще понесе ще нарасне. Трябва да се установи определена сигнална система, така че да можете да спрете лечението по всяко време, когато пациента има нужда от още анестезия, иска да изплакне или просто иска малко почивка. Най- честият сигнал е вдигане на ръка.

Не се чувствайте неудобно
Ако в миналото са гледали с насмешка на отношението ви към зъбите, или се чувствате неудобно заради сегашното им състояние и небрежното ви отношение, не се притеснявайте да говорите откровено с настоящия си стоматолог. Дайте му възможност да разбере притесненията ви и да покаже своето отношение към проблема. С учудване ще откриете какви възможности за лечение предоставя съвременната стоматология. С модерните методи никога не е късно да възвърнете хубавата си усмивка?

Отпускаща техника
Ако чувствате напрежение докато сте на зъболекарския стол, най-лесният начин е физическата релаксация- отпуснатото тяло спомага за психическо отпускане. Човешкото тяло не може да бъде едновременно физически спокойно и с напрегнато съзнание. Най-лесните техники са: дълбоко дишане, отпускане на мускулите. Ако успеете да се отпуснете при наличието на стимул, който предизвиква у вас страх, този страх значително ще намалее.

Разсейване на вниманието
След като вече се чувствате по-спокойни при посещенията си, може да използвате различни начини за отвличане на вниманието от пряката работа в устата ви. Не се притеснявайте да поискате да слушате музика, която ви харесва или да гледате телевизия.

Контрол върху болката
Съвременната стоматология разполага с методи и средства на локална анестезия (местно обезболяване), чрез които се блокира усета за болка. Не трябва да се страхувате от инжекцията. Всички упойки се поставят бавно. Самата игла не предизвиква болка - тя е съвсем тънка (0,3тт)-чувството на дискомфорт е резултат от налягането и обема на течността, които се инжектират. Това чувство може да се намали значително със съвременните устройства наречени карпулници, чрез които налягането е дозирано и равномерно, анестетика се въвежда съвсем бавно и в малки количества, което намалява разпъването на тъканите.

Малко дългичко стана ама може да помогне :wink:

g1rl4eto_
08-08-2009, 19:09
И мен ме беше страх преди години ,но зъболекаря ми много ме предразполага и свикнах много с него, сега не давам на друг да ми ровичка в устата :D Всичко е до психиката просто трябва да се настроиш за нещата. И по-добре върви на зъболекар да те види не чакай ,че става по зле.

CryButWhy
08-08-2009, 19:47
И аз имам дентална фобия лично аз съм ходил като малък на зъболекар за вадене на зъб,еми кво да ви кажа от тогава ми е така:)Да чукна на дърво нямам нито 1 кариес в устата мия си я всеки ден..но наистина най-ми е гадно от зъболекари лично аз немога да го преодолея..

Brunetkaa
08-08-2009, 19:58
Според мен дали ще те е страх от зъболекари зависи единствено от собствения ти.Ако той не те кара да се чувства комфортно, раазбира се ще те е страх.Моят лекар е страхотен човек и винаги ми обяснява какво ще прави, дали ще се наложи да се направи още нещо и така...като на голям човек :) Говорим си и за неща ,които не са свързани със зъбите и така...
Та мисълта ми е че страха зависи от лекаря.Аз така преодолях моя страх :)

amk933
08-08-2009, 20:22
Ти само ревеш. Това нищо не е. Аз съм припадал на зъболекарски стол буквално с пулс 210 и студена пот избиваща от всякъде без изобщо още да са ми бръкнали в устата. Това стана след като се наплаших много веднъж. И после имах кариеси и исках да ме приспят и да ми ги правят с пълна упойка, но наще не се съгласиха. Та направи като мен - отиди на психиатър. Няма нищо срамно или страшно. Той е там, за да ти помогне и да ти даде успокоителни, които да пиеш преди да ходиш на зъболекар. Само трябва да си намериш някой да те води, че от тях много ми се доспива и направо може да си заспиш в градския транспорт и да си въртиш кръгчета. 8-)

Невярно впеатление/твърдение:

Според мен дали ще те е страх от зъболекари зависи единствено от собствения ти.

Поне при мен всичко се случва на подсъзнателно ниво. Аз не искам да се случва и се ядосвам на себе си, но отида ли там не знам какво ми става. Просто губя всякакъв контрол. :(

Brunetkaa
08-08-2009, 20:25
Толкова ли е бил страшен чичо ти доктор илии....просто страх.. :shock: :D

amk933
08-08-2009, 20:28
Просто страх, неописуем страх. Е докторката беше приятелка на майка ми, която и аз много обичах и тя мен. :)

bloodyF
08-09-2009, 18:04
amk933 наще няма да се навият на психиатър...а аз дадох веднъж следната идея на зъболекаря ми:
"аз ви давам пълно разрешение и вие ми слагате пълна упойка отваряте ми устата ровичкате и след 3-4-5-6 часа ме будите и съм готова..после и 1 месец да трябва да пия супа през сламка не ми пука... " 8-) само дето никой не беше навит :( а ме болиии...и ме е страх :( не мога да ида...засега...много ме е страх :(

amk933
08-09-2009, 18:16
^ Много добре знам какво е и много добре те разбирам. Нормално е да няма зъболекар, който да се навие просто така да ти ръгне пълна упойка. За тази работа си трябва анестезиолог, за да може да се дозира правилно упойката според теглото ти и нужната продължителност. Пък и упйката товари много сърцето и убива мозъчни клетки. Виж има една тема по-надолу "Пълна упойка" се казва. Точно за това става въпрос. А ако майка ти и баща ти не искат да те заведат на психиатър иди сама. Много помага или, ако не той самия, поне лекарствата, които дава. Направо животът ти е един такъв безгрижен и сънлив преди зъболекаря, че и да те гръмнат не ти пука особено. 8-)

rusoto_baby_f
08-10-2009, 13:18
имам голям страх от зъболекари...

аз също :o :o :o

ri41
08-12-2009, 07:50
авторке, не чакай зъбите ти да се развалят още повече, тогава ще е и по-страшно, мен ме е страх само като ми вадят зъб(и то млечен).....сега ми се счупи малко един зъб и ще ходя да ми го направят и никак не ме е страх :D

Brunetkaa
08-12-2009, 19:20
amk933 наще няма да се навият на психиатър...а аз дадох веднъж следната идея на зъболекаря ми:
"аз ви давам пълно разрешение и вие ми слагате пълна упойка отваряте ми устата ровичкате и след 3-4-5-6 часа ме будите и съм готова..после и 1 месец да трябва да пия супа през сламка не ми пука... " 8-) само дето никой не беше навит :( а ме болиии...и ме е страх :( не мога да ида...засега...много ме е страх :(

Аз нали ходих и аз от притеснение луднах(трябваше да чакам 30 минути от започването на моя час) Ходих два пъти до тоалетната, всеки който излизаше от някой кабинет го питах "мъдрец ли ви вадиха?Болеше ли?" хората ми се смеехаа ама какво да направя бях пред криза.Една жена вика:а не нищо не усещаш даже е много приятно :shock: поуспокоих се малко.Като влязох се насълзих направо :D . Би ми веднъж упойка след около 10мин. пак и след 10мин пак(общо три пъти упойка) Повярвай няма нищо страшно.Още при първото биене на упойката ме хвана, а след още два пъти бях спокойна, че всичко ще е наред.И за да те успокоя още повече(ако съм успяла) Не ми вадиха зъба с клещи, а с нещо друго.Не е страшно, спокойно.Всичко ще е наред и ще видиш, че притеснението ти е било напразно.

amk933
08-12-2009, 19:23
^Какви клещи те гонят, това да не ти е доктор Менгеле. 8-) Отдавна за вадене на зъби не съм чул някой да е ползвал клещи. Ползва се едно като шперц, което ти го навират под зъба и го подигат нагоре и така го изваждат. :)

Brunetkaa
08-12-2009, 19:26
Ох извинявам се, но последния път като отговорих мислех че ще ти вадят мъдрец и затова ти разкразвах, че няма страшно.(този път не прочетох направо писах) На мен ми вадиха МЪДРЕЦ и нямаше страшно :)

Brunetkaa
08-12-2009, 19:27
^Какви клещи те гонят, това да не ти е доктор Менгеле. 8-) Отдавна за вадене на зъби не съм чул някой да е ползвал клещи. Ползва се едно като шперц, което ти го навират под зъба и го подигат нагоре и така го изваждат. :)
Май с такова ми го вадиха... 8-)
Аз си мислех че и с клещи вадят все още :? ..леле че съм назад :? а който ме знае всеки месец ходя на зъболекар.. :-D

amk933
08-12-2009, 19:30
^Какви клещи те гонят, това да не ти е доктор Менгеле. 8-) Отдавна за вадене на зъби не съм чул някой да е ползвал клещи. Ползва се едно като шперц, което ти го навират под зъба и го подигат нагоре и така го изваждат. :)
Май с такова ми го вадиха... 8-)
Аз си мислех че и с клещи вадят все още :? ..леле че съм назад :? а който ме знае всеки месец ходя на зъболекар.. :-D

Всеки месец :shock:

Ти си съдистично-мазохистична. 8-) Аз там не стъпвам по-често от 6 месеца, нищо че ме работят с лазер и нищо, че пия успокоителни преди това. Да ти имам ентусиазма.

justcvu
08-14-2009, 08:59
първо- приеми го като предизвикателство прояви характер и сила (психи4еска ,не физи4еска 4е горкия зъбар)
второ- не пий кола тя при4инява всякакви проблеми със зъбите.Аз ям мн сладко и като малка имах мн мн кариеси после смених мле4ните зъби и седа нямам нито един кариес и нямам никакви проблеми със зъбките и не ми се налага да хода при зъбара

sun4e
08-14-2009, 11:43
И аз бях така.Много ме беше страх от зъболекари и заради това сега зъбите ми не са нещото,с което се гордея така да се каже...По-добре не чакай да се развалят,че ще стане по-зле и повече ще те боли.
За да преодолееш страха си първо спроед мен трябва да си намериш зъболекар,който да те предразполага и да се отнася добре с теб.Част от моя проблем го реших така,тъй като предната ми зъболекарка гледаше само да си вземе парите.Също така е важна и психическата нагласа.Преди да отидеш си кажи,че няма да боли,че всичко ще мине бързо и лесно,не се паникьосвай излишно и когато седнеш на стола си мисли за неща,които те карат да се чувстваш добре.Помисли все пак за себе си - можеш да си докараш редица здравословни проблеми причинени от развалени или криви зъби.Болката си я има малко или много,но минава за секунди и не си заслужава заради тези секунди после да се навличаш неприятности.Още повече,че колкото по-късно отидеш не стига,че ще боли повече,но и ще платиш луди пари. :? Замисли се и ще откриеш,че ходенето на зъболекар не е болка за умиране :)

Vali0
08-16-2009, 18:08
замисли се кое е по-добре да се натискаш и да ти се развалят още повече или да се стегнеш и да отидеш за един ден да ги оправят и да не мислиш за тях... само се замисли кое е по-добре

bloodyF
08-16-2009, 19:09
замисли се кое е по-добре да се натискаш и да ти се развалят още повече или да се стегнеш и да отидеш за един ден да ги оправят и да не мислиш за тях... само се замисли кое е по-добре


да бе да...то ако ставаше така....


бтв смених си пастата и си взех дентална вода (май така се казва не съм сигурна) и вече не ме боли нещото...което ме болеше.. 8-)

shoni7
08-24-2009, 07:16
..

dead_princess
08-25-2009, 13:29
И аз имам голям страх от зъболекари, но не заради това, че зъболекарката ми е гадна, даже обратното, много е добра :Д
Страх ме е, че ще боли и постоянно отлагам да ходя да си записвам час, макар че вече стана неизбежно.
Бту например като отидеш да ти правят зъба, можеш да слушаш музика, аз преди така правех, за да не слушам машинките и помага, ама ми се скапаха слушалките, но това е друга тема :Д


А някой да каже нещо за подсилване на емайла на зъбите? Защото моите са доста податливи към кариеси :o

amk933
08-25-2009, 13:34
И аз имам голям страх от зъболекари, но не заради това, че зъболекарката ми е гадна, даже обратното, много е добра :Д
Страх ме е, че ще боли и постоянно отлагам да ходя да си записвам час, макар че вече стана неизбежно.
Бту например като отидеш да ти правят зъба, можеш да слушаш музика, аз преди така правех, за да не слушам машинките и помага, ама ми се скапаха слушалките, но това е друга тема :Д


А някой да каже нещо за подсилване на емайла на зъбите? Защото моите са доста податливи към кариеси :o

Силанти. :)

iiordanova
08-26-2009, 08:27
Предсрави си как ще изглеждаш с хубави и поддържани зъби.
Не знам как да ти помогна .. това си е от психиката.
:-o

BlueCat
08-26-2009, 10:39
Аз от малка ходя на зъболекар доста често и вече съм свикнала, това ми е все едно да ходя на фризьор. Като бях по-малка и мен ме беше страх, ама тати все ми купуваше нещо вкусно за ядене след това и много се радвах, особено като ядях сладко и не ме болеше зъбчето. Просто си планирай да правиш нещо приятно след това и през целия ти престой на зъболекарския стол си мисли за това, което ще правиш след това - ще си пазаруваш нови дрехи, ще се срещаш с приятели, ще ходиш на почивка и т.н.

Dollystar
08-26-2009, 11:39
И аз съм така, мразя зъболекари :P

Blackfish
08-26-2009, 12:03
И аз страдам от дентална фобия много ме е страх. Когато бях малка имаше една зъболекарка, която постоянно ми секараше и викаше отвряше ми устата насила.. :( от тогава много ме е страх , винаги плачех на зъболекърския стол ... миналата година ходех 2 или 3 пъти при една зъболекърка, която само ми развали зъбите. В четвъртък имам записан час и незнам как ще отида :(

fAshi0nche7o
08-30-2009, 18:54
[quote="OneGirl"]И мен много ме беше страх от зъболекари. Само като знаех, че ще ходя коремът ме свиваше, сядах на стола и цялата треперех и стисках очите :-D .
Но понеже зъбите ми бяха доста кривички и се нуждаех от ортодонско лечение и се налага да ходя всеки месец и с всяко посещение срахът ми намаляваше и сего изобщо не се страхувам, дори искам да стана зъболекар :D .


и аз съм така само дет не искам да стана зъб0лекар :D

TykaSePisheNick
08-30-2009, 19:13
че и да те гръмнат не ти пука особено. 8-)

:lol: :razz: :razz: :razz: :razz:

Иначе по темата:
Аз нямам никъв страх, ама като отида с баща ми, той излиза и чака отвънка xD.Хич не е гадно, особено ако зъболекара ти е някъв "свежар" и те предразполага..Постоянно ми обяснява кво ше прави, колко остава, че чак ме дразни 8-) .Иначе мене упойка не ми бие.Изстудява ми устата с нещо и след малко нищо не усещам..При по-продължително правене на 1 зъб свикнах да стоя с отворена уста и после седя в колата и с отворена уста :D .Аз пък съм чувал, че фобията не е точно от самия зъболекър ми от звуците от машинката..

bloodyF
08-30-2009, 21:01
Аз пък съм чувал, че фобията не е точно от самия зъболекър ми от звуците от машинката..

има нещо такова
моя зъболекар като човек е страшен! ..обаче като забръмчи онова нещо..иначе съм пробвала и със слушалки в ушите и пак е страшно :/

ByK
08-30-2009, 21:55
Е кфо му е страшното бе дете :-o Колкото и да боли не е болка за умиране .. :shock: Потърпи малко успокой се предварително и всичко ще е окей ;)

Ax3
08-31-2009, 06:05
имам голям страх от зъболекари...иначе си мия зъбите но ми се развалят доста...последно ходих 4 пъти за 1 кариес и си изплаках сълзите от страх.. :( :( :( пък преди малко установих че имам зъбен камък и пародонтоза...или поне аз така си мисля..не е нормално зъба да ми е отделен от венеца..

та адски ме е страх и нищо не ми помага... съвети?? :? :( :(

Дишай дълбоко и си запуши носа :D
Ами значи давай напред няма какво толкова страшно дишай дълбоко (аз един път щях да повърна), мисли си хубави неща (гоооляям калоричен шоколад) и потрай, все пак не ти троят китайската стена в устата

deni15
09-01-2009, 10:38
Аз от малка ходя на зъболекар доста често и вече съм свикнала, това ми е все едно да ходя на фризьор. Като бях по-малка и мен ме беше страх, ама тати все ми купуваше нещо вкусно за ядене след това и много се радвах, особено като ядях сладко и не ме болеше зъбчето. Просто си планирай да правиш нещо приятно след това и през целия ти престой на зъболекарския стол си мисли за това, което ще правиш след това - ще си пазаруваш нови дрехи, ще се срещаш с приятели, ще ходиш на почивка и т.н.
Между др тва е много вярно и аз бях така като по малка винаги мама ми купуваше нещо сладко след това.И аз имам голям страх от зъболекари и трудно го преодолявам като по малка хоедх мн често а зъболекарката беше мн калпава имам спомени че с рев са ме изкарвали от кабинета и така имам мн лоши случки.Сега съм при др зъболекар и последния път когато ходех не ме беше толкова страх и болката беше по-малка.Но сега ми предстои да ходя пак и имам чувството че ще се насера от страх на зъболекарския стол Може би трябва да се опитам да мисля за любим човек или нещо хубаво но нз не мога да го преодолея.А тва за музиката мен ме е срам да си искарам слушалките пред зъболекарката :-D

dangerous-angel
05-27-2012, 13:40
Оххх... аз също имам такъв проблем... даже току-що разбрах, че ще трябва отново да отида и търсих някакъв форум, за да си реша проблема ... миналата ми зъболекарка ме наплаши много и сега ще съм с друг зъболекар и се чудя какво ще стане... когато вляза в кабинета, изтръпвам... и понеже психиката ми се опитва да ме изнерви, всяка една малка болчица аз усещам като ужасяваща... надявам се този път да преодолея страха си, но наистина по-добре няколко часа страх и болка от колкото да ти се развалят зъбите

Lunin
05-27-2012, 13:42
кажи на зъболекаря че ще му пуснеш ако каже на майка ти че целият му график е препълнен за цялата година

heartlesandfreaky
06-02-2012, 22:22
и мен много ме е страх, като седна на стола и имам чувството, че съм на гилотината и ще ме убиват... ужасно усещане, такава паника ме обзема.. :/ и честно казано не знам как да се справя с това, блах. ;д

Cold_Tearsss
06-02-2012, 23:28
Един ден и след това 900+ далеч от денталния кабинет. ;)

error92
06-02-2012, 23:31
мм...като цяло да ти човъркат в устата с някви дрелки и бормашини не е много приятно, остави си тялото там и мисли за нещо съвсем различно, трябва да си с такава нагласа още преди да седнеш на стола, разсейваи се с нещо

nan4eva
06-04-2012, 15:38
страх те е сега ами после когато зъбите са ти толкова зле какво ще правиш хора вземете се в ръце и ходете на зъболекар защото после ще ти изпадат всички зъби и ще се храниш през сламки ще носиш чене това ли искаш убедена съм че не искаш това !! хубаво е да се ходи 2 на зъболекар на 6 месеца така ще имаш идеална усмивка

fifito19
07-04-2012, 14:51
Оф и аз съм така... Не съм ходила на зъболекар от три години, защото имам панически страх. Фобия направо. А на лекар хода само с баща си и с майка си, защото никой друг няма сила да ме вкара в болницата. За това пък се грижа много за зъбите си. Не яж много шоколад и внимавай с избелващите пасти. Повече зеленчуци плодове и така нататък и избягвай да разглобяваш разни неща с устата си... Моите зъбки са в перфектно състояние ^^