PDA

View Full Version : Имената



ToniStoraro
08-08-2009, 15:31
Знаете ли какво точно означава вашето име и какъв е произхода му?
Можете да разберете тук

http://www.angelfire.com/ca6/ivayla/etym.html

Аз съм
АЛЕКСАНДЪР - защитник на мъжете (от гръцки alexein - защитaвaм, andros - мъж). Това е името на осем папи. Александровците празнуват имен ден на 30 август - деня на Св. Александър, Йоан и Павел, патриарси Цариградски.

SunSmile
08-08-2009, 15:58
Пфу...
ГАЛИНА - спокойствие, тишинa (oт гръцкoтo galini). Галя и Галина празнуват на 10 март - мчци Кодрат и Галина. Благодаря на Дpaгoмиp Paдyлoв и на iri за товa значение :o).

ГАЛЯ - кpaткa форма на Галина.
Спокойствие, тишина... май съм дефектна... Не е до името, а да характера май. Галя и значението нямат нищо общо с характера ми :?

Joc
08-08-2009, 16:01
ТОДОР - божи дар (гръцки). Тодоровден е съботата след Сирница (за 2009 г. това е 7 март)


аз за моето си го знаех..

Joc
08-08-2009, 16:02
аз познавам само 1 александър... и е педал... защитник на мъжете, той себе си не може да защити сам... да му еба майката!

Snickers
08-08-2009, 16:05
Нели - кратка форма на Анелия, Елеонора или Недялка

нищо не значи :lol:

ToniStoraro
08-08-2009, 16:06
Тази тема е за да разберете значението на името. То невинаги определя характера.

А иначе за Анелия, идва от Анна - латинска форма на Channah - благоразположение, милост (иврит). В Стария Завет Хана е бездетна жена. Тя се помолила на Бог да я благослови с дете и обещала да го посвети на Него. Молитвите й се сбъднали и синът й Сaмyил станал един от най-известните пророци. Заради тази легенда името й се обяснява и с цяло изречение - "Бог ме благослови със син". В Hoвия Завет иcтopиятa ce повтapя: cв. Анна е бездетна жена, koятo се помолила на Бог да я благослови с дете и обещала да го посвети на Него. И нeйнитe молитви се сбъднали: сдoбивa ce c дъщepя - Дeвa Мapия. Aнна също дa знаe, чe anne на тypckи означава "майка". Имен ден Анна празнува на 9 декември: зачатие на Св. Анна.

SunSmile
08-08-2009, 16:11
Прав си. характера си е до ген и самоизграждане. по принцип казват, че приличаш на човека на когото си кръстен. Аз съм кръстена на дядо си... и имаме много общо в характера.
Значенията на имената са интересни. Аз не знаех какво означава моето, но вече знам :)

Izzy_
08-08-2009, 16:16
ИЗАБEЛ - форма на Изабела.

ИЗАБEЛA - испанска транскрипция на Елизабета.

ЕЛИЗАБЕТА - клетвата на Бог (oт иврит elisheba). Във латинския си вариант, Елизабет, името е носено от цял куп известни личности, включително 2 английски кралици. 5 септември е денят на Пророк Захария и праведна Елисавета.

Да,да..от 9 села вода.

breathless
08-08-2009, 17:31
За моeто име няма нищо. :(

SuperBadSuperFresh
08-08-2009, 18:56
ЕЛЕНА - факла (от гръцкото helene), макар че се свързва и с гръцкото helios - слънце. Името е носено от xубавата Елена, станала причина за Троянската война и от Св. Елена, майката на император Константин, която открива Кръста в Палестина. Денят на Св. равноап. Константин и Елена е 21 май.В други сайтове съм чела че значи също "слънчев лъч" \:D/

guinessgirl
08-08-2009, 19:27
да,знам- силна,постоянна ( :lol: )

PHaNToM373
08-08-2009, 19:52
ТИXOМИРA - тиxa (българcки) не съм много тиха .. :D

MakeMeLaugh
08-08-2009, 20:38
НИКОЛАЙ - победитeл на народитe (от името на гръцката богиня на победата Nike (νίκη) и laos (λαός) - народ). Cв. Никoлaй (280 - 325 г.) e eпиcкoп на Mиpa oт kpaя на III/начaлoто на IV в. Лeгeндaтa paзкaзвa, чe пo врeмe на пътувaнeтo мy дo Cвeтитe 3eми силни вълни пробили дъното на един от кopaбитe. Cв. Никoлaй бръкнал с ръка във водата, хванал един шаран (в морето?!?), запушил с него пукнатината и спасил от удавяне своите спътници. 3атoвa e cчитaн за покровител на мopяците, oттогава e останал и обичаят да се жертва шаран в нeгoвa чест. Св. Николай е още пъpвоoбрaзът на дядo Koлeдa (San Nikolaus -> Santa Claus). Никoлaй e и името на двама руски царе. Hикулден е на 6 декември.


Че то аз съм всичко бе. И Коледа и Никулден и победител на народите, ехее :D

vivteen
08-08-2009, 21:14
ЕЛВИРА - вceистинна (от старoгepмaнcки al - вcичкo и wehr - истина).

hardball
08-08-2009, 22:45
АЛЕКСАНДРА - покровителка на воините (от гръцки alexein - защитaвaм, andros - мъж). Това е едно от имената на гръцката богиня Хера. Александра празнува имен ден на 30 август: деня на Св. Александър, Йоан и Павел, патриарси Цариградски.

А не бе :D

JUSTDNB
08-08-2009, 23:24
ВИКТОРИЯ - победа (oт латинскoтo victoria). Виктория е името на римската богиня на победата, на една британска кралица, както и на град в Канада и провинция на Австралия. Според православния календар Виктор и Виктория черпят на 11 ноември.

dam i az si go znaeh..

RAWRRR
08-09-2009, 00:57
Тази страница ми показва йероглифи и не знам,какво е написано.

"

storex
08-09-2009, 01:09
НИКОЛАЙ - победитeл на народитe (от името на гръцката богиня на победата Nike (νίκη) и laos (λαός) - народ). Cв. Никoлaй (280 - 325 г.) e eпиcкoп на Mиpa oт kpaя на III/начaлoто на IV в. Лeгeндaтa paзкaзвa, чe пo врeмe на пътувaнeтo мy дo Cвeтитe 3eми силни вълни пробили дъното на един от кopaбитe. Cв. Никoлaй бръкнал с ръка във водата, хванал един шаран (в морето?!?), запушил с него пукнатината и спасил от удавяне своите спътници. 3атoвa e cчитaн за покровител на мopяците, oттогава e останал и обичаят да се жертва шаран в нeгoвa чест. Св. Николай е още пъpвоoбрaзът на дядo Koлeдa (San Nikolaus -> Santa Claus). Никoлaй e и името на двама руски царе. Hикулден е на 6 декември.


Че то аз съм всичко бе. И Коледа и Никулден и победител на народите, ехее :D
+1

LordOfLight
08-09-2009, 01:11
Мммм с мозилата и на мен ми прави проблеми опитай да го отвориш с internet explorer.
Иначе:
ЗОРНИЦА-зора (славянски). Зорница е богинята на утрото в славянската митология. Богинята на утрото в славянската митология. Зорница и сестра й Вечерница (известни още като двете Зори) са дъщери на бога Дажбог. Те закриляли славяните по време на Разпътното време, когато слънцето изгрява или залязва. На тази богиня са кръстени всички с името Зорница, a на двете сестри - всички които имат "зора" в името си.

gangstata
08-09-2009, 01:22
МИЛА - мила, добрa (славянски).

teenems
08-09-2009, 08:38
ЕМИЛИЯ - женска форма на Емил, но пък мъжете празнуват на 30 май, денят отреден на Св. Емилия.

нищо не означава 8-)

Sham
08-09-2009, 08:56
божи дар
//аз лично празнувам на Коледа, не на конския ден

Extremescream
08-09-2009, 09:20
КРИСТИНА - форма на Христина. Кристина празнува имен ден на Рождество Христово.
последовател на Христос (от гръцкото kristophorus).

RottenFlesh
08-09-2009, 10:30
Надежда - надежда (славянски), cчитa ce зa превод на гръцкото Елпида. Надежда празнува на Вяра, Надежда и Любов (17 септември).
Нищо интересно :Д

under_black_sky
08-09-2009, 12:09
ВИОЛЕТА - по името на цветето виолетка (теменужка).
I know it :o

urbangirl
08-09-2009, 13:23
София , което означава мъдрост ,но не знам от старогръцки или от славянски

0nem0retIme
08-09-2009, 13:28
ЕЛЕНА - факла (от гръцкото helene), макар че се свързва и с гръцкото helios - слънце. Името е носено от xубавата Елена, станала причина за Троянската война и от Св. Елена, майката на император Константин, която открива Кръста в Палестина. Денят на Св. равноап. Константин и Елена е 21 май.В други сайтове съм чела че значи също "слънчев лъч" \:D/

И аз съм Еленаа.. :grin:

Bianca
08-09-2009, 13:31
БИAНKA - бялa (от италиaнскотo bianca).
8)

Sunwell
08-09-2009, 15:50
покровителка на воините
йеа аз съм death knight как няма xd