PDA

View Full Version : Студенти по медицина



H8_mE
08-12-2009, 12:13
Здравейте!Понеже е лято сигурно много малко се посещава тази част от форума,но просто няма къде другаде да я пусна тази тема,защото е точно за тук.Искам да попитам някой от тук случайно да е студент по медицина или да има поне познати,които следват медицина?Имам няколко въпроса и бих искала да намеря отговор най-сетне! Благодаря ви! :)

sexita
08-12-2009, 14:51
Приеха ме в медицинския, но за акушерка. И все пак питай тук. Приятелят ми учеше дентална медицина. Мога да ти дам инфо и за медици и за всичко :)

Boyd
08-12-2009, 16:14
Хубаво е да си зададеш въпросите тук, надявам се да успея да отговоря. Ако ли пък не - някой друг.

H8_mE
08-12-2009, 16:47
Радвам се,че можете да ми помогнете.Значи аз искам да следвам медицина.Разбрах,че се учи 5 години и ч година стаж.Както и да е,това ми е ясно,но ми е интересно,ако искаш да специализираш още колко години се учи и ако учиш само тези 6 години,само личен лекар ли можеш да станеш ... Много ще се радвам,ако можете да ми изясните,защото искам да знам със сигурност как са нещата :)

sexita
08-12-2009, 20:59
Ми след 6 години ще си просто завъшил общатата медицина (2 години Предклинично обучение, 3 години Клинично обучение, 1 година Преддипломен стаж = общо 6 години) , след това следва специализация в дадена област, траеща в зависимост от това какво си избрал.
Специализацията за Неврохирургия е 5 години;
Специализацията по очни Болести е 3 години;
Специализацията по Педиатрия е 4 години

След 6-те години обща медицина: За хирургия е необходимо да имаш 5 години обща хирургия и след това 3-5 години специализация по Неврохирургия
Продължителността на обучението ти за Педиатрия е 6 обща + 4 Педиатрия общо 10 години

За да бъдеш Очен лекар са ти необходими 6+3 години общо 9
За Неврохирургия 6 обща медицина+5 обща хирургия+ 3 неврохирургия общо 14 години
Както по-горе казах продължителността на специализацията по Неврохирургия е от 3-5 години

Така че най-рано може да почнеш да бачкаш по специалността си след 8-9 години...
Медицината изисква много години учене, преди да започнеш работа като специалист. С тези 6 години доколкото знам можеш да станеш само джипи.

sexita
08-12-2009, 21:15
Специалност Продължителност

Специалности с преобладаваща терапевтична насоченост 1.1

1.Анестезиология и интензивно лечение 4

2.Вътрешни болести 5

3.Гастроентерология 4

4.Гериатрична Медицина 4

5.Детска Психиатрия 4

6.Детски Болести 4

7. Ендокринология и Болести на обмяната от 3 след преработка на 4

8. Инфекциозни болести 4

9. Кардиология 4

10.Клинична Алергология 3

11.Клинична Фармакология и Терапия 4

12.Клинична Хематология 3 след преработка 4

13.Кожни и Венерически Болести 3 след преработка 4

14.Лъчелечение 4

15.Нервни Болести 4

16.Нефрология 4

17.Обща Медицина 3

17а Професионални болести 4

18.Пневмология и Фтизиатрия 4

19.Психиатрия 4

20.Ревматология 4

21.Спешна Медицина 5

22. Трансфузионна Хематология 4

23.Физикална и рехабилитационна Медицина 3 след преработка на наредбата 4

23 а. Медицинска Генетика 3


1.2 Специалности с преобладаваща хирургична насоченост

1. Аг 4

2. Висцерална Хирургия 5

3. Гръдна Хирургия 5

4. Детска Хирургия 5

5.Кардиохирургия 5

6. Лицево-Челюстна Хирургия 5

7.Неврохирургия 5

8.Ортопедия и Травматология 5

9. Очни болести 3 след преработка на наредбата 4

10.Пластична и възтановителна Хирургия 5

11. Съдова Хирургия 5

12.Урология 5

13. Унг 3 след преработка 4

14. Хирургия( Обща Хирургия) 5


Специалности с преобладаваща Клинико - Диагностична Насоченост

1.Биохимия 4

2 Клинична Имунология 4

3 Клинична Лаборатория 4

4 Микробиология 4

5 Нуклеарна Медицина 4

6 Образна Диагностика( Рентгенология) 4


Специалности с друга насоченост

1 Комунална Хигиена 4

2 Обща и Клинична Патология 4

3 Социална Медицина и здравен Мениджмънт 4

4 Трудова Медицина 4

5 Фармакология 4

Специалности за лица със специалност Дентална медицина

Орална хирургия 3

Ортодонтия 3

Специалности за лица притежаващи едновременно степен магистър по медицина и магистър по Дентална медицина

1.Дентална,орална и ЛЧХ 4

Специалности за лица със степен магистър по медицина с преобладаваща терапевтична насоченост

Ангиология 4

Болнична хигиена 3

Детска гастроентерология 4

Детска ендокринология 4

Детска Кардиология 4

Детска Онкохематология и онкология 4

Детска Нефрология 4

Детска Неврология 4

Детска пневмология и фтизиатрия 4

Детска Ревматология 4

Клинична Токсикология 4

Медицинска Онкология 4

Медицинска Паразитология 3

Неонатология 4

Отоневрология 4

Спортна Медицина 4

Съдебна Психиатрия 4


Специалности с преобладаваща клинико-диагностична насоченост

Авиационна Медицина 3

Вирусология 3

Епидемиология на Инфекциозните болести 3

Патофизиология 3

Съдебна медицина 3

Токсикология 3


Специалности с друга насоченост

Икономика на здравеопазването 2

Медицина на Бедствените ситуации 3

Обща Хигиена 3

Радиоационна Хигиена 3

Радиобиология 4

Хигиена на детско-Юношеската възраст 3

Хранене и Диетика 3


Забележка:Това е срока за придобиване на първа специалност,след като придобиеш някоя от тези специалности и искаш да вземеш втора специалност от тези срока на специализацията за втора специалност се съкращава.

Примерно ако имаш обща Хирургия за която си изкарал специализация 5 години,ако искаш да станеш специалист по съдова хирургия караш специализация по съдова хирургия още 3 години.Демек двете специалности ги взимаш за 8.Същото важи и за другите специалности аналогично.
Примерно ако си изкарал специализация по вътрешни която е 5 години,и ако решиш да станеш ревматолог като втора специалност срока на продължителност на втората специализация ти е 2-3 години или пак общо7 - 8 години.Тези примери нагледно показват,че срока на обучение за втора специалност се съкращава.

Има и някой профилни специалности,които се придобиват след като имате основна специалност от изброените по-горе.

SummerRain
08-13-2009, 07:30
А нали докато тече специализацията пак се взима заплата, макар и по ниска? :-o

H8_mE
08-13-2009, 08:23
Уау ,това са доста години,наистина!Което и да избера все ми отиват някъде 10 години.Чудя се дали си заслужава.На мен това ми е най-интересно от всичко друго,но все още не мога да реша със сигурност. :( Благодаря много за информацията ,точно от такава имах нужда ! :) А за каква заплата говореше SummerRain?

H8_mE
08-13-2009, 09:07
А също да питам и за кандидат-студентските изпити,те само по биология и химия ли са или има и по физика?

SummerRain
08-13-2009, 09:29
А за каква заплата говореше SummerRain?
За това, че мисля, че по време на специализацията се взима някаква заплата, макар и не много висока, но не съм сигурна.

Slave4You
08-13-2009, 11:26
А също да питам и за кандидат-студентските изпити,те само по биология и химия ли са или има и по физика?
Химия и биология.. теми по химия теми по биология и задачи по химия. Сега кой клас ще си H8_mE ?

shadow4e
08-13-2009, 17:07
Имам приятелка, която е медицина в СУ. Малко се учудих, че избра СУ пред МУ, но каза, че е много доволна, защото и всичко е ново. Там, където гледат труповете също и не мирише чак толкова :) От друга страна СУ е близка с Правителствена болница и факултетът и болницата са близо. Доста от студентите работят там по време на следването, моята приятелка също. Сега ще е втори курс, но още края на първи я взеха, почасово и разбира се като санитарка, но то това й трябва, все пак важното е да е намясто и да не учи само от учебниците :) Отделно е и в програма за тестване на някакви лекарства.
В МУ не знам как стоят нещата с работата в болници още от първи курс.

H8_mE
08-14-2009, 09:51
А също да питам и за кандидат-студентските изпити,те само по биология и химия ли са или има и по физика?
Химия и биология.. теми по химия теми по биология и задачи по химия. Сега кой клас ще си H8_mE ?

Тази година ще съм 12 - ти клас! :)

SummerRain
08-14-2009, 09:57
А също да питам и за кандидат-студентските изпити,те само по биология и химия ли са или има и по физика?
Химия и биология.. теми по химия теми по биология и задачи по химия. Сега кой клас ще си H8_mE ?

Тази година ще съм 12 - ти клас! :)
А ходиш ли вече на уроци и ако да, от кога?

Boyd
08-14-2009, 12:27
Подготвяй се много здраво за учене още от сега! Не чакай да дойде януари месец. Между другото Неврохирургията не е 5 години. Първо се учи хирургия, след това неврология, или обратно - не знам. Специализациите са две и са 4 години. Последно това ми беше казано. Можеш да работиш по болници, но ще са общи неща, докато си студент. Ще ти дават минимална работна заплата, а 6-тата година (преддипломния стаж) ще имаш осигуровки и пак заплата, но не знам дали е минимална.

H8_mE
08-14-2009, 15:28
Още не ходя на курсове.А и не съм решила със сигурност дали ще следвам медицина :) Избрала съм си нея и още едно нещо.НО просто не знам дали ще се получи,понеже нямаме тази финансова възможност.Може би ще си хвана работа и ще опитам година по-късно!Надявам се и тази да можем,но се съмнявам.Много ви благодаря за отговорите! :)

freziq
08-14-2009, 15:47
не, не се отказвай!
ако трябва избери нещо, което можеш да си позволиш, но със сигурност не губи 1 година...
ще почнеш работа и ще решиш, че не ти трябва да учиш, щом вече сам печелиш пари ;)
медицината е многоооо трудна...
преди и аз исках медицина, но по химия хич ме няма...
не се отказвай ;)
ако бъдеш упорит и с добър успех, стипендията ще ти помага ;)

Flamy
08-14-2009, 21:39
H8_mE наистина не пропускай година. Щом сега ще си в 12 клас може да ти е малко натоварено, заради матурите, но не се предавай, ще се справиш сигурна съм. мен ме приеха тази година и сега съм вече студентка по медицина.
И още нещо, ако си избрала да следваш медицина, трябва да решиш по коя програма да се готвиш.

DocRoe
08-16-2009, 01:03
На 15г съм и целия си кратък животец искам да стана кардио - съдов хирург.Нямам никаква идея какви въпроси да ви задам за медицинския, защото незнам абсолютно нищо за него.Моля каквото се сетите за него, да го споделите. Иначе имам няколко въпроса: Кои длъжностни лица подкупват студентите в университета и с за каква цел ? Може ли да се мине без подкуп ? Трябва ли да имам пълно шест за 12 клас, за да мога да влезна в университета ? Трябва ли да имам пълно шест на матурите? Трябва ли да имам пълно шест на изпитите на самия университет по биология и химия ? :oops:

Kilgara
12-07-2014, 07:43
Продавам всички теми от конспектите по Анатомия, Хистология и Ембриология и Медицинска физика разработени по възможно най-лесният и достъпен за заучаване начин за студенти по медицина, дентална медицина и фармация от 1-ви курс, гарантиращи 100%-вото вземане на тези изпити.Имам и много други допълнителни материали.При интерес позвънете на тел: 0884273239.