PDA

View Full Version : Изключвате ли си компа?



ShtrudeL
08-13-2009, 21:00
Е? Изключвате ли го или го оставяте да работи с дни? И "вредно" ли е тва... Оо

suitable
08-13-2009, 21:03
Хич не го изключвам, само ако напускам дома си за повече от 2-3 дни. Изключвам го и когато гърми.. а го рестартирам, като се инсталира някоя програма и изисква рестартиране или понякога като забие.. и тъй.. ; )

doomkillerr
08-13-2009, 21:37
Ами при мен е много относително! Преди време съм го оставял с месеци да работи, но на последък го спирам през ноща! Не че ми пречи нещо, но все пак "електромера върти" :D

Иначе ако свалям нещо важно го оставям да работи, или пък ако сканирам за вируси или дефрегментирам харда - също го оставям да работи през ноща... :)

MakeMeLaugh
08-14-2009, 00:42
По-вредно е да се спира (сериозен съм) ;)
Но и ще ти се отрази поне 15-20 лв отгоре на сметката на ток :)

LittleDude
08-14-2009, 05:36
Като си го купих ме беше страх да го оставям включен... Сега се изключва като спре тока само :D на 3 месеца 1 път :D

slavito007
08-14-2009, 08:56
Всяка божа вечер го изключвам. Може би 1-2 пъти в годината го оставям да работи за 1 вечер ако има да записвам нещо късно по тв-то.
Вредно или не ми е все тая, ама за сметката за тока определено е вредно.

BaBsYyY_SeXyYy
08-14-2009, 10:01
Включвам го само когато сядам на него или слушам музика. Много рядко се случва да стои цял ден включен, а пък през нощта винаги е изключен.

hamilcar
08-14-2009, 10:06
Изключвам го само когато гърми.

aloveyou
08-14-2009, 10:22
Включвам го само когато сядам на него или слушам музика. Много рядко се случва да стои цял ден включен, а пък през нощта винаги е изключен.

+1..И аз съм същата..Включвам го само когато сядам на него - иначе си го изключвам

DeadSilence
08-14-2009, 11:17
Почти ми стой влючен, защото постоянно съм на него. Дори и през ноща си работиии. Исключвам го гогато ме няма за по - дълго време! :(

theoneudontknow
08-14-2009, 12:16
Еми аз принципно го изключвам, направо от UPSa. Не само, че хаби ток, ами на сичкото отгоре кат си влезна в стаята е некво много топло...

Di
08-14-2009, 12:18
Изключвам го само когато гърми.

MakeMeLaugh
08-14-2009, 14:05
Майна - една проста сметка:
Средно компа ти да консумира 250 вата (или 0.2 КилоВат за 1 час) в idle (режим на покой), говорим за средномощен комп каквито имат повечето тук мисля.
Да речем, че спиш/не го ползваш 10 часа през нощта
Това са 10 часа х 0.25 КилоВата мощност = 2.5 КилоВата часа изразходена електроенергия за 1 нощ.
1 КилоВат час струва около 0.20 лева средно смесено нощна и дневна електроенергия.
Тогава 2.5 КилоВата часа изразходена електроенергия за 1 нощ х 0.20 лева средно смесено нощна и дневна електроенергия = 0.50 лв сметка за ток за 1 нощ.
Ти имаш 30 дни/нощи в месеца.
Тогава 30 дни/нощи х 0.50 лв сметка за ток за 1 нощ = 15 лв месечна сметка.

slavito007
08-14-2009, 14:38
Майна - една проста сметка
Oпределено изпитваш кеф да затапваш хората 8-)
Впрочем полезна информация :)

bloodfrozen
08-14-2009, 14:50
Преди да легна го изключвам, освен в редките случаи, когато е наложително да го оставя включен. Изключително икономична съм. 8-)

MakeMeLaugh
08-14-2009, 15:36
Офф, натегачка.. :?

loveandemotion
08-14-2009, 16:28
Е? Изключвате ли го или го оставяте да работи с дни? И "вредно" ли е тва... Оо
компа тряа да се спира иначе му се разказва играта , наи -вече когато понякога има токови удари когато и ако няма усп може да отиде захранване дъно писачка и други :)

doomkillerr
08-14-2009, 16:32
"MakeMeLaugh" - напълно си прав по отношение на консумираната енергия на компютъра за месец. :wink: Аз също съм го изчислявал - даже по отделен електромер съм го засичал и в крайна сметка действително сметката за тока нараства приблизително с 15-20 лв. :) Мен лично не ме учуди, че компютъра изразходва толкова енергия, все пак процесора бая гълта, както и видео картата...

П.С. - За сървар не мога да говоря така на изуст... :?

MakeMeLaugh
08-14-2009, 19:52
Е? Изключвате ли го или го оставяте да работи с дни? И "вредно" ли е тва... Оо
компа тряа да се спира иначе му се разказва играта , наи -вече когато понякога има токови удари когато и ако няма усп може да отиде захранване дъно писачка и други :)
Объркал си рейса, пич ;)
За токовите удари е така, но другото не.

slavito007
08-14-2009, 20:18
И кое му е вредно? Претърква се копчето за спиране ли? Обоснови си поне отговора :?

MakeMeLaugh
08-14-2009, 21:00
Температурен градиент се нарича една от причините.
Не е полезно за чаракълъците и им се скъсява живота макар и мъничко постоянново включване и изключване, и постоянното спадане на температурите на работа на системата и последващо вдигане.
Също има най-голямо износване при по-нисики температури - в момента на изключване.
Системата е създадена за оптимална работа при температурите на покой на компа когато е включен.
гаранцията се дава и изчислява същи при включен компютър - на базата на изчисляние на работни часове на сиситемата.
същи при промяна на температурите при пуск и стоп цикли металните повърхности се разширяват и свиват и предизвикват "стареене".
при продължително спиране и изстудяване смазващото масло пък на вентилаторите също както при двигателите на колите се оттаява и това предизвиква износване и в последствие шум.
има много фактори, които допиринасят съвсеем по-мъничко, но като се съберът става повече.
идеята според мен е - ако ще спирате компа за 1-2 часа и това предизвиква по 2-3 включвания и изключвания на машината и повече сведете го до 1 поне или като спирате компа гледайте да е за продължително време, а не за щяло и нещяло :)

колкото до копчето - то няма да се претърка, ама маникюра ти може дане ми стане много хубаво ;д

smileforyou12
08-14-2009, 21:01
Еми някъде на 2 седмици го изключвам и когато ме няма за повече от 1 ден.

psdsquared
08-14-2009, 21:07
Попринцип всяка вечер си го изключвам , смисъл пускам си филм заспивам и си го правя от media player - shut down after playback или нещо такова . Иначе има и дни в , който не го спирам ако тегля нещо голямо или сийдвам в някой торент сайт .

TheBlackStranger
08-15-2009, 16:11
По принцип не ми пука особено дали е включен или не. Баща ми като влезе да провери някой резултат и го гаси винаги и ме кара да го гася през ноща. Рядко е седял включен повече от 18 часа.

beretta92sd
08-16-2009, 10:58
Аз пък си го спирал всеки ден , щото нямам вяра на тока , я някои токов удар цапне през ноща я нещо друго .
Имах един друг комп по старичак едно време таман му бях на правил упгреид за 400 лв и кат го цапна 1 токов удар и почти всичко изгоря после давах още 200 лв за да го оправят.

doomkillerr
08-16-2009, 11:30
Аз пък си го спирал всеки ден , щото нямам вяра на тока , я някои токов удар цапне през ноща я нещо друго .
Имах един друг комп по старичак едно време таман му бях на правил упгреид за 400 лв и кат го цапна 1 токов удар и почти всичко изгоря после давах още 200 лв за да го оправят.

За да нямаш проблеми с "токов удар" и евентулано изгорял компютър си купи защита "surge protector"!!! По добре да дадеш 30-тина лева за защита, от колкото в последствие 200 лв. за ремонт!!! :)

П.С. - Това че си спрял компютъра, не ти гарантира, че при токов удар (освен ако не си го изключил от контакта) няма да ти изгори комютъра! Даже и от Лан кабела при гръмотевици, може да се повреди хардуера!!! 8)

Xanibal
08-16-2009, 13:00
почти всяка вечер,какъв е смисъла да бачка ? само харчи ток...

LPz
08-16-2009, 14:33
Даже и от Лан кабела при гръмотевици, може да се повреди хардуера!!!
Ба, те повечето Лан карти са външни. Най-много те да изгорят. И ако това стане трябва да си голям кърък.
П.С. На мен веднъж ми светна мрежовата карта по време на буря и все пак още работи :shock: (е, удря ме ток като вкарвам кабела ... :D )

loveandemotion
08-16-2009, 15:46
Аз пък си го спирал всеки ден , щото нямам вяра на тока , я някои токов удар цапне през ноща я нещо друго .
Имах един друг комп по старичак едно време таман му бях на правил упгреид за 400 лв и кат го цапна 1 токов удар и почти всичко изгоря после давах още 200 лв за да го оправят.

За да нямаш проблеми с "токов удар" и евентулано изгорял компютър си купи защита "surge protector"!!! По добре да дадеш 30-тина лева за защита, от колкото в последствие 200 лв. за ремонт!!! :)

П.С. - Това че си спрял компютъра, не ти гарантира, че при токов удар (освен ако не си го изключил от контакта) няма да ти изгори комютъра! Даже и от Лан кабела при гръмотевици, може да се повреди хардуера!!! 8)Наи-добре ups щото surge протектора е мизерен.

breathless
08-16-2009, 16:33
Дам, когато не съм на компютъра го изключвам.Рядко се случва да го оставя включен. (:

scanadal
08-17-2009, 09:34
Преди го оставях да си работи нон-стоп,но напоследък го изключвам вечер когато заспивам.

ArrowsOfDeath
08-17-2009, 12:04
Само като си лягам го изключвам, иначе през целия ден е включен. Не виждам смисъл да го изключвам.

YaNcHeToOo
08-17-2009, 14:30
Много рядко да не го изключа през нощта, през деня почти не го спирам :)

Mar7i
08-17-2009, 19:31
Вечер си е изключен

LoveRetroMusic
08-19-2009, 10:41
Вечер и като гърми (:

thehell
08-25-2009, 09:08
нон стоп е включен 8-) 8-) 8-)

krisence
08-25-2009, 11:42
Когато не сам на него е изключен. :)

music_pirate
08-25-2009, 17:29
като спре тока .. нямам избор : )
иначе 24/7

Nafarforii
08-25-2009, 18:19
Вечер го изключвам...

djuki
08-25-2009, 22:49
Даже и от Лан кабела при гръмотевици, може да се повреди хардуера!!!
Ба, те повечето Лан карти са външни. Най-много те да изгорят. И ако това стане трябва да си голям кърък.
П.С. На мен веднъж ми светна мрежовата карта по време на буря и все пак още работи :shock: (е, удря ме ток като вкарвам кабела ... :D )на мен две лан карти ми изгърмяха , но нищо друго


По темата изключвам го пускам го сутрин като стана и работи докато си легна стига да не излезна за повече време , няма смисъл само да шуми

masterbin
08-26-2009, 11:47
Само като лягам

Outlaw87
08-26-2009, 14:01
необходимо ли е ток да тече през компонентите ви и те да дефектират по скоро? пък и токът си върви...

HappyPeopleBeSmile
08-26-2009, 14:28
Само като лягам

И аз съм така попринцип :)

MakeMeLaugh
08-26-2009, 14:32
^ Да речем, че тия компоненти и техният живот е изчисляван при определена температура, ток, напрежение и т.н., а не в спряло състояние. Всеки пуск процес също скъсява живота.

experimental
08-26-2009, 15:03
знам че е вредно но си ги гася и четрите кат лягам да спя щото дразнят

Undying
08-26-2009, 15:48
Вечер винаги, и през деня по 1-2 пъти за по час-два.

Outlaw87
08-26-2009, 17:47
MakeMeLaugh и искаш да кажеш, че определени електронни елементи нямат определени часове живот?

да вземем на пример друга техника, която странно как се случва, че малко след като й изтече гаранцията чудно как нещо се преебава...

учил съм електроника тамън 6 години продавал съм в 2 от най-комерсиалните магазини за електронни компоненти в софия и съм останал с горните впечатления

experimental
08-26-2009, 17:54
четрите :-o
И какво правиш на четрите докато са включени ?
Много ми е интересно :)

ми работата ми е свързана с архелогията , въстановявъм 3д модели на крепости, амфитеатри и подобни исторически обекти. Единя го използвам за 3д моделирането , na dна другия са ми архи кад скиците и планировката на основите на третия въвеждам базата данни на монетите и предметите намерини въвеждат се котите и кординатите и автоматично ги вкарват в 3д пространството. На четвъртия ми бичи Преслава и го използвам да пиша тук и на други места .

MakeMeLaugh
08-26-2009, 19:40
Аз също съм, чел, интересувал и т.н.
Пример ще ти дам с хард-а.
Че се амортизира значително при пускане и спиране.
И часове си имат.
Но и температурния градиент зимата от 10-20 градуса да речем да скочи след това на 50-60 същи причинява стареене :)

Не отричам, че и ти си прав за часовете.

Комплексна тема като цяло :)

ivanstef
08-27-2009, 05:46
Подкрепям те. В големите фирми също не спират компютрите защото това излиза реално по-скъпо, отколкото да не ги спират.

experimental
08-27-2009, 12:30
Подкрепям те. В големите фирми също не спират компютрите защото това излиза реално по-скъпо, отколкото да не ги спират.

да но те имат юпиеси, а с нашия скапан ток , и тези новите дефектни автоматични бушони моеж да си имаш ядове, все пак ако подържаш сървър без юпиес си за никаде , капиш

TwoSmokingBarrels
08-30-2009, 00:01
Е той моя комп рядко го пускам ама пусна ли го не са гаси с дни :-D

D3Co
08-30-2009, 13:59
Аз също съм, чел, интересувал и т.н.
Пример ще ти дам с хард-а.
1.Че се амортизира значително при пускане и спиране.
И часове си имат.
2.Но и температурния градиент зимата от 10-20 градуса да речем да скочи след това на 50-60 същи причинява стареене :)

Не отричам, че и ти си прав за часовете.

Комплексна тема като цяло :)

1. Ако си играеш да си пускаш и спираш компютъра през 1 час,то тогава си прав.Иначе оптималният вариянт за работа на диска е около 12/7,тоест да ти работи през деня,а вечер да го изключваш или да даваш на Windows да изключва хардовете или да го оставяш в режим Stand By.Дискът се износва и при постоянна работа.

2. Това е невъзможно.Не може просто дискът да ти качи 30-40 градуса отгоре.Просто няма как да загрее толкова.И между другото,температурата на диска,при стартиране,когато е бил за малко повечко време изключен,е близка до стайната температура.