PDA

View Full Version : Различните видове демокрация



deputata
08-17-2009, 10:29
Понеже аз по убеждения съм демократ и все повече хора ме питат-Ама,такава демокрация като в Америка,такава ли като на Саркози,такава ли като от еди къде си,искам да ви помоля да ми обясните различните видове демокрация по света.

Забележка!!!!!
Нямам в предвид формите на управление.

ZipFail
08-17-2009, 11:24
Има фалшива и истинска демокрация, другото е разтягане на локуми..
Нито в Америка, нито в Италия е демокрация.

bulgarian1878
08-17-2009, 17:19
Всъщност по-горе човекът го каза: има фалшива и истинска демокрация, обаче трябва да се отбележи и нещо друго: демокрацията е утопична форма, както социалистическата. Неща на книга написани - изглеждащи добре, но неусъществими реално. Така, че... Иначе няма лошо в различните виждания, стига да не се излагаш като amk. Има много добре виждащи света демократи. :)

kalashnik
08-17-2009, 17:29
КАТО ФОРМА НА УПРАВЛЕНИЕ:
Пряка — извършва се чрез референдум или плебисцит(пряко гласуване). Примери за такава демокрация са Швейцария, много законодателни инициативи на Калифорния и някои градове-държави.
Представителна — гласоподавателят избира свои представители, които се събират в законодателни и/или изпълнителни органи. Там те могат да извършват функции, за които гласоподавателят не ги е натоварил директно: участие в специални комисии, подготовка на проектозакони и гласуване на закони; но по собствено усмотрение в съгласие със собствената им съвест.
Представителната демокрация най-общо се дели на два вида според типа на държавно устройство:
1. Република - със концентрирана власт в избираеми институции:
- парламентарна република - парламентът и институциите на властта имат ясно разделение на властта с механизми за междуинситуционен контрол, но правителството се крепи на парламентарна коалиция или мнозинство, излъчващо правителство. Има ясно разграничение между шеф на правителството (Министър председател) и държавен глава (Президент).
- президентска република - правителството се оглавява от президент, който може да се избира директно или от специални органи (напр. електоралната колегия на Русия. Това правителство има мандат и не може да се разпусне дори и президентът да бъде отзован , при който случай неговият приемник продължава управлението на страната.
2. Парламентарна (конституционна) монархия - успоредно с органите установени чрез гласуване от населението, страната се оглавява от наследствен монарх, който може да има декоративна или по-активна роля според конституционните дадености.

love_enrique
08-18-2009, 19:49
КАТО ФОРМА НА УПРАВЛЕНИЕ:
Пряка — извършва се чрез референдум или плебисцит(пряко гласуване). Примери за такава демокрация са Швейцария, много законодателни инициативи на Калифорния и някои градове-държави.
Представителна — гласоподавателят избира свои представители, които се събират в законодателни и/или изпълнителни органи. Там те могат да извършват функции, за които гласоподавателят не ги е натоварил директно: участие в специални комисии, подготовка на проектозакони и гласуване на закони; но по собствено усмотрение в съгласие със собствената им съвест.
Представителната демокрация най-общо се дели на два вида според типа на държавно устройство:
1. Република - със концентрирана власт в избираеми институции:
- парламентарна република - парламентът и институциите на властта имат ясно разделение на властта с механизми за междуинситуционен контрол, но правителството се крепи на парламентарна коалиция или мнозинство, излъчващо правителство. Има ясно разграничение между шеф на правителството (Министър председател) и държавен глава (Президент).
- президентска република - правителството се оглавява от президент, който може да се избира директно или от специални органи (напр. електоралната колегия на Русия. Това правителство има мандат и не може да се разпусне дори и президентът да бъде отзован , при който случай неговият приемник продължава управлението на страната.
2. Парламентарна (конституционна) монархия - успоредно с органите установени чрез гласуване от населението, страната се оглавява от наследствен монарх, който може да има декоративна или по-активна роля според конституционните дадености.

Само ще добавя,че за основен пример за пряка демокрация се смята демокрацията в древна Гърция.
По-късно римляните я преобразуват в "смесено управление" между демокрация и аристокрация- "Сенатът предлага,народът решава,а магистратите осугуряват изпълнението на закона"Така никое решение на сената не може да се приложе на практика без съгласието на народа.
После при "възраждането" на демокрацията 17-18 век Англия и Франция се обръщат към държавните устройства на древна Гърция и Рим

rauwkost
08-18-2009, 22:53
В момента почти никъде в света, в нито една държава няма истинска напълно действаща демокрация.

bulgarian1878
08-19-2009, 08:36
Пак ще ви кажа нещо. Макар, че ми давате примери за демокрация преди време и т.н. Това не е чиста форма демокрация или ако случайно е била - тя се е считала за такава тогава. И в последствие винаги се е променяла към положително или отрицателно, но не точната демокрация позната ни днес. Написах ви, че самата форма е невъзможна. Човешката алчност, човешкият егоизъм и изобщо човешката глупост правят многото хубави форми на управление невъзможни за изпълнение.

love_enrique
08-19-2009, 10:57
Човешката алчност, човешкият егоизъм и изобщо човешката глупост правят многото хубави форми на управление невъзможни за изпълнение.

Като комунизма и всички видове диктатури ;) Винаги сред хората ще има завист,затова и няма как да съществува равенството и подялбата на благата.Демокрацията,в каквато и форма да е представяна,предлага точно това-участие на народа в управлението и възможност да се ръзвиваш според възможностите и усилията си.


http://www.vbox7.com/play:2435974f Знам ,че съм слагала клипчето и в друга тема,но то толкова ясно описва защо съществува демокрацията,че искам да го видят и разберат повече хора

infern00
08-20-2009, 19:51
Демокрацията е само една - пряка.

mitternacht
08-20-2009, 19:58
Демокрация.... да... само една... утопична! :)

Пак правя изключение за страни като Финландия, Швеция, които просто са.... друго нещо :)) Но вероятно и там си има всичките свинщини на "демокрацията" като корупция, мафия и т.н.

Momchence
08-24-2009, 21:58
демокрацията е утопична форма, както социалистическата.
с тая разлика, че демокрацията сработва, а комунизма не :lol:

bulgarian1878
08-24-2009, 22:34
Я, ти пак се появи.

И кое сработва, другарю демократ? :razz:

mitternacht
08-24-2009, 22:57
:-o Всъщност, преди спора с младежите явно не съм бил влизал в "Политика" активно за известно време, но от кога тука се напълни с лапетия и изчезнаха добрите стари спорещи като Кристо, другите националисти, откаченяците предлагащи различен флаг дори име на държавата, други откаченяци майтапещи се че щели да сеят демокрация и т.н.? В смисъл... влиза ли се в тоя раздел или всички се изнесоха?
:-o
Да ме прощавате за офтопика.

love_enrique
08-25-2009, 08:06
Ами не,вече влизат само последните останали фанатици и все по трудно си намират някой да им се връзва на смешните приказки и превземки. :?

ZipFail
08-25-2009, 14:01
:-o Всъщност, преди спора с младежите явно не съм бил влизал в "Политика" активно за известно време, но от кога тука се напълни с лапетия и изчезнаха добрите стари спорещи като Кристо, другите националисти, откаченяците предлагащи различен флаг дори име на държавата, други откаченяци майтапещи се че щели да сеят демокрация и т.н.? В смисъл... влиза ли се в тоя раздел или всички се изнесоха?
:-o
Да ме прощавате за офтопика.
Аз влизам 8-)

Офф: Онея клипчета не ми тръгват, с ква програма ги подкарваш ? :-o

mitternacht
08-25-2009, 16:28
:-o Всъщност, преди спора с младежите явно не съм бил влизал в "Политика" активно за известно време, но от кога тука се напълни с лапетия и изчезнаха добрите стари спорещи като Кристо, другите националисти, откаченяците предлагащи различен флаг дори име на държавата, други откаченяци майтапещи се че щели да сеят демокрация и т.н.? В смисъл... влиза ли се в тоя раздел или всички се изнесоха?
:-o
Да ме прощавате за офтопика.
Аз влизам 8-)

Офф: Онея клипчета не ми тръгват, с ква програма ги подкарваш ? :-o

Май само ти :-D То не е и полезно за нервите да се влиза :)
Ами дръпнах си ги всичките едно по едно и ги гледах с БС плейър, имаше си подходящите кодеци сложени.Те са WMV :) Иначе другите видове не знам с какво биха се гледали... :)

bulgarian1878
08-25-2009, 17:46
Понеже съм нов, пък вече за не знам си кой път чета за "новия флаг" и "новия химн", че и "новото име" - някой може ли да разясни с две-три изречения за какво иде реч?

amk933
08-25-2009, 18:40
Понеже съм нов, пък вече за не знам си кой път чета за "новия флаг" и "новия химн", че и "новото име" - някой може ли да разясни с две-три изречения за какво иде реч?

За един съфорумец, който получи бан, защото беше откачен радикалист. 8-) Не ги чети тия глупости...

mitternacht
08-25-2009, 18:41
Понеже съм нов, пък вече за не знам си кой път чета за "новия флаг" и "новия химн", че и "новото име" - някой може ли да разясни с две-три изречения за какво иде реч?

Тука, както се вижда е свърталище на тийнове (и не само) с бутнати мозъченца.Имаше един, не е ясно на колко години точно беше, който бе излязъл с предложение за смяна на флага на България с някакъв подобен на американския.Искаше да сменя герба, името на държавата пак с някакво поамериканчено.Обаче, тогава беше пълно с пичове националисти и този мръдналия го направиха на г*з.Тая тема няма ли я по-назад?Ще скивна, ако я намеря ще едитна.

bulgarian1878
08-25-2009, 20:00
Пази Боже от такива идиоти! Националния флаг НЕ се пипа !!!

И защо вече няма толкова националисти тук? :(

Ами, темата му е изтрита заедно с акаунта и мненията, търсил съм я. Или поне до това обяснение стигнах аз, след като наистина не успях да я намеря.

amk933
08-25-2009, 20:05
Пази Боже от такива идиоти! Националния флаг НЕ се пипа !!!

И защо вече няма толкова националисти тук? :(

Ами, темата му е изтрита заедно с акаунта и мненията, търсил съм я. Или поне до това обяснение стигнах аз, след като наистина не успях да я намеря.

Еми, не знам защо няма! :) Искам комунист, с който да споря, ама няма такива много! 8-) Днеска си правих политически анализ на вижданията и, ако искате: http://www.politicalcompass.org/

От ляво като слезете надолу може да видите и на разни лидери всеизвестни. Трябва английски да знаете. :) Готино е. Пробвайте.

mitternacht
08-25-2009, 20:10
И аз търсих темата, но я нямаше.Както и да е, превърна се в гавра към самия него.Лично аз мислех, че е някой мазохист, който обича да бъде затрупван с цинизми.



Интересното е, че и мен ме изкарва със социалистически виждания... :-o
То е щото при въпросите няма по... ефикасно и бързо, безпроблемно решаване на казусите.

amk933
08-25-2009, 20:14
И аз търсих темата, но я нямаше.Както и да е, превърна се в гавра към самия него.Лично аз мислех, че е някой мазохист, който обича да бъде затрупван с цинизми.



Интересното е, че и мен ме изкарва със социалистически виждания... :-o
То е щото при въпросите няма по... ефикасно и бързо, безпроблемно решаване на казусите.

Как го изкара толко бързо! :shock: Ти си някакъв факир! 8-) Аз го правих 20 минути това. То са 6 страници въпроси.

Аз се паднах в долното ляво квадратче. Какъв съм не знам... 8-) Либерлист тотален и май това е. 8)

dan40123
08-25-2009, 20:39
демокрацията си е една хората ги лъжат политиците а политиците се лъжат че хората им вярват ама хората нищо не правят...

mitternacht
08-25-2009, 20:46
И аз търсих темата, но я нямаше.Както и да е, превърна се в гавра към самия него.Лично аз мислех, че е някой мазохист, който обича да бъде затрупван с цинизми.



Интересното е, че и мен ме изкарва със социалистически виждания... :-o
То е щото при въпросите няма по... ефикасно и бързо, безпроблемно решаване на казусите.

Как го изкара толко бързо! :shock: Ти си някакъв факир! 8-) Аз го правих 20 минути това. То са 6 страници въпроси.

Аз се паднах в долното ляво квадратче. Какъв съм не знам... 8-) Либерлист тотален и май това е. 8)

Правил съм го на два пъти преди, сега не съм :))

bulgarian1878
08-26-2009, 07:01
Има доста други подобни тестове, мен също ме изкарват социалист понякога. Това е, заради социалната форма, която наподобява и националсоциалната в отношение на политиката към хората.

dan40123, прав си донякъде. :)

love_enrique
08-26-2009, 10:25
И аз си направих теста.Доста време ми отне.В долното дясно квадратче съм (доста нагоре в самото квадратче)Не разбрах точно какво ще рече това,но от съвременните политици гледам,че няма никой там :D А от всички там е Милтън Фридман.Това капиталистка ли значи че съм? :-o

amk933
08-26-2009, 13:28
И аз си направих теста.Доста време ми отне.В долното дясно квадратче съм (доста нагоре в самото квадратче)Не разбрах точно какво ще рече това,но от съвременните политици гледам,че няма никой там :D А от всички там е Милтън Фридман.Това капиталистка ли значи че съм? :-o

Щом си надолу, значи, че си много либерална, а това, че си надясно значи, че защитаваш капиталистическите пазари. :) Евала. БЛизко си до мен. 8)

love_enrique
08-26-2009, 15:00
И аз си направих теста.Доста време ми отне.В долното дясно квадратче съм (доста нагоре в самото квадратче)Не разбрах точно какво ще рече това,но от съвременните политици гледам,че няма никой там :D А от всички там е Милтън Фридман.Това капиталистка ли значи че съм? :-o

Щом си надолу, значи, че си много либерална, а това, че си надясно значи, че защитаваш капиталистическите пазари. :) Евала. БЛизко си до мен. 8)

Е,това е добре :) Само не знам защо няма никой от съвременните политици в тоя квадрант :? Повечето са в горен десен

deputata
08-26-2009, 16:42
Благодаря ви за мненията.Аз като си правих теста и аз попаднах в долния ляв квадрат :) Демокрацията може да не е съвършенна форма на управление,но мисля,че тя е най-добрата в света.

love_enrique
08-26-2009, 17:43
Благодаря ви за мненията.Аз като си правих теста и аз попаднах в долния ляв квадрат :) Демокрацията може да не е съвършенна форма на управление,но мисля,че тя е най-добрата в света.

E,ти се пак си в левия квадрат,това предполага по-скоро социалистически убеждения,поне що се отнася до икономиката и разпределянето на "благата",но пък мислиш либерално,за което браво :) А иначе за това което каза за демокрацита си напълно прав 8)

bulgarian1878
08-26-2009, 18:27
Не е така. :D

Drift_King
08-29-2009, 19:22
Демокрацията или свободата на индивида да избира как да бъде управляван, да говори свободно и т.н. са все неща, които никога не са съществували в чистият си вид.
Ще пиша за свобода, защото тя е непосредствено свързана с демокрацията.
Име две основни понятия, с които се характеризира свободата:
1. Позитивна свобода - изключително стеснена форма на свобода, при която малка група от индивиди определя от какво се нуждае обществото - позитивната свобода се проявява при социалистическо управление или тирания.
2. Негативна свобода - форма на свобода, при която индивидите са свободни да избират какви блага да консумират, как да живеят, какво да създават и т.н. без ограничения, единственото правило е чрез своите действия да не нарушават свободата на другите индивиди - тази форма на свобода се характеризира с демокрацията.

На пръв поглед изглежда, че "Негативната свобода" или демокрацията е перфектната система, но не е така.Проблемът е че в стремежът си да запазим първоначалната чиста форма на негативната свобода неминуемо я превръщаме в позитивна или в тирания.Този процес на транформация се е проявявал винаги и до ден днешен не е намерена алтернатива.
Погледнете САЩ днес, нима обикновенния гражданин има свободата да живее както пожелае.Под предтекст, че защитава свободата им от тероризма правителството все повече заробва народа при това го прави несъзнателно (вероятно).
Но ако правителствената намеса бъде ограничена неминуемо настъпва хаос и свободата отново бива потъпкана.

LadyDi
08-29-2009, 21:57
[b]Всъщност, има 13 форми на демокрацията.
- Представителна, т.е. с Народно събрание (може да е парламентарна или либерална) - представлява избор на народни представители. Ако държавният глава е избран също по демократичен път, страната се нарича демократична република. При парламентарната демокрация правителството се избира от парламентарни представители, за разлика от "президенсткото правило", когато Президентът е както държавен глава, така и министър председател и е избран от електората.
Конституционална - или либерална още е демокрацията, която доминира през 21 век. Либералните демокрации днес имат универсално избирателно право, т.е. дават правото на вот на всеки пълнолетен гражданин, без значение неговата раса, пол или имуществена собственост. Според принципите на либералната демокрация, изборите трябва да са свободни и справедливи, а политическият процес трябва да е конкурентноспособен. Политическият плурализъм се определя от присъствието на множество различни политически партии.
- Директна - политическа система, при която гражданите участват директно в процеса на вземане на решение, вместо да разчитат на посредници или представители.
- Активна - съществува само на теория. Водещата философия е, че хората трябва да участват във вземането на решение пропорционално на ефекта, който това решение ще има върху тях.
- Социалистическа - има няколко подвида - социална демокрация, демократичен социализъм и диктаторство на пролетариата. Няма да ги обяснявам поотделно, че ще стане много дълга тема.
- Анархическа - анархистите се делят на 2 - според това дали вярват, че вота на мнозинството е всъщност тирания. Основната демокрация, в която вярват анархистите е директната.
- Ирокис (може и да греша и да има друг термин) - това общество е форма на представителна и активна демокрация. Този вид повлиява много американската демокрация.
- Демокрация без избори (sortition) - народните представители се избират на принципа на случайния подбор.
- Консенсус - обикновено се изискват различни видове консенсус, вместо обичайното правило на мнозинството.
- Интерактивна - използват се информационните технологии, за да се въвлече електората в законодателството.
- Супранационална - квалифицирано мнозинство.
- Космополитна - глобална демокрация или световен федерализъм. Обикновено се прилага на глобално ниво, без значение дали е с представители или директно.
- Неправителствена - това е демокрация извън публичния сектор.

ZipFail
08-29-2009, 22:38
Да живее уикипедия ^

LadyDi
08-29-2009, 22:46
Именно :)
Аз съм голяма фенка на уикипедия.

deputata
08-30-2009, 11:51
Предлагам вече да прекратяваме темата,тъй като излиза от рамките от първоначалната причина за отварянето ѝ :( Също така има и отговори,които не са по дадения въпрос. Благодаря на всички за изчерпателните отговори.

ZipFail
08-30-2009, 18:31
Аз в Политика не съм виждал тема, която да си е запазила първоначалната идея след повече от 3 страници 8-)

infern00
09-08-2009, 21:11
Истинска демокрация е имало в Древна Гърция,а също така и в Рим(с това не съм много запознат).

Швейцария се доближава до някаква степен до пряката демокрация.Всяка година там се правят по 4-тири референдума и то по важни въпроси.Тук не си спомням в близките 5 години да е имало референдум.

Заблудата,че хората живеят в демокрация е голяма,особенно с представителната.Една шепа хора ти решават съдбата,как да живееш и т.н.,които уж са избрани от народа.

Има една поговорка:"Ако изборите променяха нещо,щяха да ги забранят".

amk933
09-08-2009, 21:15
Истинска демокрация е имало в Древна Гърция,а също така и в Рим(с това не съм много запознат).

Швейцария се доближава до някаква степен до пряката демокрация.Всяка година там се правят по 4-тири референдума и то по важни въпроси.Тук не си спомням в близките 5 години да е имало референдум.

Заблудата,че хората живеят в демокрация е голяма,особенно с представителната.Една шепа хора ти решават съдбата,как да живееш и т.н.,които уж са избрани от народа.

Има една поговорка:"Ако изборите променяха нещо,щяха да ги забранят".

То няма и как да помниш след като управляващите дълги години ги беше страх от мнението на обществото, което силно се надявам да се промени сега. ;)

infern00
09-11-2009, 15:18
То няма и как да помниш след като управляващите дълги години ги беше страх от мнението на обществото, което силно се надявам да се промени сега.

Аз се съмнявам в това.

ekaterina_kokushkina
04-30-2013, 08:55
Аз съм завършила Политология и темата много ме интересува. Смятам, че е необходимо в училищата да се изучават основни понятия и принципи на държавността, за да бъдат имаме едно адекватно и компетентно население. Който иска да научи нещо повече, може да се включи в едно безплатно он-лайн обучение: http://www.ngobg.info/bg/messages/7601-ngobg-live-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D1%8A%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D 0%B5-%D0%BD%D0%B0-9-%D0%BC%D0%B0%D0%B9.html На 9-ти май от 12.00 можете да си пуснете дори от вкъщи обучението и да следите случващото се в реално време

DarkTemplar
04-30-2013, 17:37
^Звучи интересно.

magneticfields
04-30-2013, 19:40
Демокрацията е само една. Самата дума е гръцка и означава "власт на народа". Нито в САЩ, нито в Италия е демокрация. Друг е въпросът, че се представят за такива.

ekaterina_kokushkina
05-01-2013, 18:01
Демокрацията е само една. Самата дума е гръцка и означава "власт на народа". Нито в САЩ, нито в Италия е демокрация. Друг е въпросът, че се представят за такива.

Аз говоря за теоретичната постановка на проблема - как народът би могъл да упражнява власт. Иначе си прав, примери за изродена форма на демокрация има много.

magneticfields
05-01-2013, 19:10
Доколкото знам има два вида демокрация- представителна/народа избира през определен период народни представители/ и пряка/когато народа взема участие в управлението-гласуването на референдум/.
Иначе ако питаш за разликата между демокрацията в Италия и САЩ, прочети конституциите на двете страни.

Nam3less3
05-01-2013, 20:23
Най-добрата демокрация е съветската демокрация(хората се събират от местно до национално ниво на съвети и се съветват кво да праят), което води до диктатура на мнозинството - истинска демокрация :D
За това соцтоталитарните държави са се наричали народни републики.

Aeternal
05-01-2013, 21:18
Всяка диктатура се обявява за народна. Иначе властта принадлежи на народа точно толкова колкото и сегашната "демокрация" е демокрация.