PDA

View Full Version : /неозаглавен ;p/ разказ



zvezdichkaaa
08-20-2009, 19:50
Такам реших и аз да драсна нещо,понеже по принцип обичам да пиша,но искам и чуждо мнение.Имената не са български,защото съм на друга вълна в момента.И годините са някъде в миналото,събитията не се развиват през 2009...Пускам първите две глави и ще се радвам да чуя мнения (: П.С.Не успях да измисля заглавие.Май е още рано хах


I ГЛАВА


Покрай него профуча кола изваждайки го внезапно от мислите му.Ядосаният шофьор подаде главата си от стъклото на вратата подхвърли няколко не особено приятелски реплики и продължи надолу по шосето.Слънцето беше изгарящо и асфалта гореше.Времето беше необичайно топло за края на Август.Така мислеше и мъжът,макар че мислите му бяха далече от тези за времето.Все пак не беше синоптик.В крайна сметка,макар малкия си инцидент той пресече улицата и след няколко минути стигна до голяма бяла сграда на която с черни букви беше изписана думата „Община”.Мъжът пристъпи решително вътре.Взе асансьора,натисна копчето за третия етаж и зачака.Само няколко секунди по-късно той се озова на прага на врата на която пишеше пощенска станция.Той влезе и се отправи към първото гише.Зад него седеше жена на не повече от 40 години,със строга прическа и скучна синя унифома придружена от равни обувки.Тя имаше черна коса,пристегната в строг кок и беше със сравнително приятен външен вид.Може би дори някога е била красива.Когато дойде неговия ред той пристъпи и подаде пет бели плика върху,всеки един от който беше изписано ясно и четливо нечие име и адрес.Стейси Джоунс;Улица Сан Лори 26,Сояр Конър;Улица Жан Дюбльон;Еди Гаспър; Сержф Де Мон и Сюзън Едисън;Улица Свети Джеймс.Всичко това беше напечетано на пишеща машина.Малко хора имаха машина тогава,може би едни от малкото притежаващи това средсво бяха журналистите,писателите и хората които имаха да крият нещо.Тези,които искаха да останата незабелязани.Всъщност на този мъж не му бе чак толкова трудно да остане прикрит.През целия си живот той бе един от тълпата,с нищо не се отличаваше от другите.Среден на ръст,кестенява коса,кафви очи.Не прекалено слаб,не прекалено дебел.Той беше един от всичките.Този,след които не обръщате очи по улицата,освен ако с него не се движи някой познат,този които подминавате в магазина,продавача,който дори не поглеждате,когато си взимате покупките.Да,такъв човек беше той.Но във всеки от нас се крият две личности.И докато в нашия герой се отличаваше само с това,че няма нищо необикновено,нито специално в него,то от друга страна вътрешно той смяташе,че има да покаже на света много повече от останалите хора.От останалите пет.Прибра рестото в джоба си и излезе.Никой не се обърна след него по улицата,никой не го заговори докато правеше кафе в Сентрал Пърк.Живота му продължи по старо му и нему това не се харесваше.Е ако не своят,то той се стараеше да преобърне поне няколко чужди живота.И да той щеше да го направи,трябваше да го направи.Време беше от какавидата да излезе пеперуда,време беше света да го посрещне,защото той вече бе готов да посрещне света!













II ГЛАВА



Когато получи своето съдбоносно писмо Стейси Джоунс беше на тренировка.Преди то да преобърне целия и живот ,тя бе мажоретка,ходеше на църква всяка Неделя(макар това да не и се нравеше много) и всички от градчето Личфийлд я познаваха и обичаха.Тя беше популярна.Популярна и много щастлива.Не само че имаше това за което повечето хора на нейната възраст мечтаеха,но и беше красива.Русата и коса бе на много ситни къдрици,които едва-едва докосваха нежните и бели рамене.Очите и бяха големи и лешникови кафяви, а на устните и винаги беше залепена най-очарователната усмивка,която можете да си представите.
-О,здрасти мамо-каза Стейси
-Здравей как беше тренировката?-попита майка и,докато чистеше някакво едва забележиво петънце от плота но кухнята
-Чудесно,ставаме все по-добри-усмихна се Стейси и разтърсвайки глава остави зелената си раница на масата и тръгна към хола.
Отиде до малката масичка на която се оставаха писма,листове хартия и разни такива скучновати неща и реши просто да хвърли един бърз поглед на това какво и е оставено там.Нищо.”Жалко”-помисли си тя,но всъщност не бе особено разочарована,тъй като въобще не очакваше нищо по-различно за нея от някоя брушурка за колеж или нов каталог за някой от любимите и магазини.Поогледа се реши,че вече няма работа в хола и тръгна наогоре по стълбите.Прекрасната къща на сем.Джоунс имаше 2 спални,3 бани,1 гостна и стаята на Стейси.На огромният им двор имаше и една малко пристройка,в която преди спеше Нани-бавачката на Стейси.Тя много обичаше Стейси,но след 12-тата и годишнина я освободиха.Предполагаше се,че Стейси вече е голяма,но всъщност макар вече тя да бе на 17 понякога все още се чувстваше като дете.Много обичаше Нани и винаги се сещаше за нея с любов.Бе и станала,като втора майка,тъй като родителите и често отсъстваха.Сега,обаче Стейси гледаше на това от положителната страна,защото можеше да кани приятелки да пият,гледат филми и танцуват или пък да отиде на дискотека и да се прибере чак призори. Тази вечер родителите и отново заминаваха за седмица по работа и Стейси отново щеше да остане сама.Този път бе решила да покани приятелки да гледат филм и ядат пуканки до пръсване.А по-късно може би щяха да отидат на купона на Сара Адамс,ако не валеше,макар че целия ден беше хладен.Стейси седна на леглото си и взе телефона.Набра номера на най-добрата си приятелка – Ема.
-О,здрасти Стейси-обади се от другата страна на слушалаката Ема
-Здрасти чудех се днес,както обикновено в 8,нали?
-Да,ще донесем каквото обикновено носим-изкикоти се Ема
-ОК,До тогава!
Стейси затвори слушалката и за почна да си гризе ноктите-ужасен навик останал и от детсвото,за които майка и винаги и правеше забележка.Погледна часовника беше 3,оставаха и 5 часа,докато Ема,Мелс и Кейти щяха да дойдат,така че реши,че е време да излезе на покупки за довечера.
Купи алкохол,шоколадови бонбони и взе някакъв филм от видеотеката.
Когато се върна в тях вече беше 6,2 часа по-късно приятелките и почукаха на вратата.Те също носеха алкохол-бутилка вино по стара тяхна традиция.На гости дойдоха Ема,Кейти и Мелс.И трите се познаваха от отдавна със Стейси и бяха добри приятелки.Приятелки още от ранно детство.Отвориха виното и бонбоните и се настаниха да гледат филма.Беше някакъв блудка филм на ужасите с обичайните духове и разбира се хората,които бяха техни жертви.Самият филм не беше страшен,но атмосферата навън караше момичетата да настръхнат.Май,че щеше да има бура.Вече се беше стъмнило,вееше вятър и капки дъжд удряха по покрива на къщата.Дървото до стаята на Стейси удряше клони у прозореца заплашително.Изведнъж някой почука на вратата точно,докато гледаха как някакъв луд преследва човек с касапски нож.Момичетата,които се бяха излегнали на леглата и тъпчеха бонбони в устата си се спогледаха.Ясно беше кой трябва да отвори,но между тях се почуства колебание.Кой ли може да е по това време?Или по-точно кой е в това време?
Стейси заслиза по стълбите пипайки парапета,тъй като беше твърде тъмно,за да види къде стъпва.Слезе долу и запали една лампа.Чу се гръмотевица.След гръмотевицата се чу и похлопане на вратата.Два пъти повече не се повтори...
-Кой е?
-Стейси Джоунс?-чу се дрезгав глас отговор
-Аз съм-отвърна тихо,почти шепнешком тя и отори несигурно вратата,като само дръпна резето,колкото да може да подаде глава.Цялата тази ситуация не и вдъхаше доверие.Буря,непознат мъж,който я търсеше докато родителите и отсъстваха.Целият сюжет напомняше някой от филмите на ужасите,които с приятелките и си взимаха.
На вратата беше застанал мъж,облечен с тъмен костюм и дъждобран.Стейси неможеше да види нищо повече от това плюс височината му,заради лошото време,а и поради факта че беше оставил фаровете на колата си включени,така че гърбът му беше осветен,но светлината падаше така,че лицето му не.
-Имам писмо за вас-каза той
-О-отвърна тя и се опита да се усмихне.По-скоро направи нещо,като жалко подобие на усмивка-Благодаря
Той и го подаде,а тя побърза да затвори вратата облекчена.Когато се върна горе в стаята приятелките и все още гледаха филм и все така упорито ядяха шоколадови бонбони.
-Е кой беше?
-Някакъв мъж,даде ми писмо
.Ммм от кой е-усмихна се лукаво Ема
Стейси повдихна рамене и побърза да го разпечати.Разгърна белия лист хартия и започна да чете.Когато свърши,а това не отне повече от минута погледна с недоумение приятелките си и се намръщи.Подаде им листа.Всичко,което пишеше на него беше-„11.05.1967-22,08,1984”.Какво по дяволите ще значи това?-опиташе се да каже тя с поглед,а приятелките и също отвърнаха с такъв.
-Днес сме точно 22 Септемри.Но защо точно днешната дата?-Попита Ема
-Какво е това?Да не е некоя глупава шега-отвърна с надмешка Кейти
-И какво трябва да значи-рождения ти ден?-добави замислено Мелс
-Прелича на онези надгробни камъни-каза несериозно Кейти,но после усети погледа на останалите момичета върху нея.Студени погледи.
-Съжалявам,това беше неуместно-побърза да разчупи леда тя
-Смятам,че просто някои без работа си прави шега-Каза Ема
-Да,така ще е – потвърди с недоверие,но все пак опита да убеди другите Мелс
Стейси пак се опита да догоди онази фалшива усмивка.Никак не я биваше в лъжите.Дори когато ставаше въпрос на живот и смърт...

zvezdichkaaa
08-21-2009, 19:27
Тц никой ли не го е прочел още ): Айде де надявах се на мнения и за моя опит за криминале(макар от 1вите две глави да не си личи)

funky921
08-22-2009, 13:22
На мен ми харесва.. можеш да качиш още .. а бтв.. това ми прилича на книга по-скоро :)

Jumbie483
08-22-2009, 13:42
Ще ми е интересно да прочета още. Стана ми интересно :)
На моменти.. не, дори не са моменти. Някои изречения ми напомняха на "ТО" от Стивън Кинг.
Чела ли си книгата ? :)

zvezdichkaaa
08-22-2009, 18:34
^^Не съм.Всъщност до сега на Стивън Кинг съм чела само Мъртвата зона,но сигурно и ТО е интересна :)



Пускам 3та глава.За сега съм написала само 4ти,тази вечер планирам да напиша 5тата (:



III ГЛАВА

Когато Стейси се събуди от онова тропане първата и мисъл бе,че котката на съседите отново се е вмъкнала през някои отворен прозорец(макар че в това време кой би оставил отворен прозорец?).Още бе сънена и дори нямаше намерение да става.Беше напълно изключила за онова писмо-шега и вече се бе утърсила от онова странно чувство...Страх от нейзвестното?!Е,че как иначе Стейси винаги е била реалистка при това никога не е била бъзла.Още от малка,когато децата от квартала и се събираха да си разказват страшни истории или пък викаха Дама Пика,или духчета тя винаги бе начело.И винаги обираше овациите,понеже нейните истории караха другите деца да настръхват.Винаги тя бързаше да викне Дама Пика,а после и да наплаши останалите.Спомняше си съвсем ясно как,докато се бяха събрали ведъж покрай огъня и за пореден път Стейси бе приковала погледите край себе си,докато разказваше историята за Синята брада,нещо зад храстите изшумоля.Тогава Тими,които също се опитваше да дава вид на безстрашен така подскочи и запищя,че до края на гимназията му ляпнаха прякора Заешко сърце.Разбира се,оказа се някаква крастава жаба,но не това бе важното-Стейси за пореден път бе успяла да ги изплаши.А сега някой друг бе на път да изплаши нея.Да я изплаши до смърт....
Да Стейси беше смела и винаги,когато имаше възможност го показваше.Ето защо,когато от долу отново се чу трополене тя не пожела да събуди никоя от приятелките си.Сама реши да слезне долу и най-вероятно да изгони досадната котка на съседите си за пореден път.Нахлузи пухкавите си чехли и тръгна облечена в лилавата си пижама.Тръгна по стълбите,като отново се придържаше за парапета.Щеше да светне крушката,за да и е по-спокойно,все пак наближаваше полунощ.Напипа ключа и го щракна и тогава изтръпна-нямаше ток.Първата и мисъл бе,че е спрян,заради буратя,доближи се до прозореца и погледна навън в съседната къща през улицата светеше банята.В хола на Г-жа Питърсън пък се виждаше как телевизорът работи.Изглежда проблемът беше само у тях.Стейси изтръпна,естествено се опита да помисли трезво и обяснението не закъсня.Вероятно нещо се бе повредило в тяхната електрическа сиситема,може би нещо бе изгоряло.Ех как се наричеше онова.Бяха го учили в часа по трудово,пфф едва ли щеше да се сети точно сега.Може би,ако бе слушала в час.Е нямаше значение.Едва ли някои би и спрял тока.Всичко си има логично обяснение,Стейси-каза си тя.Това,че ти не си слушала какво говори Г-н Андерсън нищо не значи. Изведъж отново чу стъпки този път от кухнята.Сърцето и заби лудо.Не това определено не бе котка,беше човек.Крадец?!Ами,ако нарани нея или Ема или Мелс или,или...Тя пойска да изкрещи,но нещо я спря.Не само ужасът,не само фактът,че правеше жалък опит да се събуди от този кошмар.Ох,господи дано да беше кошмар....Но,не беше.И тя го усети само миг по-късно.Усети и ръката на устата си.Ето кое и пречеше да изпищи-ръката.Беше силна ръка и колкото и да се опитваше Стейси да я избута,толкова повече „крадецът” се ядосваше и затягаше хватката си.После ръката се премести надолу.Хвана я за гърлото и започна да я души.Душеше я с все сила,а Стейси изпитваше смъртен ужас.Всичко това продължи по-малко от 5 минути.Последната мисъл на Стейси беше как да изкрещи.Да изкрещи,каквото и да било.Да крещи.Да крещи би значело да е още жива.Да живее...Но за живот бе вече твърде късно.
Миг по-късно токът светна.

stefity
08-22-2009, 18:50
Не ми харесва начина на писане.... доста правописни грешки... а и я пак си провери датите, които си написала на писмото... 22.08.... това значи Август, а после пише, че е септември... абе... прилича ми на сценарии на тези обикновенните и скучни филми на ужасите или криминалета, в които няма нищо особено. :) Но все пак може в последствие да ми грабне вниманието с нещо.

zvezdichkaaa
08-22-2009, 19:19
^Да и аз това забелязах объркала съм датите.А за правописните грешки-има ги,но не ми се занимава вече за N-ти път да го прочитам,за да сложа някоя пропусната запетайка...

stefity
08-22-2009, 19:33
Ами... не говоря за самите запетайки. :) А и след като си го пуснала тук, то би трябвало поне да е в пригледен вид написано :) Какво като за Н-ти път го прочиташ... има нужда от редакции и щом трябват, то тогава и още 100 пъти ще го прочетеш за да ги оправиш. :) Не искам да ми се обидиш или нещо подобно, но просто ти трябва още практика в писането. Начина на изразяване.... трябва просто да грабне човека, разбираш ли? А аз прочетох 3 глави с пълна мъка и едвам дочаках да достигна последния ред. Прочетох за някакви момиченца... страшни филми... спиране на тока... и някакъв неизвестен убиец. Всичко това е вече до болка познато и много банално. Чели сме и сме гледали ужасно много неща с такъв развой и в това, което ти си написала няма нищо ново, нищо интересно, нищо заинтригуващо, което да ми грабне вниманието. Извинявай за дългото мнение, но просто мисля, че ще ти е от нужда.

YouCantStopMe
08-22-2009, 19:44
Прочетох първита и втората глава,третата-не.
Не ме грабна.
Има граматични и пунктоационни грешки.. и не само.
Освен това защо,за Бога,няма оформени абзаци?

Complicated
08-22-2009, 19:51
Абе оформени абзаци, грешки, бла бла.. какво толко като не ги е оправила? Пуснала го е набързо, за да си кажете мнението за самия разказ, а не за това колко грешки има и т.н.
Бтл YouCantStopMe ти имаш грешки в 4 реда, не я съди нея. 8-) Нищо лично, просто казвам.
А разказа лично на мен ми харесва много. :-)

stefity
08-22-2009, 19:55
^
Извинявай ама... и аз съм пускала неща набързо тук... и не са били такава мъка за четене, а и казахме, че не става въпрос за самите грешки. Те са едно на ръка... другото, което е, че просто написаното до сега не може да заинтригува по никакъв начин читателя. Поне не мен...

zvezdichkaaa
08-22-2009, 20:09
^Добре мислиш ли,че не разбрахме че не ти хареса от първия път още?!НЕ задължавам на никого да се хареса написаното от мен,поисках мнение и го получих от теб още с първия ти пост,а вече чета трети твой.Айде остави малко и другите да пишат,ако искат да кажат нещо,а?Айде сега,ако искаш да ми казваш нещо на лично да не ти осера аз твоята тема,както ти направи с моята!


Пикла с пикла

П.П. YouCantStopMe твоя пост малко ми напомня за "присмял се хърбел на щърбел",като ти гледам в 2 изречения-2 грешки.Все пък мерси за мнението.Както положителни,така и отрицателни искам да чуя.

stefity
08-22-2009, 20:18
Мммм... сорка малката ама не виждам да съм ти осрала темата, така че по полека с приказките. ;) Не мисля, че критиката ми е била чак толкова фрапираща, а и един човек, който е пуснал нещо тук трябва да знае и да свиква с мисълта, че критика 100% ще има. :) Какво като има колко.... цели 3 (сега с това 4) мнения... не мисля, че е от голямо значение. Мога и още 50 да напиша ако искам, ама не е там работата, нали. ;) Не мога да разбера, защо когато видите критика от някого и веднага се сдухвате супер много, а не помислите върху това, което ви е казано и не се поучите примерно. :) И аз съм получавала критика, всеки един от нас е получавал. Но там е работата, че едни почват да се ядосват и да заплашват за да не виждат повече тракива мнения, а други се поучават от тази критика и след време стават по-добри и критиката малко по-малко изчезва.

И айде да не ми викаш пикла, защото първо че едва ли си по-голяма от мен и второ, че нещо такова слабо би ме заинтригувало, а още по-малко би ме засегнало. ;)

zvezdichkaaa
08-22-2009, 20:29
Хм аз мисля,че малко се отклонихме от темата,но все пак искам да ти отговоря за един последен път.Значи разбрах къде ми правиш забележка и я приемам не разбирам защо,обаче трябваше да напишеш това в 4 поста при положение,че в темата освен мойте и твойте постове има още 3-4.И повярвай ми от критика не се стряскам всъщност искам да чуя и други мнения (И НЕ,НЕ ИСКАМ ДА ЧУВАМ ТВОЕТО...ОТНОВО!),макар и да са отрицателни,за да се ориентирам дали да продължа да пиша това,което съм започнала или да реализирам някоя друга идейка.

И да твоето мнение вече го знам,така че -не благодаря не искам да чувам от теб отново какво мислиш.
П.П.Забележи какви ще са следващите постове(ако има такива) и ще разбереш защо си я осрала.

Моля те,ако ще продължаваш да спориш давай на лично

Optimistichno
09-21-2009, 10:57
На мен историята ми хареса! Ако някое малко момиченце я прочете, доста ще се поизплаши. Интересно ми е.