PDA

View Full Version : Гимназиална Кухня - Да готвим евтино и вкусно на квартира



Ballbreaker
08-23-2009, 21:57
Темата на Иванчо ме заинтригува и осъзнах, че много момчета до 8-ми клас не са хващали в ръката си тиган, а от тук нататък трябва да готвят сами. На всичкото отгоре освен в собствения си вкус трябва да се поберат в бюджета, който мама и тате отпускат.

Преди да почна нека да дам няколко съвета.


1. Момчета, противно на общоприетото мнение готварството не е женска работа.

Аз съм се зарекал жена в кухнята да не пускам, а и най-добрите кулинари в света са мъже. Пък и както се казва - жената готви за да има нещо на масата, а мъжът за да гали езика. Нека това не отчайва момичетата - в крайна сметка всичко помним манджите на баба.

2. Не се отчайвайте от неуспешните си първи опити в кулинарията.

Да прегориш пържолите не е толкова страшно, особено ако още стават за ядене. Никой не е станал пророк за един ден, не очаквайте и кулинар да станете за един.

3. Не купувайте евтино или качествено, купувайте изгодно.

Да се побереш в бюджета не означава да се натровиш с кисело мляко за 20 стотинки. Купувайте неща на нормална цена, от марки, които сте свикнали да виждате в семейния хладилник. Отпуснатите семейни пари определено няма да стигнат за охолен живот, но поне родителите ви са преценили колко да са на база това колко е семейния бюджет за храна.

4. На училище - с храна от вкъщи или с мазна баничка?

Когато храната опре до празния портфейл бързо ще разберете, че с храна отвън доникъде няма да стигнете. Все пак се замислете, преди да си донесете домашната мусака от къщи. Сандвичи със салам са винаги по-добро решение пред боба с наденица.

5. Избирайте засищащи храни.

Салам, домати, сирене, хляб и кайма са по-добрия избор пред, примерно, шоколад. Висококалорични и незасищащи храни, точно като шоколада, ще ви излязат в пъти по-скъпо от две наденици. Избягвайте и подправките, както и да купувате в големи количества - в крайна сметка сте сами и не готвите в казана на казармата.




Все пак отворих темата с идеята тя да бъде повече като готварска книга, отколкото като лош наръчник 'какво да, какво не'. Ето няколко бързи, лесни, вкусни и сравнително евтини рецепти, които ще успяват да ви нахранят не веднъж.


Омлет

Продукти:

3 яйца
1 чаена лъжичка масло
Сол на вкус

Приготвяне:

Суровите яйца се изсипват в купа и се разбиват с вилица.
Мазнината се слага в тиган и се изчаква да се сгорещи.
Щом се получи яйчена палачинка, повдигаме я встрани, за да се оттекат върху тигана и запържат и останалите сурови яйца.
Омлетът се пържи само от едната страна, прегъва се на две или на три и се изсипва в затоплена чиния.

Ако желаете можете да добавите и други продукти. Добри идеи са лук, кренвирши и салами нарязани на кубчета, сирене, пипер, гъби. Лоши са кашкавал, домати, кайма и краставици.


Варени Яйца

Продукти:

Яйца

Приготвяне:

Измитите вече яйца се поставят в тенджера със хладка осолена вода. В случая солта има за цел само да усили твърдината на черупката и не може да промени значително вкуса на яйцето. Тенджерата се слага на загрят котлон и се засича времето изминало след завирането на водата.

До третата минута яйцата са сурови - жълтъкът и по-голямата част от белтъка са течни.
До петата минута яйцата стават рохки - жълтъкът остава течен, белтъка се втвърдява.
След петата минута яйцата се сваряват напълно.

Ако изпуснете яйцата и ги извадите след осмата минута най-добрия съвет е да ги изхвърлите. Най-доброто време за вадене е шестата-седмата минута.

ВАЖНО: В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ СЛАГАЙТЕ ЯЙЦАТА ДА СЕ ВАРЯТ В МИКРОВЪЛНОВА!!! РИСКУВАТЕ ДА НЕ ПРИГОТВИТЕ НИЩО ДРУГО ОСВЕН ЕДНА ДОМАШНО НАПРАВЕНА БОМБА!!!



Кренвирши с Кашкавал

Продукти:

200гр. Кренвирши
100гр. Кашкавал

Приготвяне:

По дължината на кренвирша се прави цепнат разрез. Кашкавала се нарязва на филийки и се поставя в разреза на кренвирша. Кренвиршите се поставят в тава и се слагат на грил във фурна или микровълнова фурна с грил. Изчаква се докато се зачервят и кашкавала е омекнал.



Ами ето няколко от мен, надявам се да има и други ентусиасти които поне да ме поправят там, където смятат за добре.

l0lz
08-23-2009, 22:34
Важна тема?

SuNsEt
08-23-2009, 23:26
1. Момчета, противно на общоприетото мнение готварството не е женска работа.

Тука си много прав.Най-добрите майстори готвачи са мъже. :)

mArMaLaDkA
08-24-2009, 02:01
Браво за хубавата тема.
Щом даваш да те поправят, ще се възползвам. :D
Лично когато си правя омлет, си слагам олио на око, вече свикнах. Чаена лъжица масло ми се струва обаче бая едро количество, освен ако, разбира се, не се готви на тефлонов тиган. А и един съвет: готвите ли на тефлонов тиган, слагайте малко мазнина.
В омлета могат да се добавят кашкавал и кисели краставички, става много добра комбинация.
Омлетът,(за n-ти път)когато е готов от едната страна, се обръща с помощта на дървена(пластмасова) шпатулка, за да се изпържи и от другата страна. Освен сол, могат да се добавят черен пипер или пък чубрица.
Яйцата не ги мия, преди да ги сложа да се варят, споделям просто. 8-)

Та няколко неща и от мен:

Филийки с яйце и сирене:

Продукти:
1-2 яйца(или повече)
бучка сирене

Начин на приготвяне:
Яйцата се счукват и разбиват в купа с вилица. Добавя се сиренето. По принцип трябва да стане смес, която не е прекалено рядка, демек предимно яйце, но не и прекалено гъста. Намазва се на филийки и се слага да се пече в парти грил; в тавичка във фурната или в микровълновата(въпреки, че не съм пробвала).
Важно е да се знае, че от смес от едно яйце и сирене, стават около 5 филийки, сравнително големи. Засищащо и здравословно.


Спагети с доматен сос:

Продукти:
сол
кафяна лъжичка(да кажем) олио
спагети
доматен сос
кашкавал
сирене
колбас/кайма
мащерка
черен пипер

Начин на приготвяне:
Слагате една сравнително малка тенджерка на котлона, пълна с вода. Когато започне да завира, добавяте щипка сол и съвсем малко олио(това ще осоли и предпази спагетите от залепване). След около 8 минути варене[нужно е да се проверяват от време на време(а това става, като извадите една спагетка в малка чинийка и я натиснете с вилица)] тенджерката със спагетите се сваля от котлона и на нейно място се поставя тигана, в който се сипва малко олио/масло(метална чиния също ще свърши работа). Изсипваме в него предварително нарязаните кубченца колбас или пък парченцата кайма, и пържим, докато месото придобие златист цвят. След това добавяме доматения сос, сол, черен пипер и мащерка на вкус. Изчакваме, докато почти заври, като разбъркваме от време на време. Изцедените спагети се сипват в предварително подготвена чиния, намазана на дъното със съвсем тънък слой маргарин, като се заливат с доматения сос. Могат да се добавят кисели краставички, кетчуп и майонеза, по избор.

Бъркани яйца
Продукти:
2-3 яйца
олио
бучка сирене
сол на вкус
червен пипер на вкус

Начин на приготвяне:В тиганът/металната чинийка(за предпочитане) се изсипва около 1 ч.л. олио. Той/тя се поставя на нагорещения котлон. Счукваме и изсипваме яйцата, и започваме да бъркаме постоянно, препоръчително е в една посока. Когато яйцата започнат да се сгъстяват, добавяме сиренето, като не спираме да бъркаме. Когато яйцата станат готови(личи си), се изсипват в чиния, като им се добавя сол, червен пипер и/или чубрица на вкус.

П.П.- Знам, че много некадърно съм ги обяснила. 8-) Съжалявам, че така неточно съм обяснила за продуктите и част от начина на приготвяне, но просто съм свикнала всичко на око да правя.

Също така, искам да вметна на бъдещите готвачи, когато ходят по разни супермаркети, да не избягват: консервите(пастет задължително! или някаква риба!) - винаги са най-добрия приятел, когато го закъсате откъм бюджет и не можете да си купите това и онова; спагети и макарони - пак по същата причина; маргарин - да, отново по същата причина. Като го закъсате откъм джобни първите пъти, защото не сте си направили сметката, филийките с маргарин и шарена сол ще са ви най-добрия приятел. 8-)
Това е от мен засега. : )

balon4eee
08-24-2009, 02:10
ох умри

mArMaLaDkA
08-24-2009, 02:12
Ти не умря ли от свръхдоза?

Ballbreaker
08-24-2009, 07:57
Браво за хубавата тема.
Щом даваш да те поправят, ще се възползвам. :D
Лично когато си правя омлет, си слагам олио на око, вече свикнах. Чаена лъжица масло ми се струва обаче бая едро количество, освен ако, разбира се, не се готви на тефлонов тиган. А и един съвет: готвите ли на тефлонов тиган, слагайте малко мазнина.
В омлета могат да се добавят кашкавал и кисели краставички, става много добра комбинация.
Омлетът,(за n-ти път)когато е готов от едната страна, се обръща с помощта на дървена(пластмасова) шпатулка, за да се изпържи и от другата страна. Освен сол, могат да се добавят черен пипер или пък чубрица.
Яйцата не ги мия, преди да ги сложа да се варят, споделям просто. 8-)

Също така, искам да вметна на бъдещите готвачи, когато ходят по разни супермаркети, да не избягват: консервите(пастет задължително! или някаква риба!) - винаги са най-добрия приятел, когато го закъсате откъм бюджет и не можете да си купите това и онова; спагети и макарони - пак по същата причина; маргарин - да, отново по същата причина. Като го закъсате откъм джобни първите пъти, защото не сте си направили сметката, филийките с маргарин и шарена сол ще са ви най-добрия приятел. 8-)
Това е от мен засега. : )

Не мисля, че кашкавала е добра идея, особено за младите готвачи. Прекалено лесно залепва за тигани и загаря.

Омлетът може и да се обръща, може и да не.

Иначе благодаря за съветите! Много са полезни, особено тези за супермаркета и какво да не избягваме.

DjBaloon
08-24-2009, 08:04
радвате 8-)

iwancho
08-24-2009, 09:30
Щом аз съм го вдъхновил,за да напише темата - значи трябва да стане важна! Иначе е добра,дори много добра. Също може да напишете някой пост с храни,приготвящи се в микровълнова,защото не е много удобно в 1 малка стаичка да забиете един котлон и цялото общежитие да мирише на яйца и газ.. А и кой знае,може да запалите перде/учебник.. Съвсем сериозен съм,за мен микровълновата е в пъти по-добрият вариант,сестра ми преди 2-3 години като отиде да живее и следва (студентка е) във Варна (там имаме апартамент) трябваше да направим ремонт - тапети,дивани,легла,маси,ку хня и т.н. Та мисълта ми е,че има микровълнови за по 70-80,до 100 лева макс. с вграден "грил" , тоест може да се правят препечени филийки,принцеси и всичко от тоя сорт,което за мен си е по-добре от газовия котлон... :)

krem4et0
08-24-2009, 10:12
Има цели книги за готвене в микровълнова. Аз лично там си правя сандвичите, кренвиршите с кашкавал, а и успешно варя картофи или ориз в йенска тенджера. Слагаш в йената шепа измит ориз, малко зеленчуци нарязани на кубчета по избор, сол и черен пипер и вода и на 2 пъти по 5 минути на най-високата степен....разкошна и бърза гарнитура. По средата на варенето се разбърква. Да допълня, че бърканите яйца ги правя не само със сирене, а и със салам на кубчета вътре и много засищат. А ако към готовото прибавя и майонеза, и момче би се заситило. Стари колбаси запържвам с лук и чесън, слагам доматен сок и да що видя подправки и така правя сос за спагети. Макарони със сирене, колбас и кашкавал (и сос от майонеза, кетчуп и горчица) също стават бързо.

Ох, днес съм доста заета, но ще поровя в тефтерите по-късно и ще напиша някоя друга по-мързелива рецепта.
Я, разгледай тук:

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=241916.0

http://culinary.hit.bg/micro/micro.htm

http://mikrovalnovafurna.za-tebe.com/

http://www.mikrovalnova.startirai.com/

iwancho
08-24-2009, 10:22
Има цели книги за готвене в микровълнова. Аз лично там си правя сандвичите, кренвиршите с кашкавал, а и успешно варя картофи или ориз в йенска тенджера. Слагаш в йената шепа измит ориз, малко зеленчуци нарязани на кубчета по избор, сол и черен пипер и вода и на 2 пъти по 5 минути на най-високата степен....разкошна и бърза гарнитура. По средата на варенето се разбърква. Да допълня, че бърканите яйца ги правя не само със сирене, а и със салам на кубчета вътре и много засищат. А ако към готовото прибавя и майонеза, и момче би се заситило. Стари колбаси запържвам с лук и чесън, слагам доматен сок и да що видя подправки и така правя сос за спагети. Макарони със сирене, колбас и кашкавал (и сос от майонеза, кетчуп и горчица) също стават бързо.

Ох, днес съм доста заета, но ще поровя в тефтерите по-късно и ще напиша някоя друга по-мързелива рецепта.
Я, разгледай тук:

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=241916.0

http://culinary.hit.bg/micro/micro.htm

http://mikrovalnovafurna.za-tebe.com/

http://www.mikrovalnova.startirai.com/



krem4et0,ПОВЕЧЕ ОТ ЗЛАТНА СИ!!! Много,много мерси! :-) :-) :-) :-) :-) :-)

krem4et0
08-24-2009, 13:07
С малко въображение всичко се прави. Едно време на село си готвех изцяло на парти-грила и пак се оправях.

Сетих се за доста храни с мляко-таратор, задушен спанак с мляко, пържени тиквички или патладжан, печени чушки. Яйцата по панагюрски са също нелоша идея.

Любимата ми салата:
В подсолена вода се сваряват 1 пакет макарони, за предпочитане като тръбички с дупка по средата. Като изстинат се смесват с нарязани рулца от раци(и консерва риба тон става), кисели краставички(ако няма само лимонов сок), царевица и дресинг от кисело мляко, майонеза, горчица и черен пипер. Невероятна е!

Макароните също могат да се варят в микровълновата пак в йена.

Айде още 1: Пресни за предпочитане зелени изтърбушени чушки. Прави се смес от яйца, сирене и хляб на трохи, така че сместта да стане гъста и да не тече. Пълнят се чушките и се запечатват с коричка хляб. Може да се пържат, а може и да се опекат. Леля ми слага и нарязан колбас вътре.

iwancho
08-24-2009, 19:01
С малко въображение всичко се прави. Едно време на село си готвех изцяло на парти-грила и пак се оправях.

Сетих се за доста храни с мляко-таратор, задушен спанак с мляко, пържени тиквички или патладжан, печени чушки. Яйцата по панагюрски са също нелоша идея.

Любимата ми салата:
В подсолена вода се сваряват 1 пакет макарони, за предпочитане като тръбички с дупка по средата. Като изстинат се смесват с нарязани рулца от раци(и консерва риба тон става), кисели краставички(ако няма само лимонов сок), царевица и дресинг от кисело мляко, майонеза, горчица и черен пипер. Невероятна е!

Макароните също могат да се варят в микровълновата пак в йена.

Айде още 1: Пресни за предпочитане зелени изтърбушени чушки. Прави се смес от яйца, сирене и хляб на трохи, така че сместта да стане гъста и да не тече. Пълнят се чушките и се запечатват с коричка хляб. Може да се пържат, а може и да се опекат. Леля ми слага и нарязан колбас вътре.


Уууу,влюбих се,невероятна си! :oops: :smt007

Ballbreaker
08-24-2009, 19:13
Жалко, че е от Свищов. :-D

Аз благодаря на Кремчето за добрите допълнения.

iwancho
08-24-2009, 20:26
Жалко, че е от Свищов. :-D

Аз благодаря на Кремчето за добрите допълнения.


Ееееей,манго,дай си скайпа,че да не се караме... :D

monkata95s
08-26-2009, 10:26
Ахх Иванчо , Иванчо ..... какъв си сваляч . Колко много си загорял за една Марийка до тебе ( а може и повече :-D ) . Стига спамил ...

А по темата се сетих за бъркани яйца . Тва ми е любимото ядене ( ама дето си правя сама , просто щото друго не мога :D ) . Та аз си слагам няколко яйца , малко кашкавал и бякакво месце и става много вкусно :) .

Другото дето се сетих е яйца със сиренце . Та слагам примерно 3 яйца сирене на око и вода и то ври докъто водата не се изпари г/д , после изсипвам водата и ям :) .

СУПА


1 или 2 чаши нарязани домати.

3 или повече стръка зелен лук.

1 чаша телешки бульон.

1 пакет пилеша супа с фиде "Lipton" (може и друга).


1 връзка целина.

2 чаши грах.

около килограм моркови.

2 зелени пиперки.

Подправките са пожелание, сол, пипер, магданоз, люто и т.н. Нарязват се зеленчусите на малки парченца и се заливат с вода. Варим 10 минути на силен огън и след това намаляваме котлона и така оставяме да се сварят зеленчуците. Не повече от 36 мин. - В момента си правя и мирише вкусно .

krem4et0
08-29-2009, 16:47
Ще разочаровам господата, но кака ви Креми е доста големичка, обвързана и на всичкото отгоре и гимназиална учителка...

abv01
08-29-2009, 17:14
Лелееее какви сложни рецепти си дал! Дали ще се справя с приготвянето :razz: :razz: :razz: :razz:

Beautyful
08-29-2009, 18:23
Едно уникално вкусно гювече за микровълнова
Режеш в гювече
-шунка
-гъби
-кренвирши
-салам+-малко настърган кашкавал
-доматен сос
Абе,изобщо всичко,каквото ти е налично и отгоре счупваш едно яйце
Слагаш го в микровълновата за 10мин. и после се наслаждаваш :P 8-)

lLady_MooN_RaiN
08-29-2009, 19:08
Аз често правя картофи на фурна. Обелвам ги, нарязвам ги и ги слагам във тава с малко вода, може и с малко олио, после добавям каквото ми се намира, обикновено едно от тези: кренвирши, моркови, гъби, сирене. И ги пека на фурната за около 30-40 минути. Вкусно е, наяжда и не е скъпо. Често правя и чушки с яйца. Чушките ги нарязвам и ги слагам в тигана с малко вода. Като омекнат и се задущат(обикновено за около 20 минути) ги заливам с 2-3 предварително разбъркани в купичка яйца. Салати всякакви правя. Да не забравяме и зелевата залата, която е една от най-лесните. Често си правя и бутерки. Много вкусни стават. Купувам си едно бутер тесто. Когато се размрази както си е сгънато всяка част я нарязвам на 3.Получават се правоъгълници някъде 10 на 7 см. По-лесно е отколкото го описвам. Във всяко правоъгълниче слагам парченце кашкаваш или салам (може и двете) и го сгъвам на руло, както ми падне. Слагам ги в намаслена тавичка и ги пека за около 15 минути, докато почервенеят. Стават като форнетите.