PDA

View Full Version : Домашно образование



Beautyful
08-28-2009, 08:10
Домашното образование
12.02.2008 г. RFI

То е напълно законно във Франция, където е задължително не училището, а образованието; различно е положението в Германия обаче...

Колкото и странно да е, има деца, които получават образованието си вкъщи. Това е напълно законно във Франция, където е задължително не училището, а образованието.

Около 3000 са учениците, които получават знания от родителите си.

Точно такъв е случаят с Валери Венсан, която от 2001 се грижи за образованието на своите шест деца, на възраст от 3 до 17 години.

Всяко от тях напредва по свой ритъм, но всички учат заедно, както споделя 13-годишният Батист.

"Практично е да уча с голямата ми сестра, защото тя ни обяснява, когато не знаем нещо. Когато пък аз знам нещо, обяснявам на по-малката Жюли и така нататък. Много е хубаво да работиш в група", разказва Батист.

Валери Венсан решава да стане учителка на своите деца през 2001, когато се разочарова от традиционната образователна система и невъзможността й да даде нужното на най-малкото й дете, страдащо от дислексия.

В крайна сметка, всичките шест деца започват да ходят на училище вкъщи. Валери смята, че това е въпрос на повече свобода - има повече свобода на движение и на взимане на решения.

Целта на обучението вкъщи е децата да имат на разположение инструменти, да ги използват и да се научат да се справят сами.

Когато в сем. Венсан става дума за учене, не се говори за задължение или принуда, а по-скоро за желание и мотивация.

За доброто протичане на учебния процес помагат и ваканциите. Валери посочва още, че когато са били в Лапландия и след като се върнали и се заели с всичко, което видели за лапландците, за живота им.

От това преживяване са извлекли география, история, икономика, математика...

Всяка година от системата на националното образование изпращат инспектор, който да наблюдава по-различното домашно обучение.

Германия е едно от малкото европейски страни, където обучението вкъщи е чисто и просто забранено.

Родителите, които не съобразяват с изискванията си навличат доста неприятности, като се започне от парични санкции и се стигне до наказателна отговорност.

От 2005 насам сем. Нойбрунер настояват за правото да обучават двамата си сина в къщи.

Уморени от налаганите глоби и съдебното преследване сем. Нойбрунер решава да напусне Германия. От януари насам 11-годишния Мориц и 8-годишния Томас изучават географията "в реални размери". След няколко седмици прекарани в Испания, те се намират сега в Англия.

До това решение семейството стига, когато съд им налага глоба от 4500 евро за това, че предпочитат да синовете им да учат в къщи. Санкцията предвижда глобата да нарасне до 7500, ако родителите не върнат синовете в училище.

След като проблема им стига и медиите сем. Нойбрунер избират да напуснат страната, но споделят, че това е временно решение. Те смятат да се завърнат и да продължат борбата си за правото децата да се учат и вкъщи.

Според неофициални данни около 500 германски семейства обучават децата си незаконно у дома. Ходенето на училище у нас е задължително само до VIII клас, но много деца още по-рано не посещават училище или отпадат от системата по различни причини.

Идеята за училище у дома си пробива път у нас от 2005 г. насам. Тогава през месец август в Поморие се провежда първата национална конференция за домашното обучение на децата.

В конференцията участват семейства, които обучават децата си в къщи.

Те не желаят чиновници да определят метода на обучение на деца им. Но не подлагат на съмнение, че днес доброто образование е по-необходимо от всякога.

Тези родители просто не харесват методологията на образование в държавните училища. Образователното съдържание там се обновява бавно, учителите не винаги са в крак с новостите, липсва обществен контрол, учениците учат за бележки, а не за знания. Това са аргументите им.

Не е задължително да си ексцентричен човек, за да предпочетеш детето ти да учи в къщи, а реално да видиш проблемите, смята майката на малката Елина.

Мотивацията й нейната дъщеря да учи в къщи е, че в училище детето скучае, а заобикалящата среда го стресира. Относно социализацията на децата, родители, привърженици на домашното образовани, смятат, че децата се социализират с окръжаващата ги среда, а не с други деца.

Седмичната програма на училището в къщи зависи от решението колко дни ще се учи - 5 или 6. В зависимост от това се поставя акцент на предметите, които са смятани за най-важни, като математика и английски, например.
Материал на Radio France Internationale


Вие,лично какво мислите за този метод на обучение?И,бихте ли го практикували? :-o

iiordanova
08-28-2009, 08:16
Днес в " Часът на мама " темата беше за това.

По темата:
Аз не съм го практикувала , но сигурно е по-добре.
1) Няма я простотията.
2) В часът в училище е много шумно и учителите докато се справят с дисциплината.. часът минава.
3) Като цяло е много по-добре. :P

P.S. И аз си признавам , че правя понякога глупости в училище , но не е винаги. :wink:

Loshotia
08-28-2009, 08:23
Бахти простотията! Това обучение вкъщи лишава не само от субективна преценка и повече от 1 мнение, ами и от контакта, живия контакт със средата- съучениците. По този начин израстват деца, обсебени от родителите си, които не могат да общуват с други връстници, защото просто никога досега не са го правили. В училищата предават педагози, които това са учили. Неслучайно е забравено в Германия. Колкото до децата със специални нужди, това вече мога да го приема просто, защото в България не е на ниво тази услуга. И да, имам поглед и затова го казвам.

faststep
08-28-2009, 08:47
И аз гледах "Часът на мама" и като видях родителите, който са привърженици на идеята, направо ме напуши смях, мъжът приличаше на някакъв хахо, който гребенът е подминал в еволюционния си процес. И той каза "Аз не пускам дъщеря си в детска градина, защото там е вредно за нея".После разказва как я взимали на работа, за да общуват с нея...Дрън-дрън. Това е адски глупаво според мен. Това дете ще стане адски затворено и няма да може да контактува с никого после, да не говорим, че родителите и искат да я пускат на училище чак в шести клас(което ще рече на 12 години)! И к`во, другите деца ще са си учили 5 години и тя ще отиде в шести клас с изпит. Нито ще може да се приобщи, нито ще има нужния минимум от знания(защото другите учат по хиляда разказвателни предмета).Пък и до пети-шести клас са най-хубавите детски години, преди учителите да почнат да затормозяват учениците с изпити и външно оценяване. Аз съм ПРОТИВ домашното обучение. Добре е да има някакво общуване и родителите да учат детето на нови неща, но това е вече е прекалено. :-s

Unendlich
08-28-2009, 10:46
Не мисля, че България е страна, в която е удачно да се практикува домашно обучение. Дори и да се въведе като идея - това ще е донякъде едно лошо решение, по простата причина, че много малко родители имат времето, както и знанията да се занимават точно с това. Наистина подкрепям мненията, че детето ще стане затворено в себе си, ще вижда идеологията на нещата в мнението на своите родители, както и няма да се научи да приема повече от едно мнение. :!: Дори в училище средата да е по-оживена, по-напрегната и всичко, самото дете ще се сблъска с повече неща, които ще му дадът уроци и то само трябва да направи своите изводи от доста ситуации. Подкрепям и тезата, че това са най-хубавите детски години до 6-ти клас, защо то трябва да бъде игнорирано от това ?! Детството е само едно, ако то не го изживее когато му е времето, няма кога, защото няма да се върне, ще бъде буквално погребано. :o Не ми харесва този метод на обучение, дано да не го прилагат в България. :)

elito6754
08-28-2009, 10:47
Ами тези деца не знам как успяват, ако амам ми предава толкова щях да се разсейвам, нищо нямаше да уча, понеже нали ми е майка, пък да ми преподава. По-добре на училище, пък и се срещам с други хора, не само със семейството ми. :)

JaCkSpAr0y
08-28-2009, 10:55
И при нас го има това обучение просто малко по различно :o СФО - самостоятелна форма на обучение =D> :wink:

dan40123
08-28-2009, 10:56
според мене тва е много безмислено домашното обучение след като си има училища за тази цел... по-горе някой обясни за контактите и опита и това е достатъчно...

FlipY
08-28-2009, 11:16
Това е най-голямото наказание за едно дете ! Ако не ходи на у-ще не развива социални контакти и най-вероятно няма да е подготвено за живота и ще стане като родителите си ... психясал човек :?
Замислете се колко ще е приятно по цял ден да си във вас , без да излизаш с такива глупости, и не не се опитвайте да ме оборите... повечето родители дето учат сами децата си се страхуват от външния свят и си мислят , че ако детето им излезе , то несъмнено ще му се случи нещо.

Biskfitka
08-28-2009, 12:12
Голяма глупост. :? Детето (според мен) ще получи по-добро образование ако си е в училище.Затова са измислени тия училища все пак,а не да си учим у дома.А по-лошото е, че така детето ще стане затворено,а на тая възраст ако не се научи да общува с другите, след това ще му е много трудно..

Millen4ety
08-28-2009, 12:41
Не мисля, че България е страна, в която е удачно да се практикува домашно обучение. Дори и да се въведе като идея - това ще е донякъде едно лошо решение, по простата причина, че много малко родители имат времето, както и знанията да се занимават точно с това. Наистина подкрепям мненията, че детето ще стане затворено в себе си, ще вижда идеологията на нещата в мнението на своите родители, както и няма да се научи да приема повече от едно мнение. :!: Дори в училище средата да е по-оживена, по-напрегната и всичко, самото дете ще се сблъска с повече неща, които ще му дадът уроци и то само трябва да направи своите изводи от доста ситуации. Подкрепям и тезата, че това са най-хубавите детски години до 6-ти клас, защо то трябва да бъде игнорирано от това ?! Детството е само едно, ако то не го изживее когато му е времето, няма кога, защото няма да се върне, ще бъде буквално погребано. :o Не ми харесва този метод на обучение, дано да не го прилагат в България. :)

+1

Целта на училището не е само образованието, а подготовка за живота!
Тренираш си инстинкта за оцеляване, сблъскваш се с проблеми с приятели и учители, но това ти помага да можеш по-късно да се справяш с трудностите в живота, а не да се отчаяш при най-малката спънка. Аз съм против домашното образование, плюс това според мен родителите обръщат внимание на една част от учебната програма...

balon4eee
08-28-2009, 12:51
Ако уча домашно ще си остана без никво образование То не че като уча в даскало е по-различно нещо хахах :lol:

iiordanova
08-28-2009, 22:32
Е , ако се занимаваш с други неща - спорт , хоби. Ще се срещаш с други хора. :)

abv01
08-28-2009, 22:49
Да наистина прическата му беше уникална :lol:

boeing
08-29-2009, 00:30
Голяма глупост. :? Детето (според мен) ще получи по-добро образование ако си е в училище.Затова са измислени тия училища все пак,а не да си учим у дома.А по-лошото е, че така детето ще стане затворено,а на тая възраст ако не се научи да общува с другите, след това ще му е много трудно..
+1 ;-) ;-)

Beautyful
08-29-2009, 10:05
А,мислите ли,че бихте се отказали от образуванието в у-ще,да кажем след 7-ми или 8-ми клас? :-o

YouCantStopMe
08-29-2009, 10:47
И аз вчера гледах 'Часът на мама'.И според мен е абсурдно да не пращаш детето на училище,поради причините,които изписаха преди мен.
Това,дето го говориха за детските градини е друго.И аз не съм ходила на детска градина,но не виждам да ми има нещо и да съм по-натад от някои други.
За училище,обаче, е различно..Никой не може да ме убеди,че е по-добре да се учи вкъщи.Wtf?
И,да..Тоя с прическата къртеше.И аз искам такава.

angel4eto7
08-29-2009, 18:29
Аз не съм гледала Часът на мама, но все пак не съм съгласна с този вид обучение. Това да не ходиш на училище и да учиш в къщи ми се вижда ужасно! Все пак когато си на училище се срещаш с нови хора общуваш с тях и т.н. а ако стоиш само в къщи как ще стане като няма да познаваш никой - един вид ти ще си без приятели! Това е моето мнение по въпроса.

YouCantStopMe
08-29-2009, 19:43
Мен ме изненада,че казаха,че имало около 500 семейства,които обучават децата си вкъщи. :shock: