PDA

View Full Version : Оставяне на една година



leprechaum
09-05-2009, 10:25
Какво мислите за оставянето на една година след 12 клас т.е да не кандидатстваш веднага? Какви са негативните страни? Има ли изобщо?
Ще се радвам да има отговори, защото съвсем съм се оплела с тези глупости и ми се иска да чуя странични мнения. Благодаря :)

mimsssssss
09-05-2009, 13:30
аз ще кажа една положителна.отиваш в друга страна и имаш ч година да учиш езика,което е чудесно ще опознаеш хората,традициите,тънкости те на говора и всичко останало.ти си имаш знанията по това с което искаш да кандидатстваш,но оставаш за да учиш.така че не мисля че има проблем една година.все пак ти си решаваш.

sladkata_sisi
09-05-2009, 15:29
Имам една позната, която в последния момент беше решила да смени специалността, за която ще кандидатства и следващата година да опита с друга. През тази година, в която не учеше, само обясняваше колко и е трудно да работи и да учи и колко време отделя, за да се подготвя за изпитите. Накрая изкара страшно нисък резултат. :neutral: Сега нз какво ще прави.
Все пак сигурно си зависи от човека какво ще прави през тази година, но според мен е много вероятно да си на много по-ниско ниво.
Ако ще учиш в чужбина може и да е полезна. Аз лично не бих се решила да прекъсвам обучението си без основателна причина.
Успех и дано да направиш правилния избор.
П.П. Ще ми е интересно да споделиш какво и къде ще кандидатстваш и какво ще направиш в крайна сметка. :)

leprechaum
09-05-2009, 16:04
^ За изоставането мисля, че няма такава опасност, защото аз просто ще започна една година по-късно да се занимавам с каквото искам и изоставане може би се получава само ако го гледаме спрямо хората, с които съм завършила, и които са си кандидатствали веднага. А иначе аз ще съм си на едно ниво с тези, които кандидатстват същата година. А и се насочвам основно към това, защото съм тръгнала една година по-рано на училище и си мисля, че мога да си го позволя.
А виж какво ще кандидатствам не съм решила 8-). Това е и една от другите причини защо искам да си оставя една година. Наистина искам да си избера нещо, което с кеф ще уча и после с кеф ще работяя..

blago84
09-05-2009, 17:13
Аз изгубих две години... влязох специалност, която не искам... следващата година прекъснах, подготвих се и влязох каквото искам. Прекъсването само по себе си не вреди, стига да не загубиш навика да учиш...

montana6
09-05-2009, 17:40
Има си негативните страни, естествено. Първата, ти сама си я каза - пропускаш година, т.е. губиш време от следването, а времето ти е най-ценното. Другата причина вече я казаха - губиш инерция и ако не си поддържаш знанията през тази година определено ще си на по-ниско ниво. Все пак изборът си е персонален.

Sham
09-06-2009, 20:50
не вреди, стига да не загубиш навика да учиш...
!
а получаваш време за себе си, време, в което не само да из/раз~береш с какво искаш да се занимаваш, а да осъзнаеш какво желаеш да ти се случва в далечно бъдеще. имаш цялата свобода да бъдеш, без никакви задължения и графици. о, прекрасно е!:Д

leprechaum
09-06-2009, 22:06
Приятно ми стана като ти прочетох коментара :). Някак си облекчаващо, че се намира някой, който да не го вижда като губене на време, а като нещо изцяло положително и дори ползотворно.. както го виждам и аз :д
А да попитам ти така ли си направила? :)

YouKnowImBetterThanYou
09-06-2009, 23:00
Утехата, която намери в това, че ще имаш повече време за себе си и да разбереш какво искаш от живота, сама по себе си няма да ти помогне. Това си е цяла година пропиляно време на вятъра от където и да го погледнеш. Ако до 12ти клас не си разбрал какво искаш за в бъдеще, то какво остава за една година. Дори в момента трябва вече да си се решил какво искаш, че да започнеш подготовката си. Времето от тази една година вече тече, ако изведнъж по средата й ти дойде изневиделица проблясък какво най-сетне искаш, то пак няма да ти стигне. Захващай се от сега да учиш и това е!

Sham
09-06-2009, 23:47
Човек не може да се изразява свободно/да се излъчва на всичките си честоти/да рисува с цялата палитра от тонове в себе си, когато е затворен в ежедневната рамка на битието. Така е! И какви са тези илюзии, че копнежите, желанията, бъдещите цели, себепознанието ти идват свише? Някои хора са далеч от коловоза "запиши висше(каквото и да е) вземи диплома, намери си работа, ето ти го животът", та, да, понякога е нужно време, да се отделиш от другите, от сивотата и програмираните дни, за да разбереш точно какво те прави щастлив или нека сме по-актуални - какво ти носи така нужната задоволеност.

//за да не ставам прекалено откровена, ще кажа само, че тази "пропусната" година бе най-пракрасната, наситена, ползотворна и смислена година, която съм имала. Дните, в които открих себе си, сложих точките и отбелязах новите изречения в тефтерчето. Неделите, които чувствах като понеделници, и новите лунички всяка сутрин. Огледалата, които се превърнаха в прозорци, и стените - в пазители на завет. Година, в която всеки ден създаваш сам, от контурите до светлосенките.

прощавайте, увлякох се

ПП: И все пак, най-лесно е да се оставиш друг да ти измисля програмата, ролите, репликите, да ти рисува декорите, да ти шие костюмите, да ти отмъква деня в многоточия, да те изтърка от употреба, още преди да си си позволил да живееш.

julushko
09-22-2009, 22:17
Опасността е, че ти спира желанието да учиш. През тази година могат да се случат много неща, които биха те спрели. Примерно срещаш някой и се посвещаваш на него. Много хора са зарязали обучението си за да създадат семейство. Работа - намираш прилична работа, която ти отнема време и сили, с които би могъл да се подготвяш за кандидатстване.
Варианта да опиташ тази година и да не те приемат е по-добър отколкото доброволно да го отложиш за догодина. Да не те приемат е способно много да амбицира. И така се хващаш и доказваш, че го можеш.

Jeuelle
09-22-2009, 23:03
не вреди, стига да не загубиш навика да учиш...
!
а получаваш време за себе си, време, в което не само да из/раз~береш с какво искаш да се занимаваш, а да осъзнаеш какво желаеш да ти се случва в далечно бъдеще. имаш цялата свобода да бъдеш, без никакви задължения и графици. о, прекрасно е!:Д

Ако за толкова години човек не е осъзнал какъв иска да бъде и не е отделял необходимото изграждащо време за себе си , значи бъдещето му се очертава като на една несериозна и свободомислеща ваканция :).


Или решаваш да си намериш доходна работа, която не изисква висше (има много такива) , или обратноо - залягаш над книгите и кандидатстваш :)

Jeuelle
09-22-2009, 23:08
^ Живота е пълен с изненади :)

Sham
09-23-2009, 04:04
не вреди, стига да не загубиш навика да учиш...
!
а получаваш време за себе си, време, в което не само да из/раз~береш с какво искаш да се занимаваш, а да осъзнаеш какво желаеш да ти се случва в далечно бъдеще. имаш цялата свобода да бъдеш, без никакви задължения и графици. о, прекрасно е!:Д
Ако за толкова години човек не е осъзнал какъв иска да бъде и не е отделял необходимото изграждащо време за себе си , значи бъдещето му се очертава като на една несериозна и свободомислеща ваканция :).

Така, ще го кажа за себе си, няма да обобщавам.
Когато правя нещо - посвещавам му се изцяло. Не претупвам, не минавам по тъча, не се скатавам.(това е защото избирам да правя само неща, които обичам за дадения етап от живота си) Докато ходех на училище, нямах време да дишам(друго). Буквално. Ако на някои им е било по-леко, толкова по-добре за тях. В крайна сметка всеки си сърба попарата.
//В заключение - слава богу, че намерих мястото, което търсех. Това, което ми позволява свободно да се изразявам 24/7.
ПП: Да не подхващам темата за множеството и различни занимания на човек, разберете накрая, че не всеки се събира в 1 единствено нещо.

sl0w
09-23-2009, 22:16
Все пак 1 година е много време , много неща могат да се случат за 1 година . Все пак ако не те приемат където искаш , можеш и следващата година да си пробваш късмета , но това си е 1 година , за мен е много време ..

kakadu
09-24-2009, 11:36
Тази една година... Никога не съм си и помисляла да си я оставя след 12 клас, но ми се наложи, случи ми се нещо, което не позволи да кандидатствам, където искам, като цяло не ми позволи това. Бях съсипана, не можех и да работя. И си прекарах годината в подготовка за кандидатстване, след което най-спокойно си влязох, където исках. От друга страна, тази година от най-лошата се превърна в най-прекрасната изобщо.
Ако не си изгубиш времето, няма страшно, само реши какво искаш, не се отмятай, не се колебай. За своята "изгубена" година аз не само не съжалявам... :) Реши за себе си. Поне спокойствие и време ще имаш, ако си починеш една година, но не я губи. Важното е ти да излезеш доволна от себе си накрая :)

krem4et0
10-01-2009, 14:53
След 10-тина дни ще ми се наложи да започна да уча и то много сериозно. Въпреки, че карах магистратура, за година и нещо съвсм притъпих навика за учене. Явяването не изпит от магистратурата беше формалност-повече се държеше на казусите и реално само прочитах учебника информативно. От друга страна като човек, минал от другата страна на барикадата, мога да кажа, че вече ми е непонятно да бъда аз изпитвана, а не аз да изпитвам, да бъда аз оценявана, а не да поставям оценки. Само за година ми се промени нагласата.
Сега пак трябва да си сядам на задника и ще имам 2 месеца да се подготвя на мноооооого високо ниво. Абсолютно съм сигурна, че преди година щеше да ми е по-лесно.

А е то и малко личен пример. С приятеля ми сме завършили през 2004-та. Той кандидатства същата година и беше приет във ВТ, но специалност, която не му харесваше и е безперспективна. Не се записа. Седна да учи за кандидат-студентски изпит и да работи. Това прави 7-8 месеца и около месец преди изпитите-получи повиквателна за казармата...Още една година изпусна. В крайна сметка го приеха в Свищов през 2006-та и в момента е 4-ти курс. Учи задочно, работи (последните месеца по 7 дни седмично), ходи на очни, готви се за изпити...Животът му тръгна в съвсем друга посока. В същото време аз завършвам магистратура (след 8 дни надявам се), мисля за научно развитие и кариера...Не съм пропускала и месец без да уча. Вече....17 години.

bilqnavod
10-10-2009, 15:10
Смятам че не бива да се отлага голяма грешка е това. Има и друго нещо много хора започват да учат, но после прекъсват без да са минали и един изпит, а да не говорим, че има и хора които почти в края на обучението прекъсват... Става дума , че човек не бива да се колебае, да отлага и не бива да се отказва за нищо на света , защото после ще съжалява!!!