PDA

View Full Version : Мона Лиза



Bianca
09-12-2009, 19:44
Какво е толкова култовото на тази картина?
Има различни версии. Едната е, че тя всъщност е автопортрет на Леонардо. Другата се състои в нещо, свързано с устата в картината. Тази вечер ми го обясняваха, но така и не разбрах. Просто беше свързано с това, че е триизмерна и откъдето и да я погледнеш (устата) тя си оставала същата.
Та, стана ми интересно и реших да пусна тема. :D Казвайте какввото знаете вие за тази картина. И ако някой е учил история на изкуството, го моля да ми обясни защо тази картина е толкова култова.
П.П. Темата сигурно ви се струва супер тъпа. Еми не ме грее.

cherrypezz
09-12-2009, 19:51
Има и друга теория- много шум за нищо.

ameli
09-12-2009, 19:52
гледай култовата реклама и ще разбереш :D

-а знаете ли, че Леонардо е рисуваш усмивката на Мона Лиза цели 10 години?
-а знаете ли, че Мона Лиза била на 10, когато Леонардо я е нарисувал
-а представятели ли си, че Леонардо бил на 10, когато нарусивал Мона Лиза 8-)

по темата: и аз незнам какво толкова я харесват , но ми стана интересно ... 8-)

DimovB
09-12-2009, 19:55
чувал съм че в устните на мона лиза Леонардо е нарисувал собствения си задник

тва сериозно

SuperBadSuperFresh
09-12-2009, 20:02
Аз пък съм чувала че сякаш те следи с поглед,ама аз не слушам много,така че... 8-)

lipstik
09-12-2009, 20:04
Не знам какво е,но за мен тази картина е доста грозна и не мога да разбера,защо всички толкова я превъзнасят...

mkio
09-12-2009, 20:07
Както е всеизвестно, е рисувана от Леонардо да Винчи през 16 век в продължение на 4 години. Отдава й се такова голямо значене по няколко причини:Първо, заради стила, наложен от автора. Дълги години художниците рисували картините си, като не отдавали голямо значение на фона отзад, докато Леонардо променил това и с тази си постъпка положил основите на един нов стил в изкуството. Втората причина е загадъчната й усмивка. Учени твърдят, че е нарисувана така, сякааш половината и лице се смее, а другата половина плаче! Третата причина е в това, че е изключително загадъчна истинската самоличност на Мона Лиза! Има твърдения, че това е една жена, която Леонардо бил виждал само веднъж, но до такава степен бил запленен от тайнствената й външност, че образът й се запечатъл в съзнанието му и той започнал да рисува портрета й, защото това била единствената му утеха-да я вижда поне на платното. Според други твърдения, мона лиза е просто женския облик на Леонардо да Винчи :( Любопитен факт е, че при проверка на картината с рентген е било открито, че под външното платно има още няколко с първоначалните варианти на рисунката :)

ПС - не е копирано от никой сайт, макар че откровенно казано го написах малко сякаш чета морал :D

MonSitY
09-13-2009, 09:23
Не знам какво е,но за мен тази картина е доста грозна и не мога да разбера,защо всички толкова я превъзнасят...
Изкуството не се разбира.Щом е грозно,значи е нещо велико :-D [/quote]

Pliok0019
09-13-2009, 09:33
Миналото, че и настоящето ми е прекарано около една картина на Мона Лиза в хола ни. С нея съм израстнала, в момента е на около метър от глава ми. Няма особена магия в цялата тази работа, но популярността на картината е наистина огромна. Имах щастието, преди няколко седмици да видя (уж оригинала) в Лувъра. Не беше нищо особено, но...все пак една от мечтите ми се сбъдна.

monincetyyy
09-13-2009, 09:35
Не знам какво е,но за мен тази картина е доста грозна и не мога да разбера,защо всички толкова я превъзнасят...
Изкуството не се разбира.Щом е грозно,значи е нещо велико :-D [/quote]
хахах :D така е да.. Бахти смешната картина.. ама те и едно петно да нарисуват ще го изкарат "болката в сърцето на художника"... хаха :lol:

AzEbaTeletabisi
09-13-2009, 09:40
Не знам какво е,но за мен тази картина е доста грозна и не мога да разбера,защо всички толкова я превъзнасят...


Такова животно, като "грозно изкуство" няма! Това, че ти не можеш да намериш красотата в нещо е друг въпрос....

iPurple
09-13-2009, 09:56
От едната страна хоризонта е по - висок отколкото на другата, а някъде отзад трябва да се свързва... Другоо - От която и страна да я погледнеш все едно те гледа. Същоо знам, че няма вежди, защото Леонардо ги е нарисувал по - късно и в последствие от химичните обработки, които са правени за да се определи годината са изчезнали.

п.п. И вместо да ми обяснявате колко грозна ви се вижда вземете прочетете нещо и се образовайте малко. Само се излагате! Масово никой не чете вече.

hottie
09-13-2009, 10:24
Единственият начин да разбереш какво всъщнос има в тази катина е да отидеш в Лувъра, да застанеш отпред и да я гледаш. За мен е наистина запленяваща. Погледът...който определено остана запечатан в главата му и усмивката..ахх усмивката..която излъчва тайнственост..тя не е нито тъжна, нито весела..всъщност ми е трудно да го обясня. Трябвада се види и го пожелавам на всички, които искат да разберат някой ден да я видят.

deputata
09-13-2009, 14:17
Ем,освен тези всичките факти от изобразителната гледна точка,от историческа гледна точка тя има интересна съдба.Първо влиза в колекцията на някакъв крал,после отива при Наполеон,който мисля че я слагаше в спалнята си,после се загубва през първата световна,после отива в Лувъра,после 1 бандит я открадва,отново я намират и връщат в Лувъра.Не съм много сигурен дали точно така беше хронологията,но горе-долу това е съдбата й.

Bianca
09-13-2009, 14:21
Въобще не твърдя, че е грозна. Просто се опитвам да разбера тайната ѝ.
Аз си мисля, че популярността ѝ се дължи най-вече на това, че картината не е като останалите двуизмерни картини, сякаш е 3D. Все едно гледаш статуя, не просто нещо, нарисувано върху платно.

Detestation
09-13-2009, 19:11
Откъдето и да погледнеш всяка плоска картина/снимка, на на която е изобразен човек, чийто поглед гледа към обектива или към зрителя при картината, тя "все едно те гледа". ;)
Както някой вече спомена, двата хоризонта от двете страни на Мона Лиза, са на съвсем различни нива и изобразяват съвсем различни пейзажи. От едната страна е изобразен път, а от другата - пуста скалиста местност. "Тайната" се изразява в това, че мястото, където двата пейзажа се сливат е скрито зад гърба на Мона Лиза.
От копие на картината, направено от Рафаело се вижда, че някога от двете страни на картината е имало и колони, които вероятно са се изтрили след множеството, и доста от които некадърни, реставрации. Същото се отнася и за веждите на Мона Лиза.
Относно това кой е изобразен на картината има много версии:
- Джокондата, съпруга на влиятелен търговец
- идеала за жена на Леонардо да Винчи
- автопортрет на самия него в женска "версия"
и още...

Не мисля, че в картината има някаква "тайна". Прекрасна ренесансова творба на велик художник, да. А и всеки би я разбрал по различен начин.

ameli
09-13-2009, 19:57
Откъдето и да погледнеш всяка плоска картина/снимка, на на която е изобразен човек, чийто поглед гледа към обектива или към зрителя при картината, тя "все едно те гледа". ;)


гледах в нас 4 картини, които дори не съм забелязала, че ги има, и тъй никой не ме погледна :D