PDA

View Full Version : (за осми клас) УЧЕБНИЦИТЕ НА ДВОЙНИ ЦЕНИ



vanesa0pld
09-14-2009, 16:50
Розите по 5лева за първия учебен ден
Новите учебници и помагала са по-скъпи от миналогодишните и дори на двойни цени.[b]
Това показва проверка на ''Телеграф'' на книжния пазар в София,където изданията вече се продават
Разлика
Например литературата на едно от издателсквата струва при първоначалното си отпечатване 5,50 лева,а миналата година-8лева,сега е 14лв.Единият от вариантите на български от 2,50 първоначално преди 12 месеца е бил повече ое 3,а сега 5лв.
Причина
Една от причините е по-високото качество-те са лъскави,на офсвтова хартия,обясниха издателите.
Най-евтин е българският език-6-6,50лв.Историята и географията са съм 14лв..Чуждите езици на подготвителните класове са най-скъпи.Един от вариантите по руски и испански са по 35лв,а английския-19лв.
Тази година осмокласниците ще учат по помагала,а не по учебници.Причината бе забавената при предишният кабинет процедура за одобряване на учебници по новата учебна програма.Така на практика няма да има по три варианта по предмет,каквото е изискването по закона за учебниците.
Недоволство
В същото време на дискусия вчера учители,преподаватели и учени се обединиха категорично около позицията,че учебниците са претоварени от информация,написани са на академичен стил,който децата и тийнейджърите не могат да усвоят,и че учебното съдържание трябва да се промени.
''Дори учебниците по български не са написани на български.Дайте от тях да извадим поне думи като ''кохерентност'',призова учителка
Директорката на 120-о училище Цветана Тонева пък предложи да се вземе и мнение на родители и ученици при съставянето на изданията.
В резултат на недостатъчните учебници децата нямат елементарна грамотност,констатираха учасниците в дискусията.
''Причината е,че липсва преподаване на дисциплинната езикова култура-няма го лесното усвояване на правилата'',каза ст.н.с Катя Чаралозова от Института на българският език при БАН.Учебниците са задръстени с теоритични постановки,които децата не са мотивирани да учат,допълни тя.


14 септември*Понеделник
Александра Маркарян,в.Телеграф

teenems
09-14-2009, 16:54
мда ужас .
пълеен ужас
моето цвете пъъък е 2,50 :grin: :grin: :lol:

adizitk1
09-14-2009, 16:58
уф дееба забраих че не знам откъде да купя цвете за утре :-x

Stracciatella
09-14-2009, 21:10
Ами те като нищо и 10 пъти ще увеличат цените.. но какво да се прави, (повечето) не можем да останем без учебници, купуваме..

Kukumqvka
09-14-2009, 22:33
и без цвете ,ще мине ..

soni4kuu
09-15-2009, 11:34
мда ужас .
пълеен ужас
моето цвете пъъък е 2,50 :grin: :grin: :lol:
мойто беше много сладко букетче за 6 :-)

dqvolcheto9
09-15-2009, 15:09
аз си купих географията и математика и атлас и аиде 31 лв отидоха . баси и учебниците ... :x :-x

dan23
09-15-2009, 16:04
мда ужас .
пълеен ужас
моето цвете пъъък е 2,50 :grin: :grin: :lol:
мойто беше много сладко букетче за 6 :-)Аз пък не носех ;д

dan23
09-15-2009, 16:04
Ако случайно някой се интересува - продавам си учебниците от 8ми до 12ти клас на старите цени. Напълно запазени са, дори не са отваряни.Ти от 8 до 12 без да учиш мина 8-)

soni4kuu
09-22-2009, 12:05
аз по англ.съм на opportunities :D как ще ги вземем всичките 3 части на учебника не знам :-D тъй като съм зайче имам само англ,бълг.,математика,физку лтура,музика,изобр. 8) но тоя английски по 3-5 часа ме изкарва от нерви