PDA

View Full Version : Каква е разликата между колеж и университет



bubals
09-14-2009, 19:23
Някои ако знае да каже

Sarafina
09-14-2009, 19:24
Колежа е полувисше образование.

montana6
09-14-2009, 19:53
Колежа е полувисше образование.

Вярно, само да добавя, че най-високата възможна научна степен в колеж е бакалавър.

amk933
09-14-2009, 20:04
Колежа е полувисше образование.

Дрънци.

Така любимата ми тема, която днес пак разяснявах. Става въпрос за Америка главно, защото там е популярна системата Колеж - Университет - Училище/Факултет. Значи в Америка има два вида колежи - едните са двугодишни, другите - 4. В четиригодишните можеш да изкараш бакалавър, а в двугодишните само първите две години от бакалавъра, я които обще взето се учи от всичко по-малко без значение от специалността. След като изкараш годините в 2-годишния трябва да се преместиш в 4-годишен, където да довършиш последните две години от бакалавъра, които са по-тясно специализирани. Естествено, че може и директно да отидеш в 4-годишен. Щом завършиш гимназия НЕ можеш да отидеш директно в университет. Трябва да си изкараш бакалавъра в колеж. Дори и в Харвард, Йел, Принстън, където и да е, първо отиваш в колеж. Университетите задължително имат колеж. След като завършиш бакалавъра в колежа, отиваш в университетските така наречени Schools (of Law, Divinity, Medicine, Engineering, Music, etc.), където караш магистратура и докторантура евентуално. Schools вече имат само университетите. Та например, ако влезнеш в Харвард, да речем, първо отиваш в Harvard College, където учиш две години най-общи неща и после две години, които започват да стават все по-тясно свързани с избраната специалност. След Harvard College, решаваш например, че ще учиш магистър бизнес и отиваш в Harvard School of Management. Стана ли ясно или да доразясня? :-o

montana6
09-14-2009, 20:13
...

Само че момичето е имало предвид колежите в България, най-вероятно. А в България колежа ти дава полувисше.

amk933
09-14-2009, 20:16
...

Само че момичето е имало предвид колежите в България, най-вероятно. А в България колежа ти дава полувисше.

Бакалавърът не е полувисше. Полувисше е, ако спреш на 2-та година да речем. И какви колежи в България, че не се сещам за такива в момента? :-o

montana6
09-14-2009, 20:31
Бакалавърът не е полувисше. Полувисше е, ако спреш на 2-та година да речем. И какви колежи в България, че не се сещам за такива в момента? :-o

Значи, в България, най-общо казано, има бакалавър и магистър, като степени (за университета става дума). Бакалаварът се води полувисшо, а магистърът - висшо. За полувисшо ти трябва бакалавър, обаче. Иначе колежи си има, не са много като отделни учебни заведения, а не като част от университет, но ги има. Ако искаш можеш да се разтърсиш, такива колежи са предимно по туризъм на черноморието.

Sarafina
09-14-2009, 20:48
Колеж по Икономика и администрация - Пловдив
Технически колеж - Ямбол
Колеж по Туризъм - Варна
Медицински колеж - София

Още да пиша ли?

bubals
09-15-2009, 08:30
montana6 първо не съм момиче ...... второ амк933 много ми помогна и искам да те питам ти сега сигорно си в америка и каде учиш дали си със стипендия и такива работи

lipstik
09-15-2009, 11:18
Колеж по Икономика и администрация - Пловдив
Технически колеж - Ямбол
Колеж по Туризъм - Варна
Медицински колеж - София

Още да пиша ли?

Замеделски колеж-Велико Търново....

pwnage
09-15-2009, 14:18
Ае вие добре ли сте. Бакалавър като излезеш си излизаш висшист.
Магистъра е по-голяма квалификация и е нещо като втора специалност,тъй като сe взимa трудно. И има аспирантура,докторантура,п рофесура.

lipstik
09-15-2009, 15:01
^ Те са след 7-ми клас.

deni4eto
09-15-2009, 15:14
Бакалавър да е полувисше...съмнявам се

amk933
09-15-2009, 15:21
montana6 първо не съм момиче ...... второ амк933 много ми помогна и искам да те питам ти сега сигорно си в америка и каде учиш дали си със стипендия и такива работи

Пиши ми на ЛС да не спамим в темата.

Иначе пак по темата: Кой ви излъга, че бакалавър е полувисше? :-o

И това, че ми изброихте 6 измислени колежа в България, не значи, че като сме копирали запада пак не сме се издънили. Колежи имат всички университети и в колежа се получава висше. Това, че в България има 10 колежа (образно казано), които си измислят научни степени или издават мними полувисши не значи, че нещатата стоят така. То на испански colegio означава средно училище, ама не значи, че college е това... :)

montana6
09-16-2009, 08:04
Е тука вече си прав, че нашите колежи са измислени, спор няма. :D :D

bubals
09-16-2009, 13:17
амк933 нешто не се получава с тия ЛС

monka
09-16-2009, 14:21
Колеж по туризъм
Технически колеж
И двата в Бургас.
Всъщност е пълно с колежи в България, за някои скоро дори не бях чувала.Учи се 3 години.И до колкото съм запозната от мои близки, завършили в колеж не получават висше, а полу или нещо такова...

bubals
09-16-2009, 14:53
monka ima6 predvid 4e zimash samo profesiq bez obrazuvainie?

monka
09-16-2009, 15:08
monka ima6 predvid 4e zimash samo profesiq bez obrazuvainie?
Прееди малко проверих и спец. за тези 2 колежа пише, че получаваш степен професионален бакалавър.Но не е весше.

sexita
12-06-2009, 10:55
В Медицинския колеж се подготвят кадри с висше образование на образователно-квалификационна степен “специалист”.
Общо взето...нищо :? Извън България почти не се приема тази диплома.
За това се говори за затваряне на колежите.
Бакалавър се излиза само в университет. Някои специалности от колежите ги преместиха в университетите и удължиха срока на обучението