PDA

View Full Version : Кандидат-студенти, Студенти, Университети, Право



Tienji
09-16-2009, 12:41
Ориентирал съм се къде искам да уча- СУ специалност Право, ходя на частни уроци по история, но едва днес научих ,че трябва и по литература защото не съм с профилирана подготовка и няма да имам нужните знания за изпита. Много искам да уча точно това и точно там. Чувал съм и много хора казват ,че СУ е най-престижния в БГ и мога да получа най-добро образование, но чух и ,че не всичко е така както изглежда. Ако има някой който мисли да кандидатства за право някъде или някой който вече следва нека сподели къде е най-добре, къде е той, мнения които е събрал, опит и всичко което може да ми е полезно. Благодаря предварително.

monka
09-16-2009, 14:10
Аз ще съм първа година Право в Свободния в Бургас.
Първоначално и аз се ориентирах към СУ, но реших, че искам да съм в Бургас.Мнения всякакви за сички унита.И аз взех все по-често да чувам от студенти не толкова добри неща за СУ и за много държавни университети, но не съм видяла лично за какво става дума...Запознах се с едно момиче, което ми разказа как лека полека в СУ се стигнало до искането на еди си колко бона и се отказала.Много приятели ми разказваха как са преписвали здраво на изпитите в други елитни университети.
Страшно много мнения чух относно вуза, който аз избрах и повечето отрицателни.Само дето всички тези мнения бяха на хора, които изобщо не знаят що е това висше образование или чули от втори трети и т.н.Реших се сама да видя какво е наистина...Познати, които сега учат там Право са много доволни, казват, че много ги натоварват и няма компромиси.
Абе общо взето не слушай чуждото мнение, защото не винаги е вярно.
Относно изпитите, аз ходих на история и български език(не литература).Не съм ходила на никакви курсове и уроци, излишни пари са това.Сама си учех вкъщи.Ако наистина това си решил/а да учиш приготви се да ти се скъса гъза, че подготовката е голяма, после също!
Успех!!!!

Tienji
09-16-2009, 14:38
А може ли да те попитам нещо?! Попитах учителката си по литература тъй като не съм профилирана подготовка дали мога без уроци да си взема кандидат-студентския изпит и тя ми каза - не, въпросът ми беше "мога ли да се подготвя сам, без частни уроци?". Готов съм сам да се подготвям и няма да си давам покой и компромиси за ученето. Ако ме ориентираш как мога да усвоя материала за профилирана подготовка( този който може да се падне на изпита ,а аз не изучавам в училище) ще съм ти благодарен, но ако не успея така, колкото и да вярвам ,че мога ще съм съкрушен!

monka
09-16-2009, 14:43
А може ли да те попитам нещо?! Попитах учителката си по литература тъй като не съм профилирана подготовка дали мога без уроци да си взема кандидат-студентския изпит и тя ми каза - не, въпросът ми беше "мога ли да се подготвя сам, без частни уроци?". Готов съм сам да се подготвям и няма да си давам покой и компромиси за ученето. Ако ме ориентираш как мога да усвоя материала за профилирана подготовка( този който може да се падне на изпита ,а аз не изучавам в училище) ще съм ти благодарен, но ако не успея така, колкото и да вярвам ,че мога ще съм съкрушен!

Виж сега, аз ходих на изпит по български не по литература.По история просто су купих теми по интернет и ги учих вкъщи.Може би по литература става по същия начин.Трябва да знаеш точно кои произведения изискват и почваш да търсиш материали, разработки.Мисля, че относно този изпит трябва да ти каже някой друг, защото не мога да кажа от личен опит...

Tienji
09-16-2009, 14:51
Благодаря много за информацията. Ще реша какво ще правя по въпроса с БЕЛ-а. :-o

MiamiInk
09-16-2009, 15:37
Мога да ти кажа за литературата неща, защото съм кандидатствал с нея именно в СУ, но не и за право де. Първо- конспекта включва автори, които се изучават в 11 и 12 клас. Конспектът може да го намериш от този сайт http://www.slav.uni-sofia.bg/Pages/bulgprogr.html. Аз не съм се подготвял сам, ходих на частни уроци и изкарах висока оценка и ме приеха без проблем. Но както виждам, искаш сам да се подготвяш- не е невъзможно. Тъй като ще кандидатстваш в СУ, се подготвяй от учебниците на Валери Стефанов по литература за 11 и 12 клас, оттам ще научиш много полезни неща. Ако четеш неговите анализи, определено ще си оправиш стила на писане. Идеята е да четеш анализи. Също и да пишеш теми. За да напишеш една добра тема за нормална оценка, трябва да имаш основни неща - увод, теза, изложение и заключение( сигурно ги знаеш тези неща, но аз да ти кажа :) ) За право- доколкото знам- в СУ за момчетата не им трябва кой знае колко висока оценка по литература, гледай да изкараш 4-4.50 + една хубава оценка по история да кажем 5.25 и си вътре от раз. За сега е това. Ако имаш още питания, питай :)

MiamiInk
09-16-2009, 15:40
Виждам ,че линкът, който дадох, не се отваря. Ето го конспекта:


Изпит по български език и литература - 2009 г.
Програма
Христо Ботев

Лирика : “Майце си”, “Към брата си”, “Борба”, “Елегия”, “Делба”, “До моето първо либе”, “На прощаване”, “В механата”, “Хайдути”, “Хаджи Димитър”, “Моята молитва”, “Обесването на Васил Левски” и др.

Публицистика : “Политическа зима”, “Смешен плач”
Иван Вазов

Лирика : от стихосбирката “Пряпорец и гусла” – “Новонагласената гусла”, “Де е България?”; от стихосбирката “Тъгите на България” – “На България”, “Векът”; “Елате ни вижте!”, “Отечество любезно, как хубаво си ти!”, “Линее нашто поколенье”, “Новото гробище над Сливница”, “При Рилския манастир”, “Българският език”, “Двайсетий век”, “Към природата”; от цикъла “Епопея на забравените” – “Левски”, “Кочо”, “Паисий”, “Караджата”, “Опълченците на Шипка” и др.

Разкази : “Дядо Йоцо гледа”, “Тъмен герой”, “Пейзаж”, “Кандидат за хамама”, “Хаджи Ахил” и др.

Романът “Под игото”

Повестта “Чичовци”
Алеко Константинов

Фейлетони : “По “изборите” в Свищов”, “Страст”, “Сеятели на рабски чувства”, “Разни хора, разни идеали”

Книгата “Бай Ганю”
Пенчо Славейков

От сборника “Епически песни” – “Олаф ван Гелдерн”, “Луд гидия”, “Поет”, “Ралица”, “Бойко”, “Микеланджело”, “Cis moll”, “Сърце на сърцата”, “Чумави”, “Неразделни”, “Пред Острова на блажените”

От цикъла “Сън за щастие” – “Ни лъх не дъхва над полени”, “Во стаичката пръска аромат”, “Спи езерото”, “На гроба ми изникна щат цветя”, “Плакала е горчиво нощта”, “Богоугодник сред гората”, “Самотен гроб в самотен кът”

От мистификационната антология “На Острова на блажените” – “Иво Доля”, “Псалом на поета”, “Баща ми в мен”, “Сто двадесет души”, “Епиталамии”, “Може би моя” и др.
Пейо Яворов

Лирика : “Калиопа”, “На нивата”, “Градушка”, “Арменци”, “Заточеници”, “Хайдушки песни”, “Нощ”, “Стон”, “Две хубави очи”, “Ще бъдеш в бяло”, “Песен на песента ми”, “Сенки”, “Песента на човека”, “Маска”, “Към върха”, “Две души”, “Една дума”, “Аз страдам”, “Проклятие”, “Не си виновна ти”, “Чудовище”, “Демон”, “Смъртта”, “Родина”, “В часа на синята мъгла” и др.
Елин Пелин

Разкази : “Напаст божия”, “Ветрената мелница”, “Мечтатели”, “Косачи”, “Андрешко”, “Задушница”, “Спасова могила”, “На оня свят”, “Край воденицата”, “Престъпление”, “Син”, “Кал” и др.

От цикъларазкази “Под манастирската лоза”: “Отец Сисой”, “Очите на свети Спиридон”, “Огледалото на свети Христофор”, “Чорба от греховете на отец Никодим” и др.

Повестта “Гераците”
Димчо Дебелянов

Лирика : “Черна песен”, “Пловдив”, “Спи градът”, “Да се завърнеш…”, “Помниш ли, помниш ли…”, “Аз искам да те помня все така”, “Станси”, “Гора”, “Миг”, “През векове”, “Слънчогледи”, “На злото”, “Смърт”, “Молитва”, “Под сурдинка”, “Прииждат, връщат се”, “Тиха победа”, “Сиротна песен” и др.
Христо Смирненски

Стихосбирката “Да бъде ден!”

Цикълът “Зимни вечери”
Гео Милев

Поемата “Септември”
Атанас Далчев

Лирика : “Болница”, “Хижите”, “Вратите”, “Коли”, “Стаята”, “Старите моми”, “Прозорец”, “Книгите”, “Съдба”, “Повест”, “Дяволско”, “Метафизически сонет”, “Молитва”, “Любов”, “Нощ”, “Носачи на реклама”, “Камък”, “Ангелът на Шартър” и др.
Йордан Йовков

Разкази : “Те победиха”, “Белият ескадрон”, “Край Места”, “Белите рози”

Повестта “Земляци”

Из сборника “Песента на колелетата”: “Песента на колелетата”, “Последна радост” и др.

Из сборника “Старопланински легенди”: “Шибил”, “Божура”, “Индже”, “Юнашки глави”, “През чумавото” и др.

Из сборника “Вечери в Антимовския хан”: цикълът “Вечери в Антимовския хан”, “По жицата”, “Албена”, “Другоселец” и др.

Из сборника “Женско сърце”: “Серафим”, “Вълкадин говори с Бога” и др.
Никола Вапцаров

Стихосбирката “Моторни песни”

Лирика : “Ще строим завод”, “Не бойте се, деца”, “История”, “Кино”, “Рибарски живот”, “Ботев”, “Епоха”, “Прощално”, “Борбата е безмилостно жестока” и др.
Димитър Димов

Романът “Тютюн”
Димитър Талев

Романът “Железният светилник”
*Цитатите, въз основа на които ще се задава изпитната задача от втория тип, ще бъдат само от изрично посочените в изпитната програма литературни произведения.

Tienji
09-16-2009, 18:08
Обширен списък... Другата седмица ще реша дали да започна сам подготовката си по литература или ще си платя и ще ми помагат................................... благодаря много за информацията дано да е полезна и за други.

lLady_MooN_RaiN
09-17-2009, 16:38
Аз уча в СУ, ама не право. И честно казано нито съм чувала за преподаватели, които взимат подкупи, нито съм била свидетел, нито нищо . Аз и колегите ми сме си взимали всички изпити по нормалния начин. И всъщност съм адски доволна.

Lucho
09-17-2009, 16:57
Криво ли ще учиш ? И запомнете, не става само прависти, трябва да има и прости общи работници :-D

Tienji
09-17-2009, 17:53
простите общи работници от твоето обкръжение ЛЪЧО, брат ;)

Loshotia
09-18-2009, 06:02
Може със самоподготовка. Въпросът е да знаеш цитати и посланията на автора, ако знае това можеш да си нагодиш към всеки текст. Затова обърни голямо внимание на цитатите и както ти казаха- Валери Стефанов, Светлозар Игов...

Seducti0n
09-18-2009, 07:17
:) Какви ле не градски легенди се носят за СУ и за останалите вузове, че и гимназии.Аз обаче съм се убедила в едно нещо-човек може реално да прецени как точно стоят нещата, само след като попадне на определеното място.

Има твърде много слухове, но повечето от тях са измислици на хора, които не са приети и ги е яд или на такива, които вече са, но ги мързи да учат и опетняват името на вуза за да прикрият неспособността си да се мобилизират и да изпълняват студентските си задължения.

Иначе няма база за сравнение между приема на студенти по право в НБУ примерно и в СУ, но пък съм чувала, че в първия, професори /преподаващи във втория/ са далеч по-мотивирани и отговорни към работата си, по простата причина, че получават по-добро възнаграждение.Така съм чувала, от 3-ти лица, така че по никакъв начин не претендирам за достоверност на информацията, а само споделям.

За Литературата мога да ти препоръчам фондация "Образователни технологии", които пък са ми препоръчани от професор по Бълг.фиология в СУ.Ако случайно решиш да започнеш подготовката си там ми пиши лично съобщение за да ти препоръчам конкретен учител.

Айде успех на теб, на мен и на всички мазохисти решили да учат право. :Р

Lucho
09-18-2009, 10:11
простите общи работници от твоето обкръжение ЛЪЧО, брат ;)Ти така си мислиш 8)

Tienji
09-18-2009, 10:22
Seduction аз ходя по история в образователни технологии, но просто не съм сигурен дали има нужда да дам същата голяма сума и за литературата или мога да мина и без това. А за Lucho при толкова техникоми и средни училища в които влизат само хора които не искат да учат, защо тези които искаме да учим да не станем такива каквито искаме, а такива каквито ще има предостатъчно след като ги удари суровата реалност.

Loshotia
09-18-2009, 15:35
А, ти си другарче по съдба. В Образователните ходих и на история, и на литература. За историята не съжелявам, защото това, което се учи като теми по история е страшно добре разработено, много е строго- не те пропускат да те изпитат всеки път и без много зор изкарваш над 5 на изпитите в СУ. По литература не съм доволна. Много се обогатих на този курс като знания, но едно е да знаеш и да ти е в главата, друго е да можеш да го напишеш. В този смисъл не ми харесва курса им по литература.

Seducti0n
09-18-2009, 18:58
:) аз тръгвам до края на месеца на история в ОТ
дано да попадна на свестен учител и яка група

както споменах и в друга тема-на този етап Литературата ще я подготвям сама.Принципно съм против зазубрянето на теми точно по Литература.Защото едно е да учиш исторически факти, имена, години и т.н, друго е да зазубряш вече готови теми, с корено различен от твоя начин на изразяване, примерно. (: Безмислено е, ако имаш добър изказ да издевателстваш над себе си учейки наизуст...

Tienji
09-18-2009, 19:12
Ами аз мисля да си намеря частна учителка ,при която ако имам проблем с някое произведение от програмата ,която сам ще подготвям по дадените тук автори ( за което благодаря ) да взема някой и друг урок, но не и да почвам целогодишна подготовка в ОТ, защото първо излиза скъпо и второ мисля ,че имам възможностите да изкарам поне над 4 на изпита ако уча съвестно и чета предложената ми критика и обогатявам речника, грамотността и изказа си. Ще се впрягам и ще гледам да изкарам колкото се може по-висока оценка на историята. Успех пожелавам на всички и дано да влезем още на предварителните ;) :)

Seducti0n
09-18-2009, 19:23
:) И аз по Литература смея да кажа, че съм доста добра,
но не чета критика-имам си свое мнение и възгледи и някак си се обърквам, ако реша да се запозная и с чуждата гледна точка

Loshotia
09-19-2009, 11:55
Абе то и аз имам собствено мнение по произведенията, ама там не ценят мнението ти, а гледат дали си писала за критици, което е адски тъпо. По история ако си при Поли или Краси по- малко от 5 трудно да изкараш на изпита по история. Пиши като разбереш при кого ще си :)