PDA

View Full Version : Въпрос



kamelchety
09-17-2009, 13:26
Здравейте искам да ви попитам от какво може да ми ручи странно компютъра като го пусна и започва много силно да бучи от какво може да е ?

DarkAngelOfHope
09-17-2009, 13:46
Вентилатор ? да опира някоя жичка в някоя перка и да бръмчи ? много натрупан прах ?

ако не ти е гаранционен компа го отвори и надникни вътре :)

FraGLanD
09-17-2009, 13:57
Вентилатор ? да опира някоя жичка в някоя перка и да бръмчи ? много натрупан прах ?

ако не ти е гаранционен компа го отвори и надникни вътре :) Обикновено е от прах чисти си го поне по 3 пъти на седмица

doomkillerr
09-17-2009, 13:57
Здравейте искам да ви попитам от какво може да ми ручи странно компютъра като го пусна и започва много силно да бучи от какво може да е ?

Някой от вентилаторите в компютъра е заминал и трабва да се смени или може и да се смаже. Процедурата със смазването не е никак сложна, но все пак е добре да го направи някой, който го е правил и преди! Ако е за смяна трабва да си намериш същия вентилатор като размер и да го монтираш на мястото на стария и да го свържеш към конектора на дъното за да му подадеш ток. :)

Edit:


Обикновено е от прах чисти си го поне по 3 пъти на седмица

"FraGLanD" - Това което каза от къде го измисли? Компютъра се чисти по 2-3 пъти годишно...

Tr3ndy
09-17-2009, 14:02
Здравейте искам да ви попитам от какво може да ми ручи странно компютъра като го пусна и започва много силно да бучи от какво може да е ?

Някой от вентилаторите в компютъра е заминал и трабва да се смени или може и да се смаже. Процедурата със смазването не е никак сложна, но все пак е добре да го направи някой, който го е правил и преди! Ако е за смяна трабва да си намериш същия вентилатор като размер и да го монтираш на мястото на стария и да го свържеш към конектора на дъното за да му подадеш ток. :)

Edit:


Обикновено е от прах чисти си го поне по 3 пъти на седмица

"FraGLanD" - Това което каза от къде го измисли? Компютъра се чисти по 2-3 пъти годишно...
Много си прав, обаче ако е скапан вентилатора на захранването, както ми се случи на мене, няма да може да се справи сама (според мен) заведи го при някой "хакер" приятел или на сервиз :)

kamelchety
09-17-2009, 15:19
а смятана на вентилатор колко пари струва ,скъпо ли е и за колко време се сменява защото сега предстоят почивни дни и незнам утре ако го дам дали ще могат да ми го направят бързо . А и сега като е включен добре ли е или трябва да го изключа?

FraGLanD
09-17-2009, 16:05
Edit:


Обикновено е от прах чисти си го поне по 3 пъти на седмица

"FraGLanD" - Това което каза от къде го измисли? Компютъра се чисти по 2-3 пъти годишно...[/quote] :shock: моя комп е до гардероба и сабира повече прах от 5 компа годишно .. сабирам съпер много сека седмица :(


а смятана на вентилатор колко пари струва ,скъпо ли е и за колко време се сменява защото сега предстоят почивни дни и незнам утре ако го дам дали ще могат да ми го направят бързо . А и сега като е включен добре ли е или трябва да го изключа? Е ми зависи какъв вентилатор си зимаш обикновено са ефтини за монтажа в пазарджик взимат най-много по 5 лева за монтажа

kamelchety
09-17-2009, 16:25
олее па това ще е добре ако ми вземат 5лв ама аз съм в враца и ми казаха че като е в гаранция ще ми го отремонтират този щото си бил оргинален или нещо такова и ще ми вземат около 25лв щото съм отлепила бележката отзад :-k а не разбрах сега да го изключа ли ?

FraGLanD
09-17-2009, 16:28
олее па това ще е добре ако ми вземат 5лв ама аз съм в враца и ми казаха че като е в гаранция ще ми го отремонтират този щото си бил оргинален или нещо такова и ще ми вземат около 25лв щото съм отлепила бележката отзад :-k а не разбрах сега да го изключа ли ? Еми според мене са те преебари щото нали викат че е в гаранция... трябва ако ти е повреден или прецакан сичко да ти е безплатно

kamelchety
09-17-2009, 16:58
а сега трябва ли да го огася ще му стане ли нещо ако работи ?

ivanstef
09-17-2009, 17:02
а сега трябва ли да го огася ще му стане ли нещо ако работи ?

Нищо няма да му стане... и все пак може да ручи от много работи, защо набедихте перките :?

kamelchety
09-17-2009, 17:05
еми бучи най отзад незнам какво е

ivanstef
09-17-2009, 17:07
еми бучи най отзад незнам какво е

И аз не съм врачка да ти кажа. Отвори и виж откъде се чува, няма да гадаем сега...

kamelchety
09-17-2009, 17:15
еми аз немога сама да го отворя щот и незнам как пък наще са на работа оффф незнам вече

LittleDude
09-17-2009, 17:18
OMG ми кажи на някой да дойде до вас да го види?!

Dimana99
09-17-2009, 17:23
Моя вентилатор на видео картата прави така, но се оправя после

kamelchety
09-17-2009, 17:31
e той и моя се оправяше ама вече неще

Tr3ndy
09-17-2009, 17:59
Няма какво да гадаеш, да отваряш и да се тормозиш, казахме вече или помоли някой приятел който разбира, да ти каже какъв вентилатор да си купиш и той да ти го сложи или давай 25 лв на сервиз.

Другият вариянт е да се опиташ сама да направиш всичко, да постнеш снимки тук, за да ти видим кутията, да го снимаш и отвътре, да се съсредоточиш, за да ни кажеш от къде бръмчи и ще те насочим (поне аз обещавам) как да го оправиш. Но ти казвам, това е доста по-сложна процедура и ако смяташ, че не е по силите ти, не се заемай

kamelchety
09-17-2009, 18:04
Няма какво да гадаеш, да отваряш и да се тормозиш, казахме вече или помоли някой приятел който разбира, да ти каже какъв вентилатор да си купиш и той да ти го сложи или давай 25 лв на сервиз.

Другият вариянт е да се опиташ сама да направиш всичко, да постнеш снимки тук, за да ти видим кутията, да го снимаш и отвътре, да се съсредоточиш, за да ни кажеш от къде бръмчи и ще те насочим (поне аз обещавам) как да го оправиш. Но ти казвам, това е доста по-сложна процедура и ако смяташ, че не е по силите ти, не се заемай
Мерси много за отделеното време и за съветите аз преди малко се обадих на техника който ми оправя компа и той каза че през почивните дни ще ми го оправи

gret4ety
10-24-2009, 12:49
Моя компютър откакто съм го купила не съм го чистила... не съм го и отваряла :-o Нито ми шуми нито някакви проблеми прави :)

nimfernal
10-24-2009, 13:29
Здравейте искам да ви попитам от какво може да ми ручи странно компютъра като го пусна и започва много силно да бучи от какво може да е ?

Хард диск.Ако хард-а ти е прекалено пълен почва да "ручи".

doomkillerr
10-24-2009, 17:07
Хард диск.Ако хард-а ти е прекалено пълен почва да "ручи".

Това пък как го измисли? :D

nimfernal
10-24-2009, 19:21
Хард диск.Ако хард-а ти е прекалено пълен почва да "ручи".

Това пък как го измисли? :D

Такаа сега ще ти обясня ..... Хард диска представлява нещо като cd капсоловано в кутия... дано си разбрал както и да е ... информацията на хард диска се записва като "0" и "1" или така наречения "бинарен код" ... Та да се върнем на харда - всеки хард диск чете информацията записана на по-външната му страна (в смисъл по края на това "СД") много по-бързо или иначе казано колкото по-близко до средата е записана информацията толкова по-бавно я разчита самия диск.Всеки хард си има скорост на записване на информацията върху него (мисля че се казваше и тя кеш не не съм мн сиг) примерно 32 мб/с и понеже инфото се записва по подразбиране от края към средата, когато харда се запулни почва да ти ручи тъй като скороста на четене в средата е по-малка а оборотие (rpm) на въртене не намаляват.И другото информацията не се записва последователно ами се разхвърля по различни кълстери и когато я чете се забавя и ручи и точно поради тази причина се дефрагментира харда за да ти подрежда кълстерите.Не мога да ти го обясня мн добре дано си разбрал.Нещо друго да те интересува?

doomkillerr
10-24-2009, 20:27
[quote=doomkillerr]Такаа сега ще ти обясня ..... Хард диска представлява нещо като cd капсоловано в кутия... дано си разбрал както и да е ... информацията на хард диска се записва като "0" и "1" или така наречения "бинарен код" ... Та да се върнем на харда - всеки хард диск чете информацията записана на по-външната му страна (в смисъл по края на това "СД") много по-бързо или иначе казано колкото по-близко до средата е записана информацията толкова по-бавно я разчита самия диск.Всеки хард си има скорост на записване на информацията върху него (мисля че се казваше и тя кеш не не съм мн сиг) примерно 32 мб/с и понеже инфото се записва по подразбиране от края към средата, когато харда се запулни почва да ти ручи тъй като скороста на четене в средата е по-малка а оборотие (rpm) на въртене не намаляват.И другото информацията не се записва последователно ами се разхвърля по различни кълстери и когато я чете се забавя и ручи и точно поради тази причина се дефрагментира харда за да ти подрежда кълстерите.Не мога да ти го обясня мн добре дано си разбрал.Нещо друго да те интересува?

За всичко останало съм напълно съгласен, но за рученето не!!! :)

nimfernal
10-24-2009, 20:31
[quote=doomkillerr]Такаа сега ще ти обясня ..... Хард диска представлява нещо като cd капсоловано в кутия... дано си разбрал както и да е ... информацията на хард диска се записва като "0" и "1" или така наречения "бинарен код" ... Та да се върнем на харда - всеки хард диск чете информацията записана на по-външната му страна (в смисъл по края на това "СД") много по-бързо или иначе казано колкото по-близко до средата е записана информацията толкова по-бавно я разчита самия диск.Всеки хард си има скорост на записване на информацията върху него (мисля че се казваше и тя кеш не не съм мн сиг) примерно 32 мб/с и понеже инфото се записва по подразбиране от края към средата, когато харда се запулни почва да ти ручи тъй като скороста на четене в средата е по-малка а оборотие (rpm) на въртене не намаляват.И другото информацията не се записва последователно ами се разхвърля по различни кълстери и когато я чете се забавя и ручи и точно поради тази причина се дефрагментира харда за да ти подрежда кълстерите.Не мога да ти го обясня мн добре дано си разбрал.Нещо друго да те интересува?

За всичко останало съм напълно съгласен, но за рученето не!!! :)

Пич от 4 години го уча това и мога да те светна че повечето от по- старите хардове (по-стари некъде преди 2007 иам предвид) си ручат като дъскорезници и тва си е нормално а и дори имаше един модел на Hitachi ак не се лъжа дето е 2008 на 1 терабайт и те тва как ръмжи.....

ПС: Понеже виждам че ги чаткаш работите за (разлика от мн други "инженери") тоя хард от 2008 не е на Hitachi ми е Maxtor (ся го погледнах) и е хибрид на 15000 rpm и предполагам ти е ясно за кво нещо си говорим :D

ivanstef
10-25-2009, 08:07
[quote=doomkillerr]Такаа сега ще ти обясня ..... Хард диска представлява нещо като cd капсоловано в кутия... дано си разбрал както и да е ... информацията на хард диска се записва като "0" и "1" или така наречения "бинарен код" ... Та да се върнем на харда - всеки хард диск чете информацията записана на по-външната му страна (в смисъл по края на това "СД") много по-бързо или иначе казано колкото по-близко до средата е записана информацията толкова по-бавно я разчита самия диск.Всеки хард си има скорост на записване на информацията върху него (мисля че се казваше и тя кеш не не съм мн сиг) примерно 32 мб/с и понеже инфото се записва по подразбиране от края към средата, когато харда се запулни почва да ти ручи тъй като скороста на четене в средата е по-малка а оборотие (rpm) на въртене не намаляват.И другото информацията не се записва последователно ами се разхвърля по различни кълстери и когато я чете се забавя и ручи и точно поради тази причина се дефрагментира харда за да ти подрежда кълстерите.Не мога да ти го обясня мн добре дано си разбрал.Нещо друго да те интересува?

За всичко останало съм напълно съгласен, но за рученето не!!! :)

Пич от 4 години го уча това и мога да те светна че повечето от по- старите хардове (по-стари некъде преди 2007 иам предвид) си ручат като дъскорезници и тва си е нормално а и дори имаше един модел на Hitachi ак не се лъжа дето е 2008 на 1 терабайт и те тва как ръмжи.....

ПС: Понеже виждам че ги чаткаш работите за (разлика от мн други "инженери") тоя хард от 2008 не е на Hitachi ми е Maxtor (ся го погледнах) и е хибрид на 15000 rpm и предполагам ти е ясно за кво нещо си говорим :D

Сори, че пропускам ама как разбрахте какъв и е харда?

П.С. Харда започва да ручи поради маханични измествания. Имам един с над 27 000 работни часа и той си бръмчи от скоро... честно не съм видал нов да ручи...

doomkillerr
10-25-2009, 16:16
Така... Сега аз съм виждал и нов хард диск да "ручи", като на пример от марката "Seagate", но не съм съгласен, че това "стържене" се чува само когато харда е "напълнен до горе"...

П.С. - "nimfernal" - интересно ми е да разбера, какво точно си учил... :) Аз много съжалявам, че не учих това което най ме влече! :(