PDA

View Full Version : Умници, ето, вижте как се пише metal



Bianca
09-18-2009, 13:36
http://www.google.bg/#hl=bg&source=hp&q=%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%8A%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82&btnG=Google+%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D 0%B5&meta=&aq=f&oq=&fp=eedbf26488de8c77
НА ВИ! ;)
Да не съм срещнала повече забележки относно А-то в "метал".

w0sh
09-18-2009, 13:56
Чак такова значение ли има как се пише тая дума.

За улеснение им викам жичкаджии

Tempest
09-18-2009, 14:02
Може би имахте предвид: металист :shock: :shock:

MetalZone
09-18-2009, 14:05
Хайде сега ходи при батковците с кубинките (или на даскалицата ти по БГ) , и го кажи това да ти се посмеят малко. На английски се пише metAl на български се пише метЪл!

Хеви Метъл
Траш Метъл
Дет Метъл
Блек и т.н

метЪл! Ъ! Ъ! ЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪ! Как по-добре звучи метАлист или метЪлист... ЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪ ЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪ

Tempest
09-18-2009, 14:19
аз ти казвам кво пише в гугъл, не как го казвам аз... ако стаа въпрос повечето метълисти са някви алуминиевци, щото си го казват и пишат метал :D :D ама айде, те си знаят най-добре :D

MonSitY
09-18-2009, 14:34
леле за тая дума ще се избиете.няма кой знае какво голямо значение.веднъж я пиша с ''а'' друг път с ''ъ''.въобще с каквото ми падне.голямааа работаа :-D

MetalZone
09-18-2009, 14:36
А, аз ти казвам как е правилно... нищо, че тъй пише в Гугъл... : )

Да ти имам и писаниците дет ги вадиш ->


повечето метълисти са някви алуминиевци, щото си го казват и пишат метал


Bianca
09-18-2009, 14:54
А, аз ти казвам как е правилно... нищо, че тъй пише в Гугъл... : )

Да ти имам и писаниците дет ги вадиш ->


повечето метълисти са някви алуминиевци, щото си го казват и пишат метал


Не ми казвай как е правилно, защото това е ЧУЖДИЦА и не е задължително да се пише така, както се произнася.

MetalZone
09-18-2009, 14:59
А, аз ти казвам как е правилно... нищо, че тъй пише в Гугъл... : )

Да ти имам и писаниците дет ги вадиш ->


повечето метълисти са някви алуминиевци, щото си го казват и пишат метал


Не ми казвай как е правилно, защото това е ЧУЖДИЦА и не е задължително да се пише така, както се произнася.

Добре, инатливо човекоподобно. Пиши както намериш за добре и затъвай в неграмотност и невежие. : )

PS: Добрият тон изчезна от тази секунда натам.

Bianca
09-18-2009, 15:05
А, аз ти казвам как е правилно... нищо, че тъй пише в Гугъл... : )

Да ти имам и писаниците дет ги вадиш ->


повечето метълисти са някви алуминиевци, щото си го казват и пишат метал


Не ми казвай как е правилно, защото това е ЧУЖДИЦА и не е задължително да се пише така, както се произнася.

Добре, инатливо човекоподобно. Пиши както намериш за добре и затъвай в неграмотност и невежие. : )

PS: Добрият тон изчезна от тази секунда натам.
Мило мое маймунче, ако аз съм неграмотна, то не знам другите колко невежи трябва да са... Особено пък ти. :)

Bianca
09-18-2009, 15:06
Окей, да приемем, че може и с Ъ да се пише. Но какво от това? Това не значи, че с А е грешно. Напротив, и двете са правилни.
Просто в българския език НЯМА правило относно тази дума, следователно е правилна, написана и по двата начина.

Jumbie483
09-18-2009, 15:14
http://www.google.bg/search?hl=bg&q=%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%8A%D0%BB&meta=

Ето ти... :lol:

MetalZone
09-18-2009, 15:20
Окей, да приемем, че може и с Ъ да се пише. Но какво от това? Това не значи, че с А е грешно. Напротив, и двете са правилни.
Просто в българския език НЯМА правило относно тази дума, следователно е правилна, написана и по двата начина.

Пак ще се повторя:


Пиши както намериш за добре и затъвай в неграмотност и невежие.

С това напускам темата, няма смисъл да се спори с теб. Чао!

raduna
09-18-2009, 15:42
В Гугъл е пълно с правописни грешки, защото там често се изявяват неграмотни хора. Без да визирам конкретната дума - този линк не е никакъв критерий за правопис.

Lincheto
09-18-2009, 16:14
намерихте за кво да спорите ;д

freakrocker
09-18-2009, 16:18
ОМФГ толкоа спорове за нищо :shock: кфо ви боли как се пише с Ъ или А знаеш ли колко ме ебе за тфа важна е самата музика
осъзнайте се вее мозъци :o

DiddyFilth
09-18-2009, 17:13
Аз няма да коментирам...само ще кажа да видите подписа ми! Писан преди повече от година!!! И аман от неграмотници...

w0sh
09-18-2009, 17:20
Чували ли сте за омоними?

Когато две думи се пишат по един и същ начин не значи, че означават едно и също.

Освен това ударението пада на буквичката Е, и при четене се прозинася еднакво, така че каква е разликата.

Освен ако не сте идиоти и си мислите,че някой металург пише в раздела за музика.

Dimana99
09-18-2009, 17:22
:-D :-D :-D

North
09-18-2009, 18:27
Извинете,че така неканено ще се намеся в спора ви,но на твърдящите,че се пише с "ъ" искам да задам един въпрос.В българския има едно правилце,че ако крайна затровена сричка на една дума съдържа "ъ" при множественото число то изпада.И така по пътя на логиката и граматиката..."метъл".."метли"?Ммм кофти,а..?
Стига сте се горещили с "а" ли е,с "ъ" ли е,както и да го напишете ще се разберем (:




*Гореспоменатото правило има и изключения,но не си спомянм никое от тях да беше "метъл",а аз по някакви странни причини си ги спомян доста добре.

raduna
09-18-2009, 18:31
Това правилце важи за български думи.

North
09-18-2009, 18:48
Това правилце важи за български думи.

Чуждата дума е "metAl" ?Пак не се връзва.Все тая.. (:
love 'n peacе

Nefarian
09-18-2009, 21:54
Eдин здравомислещ, образован и "грамотен" човек, за какъвто се имаш, не би разчитал на коректора на Google.

Bianca
09-18-2009, 22:17
Правило няма, така че както и да е написана думата, ще е правилна.
Не виждам голяма разлика в произношението между метъл и метал, при положение че така или иначе ударението пада на първата сричка.
Като се научиш що е пълен и кратък член, тогава изказвай компетентното си мнение, висшисте.

North
09-18-2009, 23:22
Това правилце важи за български думи.

Чуждата дума е "metAl" ?Пак не се връзва.Все тая.. (:
love 'n peacе

ти на какво пишеш мненията си тук? :)

Именно.Все за българската дума става въпрос.
Идеята ми беше,че се спори за нещо не чак толкова важно.С "а", с "ъ",рядко ще използвате в едно изречение музиката и железариите,че да се объркате нещо.

bathory
09-18-2009, 23:29
^Има идиоти, които може да сметнат, че е метАл не метЪл.. :(
Исусе! :shock:
Хайде, хайде щяло да се разбере.. то ще се разбере, ама къде отива грамотността на младото поколение!? Нищо, че е една малка думичка все пак научиш ли се веднъж на грешното, трудно или изобщо не можеш да се поправиш.. Пише се МЕТЪЛ и ако толкова много разчиташ на Гугъл вземи провери.. :?

mmKamm
09-19-2009, 10:13
http://www.google.bg/#hl=bg&source=hp&q=%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%8A%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82&btnG=Google+%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D 0%B5&meta=&aq=f&oq=&fp=eedbf26488de8c77
НА ВИ! ;)
Да не съм срещнала повече забележки относно А-то в "метал".


http://www.google.bg/#hl=bg&q=%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%8A%D0%BB&meta=&fp=eedbf26488de8c77



ВИЖ !!!!!!!!!

BlackaTBW
09-19-2009, 10:21
Метъл се пише с Ъ, защото така е прието. Повече обяснения и разсъждения трябват ли? Очаквам вече някой да напише и есе по тази-оу-соу важна тема.

raduna
09-19-2009, 10:21
хубаво линкче :D баш по темата

Bianca
09-19-2009, 11:05
Правило няма, така че както и да е написана думата, ще е правилна.
Не виждам голяма разлика в произношението между метъл и метал, при положение че така или иначе ударението пада на първата сричка.
Като се научиш що е пълен и кратък член, тогава изказвай компетентното си мнение, висшисте.

Самият факт, че на твоят диалект може и да няма разлика в произношението ме плаши, но все пак ще приема унищожителната критика за пълен и кратък член за единствения ти аргумент в тази тема. Колко жалко...
Може да имам един аргумент, ама поне е правилен.
А това за диалекта? :lol: Разбира се, няма какво друго да кажеш.

А като ми показвате такива линкове към Уикипедия и т.н., случайно да знаете, че статиите се пишат от (неграмотни) лешпери като вас?

Доста по-грамотна съм от има-няма 95 процента в тоя форум, не че нещо. Ама не сте се захванали с правилния човек.

giveupbitch
09-19-2009, 11:16
Правило няма, така че както и да е написана думата, ще е правилна.
Не виждам голяма разлика в произношението между метъл и метал, при положение че така или иначе ударението пада на първата сричка.
Като се научиш що е пълен и кратък член, тогава изказвай компетентното си мнение, висшисте.

Самият факт, че на твоят диалект може и да няма разлика в произношението ме плаши, но все пак ще приема унищожителната критика за пълен и кратък член за единствения ти аргумент в тази тема. Колко жалко...
Може да имам един аргумент, ама поне е правилен.
А това за диалекта? :lol: Разбира се, няма какво друго да кажеш.

А като ми показвате такива линкове към Уикипедия и т.н., случайно да знаете, че статиите се пишат от (неграмотни) лешпери като вас?

Доста по-грамотна съм от има-няма 95 процента в тоя форум, не че нещо. Ама не сте се захванали с правилния човек.
за статиите съм съгласна,мн са зле 8-)
иначе,и аз съм свикнала да го пиша с Ъ,но не мисля,че е правилно,ниито грешно...

Nefarian
09-19-2009, 11:25
Правило няма, така че както и да е написана думата, ще е правилна.
Не виждам голяма разлика в произношението между метъл и метал, при положение че така или иначе ударението пада на първата сричка.
Като се научиш що е пълен и кратък член, тогава изказвай компетентното си мнение, висшисте.

Самият факт, че на твоят диалект може и да няма разлика в произношението ме плаши, но все пак ще приема унищожителната критика за пълен и кратък член за единствения ти аргумент в тази тема. Колко жалко...
Може да имам един аргумент, ама поне е правилен.
А това за диалекта? :lol: Разбира се, няма какво друго да кажеш.

А като ми показвате такива линкове към Уикипедия и т.н., случайно да знаете, че статиите се пишат от (неграмотни) лешпери като вас?

Доста по-грамотна съм от има-няма 95 процента в тоя форум, не че нещо. Ама не сте се захванали с правилния човек.

Високото самочувствие е обратно пропорционално на качествата, така че по-скромно, вече ми направи достатъчно лошо впечатление.

raduna
09-19-2009, 11:26
А като ми показвате такива линкове към Уикипедия и т.н., случайно да знаете, че статиите се пишат от (неграмотни) лешпери като вас?
Ти пусна цяла тема на базата на един такъв линк и то с ужасно самодоволно и ехидно заглавие. Значи ти можеш, а другите - не?

Bianca
09-19-2009, 11:31
А като ми показвате такива линкове към Уикипедия и т.н., случайно да знаете, че статиите се пишат от (неграмотни) лешпери като вас?
Ти пусна цяла тема на базата на един такъв линк и то с ужасно самодоволно и ехидно заглавие. Значи ти можеш, а другите - не?
Всъщност пуснах линка просто като аргумент към тезата ми. :)
Наскоро попитах ФИЛОЛОГ по български език и той ми каза, че това е чуждица, няма правило относно правописа й, така че не е грешно да се пише и по двата начина.
Абе, вие Метълика ли викате? Most probably.
Да, свикнала съм да го пиша с Ъ, както и вие. Но пускам тази тема, за да ви покажа, че не е нужно да се нахвърляте на някого, който е написал metal с А. Все ще е правилно.

freakrocker
09-19-2009, 11:48
ОМФГ толкоа спорове за нищо :shock: кфо ви боли как се пише с Ъ или А знаеш ли колко ме е** за тфа важна е самата музика
осъзнайте се вее мозъци :o

raduna
09-19-2009, 12:21
А като ми показвате такива линкове към Уикипедия и т.н., случайно да знаете, че статиите се пишат от (неграмотни) лешпери като вас?
Ти пусна цяла тема на базата на един такъв линк и то с ужасно самодоволно и ехидно заглавие. Значи ти можеш, а другите - не?
Всъщност пуснах линка просто като аргумент към тезата ми. :)
Наскоро попитах ФИЛОЛОГ по български език и той ми каза, че това е чуждица, няма правило относно правописа й, така че не е грешно да се пише и по двата начина.
Абе, вие Метълика ли викате? Most probably.
Да, свикнала съм да го пиша с Ъ, както и вие. Но пускам тази тема, за да ви покажа, че не е нужно да се нахвърляте на някого, който е написал metal с А. Все ще е правилно.
Да, няма утвърден правопис, но ако е възприето от повечето хора да се изписва с 'ъ', може да се каже, че е по-правилно.
Иначе относно нахвърлянето си абсолютно пава. 'А'-то в метАл надали е най-големият белег за грамотност. Особено смешно е, когато забележки започнат да правят хора, които имат поне по 2 правописни грешки в изречение.

BlackaTBW
09-19-2009, 12:53
Абе, вие Метълика ли викате? Most probably.

Вече съм чувала нелепата теория, че метъл идва от Металика, не се излагай и ти.

raduna
09-19-2009, 16:24
А име Пътка на английски? ;Д

Bianca
09-19-2009, 20:01
Съзнаваш ли, че изписа хиляда реда напълно несвързани с темата неща? Дори не си направих труда да прочета всичко. (Добре де, прочетох го, ама с недоумение.)
Съзнаваш ли, че аз нямам високо самочувствие? Просто фактите са си факти.
Факт е, че НЕ позволявам на човек, който прави в пъти повече грешки от мен, да ми обяснява как било правилно да се пише еди-коя-си дума и въобще да ми дава каквито и да било насоки относно грамотност.

Nefarian
09-19-2009, 20:25
Съзнаваш ли, че изписа хиляда реда напълно несвързани с темата неща? Дори не си направих труда да прочета всичко. (Добре де, прочетох го, ама с недоумение.)
Съзнаваш ли, че аз нямам високо самочувствие? Просто фактите са си факти.
Факт е, че НЕ позволявам на човек, който прави в пъти повече грешки от мен, да ми обяснява как било правилно да се пише еди-коя-си дума и въобще да ми дава каквито и да било насоки относно грамотност.

Не става само с грамотност, трябва и акъл 8-)

amk933
09-19-2009, 20:50
Извинете,че така неканено ще се намеся в спора ви,но на твърдящите,че се пише с "ъ" искам да задам един въпрос.В българския има едно правилце,че ако крайна затровена сричка на една дума съдържа "ъ" при множественото число то изпада.И така по пътя на логиката и граматиката..."метъл".."метли"?Ммм кофти,а..?
Стига сте се горещили с "а" ли е,с "ъ" ли е,както и да го напишете ще се разберем (:




*Гореспоменатото правило има и изключения,но не си спомянм никое от тях да беше "метъл",а аз по някакви странни причини си ги спомян доста добре.

+1. Много ме изкефи твоя коментар. Само се чудя защо никой от форумните метли (така е правилно) не успя да го опровергае. Замлъкнаха яко метлите. :lol: :lol:

vikipf
09-19-2009, 21:12
Извинете,че така неканено ще се намеся в спора ви,но на твърдящите,че се пише с "ъ" искам да задам един въпрос.В българския има едно правилце,че ако крайна затровена сричка на една дума съдържа "ъ" при множественото число то изпада.И така по пътя на логиката и граматиката..."метъл".."метли"?Ммм кофти,а..?
Стига сте се горещили с "а" ли е,с "ъ" ли е,както и да го напишете ще се разберем (:




*Гореспоменатото правило има и изключения,но не си спомянм никое от тях да беше "метъл",а аз по някакви странни причини си ги спомян доста добре.

+1. Много ме изкефи твоя коментар. Само се чудя защо никой от форумните метли (така е правилно) не успя да го опровергае. Замлъкнаха яко метлите. :lol: :lol:


Смешно. Правилото не включва чуждиците. Тяхното членуване и образуване на множествено число се търси в правописните речници. Тъй като се съмнявам думата "метъл" да е вписана в речника, съм склонна да смятам, че тя трябва да се пише според произношението и на езика, от който е влязла в българския език. Езикът е английски, а на него думата не се произнася по никакъв начин с отворено "а", а по-скоро с гласна подобна на "ъ". Следователно думата се пише с "ъ". Поне аз бих я написала с "ъ". А и "метали"-те, хич не ми се вързват с музика....

Лични разсъждения. Просто не можех да гледан как някои хора използват общи правила на българския език за чуждици, които дори ги няма в речниците. Истината е, че такива думи могат да се пишат по всякакъв начин, тъй като не са вписани никъде, че съществуват в книжовния език.

Bianca
09-19-2009, 21:14
Извинете,че така неканено ще се намеся в спора ви,но на твърдящите,че се пише с "ъ" искам да задам един въпрос.В българския има едно правилце,че ако крайна затровена сричка на една дума съдържа "ъ" при множественото число то изпада.И така по пътя на логиката и граматиката..."метъл".."метли"?Ммм кофти,а..?
Стига сте се горещили с "а" ли е,с "ъ" ли е,както и да го напишете ще се разберем (:




*Гореспоменатото правило има и изключения,но не си спомянм никое от тях да беше "метъл",а аз по някакви странни причини си ги спомян доста добре.

+1. Много ме изкефи твоя коментар. Само се чудя защо никой от форумните метли (така е правилно) не успя да го опровергае. Замлъкнаха яко метлите. :lol: :lol:


Смешно. Правилото не включва чуждиците. Тяхното членуване и образуване на множествено число се търси в правописните речници. Тъй като се съмнявам думата "метъл" да е вписана в речника, съм склонна да смятам, че тя трябва да се пише според произношението и на езика, от който е влязла в българския език. Езикът е английски, а на него думата не се произнася по никакъв начин с отворено "а", а по-скоро с гласна подобна на "ъ". Следователно думата се пише с "ъ". Поне аз бих я написала с "ъ". А и "метали"-те, хич не ми се вързват с музика....

Лични разсъждения. Просто не можех да гледан как някои хора използват общи правила на българския език за чуждици, които дори ги няма в речниците. Истината е, че такива думи могат да се пишат по всякакъв начин, тъй като не са вписани никъде, че съществуват в книжовния език.
Мдам, абсолютно права си и за това, че правилото не се отнася за чуждици, и за това, че могат да се пишат по всякакъв начин, защото не са вписани никъде.

MetalZone
09-19-2009, 21:16
Извинете,че така неканено ще се намеся в спора ви,но на твърдящите,че се пише с "ъ" искам да задам един въпрос.В българския има едно правилце,че ако крайна затровена сричка на една дума съдържа "ъ" при множественото число то изпада.И така по пътя на логиката и граматиката..."метъл".."метли"?Ммм кофти,а..?
Стига сте се горещили с "а" ли е,с "ъ" ли е,както и да го напишете ще се разберем (:




*Гореспоменатото правило има и изключения,но не си спомянм никое от тях да беше "метъл",а аз по някакви странни причини си ги спомян доста добре.

+1. Много ме изкефи твоя коментар. Само се чудя защо никой от форумните метли (така е правилно) не успя да го опровергае. Замлъкнаха яко метлите. :lol: :lol:


Смешно. Правилото не включва чуждиците. Тяхното членуване и образуване на множествено число се търси в правописните речници. Тъй като се съмнявам думата "метъл" да е вписана в речника, съм склонна да смятам, че тя трябва да се пише според произношението и на езика, от който е влязла в българския език. Езикът е английски, а на него думата не се произнася по никакъв начин с отворено "а", а по-скоро с гласна подобна на "ъ". Следователно думата се пише с "ъ". Поне аз бих я написала с "ъ". А и "метали"-те, хич не ми се вързват с музика....

Лични разсъждения. Просто не можех да гледан как някои хора използват общи правила на българския език за чуждици, които дори ги няма в речниците. Истината е, че такива думи могат да се пишат по всякакъв начин, тъй като не са вписани никъде, че съществуват в книжовния език.

Те това е коментара, бе мама му стара... БРАВО! Сега ако някой те цитира и пак проведе спор... вече е трагично.

amk933
09-19-2009, 21:20
Извинете,че така неканено ще се намеся в спора ви,но на твърдящите,че се пише с "ъ" искам да задам един въпрос.В българския има едно правилце,че ако крайна затровена сричка на една дума съдържа "ъ" при множественото число то изпада.И така по пътя на логиката и граматиката..."метъл".."метли"?Ммм кофти,а..?
Стига сте се горещили с "а" ли е,с "ъ" ли е,както и да го напишете ще се разберем (:




*Гореспоменатото правило има и изключения,но не си спомянм никое от тях да беше "метъл",а аз по някакви странни причини си ги спомян доста добре.

+1. Много ме изкефи твоя коментар. Само се чудя защо никой от форумните метли (така е правилно) не успя да го опровергае. Замлъкнаха яко метлите. :lol: :lol:


Смешно. Правилото не включва чуждиците. Тяхното членуване и образуване на множествено число се търси в правописните речници. Тъй като се съмнявам думата "метъл" да е вписана в речника, съм склонна да смятам, че тя трябва да се пише според произношението и на езика, от който е влязла в българския език. Езикът е английски, а на него думата не се произнася по никакъв начин с отворено "а", а по-скоро с гласна подобна на "ъ". Следователно думата се пише с "ъ". Поне аз бих я написала с "ъ". А и "метали"-те, хич не ми се вързват с музика....

Лични разсъждения. Просто не можех да гледан как някои хора използват общи правила на българския език за чуждици, които дори ги няма в речниците. Истината е, че такива думи могат да се пишат по всякакъв начин, тъй като не са вписани никъде, че съществуват в книжовния език.

Дотук добре...но нали се сещаш, че като я няма в българския правописен речник, никой няма право да ти брои за грешка дали го пишеш с "ъ" или "а", защото просто думата не съществува в българския книжовен език, ако е така изобщо...Но нямам речник да проверя... така че всеки си я пише както иска, докато в във фиологичния факултет към БАН не и намерят мястото. :)

amk933
09-19-2009, 23:58
Извинете,че така неканено ще се намеся в спора ви,но на твърдящите,че се пише с "ъ" искам да задам един въпрос.В българския има едно правилце,че ако крайна затровена сричка на една дума съдържа "ъ" при множественото число то изпада.И така по пътя на логиката и граматиката..."метъл".."метли"?Ммм кофти,а..?
Стига сте се горещили с "а" ли е,с "ъ" ли е,както и да го напишете ще се разберем (:




*Гореспоменатото правило има и изключения,но не си спомянм никое от тях да беше "метъл",а аз по някакви странни причини си ги спомян доста добре.

+1. Много ме изкефи твоя коментар. Само се чудя защо никой от форумните метли (така е правилно) не успя да го опровергае. Замлъкнаха яко метлите. :lol: :lol:


Смешно. Правилото не включва чуждиците. Тяхното членуване и образуване на множествено число се търси в правописните речници. Тъй като се съмнявам думата "метъл" да е вписана в речника, съм склонна да смятам, че тя трябва да се пише според произношението и на езика, от който е влязла в българския език. Езикът е английски, а на него думата не се произнася по никакъв начин с отворено "а", а по-скоро с гласна подобна на "ъ". Следователно думата се пише с "ъ". Поне аз бих я написала с "ъ". А и "метали"-те, хич не ми се вързват с музика....

Лични разсъждения. Просто не можех да гледан как някои хора използват общи правила на българския език за чуждици, които дори ги няма в речниците. Истината е, че такива думи могат да се пишат по всякакъв начин, тъй като не са вписани никъде, че съществуват в книжовния език.

Дотук добре...но нали се сещаш, че като я няма в българския правописен речник, никой няма право да ти брои за грешка дали го пишеш с "ъ" или "а", защото просто думата не съществува в българския книжовен език, ако е така изобщо...Но нямам речник да проверя... така че всеки си я пише както иска, докато в във фиологичния факултет към БАН не и намерят мястото. :)

Фиологичния факултет, а? Първо това провери...

Аз лично цитирах вече един източник, където е написано с "Ъ" и това е Съвременна българска енциклопедия (ако искаш утре ще ти кажа и издателство и т.н., защото е в другата стая), а под метал имаше нещо различно - т.е. ясно направено разграничение.

Абе ти знаеш ли, че на някои думи значението се променя с промяната на ударението? МЕтал и МетАл? Има разлика май? Или поне аз така си мисля...И това, че в някоя енциклопедия са го написали така - няма лошо. Покажи ми го в правописния речника на българския език. Тогава можеш да ми кажеш кое е правилно, кое грешно. До тогава - всеки си го пише както си поиска...;)

crazyall
09-20-2009, 00:30
намерихте за кво да спорите ;д

FuCkInBuBbLeGuM
09-20-2009, 09:50
МетЪл е едно, метАл е друго... но и по 2-та начина става макар че метъл според мен е най- правилно.

BrainPants
09-20-2009, 09:54
http://www.google.bg/search?hl=bg&source=hp&q=%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BB&btnG=Google+%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D 0%B5&meta=&aq=f&oq=


Мълчете :) Пише се с "ъ" Метал - Прочетете какво е :)

amk933
09-20-2009, 11:26
Американецо, по-добре си купи ти един речник...

Ударението се сменя при думи като кола (автомобил) и кола (напитка), но при метал и метъл освен в ударението имаш разлика и в звука.


Защо не отговори на другото ми въпросче?


Американецо, как е мн. число на госпъл, дубъл, требъл и т.н. чуждици, които са се наложили?

Да не би нещо да ти е неудобно? ;)

Чакам и филоложката и мислителка Бианца да се включи с още липсващи аргументи, но високо самочувствие... ;)

На мен изобщо не ми е неудобно, просто ми е много смешно как отбивате темата с идиотски въпроси. След като го няма в правописния речник - всеки си го пише както си иска. Като се появи там ---> тогава правете забележки.

Иначе на дубъл множественото число може да е и - дубли. Това се нарича епентеза-отпадане на гласни и това че в половината пространство го пишат грешно, не е мой проблем. Попитай учителя с и по български. Госпъл за прув път чувам, че има множествено число, но щом казваш....А требъл по същото правило както дубъл, може да стане и требли.

А това че нс теб не ти харесва, не е мой проблем - отиди и набий ония в БАН вместо да спориш тук. Те регламентират тези неща - не аз, ти, Бианка и т.н. А това, че не си вършат работата на време пак не е мой проблем. :?

Bianca
09-20-2009, 11:44
МозъкГащи, порови се малко из предните страници, пуснаха такъв линк – отговорих им.
Бетъл, ще ти дам един пример. В дооооста български правописни речници пише, че е "омърлушен", но в речника на БАН пише, че е "Умърлушен". Така е и правилно.
Когато ми покажеш къде в правописния речник на БАН (този от 2002. година) пише, че метъл в значението си на музикален стил се пише само с Ъ, или въобще я има тази дума в подобно значение, ще призная, че си прав.

Bianca
09-20-2009, 11:59
Това ти казвам, че думата я няма в това ѝ значение. Следователно и по двата начина е правилна, тъй като не е въведена в правописен речник.
Аз определено не подкрепям това твърдение за "метлите", тука си прав, това правило не е в сила при чуждица.

amk933
09-20-2009, 12:12
Нямам го подръка, но...

вече дадох източник, който е достатъчно реномиран, но явно БАН имат пропуски в речниците си... :-o

Нека коментираме и другите въпроси - относно за развитието на езика и обогатяването му или относно правилото за "метлите" :)

Просто ми се струва странно защо, когато потърся дефиниция на "метал"
излиза:

мн. метали, (два) метала, м. Химическо вещество (или сплав), което притежава блясък, ковкост, електропроводимост и топлопроводимост.
? Цветни метали. Мед, никел и др.;
? Черни метали. Чугун, стомана идр.;
? Благородни метали. Злато, сребро, платина и др.;
? Тежки метали. Злато, платина, желязо, олово и др.


а когато проверя в дадената енциклопедия "хеви метъл" е нещо различно...

Дадената енциклопедия е Уикипедия и не трябва да си ядрен физик, за да знаеш, че там всеки пише, както си иска...

Ясно е че да викаш на група от хора, слушащи метъл метли е тъпо, ама това е недомислица, за която никой тук не е виновен. Ако беше метъл и спазвахме правилото така трябва да е, според което излиза, че метал е по-правилно, защото става метали, а не метли. (не казвам кое е по-правилно според мен, а кое излиза) Но както и да е, аз разбирам какво иска да каже човека, написвайки едното или другото...Може просто да е дублетна форма, докато учените фиолози не се сетят да го помислят малко... 8)

amk933
09-20-2009, 13:34
Дам, я ми кажи тогава на дубъл каква е формата за множествено число?
Думата е чуждица, но се употребява често в езика ни... е?

Ти въобще четеш ли ми постовете? На дубъл няма да ти кажа 5 пъти какво е множественот число - направих го вече веднъж...Или може би трябва да се повтарям по няколко пъти? :-o

amk933
09-20-2009, 17:10
Дубли, а?

Каква аргументация само....после кой заобикалял постове и въпроси. :?

NikkiRokkz
09-20-2009, 17:24
метАл :shock:
и кво, ръжда ли да тръгнем да хващаме...

ако създаделката на темата ми каже, че е и глем, вместо глам - сеир :D

vampire_girl_
09-20-2009, 17:24
Умницо,метАлите са група от химични елементи.
МетЪлите са хора слушащи метЪл /музика/.


МетАлист ? - wtf !?
МетАл ?!

Хахахах :lol:

Bianca
09-20-2009, 17:46
метАл :shock:
и кво, ръжда ли да тръгнем да хващаме...

ако създаделката на темата ми каже, че е и глем, вместо глам - сеир :D
Глем е.
Всъщност се чете нещо средно между А и Е – блеещо А. ;)
А на вампирката дори не мисля да отговарям, ебати заблуденото дете е.

Extremescream
09-20-2009, 18:29
http://i298.photobucket.com/albums/mm277/Adurna666/metal.jpg
Does this settle this stupid agrument?

Bianca
09-20-2009, 18:34
А като ми показвате такива линкове към Уикипедия и т.н., случайно да знаете, че статиите се пишат от (неграмотни) лешпери като вас?
](*,) ](*,) ](*,)

courtney
09-20-2009, 18:43
Усещам как не трябва да се намесвам в спора, защото ще отнеса една страшна хранилка, ама сериозно, намерили сте за какво да се дърлите.
Тая дума очевидно е чужда, навлязла е в българския език и докато не се установи как да се пише, всеки явно може да я пише както си иска. Забелязала съм колко сте стриктни и грамотни в тоя форум и почвате да храните ако някой пропусне запетайка, ама ебати, какви ли по-фрапантни грешки не съм виждала, много, от които допускани от 'грамотниците'. По не знам колко хиляди глобални въпроса можете да спорите и да изказвате компетентно мнение по теми, които имат смисъл, вие ще се изядете за няква тъпа думичка. Даже нямам намерение да изразя мнението си по въпроса, че ще бъда заклеймена завинаги от 50% от потребителите във форума като неграмотница.

Peace

Extremescream
09-20-2009, 18:44
А като ми показвате такива линкове към Уикипедия и т.н., случайно да знаете, че статиите се пишат от (неграмотни) лешпери като вас?
](*,) ](*,) ](*,)

Ok,писна ми от теб.Проверих в интернет,понеже няма такава дума в речника.Има само метАЛ,като желязо.Думата я няма,следователно всеки да си я пише както реши,макар че на мен все пак ми звучи по-подходящо метъл.Nevermind,глупав спор....
ПП:И ти доказа,че се пише с А като постна линк към гугъл.Нали ги пишат тези статии неграмотни хлапета?Или това важи само когато искаш да излезеш права.

vampire_girl_
09-20-2009, 19:01
метАл :shock:
и кво, ръжда ли да тръгнем да хващаме...

ако създаделката на темата ми каже, че е и глем, вместо глам - сеир :D
Глем е.
Всъщност се чете нещо средно между А и Е – блеещо А. ;)
А на вампирката дори не мисля да отговарям, ебати заблуденото дете е.

Горката аз :(
Щом ти ме определяш като заблудена, край :/
Колко жалко.Жалко,че във всяка тема правиш едно и също - спориш и се измъкваш ,когато не ти е удобно.
Не желая да ми отговаряш,а ако все пак го направиш ми е все тая - не ми се занимава с теб.

И знаеш,че в Уикипея пишат "(неграмотни) лешпери" ,но не знаеш,че резултатите,които открива при търсене Google са писани,именно от същите "(неграмотни) лешпери" !? /реторичен въпрос /

w0sh
09-20-2009, 19:01
Тя, бюрек е малко бавна и не схвана че има отобор "Металист Краков"

Затова ти излиза така думата в супер речника Гугъл.

Думата се пише с ъ, за да се избягват неразбирателства, но очевидно целта на тази тема е точно едно голямо неразбирателство.

Спрете да спорите и си я пишете както искате.

Bianca
09-20-2009, 19:07
Тя, бюрек е малко бавна и не схвана че има отобор "Металист Краков"

Затова ти излиза така думата в супер речника Гугъл.

Думата се пише с ъ, за да се избягват неразбирателства, но очевидно целта на тази тема е точно едно голямо неразбирателство.

Спрете да спорите и си я пишете както искате.
По-полека с обидите. Схванала съм много добре какъв отбор има.
Да, вампир, знам, че аргументът ми в първия пост не е особено в сила, ама пък може да се пише и по двата начина. Така или иначе. :>

BlackEyed
09-20-2009, 20:28
ох,тъпи хора без работа,сефте..

iratenax
09-20-2009, 20:41
Заповядайте:

[b]м

Nefarian
09-20-2009, 21:02
[quote=iratenax]Заповядайте:

[b]м

BlackEyed
09-20-2009, 21:05
You crit Bianca for 10000!

8-)

therichbitch
09-20-2009, 21:28
Чували ли сте за омоними?

Когато две думи се пишат по един и същ начин не значи, че означават едно и също.

Освен това ударението пада на буквичката Е, и при четене се прозинася еднакво, така че каква е разликата.

Освен ако не сте идиоти и си мислите,че някой металург пише в раздела за музика.
аз лично съм чувала и за омографи, при които ударението е отговорно за разликата в значението - ако приемем,че се пише с "а" , то тогава това са омографи, а не омоними- когато се правиш на мн умен/умна ,поне да е с покритие ;)

Bianca
09-20-2009, 21:43
Ок, вече си признавам. :-D Заключвайте темата.

NikkiRokkz
09-21-2009, 21:25
Глем е.

убих се
глЕм, ама утре по това време

сериозно хора, като ви преподават некадърни даскали, не се правете, че знаете, ставате смешни....

smileforyou12
09-21-2009, 21:46
Добре.