PDA

View Full Version : Аутизъм и училище



_donna_
09-20-2009, 13:32
Наскоро съвсем случайно загледах някакво предаване за това как майка на дете,което страда от аутизъм,иска да го запише в кварталното училище.После даваха и други такива случаи за майки,които се борят техните деца да учат при "равни" условия с другите.

Типовете аутизъм са много,едва ли на някого ще му е интересно.Основната разлика(що се касае до обучение) е колко тежко е състоянието на детето и дали то ще успее да се социализира.Някои говорят почти нормално или с такива дефекти в говора,които допускат и други деца,просто защото са малки.Но има и по-тежки случаи,има такива,които получават епилептични припадъци или с невъзвратими увреждания в развитието.

Та,мисълта ми е ... от една страна ако детето е "почти нормално"(не се сещам за по-добро определение) и може да се движи успоредно с децата в класа си - няма нищо лошо.От друга,едва ли някой би искал неговото дете да учи в един клас заедно с увредено дете.Основния аргумент на майките е,че в специализираните училища аутистите общуват само с такива като тях и няма как да се научат на нормалните взаимоотношения.Но аутистите получават там специални грижи,които се изискват от болестта им.А и трудно (да не кажем невъзможно) е да се регламентира кои аутисти могат и кои - не могат да учат в общообразователните училища.Ако пуснем един - трябва да пуснем всички.Но пък не навсякъде има специализирани училища - тогава каква алтернатива се предлага на майките?Никаква.

И така... доста спорен въпрос.
И едната и другата страна си имат доводите.
Вие как мислите?Къде е по-добре да учат - в общообразователни или помощни училища? ...

(ето тук http://www.integracia.org/?q=node/859 има интересна тема и самия портал като цяло е с такава насоченост;ако някой иска да надзърне)

faststep
09-20-2009, 16:07
Зависи. Ако трудно свързва две думи, е по-добре в помощно. Ако се държи що-годе добре, тогава в нормално.

pathetic
09-25-2009, 09:09
То не е до свързването на две думи.
Много по-сложно е.

Този не може да свърже две думи!
-в помощно!
и този не може, онзи е на петна, а онзи там е евреин!

...

Jeuelle
09-25-2009, 13:46
Нож с две остриета.
Не може току-така да се "внедри" аутист в нормална среда. Не е невъзможно , но за да го откъснеш от неговия свят са нужни безкрайно много усилия, тоест - абсурдно е без никаква подготовка , да го пратиш в нормално училище - децата са зверове.
Може би е добре първо в специализирано училище , а след това да се направи опит за интеграция ..
Но пък .. има случаи, в които ненавременната помощ се оказва решааваща ...

w0sh
09-25-2009, 14:55
Само малък процент от аутистите са способни да се приспособят към околния свят.

Повечето аутисти които сте виждали по филми и предавания са от редктие аутисти "гении", които имат удивителни математически способности и непклатима памет за числа и т.н.

LINKNOT
09-25-2009, 15:25
От 10 години съм с такова момиче в един клас и честно казано не й беше никак лесно в основното - всеки ден момчетата я закачаха,взимаха й нещата,обиждаха я,а после се кефеха как тя проклина и реве от гняв. Родителите й пък фрашкани с пари - носеха ни целия клас на вилата им на собственото им летище,ама няма - тормозът продължаваше. Сума ти учители пък ни се караха,някои дори й правеха компромиси. Иначе от друга страна тя не е слабоумна,вече няколко години подред е лауреат на националната олимпиада по биология. Затова според мен е по-добре тези деца да си ходят в помощните училища,където няма да има 'специално отношение' към тях за разлика от останалите,а и останалите няма да ги довеждат до нервни разтройства.

Jeuelle
09-25-2009, 16:45
От 10 години съм с такова момиче в един клас и честно казано не й беше никак лесно в основното - всеки ден момчетата я закачаха,взимаха й нещата,обиждаха я,а после се кефеха как тя проклина и реве от гняв. Родителите й пък фрашкани с пари - носеха ни целия клас на вилата им на собственото им летище,ама няма - тормозът продължаваше. Сума ти учители пък ни се караха,някои дори й правеха компромиси. Иначе от друга страна тя не е слабоумна,вече няколко години подред е лауреат на националната олимпиада по биология. Затова според мен е по-добре тези деца да си ходят в помощните училища,където няма да има 'специално отношение' към тях за разлика от останалите,а и останалите няма да ги довеждат до нервни разтройства.

Дала си наистина типичен пример за отношението към различните , но ме озадачи израза "специално отношение".
Какво имаше предвид ?

sh3_1s_7h3_0n3
09-25-2009, 17:17
Децата аутисти не бяха ли тези, на които е трудно да им привлечеш вниманието? В смисъл... ако се захванат с нещо, примерно да оцветяват книжка - не можеш да му привлечеш вниманието към нищо друго, докато то само не реши?!

Иначе ако има възможност такива деца да се 'социализират' в училищата - защо не? Аз специално не бих била против. Защото наистина съм съгласна, че ако бъда обградено само от други деца с подобни на неговите проблеми, няма да се развие до възможността до която може. В крайна сметка - средата влияе много.

А относно
От друга,едва ли някой би искал неговото дете да учи в един клас заедно с увредено дете. мисля, че би било добре, ако децата от малки се научават да приемат 'различните' деца по 'нормален' начин, само че това се учи И вкъщи. А не, когато видят някое дете дори и да е в инвалидна количка, да го сочат с пръст и да му се подиграват, и т.н.

LINKNOT
09-25-2009, 17:45
Дала си наистина типичен пример за отношението към различните , но ме озадачи израза "специално отношение".
Какво имаше предвид ?
- Номер 19 на дъската.. а,това ли е номер 19.. добре,хайде да бъде номер 21.

Jeuelle
09-25-2009, 17:48
Дала си наистина типичен пример за отношението към различните , но ме озадачи израза "специално отношение".
Какво имаше предвид ?
- Номер 19 на дъската.. а,това ли е номер 19.. добре,хайде да бъде номер 21.

И?
Добре , де - мама му стара - те достатъчно са ощетени , трябва ли да злобеете така ..

LINKNOT
09-25-2009, 17:56
Трябва всички да сме равни,пък който е различен.. да ходи в 'различно' училище. Мен лично не ме бърка,но останалите се дразнят.. пък и с право.

sh3_1s_7h3_0n3
09-25-2009, 18:58
..и предполагам ти си номер 21, затова те дразни толкова.

Струва ми се много глупава причина. Какво значи всички да сме 'равни'? Няма такова нещо като 'равни'. Все някои са по-равни от други.

На един баща му е мутра и заплашва учителката да не му пише двойки, друг пък е слабост на даскалката по математика и т.н, и т.н.
По една или друга причина ще има 'по-специално' отношение към някой. Но фактът, че е с някакво заболяване по-фрапиращо и недопустимо ли го прави?

LINKNOT
09-25-2009, 19:05
Номерата ги дадох произволно,а и рядко ме изпитват между другото.
Абе я си гледайте работата.. казах,че мен не ме бърка.. няма да ви давам отчети тука.
Аз поне съм имала възможността да опозная такъв човек,да общувам с него, да ходя на училище с него, да се разхождам с него и съм осъзнала,че момичето е много искрено и чисто,въпреки всичко,така че си спестете критичните изказвания. Сметка ще ми държат,ай сиктир..

raduna
09-25-2009, 19:09
Трябва всички да сме равни,пък който е различен.. да ходи в 'различно' училище. Мен лично не ме бърка,но останалите се дразнят.. пък и с право.
Нормално е да се правят компромиси за такива деца, би било по-странно ако не се правеха. Естествено, че хората с увреждане трябва да се толерират повече, защото им е по-трудно. По тази логика и на инвалидизирани глупи хора да не се дава пенсия, а да ги караме да работят като всички останали, защото трябва всички да сме равни, а ако не могат - да умират в кофите.
Трябват компромиси, трябва повишено внимание към тях. В обикновените паралелки точно това е проблемът, че един учител, който има още 22-ма ученика на главата си, трудно може да им отдели нужното им внимание. За такива случаи доколкото знам е възможно да се назначават и помощни учители.
А относно обидите - това дете когато завърши и напусне защитената среда на специалното училище, така или иначе ще се сблъска с различното отношение, с гледането на него като на втора категория човек и подигравките - преки или не. По-добре от малко да свиква с обществото такова, каквото е и обществото да свика с него и да се учи на търпимост.

П.С.тежките случаи няма какво да се коментират

LINKNOT
09-25-2009, 19:11
Ако ти беше чиста съвестта нямаше така да реагираш... :)
аз нямам съвест .. хяхя

pathetic
09-26-2009, 12:43
Брех.

_donna_
09-27-2009, 08:23
Имат право на самостоятелен учител,което в повечето случаи явно не им помага особено.

Проблемът да си ходят в "различни" училища е,че там общуват само с болни деца като тях.Порочният кръг се затваря и те няма да имат пример за "нормално" държание докато растат.Което всъщност е най-решаващия период.


мисля, че би било добре, ако децата от малки се научават да приемат 'различните' деца по 'нормален' начин, само че това се учи И вкъщи. А не, когато видят някое дете дори и да е в инвалидна количка, да го сочат с пръст и да му се подиграват, и т.н.
Колкото и да си научил твоето дете,под общото влияние на всички останали то почти винаги ще се поддаде.Всички се подиграват,казват ти,че си смотан ако не се подиграваш и ти...когато си на 10 не е трудно.Ти си на 10 - не разсъждаваш толкова.

Друго.Поставих се на мястото на тази майка.Детето й е навършило вече възрастта,в която трябва да тръгне на училище и тя няма къде да го запише.В кварталното не го искат (и с право,защото те дори няма да успеят да се грижат за него вероятно),а специализирано няма.И какво прави тя?Какво?Трябва да го води на майната си всеки ден преди работа примерно...като дори не се знае къде е това на майната си.И сега детето си стои вкъщи и ...това е.

Jeuelle
09-27-2009, 14:15
^ Това е България :)

zlatiq
09-05-2014, 09:49
четох някъде, че вече на 100 деца 1 е с аутизъм т.е. вероятността да има такова дете в нечие семейство е 1%,засега.
училище се е открило, за 25 години само 1 и то в софийско. тенденцията обаче е този 1% да расте, а училища и съответно детски градини за деца със специални потребностти, дефакто няма. е, нали се досещате, че утре безхаберниците, които се изживяват като "педагози", защото нещо трябва да заработват ще бъдат в положението на тези, на които отказват нормален достъп до образование и гледат да мине денят.
пожелавам им го, от все сърце!