PDA

View Full Version : Даоизъм



courtney
09-21-2009, 20:18
Погледнах за такава тема, но в близките страници не намирам, а търсачката не работи. Проверих и в гугъл, нищо не излезе, извинете ме ако темата се повтаря.

ДАОИЗЪМ

Даоизмът (или таоизъм) е система от китайски философски и религиозни концепции, свързани тясно помежду си. Възникнал през 6 век пр.н.е., Таоизмът оказва силно влияние в Източна Азия през последните две хилядолетия, а на Запад в последните две десетилетия. Думата дао или тао буквално се превежда като път, макар днес в китайския фолклор и религия да е придобил по-абстрактни значения.
Даоизмът е философия, която проповядва хармония във всичко, представена от съюза между безпорядъка и законността, отрицателното и положителното, земята и небето чрез символа ин-ян.
Даоизмът никога не е бил единна религия, а по-скоро система от различни и разнообразни вярвания, всяко от които се базира на определени писмени наставления от различни мъдреци и мислители. Въпреки това съществува нещо като ядро от практики и вярвания, които са общи за многобройните учения и секти.

Това е непълната дефиниция, която Уикипедия предлага.
Има и друго обяснение на тази философия и религия, което на мен повече ми харесва като описание и ми допада като вярване - според някои източници дао/таоизмът предлага свободата всеки да вярва в каквото си поиска. С други думи, и аз и ти можем да сме таоисти, но аз да вярвам в дървото отсреща, докато ти вярваш в някой храст. Това е образно казано, не ми хрумна друго сравнение, но като цяло идеята е, че всеки избира кое за него да е съвършеното, което властва в света. Често срещани такива вярвания са 'небето, слънцето, земята' и други природни елементи, но вариантите не се изчерпват само до там. И така вместо да съществуват хиляди различни религии, базирани на обожествения предмет или явление, те всички се обединяват под таоизма.
Съмнявам се, че ще има много запознати или навътре в тази философия, но ще ми бъде интересно да чуя вашето мнение. На мен лично ми допада идеята всеки да има право да вярва в каквото си поиска, тъй като за някои хора религията не се изчерпва само с Бог.

ZipFail
09-21-2009, 21:06
The Tao

Knowing others is intelligence.
Knowing yourself is true wisdom.
Mastering others is strength.
Mastering yourself is true power.

If you realize that you have enough,
you are truly rich.
If you stay in the center
and embrace death with your whole heart,
you will endure forever. - Tao Te Ching


Наистина хубава тема, евала :)

betterman
05-26-2010, 13:28
Много яко особено за дихателните упражнения :)