PDA

View Full Version : Представете си следната ситуация..



make_you_mine
09-24-2009, 21:06
Искате да учите в България..и то във Велико Търново..английска филолигя..
Само че мама не иска и не дава..
Можете да учите икономика във Виена..
Но не понасяте немския,а тук в България можете да се запишете и на курс по друг език.. Не искате да учите в икономически профил, защото сте хуманитарна натура.
Имате сертификат по език и можете да кандидатствате в чужбина и догодина, само че не в немскоговоряща страна..
Във Виена ще учите три езика, в началото във ВТ може би два,но нататък може и повече..
Коя опция бихте избрали ?
Ако ме питате защо питам, близка приятелка,много близка е пред тази дилема. Тя ми казва, че иска да учи бакалавъра си в България,не иска да е в немскоговоряща страна. Ако сте на нейно място какво бихте избрали при зададените нейни разбирания и предпочитания ?

mArMaLaDkA
09-24-2009, 21:27
Хубаво е да знаеш какво искаш, да имаш мечти и да ги следваш.
В момента(въпреки че ми е рано) съм раздвоена също, защото имам едни мечти, които искам да последвам, но от друга страна, надали сбъднатите мечти ще ми хранят семейството и ще ми плащат апартамента. Дефакто, раздвоена съм между това да изпълня мечтата си, като уча това, което ми е най на сърце, или да избера това, което ще ме отегчава до болка, но ще ми носи доста големи пари.

Мисля, че това е и дилемата на приятелката ти. Според мен 2-рата възможност е по-добра. Ако гледаме от... практическата гледна точка, да речем. Мисля, че варианта да следваш икономика във Виена, да учиш три езика е просто невероятен и наистина ти отваря много врати за в бъдеще. Мисля, че това е супер вариант, отколкото чак другата година да кандидатства, без дори да се знае дали ще я приемат. Пък и да я приемат, наистина мисля, че не бива да изпуска тази възможност.

Тя сама трябва да претегли везните и да прецени. Ще е в супер борба със себе си, но понякога се налага да правим такива избори. Каквото и да избере, ще е правилно, стига да знае, че го иска и е сигурна в решението си.

make_you_mine
09-24-2009, 21:46
Ами аз много пъти съм говорила с нея по тази тема,но тя казва не,та не за чужбина..може би наистина е голям шанс,но наистина не иска икономика. Що се отнася дали ще я приемат в другия университет,тя има добри резултати и е почти сигурна за догодина (евентуално,ако се рещи),че ще я приемат. То в чужбина да те приемат не е толкова трудно,дали ще издържиш после е въпроса..та вече и аз не знам какво да я посъветвам,май засега ще си остане в България,само тя дано да е щастлива... :)

montana6
09-24-2009, 21:53
Е как хем не харесва езика, хем има сертификат по него? Защо го е карала тогава? Поне да го използва и да учи във Виена...

make_you_mine
09-24-2009, 21:55
Сертификатът й е по английски език. А е влязла в този университет,в който е даже и без него,само с интервю. Има много подробности,но както и да е. Ако се интересувате,ще кажа. Още мнения. :)

montana6
09-24-2009, 21:57
А какво е това, което тя иска, всъщност? За каква специалност става дума?

make_you_mine
09-24-2009, 21:58
Искаше връзки с обществеността,влезе в английска филология и мисли евентуално да се премести. ;)

montana6
09-24-2009, 22:00
А, значи, тя е направила вече избора, така ли?

make_you_mine
09-24-2009, 22:02
Така като я слушам е категорична за Бг. Защо? :)

montana6
09-24-2009, 22:08
Питам, просто... Значи е избрала да си следва мечтата. Честито, тогава! Все пак, мисля, че е хубаво да отидеш да учиш в чужбина, ако имаш финансовата възможност. Не е като да я няма тая специалност и навън. Но, все пак, това си е персонален избор, зависещ от много фактори. Аз примерно обичам много немския език, културата и манталитета на немскоговорящите, затова бих избрал Виена.

make_you_mine
09-24-2009, 22:32
Ами сигурно я има,ама университета,в който я приеха я няма. Сигурно затова и тя самата се дърпа. Може наистина да пробва занапред.. Тя си решава все пак. :)

lipstik
09-25-2009, 07:34
Трябва да учиш това,което искаш,не каквото другите искат.