PDA

View Full Version : Прием в университетите на деца с увреждания



padnaloblak
09-26-2009, 11:54
здравейте, уча в 11 клас и понеже започнах да се подготвям за матурата и изпитите ми попадна информацията, че ако имам увреждане (в мо случай десностранна хемипареза) когато отида на изпит попадам автоматично между първите в списъка. също така и че мога да избирам специалност независимо от резултата на испита (естествено трябва да искарам поне 3...)

някой може ли да ми даде по-точна и сигурна информация по въпроса? много ще съм благодарен

пп:това не е начин да мина между капките като искарам слаби оценки на испитните работи и пак да вляза. смятам че всеки като мен който е принуден да живее с физически затруднения има право да се възползва от такива възможности

Loshotia
09-26-2009, 12:27
Първо ти ако изкараш слаби оценки, в никакъв случай няма да те приемат. За МУ доколкото знам трябва да имаш мин 4 на изпитите, за да те приемат. Тогава влизаш като свръхбройка( не влияеш на кандидатите като заемаш някакво място). Във всички случаи обаче трябва да имаш решение пред ТЕЛК. В СУ трябва да имаш намалена трудоспособност от 70 %. Но пак ти трябват документи.

Потърси в правилниците на ВУЗ-овете какви са условията за такъв прием.

padnaloblak
09-26-2009, 12:32
от ТЕЛК решението е 80% инвалидност на дясна ръка и малко по малко бе6е за десен крак но точно не съм сиг.. трябва да проверя. за трудоспособност ми пи6е протипоказно тежък физически труд.

това ли имаш предвид? или трябва да се изготви отделно решение специално за случая

Loshotia
09-26-2009, 12:45
Предполагам, че трудоспособност се припокрива с инвалидност- там нямаше споменато "инвалидност". И в такъв случай си мисля, че няма нужда от нов ТЕЛК. Но ако знаеш за каква бюрокрация става въпрос в родните унита....Така че най- добре да влезеш в сайта на някой университет, който те интересува и да търсиш по правилниците за прием.

padnaloblak
09-26-2009, 13:20
мерси за информацията