PDA

View Full Version : есе



plezi
09-27-2009, 07:46
трябва ми есе на тема ,,Най-ценното е невидимо за очите'' моля помогнете ми спешно е :-o

sunriseee
09-28-2009, 17:12
Спортни коли,лъскави дрешки,скъпи бижута.Пари.Не,не ви описвам Ориндж Каунти,а материланите „ценности”,към които се стремят обикновените същества,наречени хора.Ще кажете, „Не,аз не съм от тях,за мен е важно сърцето”. Не се правете на такива,каквито не сте.Не се опиттвайте да заблудите света , а и самите себе,че материалното няма занчение,защото ще ви кажа, че има занчение и то голямо. Парите имат значение.Парите са изключително важни в модерното време,в което казваме,че живеем.Парите са необходими,ако щете дори само,за да преживяваме.И да,парите носят щастие,защото не познавам човек,който няма да се зарадва на последен модел ауди или на апартамента в центъра на „хубавата ни и чиста”столица.Неслучайно днес всичко се върти около парите,около властта,около човешката меркантилност. Иска ми се да живея в свят,в който идеалите имат значение.Бленувам да общувам с хора,чието съзнание не е замъглено от бляскавите списания и напудрените „звезди”. Моля се за любов и приятелство.Иска ми се да вярвам,че най-същественото е невидимо за очите.И в този момент се събуждам от красивия сън и се оглеждам.Виждам същества,които същесвуват за следващия голям купон.Виждам хора,които крадат,лъжат и убиват за жълти стотинки.Виждам хора,в които обаче вече няма нищо човешко.И ми се иска,наистина ми се иска да вярвам,че някъде дълбоко в нечия душа е останало частица добро.И отчаяно го търся. И търся.И търся.Но го няма. Дали е изчезнало,или просто се страхува да се покаже,за да не бъде унищожено?Не знам.Но го няма.
Самият Дон Жуан ви го каза. Всичко е любов. Всичко ли? А нима е прав? Нима всичко, което ни трябва е любов?
Какво искаме? Кола, къща, телефон, дрънкулки. Притежаваме всичко това. А всъщност не го притежаваме. Нещата, които притежаваме всъщност притежават нас. Станахме роби на вещите, на материалното. Живеем, говорим, обличаме се както виждаме по телевизията. Даже мислим като по телевизията. И искаме още. И сме щастливи, когато получаваме още.
И се учудваме, когато усетим една вътрешна празнина. Празнина, която не запълваме с предметите. Тя става все по-голяма. Ядосваме се, че не можем да я открием и да я запълним.Защо тази празнина не иска да се махне ли? Защото тя е всичко, което имаме. Вещи и предмети – тях могат да ти ги отнемат. Да изгорят в пожар например.
А празнината ще си остане. Защото тази празнина е животът. Имаме нужда от нея. Тя е в нас, за да ни кажа, че имаме нужда от нещо. Нещо нематериално, което не може да бъде описано в речник, изразено с думи.
Любов, щастие, свобода, вяра! Това се нещата, които имаме завинаги. Това сме ние. Това са нещата, които променят света, които изграждат империи, унищожават народи, които рушат и създават живот. И тях никой не може да ни отнеме.
Това сме ние! Това е животът! Същественото! Вечното! Любов, щастие, вяра, свобода! А тези неща не могат да се нарисуват, да се продадат и купят . Не можем да ги видим. Да надникнем в себе си. С телескопи виждаме най-далечните кътчета на вселената, виждали сме дълбините на морето, а не можем да видим себе си. Твърде малки сме, за да видим, от какви велики неща сме изтъкани.
Най-същественото е невидимо за очите.Да,така е.Колкото и да не ти се вярва е така. трябва да се осъзнаеш. Да разбереш че животът наистина си го правиш сама. Че това е твоят свят и ничий друг.
Повечето хора не използват толкова сърцето си , отколкото очите .
Например се запознаваш с някой човек , който не носи съвременни дрехи , или с нещо е по - различен от теб на външен вид , ти не трябва да кажеш „А остави я тази , тя не е като нас , виж я само как изглежда.!”Това са грозни думи . Думи , които излизат от устата без да мислиш .
С каквото и да е различен някой човек , не трябва да съдиш по външния вид . Не гледай как изглежда , разбери какъв е , като използваш сърцето си !
Красотата е отвътре !
Да кажем , че в някоя кралска мина са намерени черни и грозни камъчета , но ако ги разчупиш през средата , ще откриеш снежнобяла перла , красива , чиста и нежна .

Дано това ти помогне :-)

plezi
09-29-2009, 10:24
мм да!Взех от интернет каквото намерих и каквото ми пратихте в тази тема и в другите + някоя моя мисъл и така мерси много на всички! :-)