PDA

View Full Version : Литература, икономика, специалности в чужбина?



UnaBletoLoVeU
10-04-2009, 18:47
Тъй като в училищата няма човек, който да ти помогне с професионалното ориентиране, освен с google реших, че и вие може да сте ми от полза.
Искам да уча нещо като МИО (международни икономически отношения), но в чужбина. Избрала съм си държава, град и университет, но се разколебавам. Защото имам .. мъничко талант да пиша, а и без това икономистите се въдят като гъби.
Какво мога да уча и съответно какво да работя после свързано и с икономиката, и с писането. Чудех се за нещо от сорта на редактор в сферата на икономиката, но иди разбери къде има такива специалности, а и как се казва самата специалност. Ще проверя и в Интеграл, но все пак питам и тук.
Мерси предварително.

woshata
10-04-2009, 18:50
Точно в училище могат да те насочат. :-o

UnKnOwNmAtTeR
10-04-2009, 18:59
Не съм много запозната със сферата към която си се ориентирала, но защо искаш да съчетаеш бъдещото си образование със таланта. Ако искаш да го развиеш и наистина мислиш че имаш потенциал в писането не е нужно да учиш това. Можеш да учиш икономика и през това време да се занимаваш с писане, било то на статии, книги и каквото си пожелаеш и харесваш. Можеш да го обърнеш към странично хоби и да го разпространяваш по интернет примерно, и ако наистина те бива, талантът ти няма да остане незабелязан. Можеш да се обърнеш към някой вестник или списание и да им изпращаш примерни статии, а това е един от многото варианти. Важното е да четеш повече и да се запознаеш с това което те влече.
Художник писател, музикант.. човек винаги може да стане, дори и да няма документ, който да гарантира за "професионалност".
Учи това което се търси и има хляб, а другото, ако те бива ще ти носи допълнителен доход. Да не говорим че после можеш да си ги съчетаеш като навлезнеш в материята.

UnaBletoLoVeU
10-04-2009, 19:29
^Вече имам статии в русенски всекидневник, публикации в сборник за литературни творби, както и участия по литературни конференции. Не е в това въпросът. Искам хобито да превърна в част от бъдещата си професия, да ги съчетая в едно, затова питах за някаква алтернатива.

Колкото и тъпо да звучи, в "Грозната Бети" има някаква академия YETI (Young Editor блалала), където логично се учат за рекатори, но се занимават и с отчети. Знам, че като за във филм може да е измислено и се чудих има ли наистина не такъв курс, ами такава специалност, а и значи ли, че ако уча за редактор ще се занимавам и с икономика?

PsychologicalDisorder
10-04-2009, 19:33
кенефоводолаз.

RAWRRR
10-04-2009, 19:35
Както има криминална или спортна журналистика, така има и такава, която се занимава главно с икономически проблеми..

В УНСС има такава специалност .

Mooo6no
10-04-2009, 19:45
Хех, не знам защо искаш чужбина. Ако искаш да излезеш от България - окей. Но по принцип мисля, че УНСС е добър вариант стига да си учиш. Защото те са икономически ВУЗ и тяхната журналистика, предполагам, е доста повлияна от икономиката. ;) А и, ако си добър студент, можеш да запишеш чисто икономическа специалност като втора специалност. Не виждам защо всички са хукнали към чужбина... освен че МИО в УНСС, колкото и парадоксално да звучи, се влиза по-трудно, отколкото МИО във Виенския... 8-)

Sham
10-04-2009, 19:52
Като пишеш на български, ще пишеш също толкова успешно и на друг език, а?
В УНСС първите 2 години(може и повече) не се учат комуникации и медии, а само икономически предмети, соу - за мен е тъпо. Най-добре, както казва Рей, магистратура/2-ро журналистика.

//талантът с професията е най-хубавото възможно:))

UnKnOwNmAtTeR
10-04-2009, 19:53
Абе да не се притеснявате. На всяка държава и трябват работници. Където и да отиде няма да я изхвърлят. Даже там ще живее "по-добре". Хубаво се е ориентирало момичето. :)

UnaBletoLoVeU
10-04-2009, 20:01
Мерси за отговорите.
Решила съм твърдо в чужбина поради много фактори, както лични, така и от гледна точка на стандарта на живот и обучение.
А дали съм патриотка или не не виждам как е засегнато в темата. :)

UnKnOwNmAtTeR
10-04-2009, 20:05
Мерси за отговорите.
Решила съм твърдо в чужбина поради много фактори, както лични, така и от гледна точка на стандарта на живот и обучение.
А дали съм патриотка или не не виждам как е засегнато в темата. :)

Имат предвит че ше ходиш да бачкаш за друг и завиждат, а няма да останеш тук да се мъчиш с паплачта.

Пожелавам ти успешен "рисърч" дано помогнеш на човечеството да излезне от дупката макар и специалността към която си се ориентирала да не ти го позволява.

Mooo6no
10-04-2009, 20:05
^^
1. Стандартът на живот докато си студентка ще е много по-лош, освен ако родителите имат финансовата възможност да си позволят същия стандарт там, както и тук.
2. Колко ще научиш си зависи и от теб. Ако университетът е наистина елитен - окей, ама ако ще се влиза в някакъв загубен чужд университет само за да е в чужбина - това не го разбирам.

Иначе търси - няма лошо.

UnKnOwNmAtTeR
10-04-2009, 20:10
^^
1. Стандартът на живот докато си студентка ще е много по-лош, освен ако родителите имат финансовата възможност да си позволят същия стандарт там, както и тук.
2. Колко ще научиш си зависи и от теб. Ако университетът е наистина елитен - окей, ама ако ще се влиза в някакъв загубен чужд университет само за да е в чужбина - това не го разбирам.

Иначе търси - няма лошо.

Колкото и да е загубен университета пак ще печели повече пари от тези тук дори и да е по-смотана от тях в специалността. Да не мислиш че ще се изучи там и ше се върне :razz: :razz: :razz:

UnaBletoLoVeU
10-04-2009, 20:14
^И аз мислех така за унивеситета, но всъщност разбрах, че когато съм на място, където летвата е високо аз искам или не се мъча да я достигна и прескоча. Амбициозна съм, за да мина летвата, но не толкова, че ако тя е ниско, да я надхвърля значително. С други думи не мисля, че мога да се самонакарам да седна и уча по 5 часа на ден в унивеситет, където на лекциите присъства само професорът и аз, а искам място, където всеки е адски добър и трябва много старание. Така научаваш адски много неща без да усещаш, защото средата ти е "високо", а когато излезеш на улицата разбираш всъщност колко много си научил.
А за стандартът, сама ще се издържам, или заем ще тегля за обучение, а и засега съм си харесала безплатен "адския" университет. Зле ще е в началото, но важното е да имам среда и възможности да си намеря нещо после. А това, че можеш навсякъде - не е така. Баща ми цял живот е бъхтил, бил е 1ви по всякакви състезания, има медал от президента, но работи на държавна работа и си е зле. :) Връзки му е майката, надали е чак толкова затънало и в чужбина около тия "тати-е-шефа-аз-вземам-мястото" истории.

Mooo6no
10-04-2009, 20:25
UnaBletoLoVeU, ти си знаеш. Но не си мисли, че чужбината е райско цвете и като отидеш там всичко ще е супер лесно. Нивото на живот е по-високо там. Това е истина - да. Един треторазряден журналист там сигурно получава повече от един треторазряден журналист тук.

Но по мое мнение западното общество от доста години се е оформило и там местенето в слоевето, освен ако не си възпитаничка на топ университетите, е доста трудно. Ако човек е амбициозен и пробивен, нещо различно от ученолюбив и първи на състезанието по математика, може да постигне много по-висок статус тук отколкото там. :)

UnaBletoLoVeU
10-04-2009, 20:28
И към кои университети си се насочила точно?

Сорбоната? Хайделберг?

Не, Дания, Хорсенс.

Знам какво е в чужбина. Може да се каже, че съм живяла в Германия за няколко месеца, но няма лесно в живота ;)

Canis_Dirus
10-04-2009, 20:31
Всички учим в елитни университети. Истината е, че университета не е от основно значение. Много успели професионалисти са излезли от второстепенни университети.

А баш елитните академии за потомствени аристократи са по джоба само на потомствени аристократи и милионери.

Mooo6no
10-04-2009, 20:54
А баш елитните академии за потомствени аристократи са по джоба само на потомствени аристократи и милионери.
То това е един от най-големите плюсове, ако човек учи там - може да си създаде доста полезни запознанства. :)

Canis_Dirus
10-04-2009, 20:58
То това е един от най-големите плюсове, ако човек учи там - може да си създаде доста полезни запознанства. :)Само дето случайни хора в тази най-елитни места не се допускат. Не говоря за Харвард примерно. Стопанската академия в Санк Гален е доста неизвестна на широката публика, но именно там следват децата на потомствени индустриални фамилии от цяла Европа. Обаче там случайни хора НЕ влизат! И те познанствата и връзките ги имат от поколения.

hottie
10-04-2009, 21:15
Имаш ли желание ВИНАГИ можеш да пишеш !

ZipFail
10-04-2009, 21:24
9 от 10 в момента учат икономика, мениджмънт, или икомонически мениджмънт :lol:
И кво ще управлявате и препродавате, като няма кой да произвежда ?

UnaBletoLoVeU
10-05-2009, 14:39
Намерих ГО! *йеееей*

->Журналистика и масмедии

Ако уча това ще мога да работя като:
-редактор
-маркетинг мениджър

Е какво по-хубаво? (sun)

Няма да откажа на мнения за специалността :)

Sham
10-05-2009, 14:45
както се каза по-нагоре, определящ е въпросът "къде?";

Briseis
10-05-2009, 18:53
маркетинг мениджър няма много общо с икомика, но хайде...

а замисляла ли се как че учиш? в смисъл ти може да знаеш езика на добро ниво, но едва ли ще можеш да разбереш специализираните термини - подготвяй се за това от сега.


пък и винаги можеш да си направиш блог... :)