PDA

View Full Version : html



anonymous546178
10-04-2009, 17:53
Значи приятели, имам някви слаби познания в областа на компютърните технологии,помагал съм с квото мога и реших да ги разшира с изучаването на html. Като идея не ми се вижда сложно ама не мога да го напиша. ТА някой може ли да ми изпрати накво четиво за хтмл (кодовете граматиката идеята и тн)

dan23
10-04-2009, 18:12
Видео Уроци! : http://videotutorials-bg.com/lessons.php?action=viewsub&id=25

Xanibal
10-04-2009, 19:53
Видео Уроци! : http://videotutorials-bg.com/lessons.php?action=viewsub&id=25
http://web-tourist.net/login/login/statii.php?kategoria=3
html е най-лесния език,ако може въобще да се нарече език,учи се за не повече от седмица и полувина не напрегнато учене :) т.е. без да се зориш много по час на ден..

ivanstef
10-05-2009, 05:49
Въобще не вярно, че ХТМЛ-а е лесен. Обикновено като се говори за ХТМЛ, се има предвид цялостна уеб-разработка, която влючва доста други неща (CSS, ===Script, бази и т.н) Иначе в замунда има една книга HTML Bible. Това е което ти трябва 8)

Xanibal
10-05-2009, 16:54
Въобще не вярно, че ХТМЛ-а е лесен. Обикновено като се говори за ХТМЛ, се има предвид цялостна уеб-разработка, която влючва доста други неща (CSS, ===Script, бази и т.н) Иначе в замунда има една книга HTML Bible. Това е което ти трябва 8)
WTF и кое не е вярно ?,и какви са тези глупости за цялотстна уеб-разработка и блах блах блах глупости...влезни в хит бг и гледай колко ЦСС,джаваскрипт и бази има...те за тва хората са казали ,че не подържат php & mysql...

ivanstef
10-05-2009, 19:12
Ха, че ти ако искаш да правиш нещо, забравяш за хит.бг. Спешни сте

Xanibal
10-05-2009, 19:28
спешни сме да...а ти си още по спешен бате...говориме за хтмл,ако искаш човека направо да си купи хост компания и да си хоства сайта от фирмата..тва е хтмл...проста работа...не ти трябват сложни сървъри за подръжка..

Xanibal
10-05-2009, 19:41
никво значение бате,аз нали си имам домашен сървър хамп(с парола е :P дори и на дейтабейса :П),обрзано казано казах последния пост....

Outlaw87
10-05-2009, 21:18
w3schools

но пич ако искаш просто да научиш нещо чети html хубаво, но ако мислиш да се занимаваш с да я наречем професионална разработна на интернет страници трябва да имаш желание и време да се занимаваш с това

anonymous546178
10-06-2009, 07:41
До тук добре езика ще го понауча. айде сега хвърлете едно дълго обяснение за допълнителните неща (css, mysql) какво точно представляват, ииии за тях мутнуту няква литература.


Другия въпрос е зъ създаването и поддържането на сайт, който е с платен хостинг, не хит.бг

Xanibal
10-06-2009, 08:40
Еми значи цсс е може ми най-точно казано за стилистично оформление на страницата и ефекти които могат да се постигнат с флаш,но който не е математик и не знае АС си ползва цсс за обикновенни ефектчета,може да се използва и javascript(jquery),но за това по натам ако искаш учи.MySQL си е база данни,ако имаш примерно форум като този трябва да си направиш много таблици за адрес,сайт,години,име,юзър, ароли...Един приятел даже беше дал определението като MS Excel,защото таблиците доста си приличат.Отделно можеш да си пишеш SQL код за твое удобство...Но аз ти препоръчвам като научиш хтмл да се захванеш с цсс,защото за мен той е най-лесният език след него.За хостването и т.н. да ти каже някой по компетентен ,защото мога да сбъркам някъде и след тва ще ме одерат xD

vuryss
10-06-2009, 20:24
Ем и аз мога да дам определенията според мойте виждания:
HTML-а е език който се изпълнява от браузъра, кода е открит и може да се види от всеки, HTML-a е основата на всеки сайт, без него сме загубени :D
CSS - това е език за оформяне на позиция светове размери типове стилове на всички елементи от HTML-a и не само. Някой HTML тагове започват да остаряват и скоро може да се спре подръжката им затова се замества с CSS, с който между другото се работи ужс лесно и удобно и подредено :)

Пример:
<font color="#009">Text</font>
на CSS става така:
<span style="color: #009; font-weight: bold;">Text</span>

JavaScript - това е един много интересен език, отново се изпълнява от браузъра, с разликата че това вече го мяза на програмиране за ралзика от HTML и CSS. Едно от предимствата му е че може да променя нещата в сайта в реално време, демек може да си направиш часовник който да се движи, или некакав текст които да се сменя след колко секунди. Също може да се напишат скриптове за обработка на изображения формуляри и мн други. За да постигнеш нещо хубаво се иска доста работа и воля и най-вече желание :) Както HTML и CSS може да се види какво се писал от посетителя.

PHP - любимият ми :) Сървърен език, главен недостататък е че не може да се променят нещата в реално време. Не може да се види какво си изпрограмирал, нещата се пресмятат на сървъра и се подава готов код (най-вече HTML java и CSS). Тои е на принципа да си го обработи, да прехварли каквото требе да се покаже на браузърни езици и да ти го прати без да предполагаш ко е правело :) Изключително много възможности, който липсват на Java примерно: работа с файлове, работа с датабаза итн. Съчетава се перфектно с MySQL и е един от най-разпространение уеб езици.

MySQL е главно датабаза, в която се вкарват и изкарват данни, също така може и да се обработват за по напредналите. За уеб най-вече се използва за датабаза без много вътрешни команди. Ако си решил да учиш PHP това е неизменна част :) Ако до тук си ок вярвам че другите неща сам можеш да си ги обясниш :)

Xanibal
10-06-2009, 21:07
Също за ПХП мога да добавя ,че е слабо тимизиран,един от най-слабо типизираните езици :) От колко време учиш ПХП и на колко си(горен автор) ?

vuryss
10-11-2009, 11:32
На 17 съм и започнах да полвам PHP & MySQL преди 3 години :)
Javata от 3 месеца :D

Eddie
10-14-2009, 17:55
Както по-горе споменаха най-добре е да почнеш да четеш в http://www.w3schools.com/ . Имат доста примери и информацията е добре синтезирана, ама всичко е на английски. Ако нямаш поне основни познания по езика трудно ще намериш достатъчно добре поднесена информация на български. Uroci.net не струват, за други български сайтове от този сорт не знам.

Научаваш първо html, после css, javascript, няма да е зле да обърнеш внимание и на html DOM и DHTML. Тези са що годе всички нужни неща за създаване на свясна страничка, но се водят като описателни езици.

Ако искаш, да направиш по-сложен сайт, който да има потребители, да обработка голям по обем информация и т.н. ще ти трябва сърварен език и база данни. Препоръчвам ти php и mysql защото са безплатни. Но за да ги ползваш ще ти трябва инсталация на http://www.apachefriends.org/en/xampp.html . Само ще спомена че ако имаш проблеми с тази програма трябва да провериш портовете които ползва да не са заети. Най-често проблема идва от skype че той ползва порта на apache, така че да си оправиш настройките на skype.

Като започнеш да учиш нещата може да ти изглеждат доста непонятни и да гледаш с отворена уста монитора, зашото нещата са доста свързани и докато не прочетеш целия w3schools няма да ти се изяснят.

Успех с програмирането.

anonymous546178
10-14-2009, 18:49
мерси сайта е много полезен, английския не е от сложните.

meche95
10-17-2009, 11:37
охх дайте са аз да ви питам смис ще ви се стори мнмн просто ама са почнахме в даск и си няам и на идея таа за html нали правя "гръбнака"
на сайта ама ми се отваря от Mozilla ии ок ама като нали там изглед ии за кода влизам и да добавя текст,тапет и такива в Mozilla не ми пише нищо абсолютно нищо в даск също като бях на Mozilla беше същото ама учителя за другия час го беше опраил за Internet expower та да ви питам как да го оправя това в Mozillata :-o :-o мерси много :-)

meche95
10-18-2009, 16:24
^^плс хораа

ivanstef
10-21-2009, 19:19
^^плс хораа

Най-добре ако искаш да правиш нещо чети малко или гледай уроци (къде ли не в нета).

Щях да кажа още нещо, ама де не обидя Web-developer-ите отгоре...

Eddie
10-22-2009, 05:58
^^плс хораа

Най-добре ако искаш да правиш нещо чети малко или гледай уроци (къде ли не в нета).

Щях да кажа още нещо, ама де не обидя Web-developer-ите отгоре...

Едно отрицателно мнение никога няма да навреди, нали знаеш без опозиция сме на никъде.

Аз си говоря от личен опит (който не е особено голям) и винаги нови и свежи идеи са добре дошли, така че само ме заинтригува с тоя пост по-горе.

meche95
10-22-2009, 07:12
ама аз горе долу зн как става само че при Мозила не ми пише така беше в даск и г-на треаше да го опраи и за тва питам как да го отворя да речем с Опера

Outlaw87
11-12-2009, 18:18
ама аз горе долу зн как става само че при Мозила не ми пише така беше в даск и г-на треаше да го опраи и за тва питам как да го отворя да речем с Опера
дясно копче open with...

едно въпросче и от мен въпреки, че може би знам отговора:
web developer e човек който може изцяло да направи сайт визия + програмиране така ли?
web designer e този който прави визията за сайта?
web programmer е този който "програмира сайта"?

ако е така която от трите позиции примерно се търси в jobs.bg?