PDA

View Full Version : Голям апетит-> преяждане -> вина



BeautifulWorld
10-08-2009, 13:03
Не знам към кого точно трябва да се обърна по този въпрос, опитвала съм да се справя сама, но не успявам и очевидно ми трябва помощ.
Положението е следното: от малка съм си пълничка (не дебела, теглото ми винаги е било в здравословни граници) и никога не съм била доволна от тялото си. В момента съм висока 163 см. Преди година и половина тежах 60-63 кг. Бягам и правя упражнения от години, за жалост не много редовно, спортувала съм различни неща, последно плуване. Здрава и издържлива съм, но все така не съм доволна от начина, по който изглеждам. Сега съм 54 кг и смятам, че съм близо до това, към което се стремя - около 50 кг. Големият ми проблем е, че не мога да спазвам диети или хранителни режими - когато и да реша, че съм на диета, не издържам дори и 2-3 дни - в един момент преяждам, после се чувствам много виновна, решавам, че започвам някакви стриктни ограничения (от рода "утре ще ям само плодове и кисело мляко), но в никакъв случай не успявам. Опитвала съм се да броя калориите, да се храня по някакво определено меню... и никога не успявам да издържа дълго. Понякога имам почти булимични пристъпи - тъпча се със сладко с ясното съзнание, че после ще ми е тежко е ще се чувствам виновна. Опитвала съм се да повръщам, но не мога. След такъв момент 1-2 дни съм в ужасно настроение и всичко ми е криво. Усещам, че така сама си тровя живота, но не знам как да се справя.
Когато се съберем някъде с компания, всички хапват по малко - в смисъл през няколко минути отпиват глътка алкохол и бодват нещо за мезе, аз не мога така - или не ям нищо, или си изяждам всичко за 20тина минути. Чувствам се тъпо, като знам, че често ям по 5-6 пъти на ден, постоянно търся нещо да дъвча, а приятелят ми яде по-малко от мен.
Не съм объркана тийнейджърка с нулеви познания за хранене и здравословен живот - интересувам се постоянно, чета статии и книги, свързани с правилното хранене, но така и не успявам дългосрочно да спазвам наученото. Как да се науча да не се поддавам на желанието да се натъпча и да ям само толкова, колкото ми е нужно?

clever
10-08-2009, 13:21
хмм .. ти си в тийн възраст следователно е съвсемм нормално да ядеш повече от това което смяташ за нормално.Яж каквото искаш и колкото искаш само да не е боклук защото никак не е полезно .. Спортувай както си правила досега-бягането е чудесно ))
Не се чувствай виновна за това че ядеш ... Ти си израстващ човек и трябва да приемаш доста храна :) Споко и аз ям като разпрана .. Не преяждам ест ама не се нахранвам от малко ;д От личен опит ти казвам че нищо ти няма-просто си в пуберетета ;дд Бъди спокойна ))

п.п.80% от калориите които приемаш са за развитието на половата система :lol: един познат биолог ми го каза :lol: :lol:

:razz:

BeautifulWorld
10-08-2009, 13:27
хмм .. ти си в тийн възраст следователно е съвсемм нормално да ядеш повече от това което смяташ за нормално.Яж каквото искаш и колкото искаш само да не е боклук защото никак не е полезно .. Спортувай както си правила досега-бягането е чудесно ))
Не се чувствай виновна за това че ядеш ... Ти си израстващ човек и трябва да приемаш доста храна :) Споко и аз ям като разпрана .. Не преяждам ест ама не се нахранвам от малко ;д От личен опит ти казвам че нищо ти няма-просто си в пуберетета ;дд Бъди спокойна ))

п.п.80% от калориите които приемаш са за развитието на половата система :lol: един познат биолог ми го каза :lol: :lol:

:razz:
Хм, пропуснах ли факта, че съм на 19? Отдавна съм излязла от пубертета.

[офтопик]80% за половата система? Уау :D А няма ли повечко и за вторичните полови белези :oops: Няма да върна един чифт по-големи гърди, ако няой ми ги предложи.

drTeen
10-08-2009, 14:30
Виж тук дали ще намериш начин да се справиш http://www.tialoto.bg/dieti/2004/06/18/kak-da-preodoleem-opasnostta-ot-preyajdane.1588

raduna
10-08-2009, 15:31
Понякога имам почти булимични пристъпи - тъпча се със сладко с ясното съзнание, че после ще ми е тежко е ще се чувствам виновна.
Ти се тъпчеш заради безпомощността си да си наложиш ограничение и по този начин се наказваш.
Това е проблем. Дори и да не се стига до булимия (което надали ще се случи след като осъзнаваш, че това е проблем и не е правилно), най-малкото те потиска постоянно и ти е непрекъснато в главата. Изключително стресираща ситуация.

elle_123
10-13-2009, 15:06
Не знам как да ти помогна :( , но някои неща като броенето на калории допълнително изнервят и няма полза от тях. ...

oNthEmaX
10-18-2009, 17:31
намери си хоби , в момента когато си депресирана ти се яде сладко, успокоява те (познах ли :D ) а когато имаш какво да правиш и ти харесва, защото в момента хобито ти е да ядеш. бтв яж колкото може по-бавно, защото ако ядеш бързо ще усетиш че преяваш след като умахаш сичко :D успех малко като доктор са изразих ама и аз сам много лаком :oops:

Tsanko
10-19-2009, 22:35
Според мене точно това ти е проблема мислиш за диети. А съм чувал че тези които спазват диета ядат ми некви плодове само и риби апетита им нараства още повече :oops:а не знам защо си се отказа от плуването това е най добрия спорт и може би най здравословния тои натоварва абсолютно всички части на тялото 8) за жалост аз не мога да плувам
та моя съвет е да продължиш да плуваш :P

yanito1996
10-20-2009, 19:30
Споко бре мацка, яж колкото ти се яде. Винаги яж колкото ти е необходимо. Не преяждай, т.е. да ядеш когато не си гладна, но е и тъпо да не ядеш, когато организмът ти иска храна. Храната главно отива за енергия, така че мисля, че ако не се храниш достатъчно (ох колко богат речник имам...) няма да имаш енергия да спортуваш и да отслабваш. Добре, че когато си се опитвала да повръщаш не се е получило... Това е супер опасно. Не слушай тези, които ще ти кажат, че е "универсалния" метод за отслабване. Защото той води до анорексия, която доколкото знам е опасна за живота. Болните от анорексия са много тънки ако така мога да се изразя. Твърде. Напаво о-п-а-с-н-о!!! Пробвай със спорт. ТОВА е оптималния вариант. Съжалявам за лекцията, която сигурно дори няма да помогне, но съм се вманиачила на тема здраве, защото ако не пазим живота, тогава какво?..

dpx
10-21-2009, 03:08
ми недей се тъпка, бе...