PDA

View Full Version : Развитието на икомиката ни в условията на криза



Briseis
10-10-2009, 08:28
драги съфорумници,
другата седмица ще участва в дискусия за развиетието на българската иконика в бъдеще.

според вас, коя инвестиция ще бъде най-добра за държавата и ще успее да завърти колелото?

аз смятам, че е добре да има повече инфраструктурни проекти, но ми е безкрайно инетесно да разбера и вашето мнение ;)

:-)

RAWRRR
10-10-2009, 09:01
Първо да се извиня, че ще е изкажа неподготвена по темата и има вероятност да кажа гениалната глупост, но според мен, излизането от кризата ще доведе до голяма инфлация (заради увеличаването на парите в обръщение), следователно първата задача на държавата трябва да е в намаляването й , защото тя ще засегне масовия потребител.

w0sh
10-10-2009, 09:30
акшуъли кризата е предизвикана от инфлацията, която от своя страна е предизвикана от свърх развитието в предните години, довело до увеличаване на работната ръка и съответно на производството на пари.

hamilcar
10-10-2009, 11:33
Земеделие и животновъдство. Оттях се появяват много продукти. В момента проблем е, че повечето стоки се внасят, вместо ние да ги произвеждаме. От много време насам това си е проблем. Ако имаме по-голям износ, ще имаме по-голям брутен национален продукт, съответно и повече пари.

w0sh
10-10-2009, 11:44
Държавата трябва да инвестира в частния бизнес. Това е най-бързия начин да се излезе.

Личностите трябва да инвестират в държавата.

machoka
10-10-2009, 12:18
Земеделие и животновъдство. Оттях се появяват много продукти. В момента проблем е, че повечето стоки се внасят, вместо ние да ги произвеждаме. От много време насам това си е проблем. Ако имаме по-голям износ, ще имаме по-голям брутен национален продукт, съответно и повече пари.

Хората си произвеждат предостатъчно и за вътрешния пазар, та и за износ. Проблемът е в турските (и от други региони) вносни боклуци, които заради компромиса в качеството си подбиват страшно много цените. Става въпрос предимно за строителния бранш и главно материали - само сравнете цените на цимента например, както и текстилната промишленост, а в земеделието и животновъдството - Гърция и Румъния.
За капак се блокират постоянно и Европейските проекти, по които се субсидират стопанствата.. и хората теглили кредити в един момент издъхват и затварят. А и самата процедура по кандидатстване е тромава, с много бюрокрация и сложни процедури изиксващи мнооооого документация. Не е достатъчно стимулативна за младите животновъди.

За това и млекарите си изливат демонстрационно продукцията пред парламента или по някоя транзитна магистрала като Е79, земеделците замерят с домати и т.н.

Briseis
10-10-2009, 14:54
^ Ти виждаш нещата от социалната им гледна точка. Не че не е важна, но трябва да се търсят решения, а не да се констатират факти. Как да направим така, че българската стока да се купува повече от турската? Политика на протекционизъм или да заложим на патриотичното чувство?

аз с инфраструктурата така ги виждам нещата:
инфраструктурни проекти->прозрачен търг за държавна поръчка->строителство на магистрали->наемане на работници->повишаване покупателната способност->стимулираща инфлация /сега нали сме в процес на дефлация/; евентуално такса за ползвана на магистралата, както е във всички европейски държави.

а има ли резон да търся развитие на икономиката в енергийния сектор?

hamilcar
10-10-2009, 15:10
Не мисля, че се произвежда достатъчно в момента. Така като гледам доста територия от страната, която се поддава на обработка и е плодородна седи запустяла.
Много неща се вкарват от Турция и Гърция, една от причините е и падането на митото (на зеленчуци и плодове).
Не казвам, че не си прав, но аз виждам нещата по друг начин. А и такива неща съм чел.

За енергетиката е интересно. Знам, че на някои места има режим на тока, явно има хляб и в това стига да има капитал.

Canis_Dirus
10-10-2009, 20:54
В условията на криза, аз не бих правил резки промени, но определено бих стегнал и повишил нивото на вишето образование и ще насочвам средства към перспективни за Европа браншове като фармацевтиката и поощряването на малките и средни предприятия. Имаме един от най-добрите телекомуникации по отношение на интернет, а не ги използваме пълноценно за създаване на партньорства и виртуални предприятия.

Бих инвестирал малко в производството. Никакви огромни заводи, а малки гъвкави предприятия. Повече инвестиции в разработка и развитие на технологиите.

НЕ бих инвестирал в селско стопанство - бранш с голяма конкуренция и узможен дъмпингов внос. Какъв е смисъл да се специализираме в нещо, което всеки може? Някоя страна с аграрно ориентиране икономика да знаете, която е забогатяла от това? бананова република май беше негативно определение.


В ядрени мощности не бих инвестирал, без предварително да се анализъра задълбочено пазара. ПОстрояването на такава електроцентрала е скъпо, а въ дългосрочен план ядрената енергия няма да се радва на такава популярност. Това е прекалено дългосрочна инвестиция в условията на криза. От друга страна обаче имаме дълга традиция в ядрената енергетика (Втората държава от СИВ, което се сдобива с АЕЦ след Русия) и дори имаме материал, за да си правим ядрено оръжие.

Briseis
10-11-2009, 11:58
Канис, много благодаря за отговора ;)

а не може ли да се направят инвестиции в еко-енергетиката? мисля, че би било добра инвестиция, пък и ще ни вдигне реномето ;)

Canis_Dirus
10-11-2009, 13:03
Канис, много благодаря за отговора ;)

а не може ли да се направят инвестиции в еко-енергетиката? мисля, че би било добра инвестиция, пък и ще ни вдигне реномето ;)

Имаме ли опит в еко-енергетиката? Имаме ли пространства, където да построим соларна или вятрна електорцентрала? Има ли производител на подобни системи в региона?
На всички въпроси отговорът е НЕ. Отделно, че нямаме необходимите климатични условия - постоянни ветрове, или особено слънчеви места целогодишно.
Пък и това е инвестиция, която евентуално ще се изплати след 30+ години. Ако в Западна Европа строят такива паркова то това става с големи субсидии, което нашето правителство не може да си позволи.
А и колко работни места ще откриеш? Българи ли ще работят, при положение, че нямаме кадри?

Пък и след 40 години, света все още ще разчита на почти същите енергийни източници. Просто не сме достатъчно стабилна икономика, за да си позволим да сме пионери в нещо такова.

От друга страна имаме някакъв опит във фармацевтиката. Просто тябва да си използваме предимствата във високотехнологични области. Обаче първо трябва да си оправим образователната система. Европа не е място, където хората се препитават със земеделие и промишленост. За в бъдеще ще са услугите и сферата на research & development, които ще движат икономиката. Неща, които е трудно да се копират от други страни.

Briseis
10-11-2009, 19:45
кризата е фактор, който влияе на икономиката за бъдещето й развитие.

поне аз така ги виждам нещата... идеята ми е какво може да се направи сега, за да сме доволни утре :-o

Briseis
10-11-2009, 20:13
за краткосрочен период тезата ми за инфраструктурата ще проработи ли?

ZipFail
10-12-2009, 00:08
Не знам, ама като видя 'не-знам-си-кво в условията на криза' ми иде да се издрайфам :lol:
Ква ти криза в България бе, тва не ти е щат на САЩ :lol:

LizZz
10-12-2009, 17:49
реших - отменям кризата от днес! http://ibox.bg/forum/img/bigok.gif

няма криза,излезте да пиете http://ibox.bg/forum/img/bigok.gif

пийте,съфорумници http://ibox.bg/forum/img/bigok.gif

не спирайте да пиете в чест на баварския хилиярдер,който ви избави от мизерията и нещастията http://ibox.bg/forum/img/bigok.gif
Надявах се поне тука да не дойдеш да сереш, ама нема избавление....

Briseis
10-14-2009, 17:11
благодаря на всички и ми стискайте плаци в петък
:-)