PDA

View Full Version : Модерни и различни ТЕАТРИ



KroeliaDevilious
10-15-2009, 12:24
Какво мислите за класическия театър?

Дали се е изчерпал?

Дали в България класическия театър не е елементарен, с повече лоши отколкото добри актьори?

Всяко изкуство търпи своето развитие и деградация.

Съвременният театър развитие ли е или..?

Театри като : @lma @lter в СУ, "Голият охлюв" в НБУ, Театрална работилница "Сфумато" в Червената къща.

Какво мислите за тях, за репертоара им, за идеите им.

Кое е по - полезно, да играем роли, да отидем на театър и да се смеем на персонажите които актьорите играят, а те всъщност са инспирирани от живота ни.
Или да отидем на по - различен театър, след който ще сме останали с по - особено усещане за нещата около нас, поради факта, че там няма да видим игра на актьори.

Един Иво Димчев също може да е пример за съвременен театър, макар да няма театрална трупа, той също поставя моно спектакли най - често.

И така, порасъждавайте, ще ми е интересно, тъй като и аз след няколко месеца съм запланувала отварянето на подобен съвременен театър.

Sham
10-15-2009, 12:56
Какво мислите за класическия театър?

Дали се е изчерпал?
- езикът изчерпва ли се? само се видоизменя, съпоставя, пресажда в новите почва и време.

Дали в България класическия театър не е елементарен, с повече лоши отколкото добри актьори?
- мисля, че трябва да дадеш (своята) дефиниция на "класически театър"; също и на "добър" и "лош" актьор

Всяко изкуство търпи своето развитие и деградация.
мхм. синусоидата. балансът в природата.

Съвременният театър развитие ли е или..?
:Д;Д;Д мисля, че се намира кой да прави страхотен театър, преобладават точките, разбира се, поради схващането и нагласата на масите, че театърът е място за развлечение, разтуха, нищо по-възвишено, никакво изкуство.

Театри като : @lma @lter в СУ, "Голият охлюв" в НБУ, Театрална работилница "Сфумато" в Червената къща.
В Алма Алтер са фанатици, в една фатална крайност са. Играта има правила, както хаосът се владее с ред, иначе нероден остава Смисълът. НБУ - има нелошо актьори, излезли оттам, но... Сфумато, извинявай, ама не можем да го сравняваме с другите изброени.:Д Абстракциите, "извън кутията", както казват американците, всичко, което не живее в рамка, но чупи черупката и огъва вратове, там вирее. Червената къща приютява младежки проекти, камерни, за малка публика, не особено често.

Какво мислите за тях, за репертоара им, за идеите им.

Кое е по - полезно, да играем роли, да отидем на театър и да се смеем на персонажите които актьорите играят, а те всъщност са инспирирани от живота ни.
Ох, такава дискусия водих миналата седмица. Ти казваш "полезно", ами, ето ти го клишето - "каквото търсенето, такова и предлагането". За играта в живота, за играта на сцената, за играта, акто главна съставка в кръвта ни... можем да си говорим с часове/дни... Полезно е да се чувстваш добре, полезно е да влезеш в салона с ясните намерения какво искаш да получиш, а на излизане да си задоволен, а не с излъгани очаквания.

Или да отидем на по - различен театър, след който ще сме останали с по - особено усещане за нещата около нас, поради факта, че там няма да видим игра на актьори.
- къде е този театър без игра?
//аз много се влияя, от изкуството особено, вдъхновявам се от доста неща, всеки ден по няколко пъти:Д(такъв период ми е, вероятно), соу, обясни си въпроса

Един Иво Димчев също може да е пример за съвременен театър, макар да няма театрална трупа, той също поставя моно спектакли най - често.

И така, порасъждавайте, ще ми е интересно, тъй като и аз след няколко месеца съм запланувала отварянето на подобен съвременен театър.
кажи за театъра, на мен ми стана интересно)
//не е като да нямам идеи в тази насока... но както казва един професор - идеите не струват, нямаш собственост в/у идея;
//ама Жоро Тенев ще си направи литературния театър в "Сфумато", а мен никой няма да ме чака:Д


ПП: скролът на форума се ебава, мачо да го има предвид

KroeliaDevilious
10-15-2009, 13:09
Ще започна само с нещата с които съм съгласна и ще приключа с тях.
Да така е @lama @lter наистина са фанатици не само от театрална, но и от човешка гледна точка.
Лош актьор, добър акьор....няма нужда от обяснения има си критерии.
Класически театър най - общо казано за София, са милите театри по ул. Раковски.

KroeliaDevilious
10-15-2009, 13:22
М.. и отностно театър без игра. Точно това което аз искам да направя. Названието театър даже няма да подхожда, тази дума си има съвсем друго значение, което е различно от това което аз ще правя (когато отворя мястото разбира се. ) Между другото набирам желаещи с физически и психически качества (пластичност и воля).

Това си е като обява, подяволите!

Sham
10-15-2009, 13:26
аз под "класически театър" разбирам класическа драматургия;
репертоарните театри са такива, защото хората такива зали пълнят.
Сатирата - ясно
Народния - още по-ясно(но! той си има Камерна сцена, което хич не е малко; имаше си и сцена на 4-тия етаж)
Сълзата - който работи само и единствено за пари, рейтинг, възвръщамост
Армията - ...:Д

смятам, че за да (започне да) съществува едно нещо(такова, несигурно, като театър), трябват компромиси. за да направим оборот на парите(ако нямаме някакъв непресъхващ кладенец, какъвто болен ентусиаст по това време едва ли ще се намери) ни е нужно нещо продаваемо, нещо, което да предизвика и задоволи масовия интерес(масов - на повече от 10-ина души:Д), извор(ченце), касичка-прасенце:Д При наличието на стабилни приходи, или поне занулени разходи, можем да си позволим да правим изкуство, такова, каквото ни харесва, както го диктува съществото ни, каквото искаме да крещим с/у хората.

така че, вярвам, печелившата стратегия е хибридният театър(подобно Народния, но не в този му вид, а в идеалния)

//аз съм свободна за всякакви проекти:Д не се чувствам достатъчно веща(да се чете никак), но пък живинката се пази;

KroeliaDevilious
10-15-2009, 13:39
В днешното болно време ни липсват точно ентусиасти. Аз съм такъв. С финансов капитал. Това е разликата. Комерсиалности не правя, затова трудно си намирам работа като аранжор. Е, аз тази дума не я използвам, защото по едно време може да се окаже, че работи като моите ще станат търсени и тогава и аз ще съм комерсиалист...както и да е. Ако имаш воля и гъвкаво тяло заповядай.