PDA

View Full Version : Психология - Къде,какво...?



BoCupycake
10-16-2009, 23:08
Здравейте.
12-ти клас съм и напоследък се замислям да уча психология,но не знам къде има университети с такъв профил а и с какво се кандидатства.Някой , ако може да ми разясни малко повече по темата? : )


п.п.Надявам се да се въздаржите от излишни коментари. : )

psychopath
10-16-2009, 23:15
СУ и НБУ :-o

BoCupycake
10-16-2009, 23:16
СУ и НБУ :-o
НБУ забравих да кажа,че се изключва като вариант знам за него,но не искам.Никъде не ти приемат дипломата от там.
Интересува ме по - специално в Пловдив,Благоевград някъде имаше....а и с какво се кандидатства?

psychopath
10-16-2009, 23:29
Благоевград...в Югозападния
Пловдив - Пловдивски университет :)

едит: за кандидатстване сега ще видя дали ще намеря нещо :)

hottie
10-17-2009, 00:01
СУ и НБУ :-o
НБУ забравих да кажа,че се изключва като вариант знам за него,но не искам.Никъде не ти приемат дипломата от там.
Интересува ме по - специално в Пловдив,Благоевград някъде имаше....а и с какво се кандидатства?

Това за НБУ не е вярно. Сред топ университетите е в момента(в България).

Иначе не знам къде се учи това.

cherinka
10-17-2009, 01:04
Психология в ПУ
държиш изпит по психология, Математика, БЕЛ, АЕ, НЕ, ФЕ или РЕ,
имаш и изпит за говорни и комуникативни способности :lol:
то май никъде за психологията не приемат оценки от дипломата :lol:

освен психология имаш и педагоика (друга специалност), за нея се влиза като за в психологията, но без изпит по избор математика, ама имаш и литература, освен български език

имаш и предучилищна, начална или предучилищна и начална педагогика за избор за специалност
има специална педагогика, социална...

общо взето те съветвамжда се насочиш към друго, има превъзходни други специалности, които бият психологията.

Психология можеш да си учиш и вкъщи, психология е всичко, което осъзнаваш, което те кара да размишляваш и всички изводи до които стигаш.

Между психология и философия според мен философията е по-добрият вариант, защото не психясваш толкова, философия е всичко онова, което можеш да пипнеш, да видиш и да разсъждаваш над ФАКТИ и ДОКАЗАТЕЛСТВА ...


Съветвам те да учиш нещо, което после да можеш да работиш, а не да си остане назад във времето. То пак можеш да бачкаш с висше-психология,ама едва ли ще ти е айляк да те занимават я объркани заблудени хора, я малки психясали дечурлига...


Като за начало разгледай специалностите, предлагани от университетите, в ПУ е малко гадно, защото все пак се води ПУ, демек околностите на Пловдив се натискат да учат там и едно 70% са ти яко селяни
Аз ако имам пари ще се запиша в колеж, щото от всички университети в Пловдив само в ПУ-то има желаната от мен специалност... :(


Искам да чуя доводите ти защо си се насочила към психология?[/img]

cherinka
10-17-2009, 01:22
Радвам се, че ти е весело. :)

BoCupycake
10-17-2009, 01:33
Психология в ПУ
държиш изпит по психология, Математика, БЕЛ, АЕ, НЕ, ФЕ или РЕ,
имаш и изпит за говорни и комуникативни способности :lol:
то май никъде за психологията не приемат оценки от дипломата :lol:

освен психология имаш и педагоика (друга специалност), за нея се влиза като за в психологията, но без изпит по избор математика, ама имаш и литература, освен български език

имаш и предучилищна, начална или предучилищна и начална педагогика за избор за специалност
има специална педагогика, социална...

общо взето те съветвамжда се насочиш към друго, има превъзходни други специалности, които бият психологията.

Психология можеш да си учиш и вкъщи, психология е всичко, което осъзнаваш, което те кара да размишляваш и всички изводи до които стигаш.

Между психология и философия според мен философията е по-добрият вариант, защото не психясваш толкова, философия е всичко онова, което можеш да пипнеш, да видиш и да разсъждаваш над ФАКТИ и ДОКАЗАТЕЛСТВА ...


Съветвам те да учиш нещо, което после да можеш да работиш, а не да си остане назад във времето. То пак можеш да бачкаш с висше-психология,ама едва ли ще ти е айляк да те занимават я объркани заблудени хора, я малки психясали дечурлига...


Като за начало разгледай специалностите, предлагани от университетите, в ПУ е малко гадно, защото все пак се води ПУ, демек околностите на Пловдив се натискат да учат там и едно 70% са ти яко селяни
Аз ако имам пари ще се запиша в колеж, щото от всички университети в Пловдив само в ПУ-то има желаната от мен специалност... :(


Искам да чуя доводите ти защо си се насочила към психология?[/img]
Ехее,благодаря за инфото.Малко ме отказваш от Пловдив ... мисля,че и в Благоевград има.
Ами искам да уча психология,защото не ми е нужно да работя това което ще завърша,имам други планове.А психологията ми е интересна,искам да анализирам хора и т.н. Пък и да се занимавам с както се изрази
я объркани заблудени хора, я малки психясали дечурлига... ме влече. 8-)

п.п.А това за говорните способности какво ще рече? :-o Не мога да казвам "р" в някои думи. 8-)

BoCupycake
10-17-2009, 01:36
Това за НБУ не е вярно. Сред топ университетите е в момента(в България).

Иначе не знам къде се учи това.
Там исках да уча,поразпитах и ме отказаха. :?

cherinka
10-17-2009, 01:41
р-то не мисля, че ще е проблем.
просто трябва да можеш да разговаряш свободно с хората, да се изразяваш добре...
:-o леле,изобщо не знам в какво се състои изпита :D
просто... знаеш, че всеки психолог говори едно такова спокойно, създава илюзията, че знае всичко и във всеки един момент може да ти отговори подобаващо..
вероятно това изискват в ПУ

ама,ела,не се плаши :D догодина ще сме заедно :D

BoCupycake
10-17-2009, 01:46
р-то не мисля, че ще е проблем.
просто трябва да можеш да разговаряш свободно с хората, да се изразяваш добре...
:-o леле,изобщо не знам в какво се състои изпита :D
просто... знаеш, че всеки психолог говори едно такова спокойно, създава илюзията, че знае всичко и във всеки един момент може да ти отговори подобаващо..
вероятно това изискват в ПУ

ама,ела,не се плаши :D догодина ще сме заедно :D
Хаха,ти от Пловдив ли си? 8-)
Наистина много здраво започвам да се замислям за психологията,поне ще ми е интересно.Другият вариант ми е нещо с икономика... скука. :booooomb: Много ми се иска да уча журналистика,но няма и смисъл да се пробвам... ;/
Какво мислиш да кандидатстваш? : )

cherinka
10-17-2009, 01:52
И мен ме влекат икономическите специалности, то маркетинга май се води такава.
От малка ми е мечта да стана пиар :D
Психологията и аз я предпочитах до време, защото контактуваш с хора и там всичките й простотии, ама и във всеки рекламен бизнес, дори и при правните професии си има такъв вид социален контакт.
то дефакто психология се съдържа в почти всяка професия,така че...

BoCupycake
10-17-2009, 01:57
Ем един вид маркетигн е май .. аз сега съм профил туризъм и уж ги уча тия неща,но са много зле.Не ми харесва.
Тъпото е , че до матурите мога да реша 9893859 специалности да уча,ама като февруари трябва да кажем по какво ще ни е втората матура е гадно.Особено,ако си решил да кандидатстваш само с нея.
Е,аз лягам.Надявам се утре да продължим дискусията и с други завършващи.Лека нощ : )

Loshotia
10-17-2009, 09:26
Това за НБУ не е вярно. Сред топ университетите е в момента(в България).

Иначе не знам къде се учи това.
Там исках да уча,поразпитах и ме отказаха. :?

Единественият проблем е цената на семестъра и средата според мен.

Иначе в СУ психология се влиза с изпит по западен език или литература. И балът е адски висок

hottie
10-17-2009, 09:40
Това за НБУ не е вярно. Сред топ университетите е в момента(в България).

Иначе не знам къде се учи това.
Там исках да уча,поразпитах и ме отказаха. :?

Ами не знам в нашата фирма едно 50% са завършили НБУ. Аз не съм от тях, но е така. Даже миналата седмица взехме човек от НБУ. Имаме и от СУ. оКаза се, че завършилите НБУ са много по-добре подготвени за работа, тъй като в НБУ се преглагат много стажове и практикуми, а лекциите се преподават в малки групи, което означава че обръщат повече внимание на студентите. Но ти си знаеш де :) Просто исках да споделя, че това е МИТ 8-)

hottie
10-17-2009, 09:42
Това за НБУ не е вярно. Сред топ университетите е в момента(в България).

Иначе не знам къде се учи това.
Там исках да уча,поразпитах и ме отказаха. :?

Единественият проблем е цената на семестъра и средата според мен.

Иначе в СУ психология се влиза с изпит по западен език или литература. И балът е адски висок

Мда супер скъпо е. Но пък цената отговаря на условията(поне). Иначе средата е кофти и затова НБУ се слави с лоша репутация. Но както написах по-горе, хората са учудващо добре подготвени за разлика от тези в СУ (говоря предимно за специалности като социология, политология, филологии, право, икономика...)

MiamiInk
10-17-2009, 09:55
BoCupycake Специалността Психология е много хубава и ако решиш да я учиш и те приемат, няма да съжаляваш. В СУ се влиза трудно психология, но ако имаш силното желание, ще стане. За ПУ-то също е трудно, защотото трябва да искараш над 5 и 50 на изпита по езикова култура, защото голяма част от кандидатсващите изкарват мн големи резулатати, пък и все пак там бройките за специалността са малко. Но според мен там психологията не е хубава, защото най - малкото е във факултета по педагогика и насочеността й е в сферата на педагогиката, което е мега тъпо и знаем, че психологията не се ограничава само до това да си психолог в училище. Зе Благоевград не знам колко трудно се приема за специалността, но ако трябва да избираш между психология в ПУ-то и ЮЗУ-то, по добре е второто. Но най- добре си е в СУ-то де( поне за мен) Та така :)

cherinka НЕ знам защо си мислиш,че философията е по- добрият вариант от психологията. Вярно е ,че като учиш филососфия натрупваш страшно много знания, но после не знам къде можеш да се реализираш с философия. Според мен би било по- добре да си четеш философска литература само вкъщи, докато психологията е съвсем друго нещо.
Та това е от мен.

JUSTDNB
10-17-2009, 13:01
бомби и атентати за ОнвеверситетитЬе майна :smt035

селския стОдентскиЕ град залят с Орина и фекалии :smt035

тоя Студентски кво е сборище :lol: ,особено сега каот ми се налага по-честo да ходя дотам и вijдам истинския му облик wahaha



Аз съм за Югозападния.

Mooo6no
10-17-2009, 13:07
В СУ или ВТУ(Велико Търновски университет). ;]

А НБУ понеже е сред топ университетите на България предлага специален прием за тези, които не са си взели матурата. Записваш се там, като имаш срок от една година да я вземеш. :lol:

hottie
10-17-2009, 13:27
В СУ или ВТУ(Велико Търновски университет). ;]

А НБУ понеже е сред топ университетите на България предлага специален прием за тези, които не са си взели матурата. Записваш се там, като имаш срок от една година да я вземеш. :lol:

важното е как излизаш от там.
Ето например една Франция. Влиза се супер лесно без изпити дори, обаче много трудно се излиза, ако въобще се справиш :)

AutumnTears
10-17-2009, 13:40
къде да учиш не мога да ти помогна, но не се отказвай, щом това те влече
8-)

Loshotia
10-18-2009, 08:01
E, ти ако си човек на място ще си учиш независимо от средата(принципно). Но за такива като мен...някак си е важно да се съпоставям с другите, един вид да се състезавам с тях.

И още нещо искам да кажа. Тази година съм 1курс в СУ, във Философския факултет и не мога да кажа нищо против материалната база/ условията на факултета. Била съм в НБУ на изпит, така че мога да направя сравнение и единственото нещо против моя факултет е, че сградата е по- стара от тази на НБУ. Сменена ни е изцяло дограмата, компютрите са нови, асансьора е като в хотел. А тоалетните бяха най- голямата изненада предвид гимназиалните ми представи. Сега ще видим зимата как ще е положението с отоплението :)

hottie
10-18-2009, 09:21
Може..аз единственото което исках да кажа е, че новодошлите при нас от НБУ са много по-подготвени от тези в СУ. Тези от СУ трябва да ги обучаваме бая време, докато тези от НБУ веднага започват работа и я вършат прекрасно(и то заради множеството практики и стажове предполагам.Падат им се по 5 на семестър ако не се лъжа).

hahavteen
10-18-2009, 09:49
Аз ти препоръчвам каквото и да решиши първо да се информираш как точно протича следването, какво точно ще учиш и какви са възможностите за специализация после. Най-добре говори с хора които са учили или учат това и то там където ти искаш да го учиш. Аз почнах с психология миналата година в Дрезден и беше просто нереално тъпо! И накрая се оказа че после ако искам да стана психолог трябва да специализирам още 9-10 семестъра, след като завърша унито (което значи общо че ще трябва да уча около 10 години) и то на частно срещу луди пари. Изобщо поне тука цялата работа не си заслужава особено като се има предвид че можеш да изкраш 6-месечен курс и пак да вземеш една тапия за психолог. Та аз реших психологията да си ми остане хоби и си смених специалността с нещо много по-интересно.
За това мисли дали наистина те интересува чааак толкова много и се осведоми какво точно ще учиш и колко дълго.

BoCupycake
10-18-2009, 11:32
Аз ти препоръчвам каквото и да решиши първо да се информираш как точно протича следването, какво точно ще учиш и какви са възможностите за специализация после. Най-добре говори с хора които са учили или учат това и то там където ти искаш да го учиш. Аз почнах с психология миналата година в Дрезден и беше просто нереално тъпо! И накрая се оказа че после ако искам да стана психолог трябва да специализирам още 9-10 семестъра, след като завърша унито (което значи общо че ще трябва да уча около 10 години) и то на частно срещу луди пари. Изобщо поне тука цялата работа не си заслужава особено като се има предвид че можеш да изкраш 6-месечен курс и пак да вземеш една тапия за психолог. Та аз реших психологията да си ми остане хоби и си смених специалността с нещо много по-интересно.
За това мисли дали наистина те интересува чааак толкова много и се осведоми какво точно ще учиш и колко дълго.
Искам да имам диплома - Психология.Просто да я имам.Както вече казах няма да работя това което ще завърша,но не се знае,а психологията ме влече.

Никой не каза повече за Благоевград? :-o

Loshotia
10-18-2009, 11:47
....добра обосновка..." да я имам"...

какво да ти каже някой за Благоевград? Повечето специалности приемат с матури....мисля, че е ясно...

BoCupycake
10-18-2009, 11:54
....добра обосновка..." да я имам"...

какво да ти каже някой за Благоевград? Повечето специалности приемат с матури....мисля, че е ясно...
Добра е.При положение,че си имам други планове,а просто искам да имам някакво образование.И вместо да уча някакви скучни работи,предпочитам това което ми харесва.

Loshotia
10-18-2009, 11:59
Аха....Не съм запозната с програмите на по психология на другите ВУЗ-ове освен СУ, затова щом не искаш да учиш сухи и скучни неща, може би ще е най- добре да видиш учебните планове и анотациите

hahavteen
10-18-2009, 15:59
Искам да имам диплома - Психология.Просто да я имам.Както вече казах няма да работя това което ще завърша,но не се знае,а психологията ме влече.


Е то и аз тръгнах с мисълта че просто искам да уча психология защото ми е интересно иначе не е като да съм си представяла някога да бъда психолог. Точно за това ми стана супер скучно и се отказах и само дето загубих една година... Да следваш психология не е толкова интересно колкото да четеш литература по темата... :-o
Успех де! Дано наистина се окаже това което си представяш :)

JUSTDNB
10-19-2009, 13:16
E, ти ако си човек на място ще си учиш независимо от средата(принципно). Но за такива като мен...някак си е важно да се съпоставям с другите, един вид да се състезавам с тях.

И още нещо искам да кажа. Тази година съм 1курс в СУ, във Философския факултет и не мога да кажа нищо против материалната база/ условията на факултета. Била съм в НБУ на изпит, така че мога да направя сравнение и единственото нещо против моя факултет е, че сградата е по- стара от тази на НБУ. Сменена ни е изцяло дограмата, компютрите са нови, асансьора е като в хотел. А тоалетните бяха най- голямата изненада предвид гимназиалните ми представи. Сега ще видим зимата как ще е положението с отоплението :)

Еиии,аз се бях запътила към Философския,само че ме приеха в друг факултет.Uначе аз откъм хигиена,асансьори и т.н. нямам оплаквания,само дето днес насред лекцията ни спряха леко тока хахаах Каква специалност си във Философския?

Loshotia
10-19-2009, 17:40
Аз съм социология
Иначе това за тока не го знаех, днес попропуснах.

JUSTDNB
10-19-2009, 19:22
Еми,значи точно както си и мислех,точно социология исках..шанс.Cамо,че не ме разбра,аз не съм във Философския,надали и на вас ви е спирал тока - би било малко странно съвпадение 8-)

Loshotia
10-19-2009, 20:08
Засега не съм особено удовлетворена от това, което учим, но се надявам по- нагоре или поне втори семестър да стане по- интересно. Ти каква специалност си?

JUSTDNB
10-19-2009, 20:10
Логопедия,но се очертава да се местя,ще стане една сложна ..А много исках социология,беше ми на 2ро място :/

Loshotia
10-19-2009, 20:17
Ами премести се, то доколкото знам не е трудно- искат успех над 4.50 и да имаш над 2 на приемен изпит за специалността.

JUSTDNB
10-19-2009, 20:22
Ами тепърва ще разучавам,но мерси
:)

la_loba_mariana
11-05-2009, 08:49
Аз искам да кажа за Благоевград-там има специалността Психология-влиза се или с изпит по БЕ или с матурата по БЕ.Мисля,че не е трудно и ще успееш,щом толкова го искаш :)