PDA

View Full Version : Имам нужда от съвета ви.



cherinka
10-17-2009, 00:19
Темата на BoCupycake ме провокира да пусна тази.
Става въпрос, че се колебая каква да е втората ми матура.
Понеже уважавам, разбирам и схващам математиката до преди няколко месеца бях решена, че ще държа матура по математика, но размислих.
Тъй като е подходящо скоро време да започна частни уроци , трябва да реша ква да е прословутата втора матура, за да съм подготвена зашеметяващо, защото друго освен над 5.50 не ме устройва.
Имам избор между английски език и история. Не мога да преценя кое от двете ме влече повече, защото и двата предмета ги обичам и не е като да започна от нулата.
По клоня да е история, защото този университет, към който съм се насочила, приемат И оценка по история от държавния зрелостен изпит, но не е задължително.
А английския... имам чувството, че бих се справила по-добре на една евентуална матура, отколкото по история.
Математиката пак можем да я включим,защото от университета пак не е задължително да си държал ДЗИ по математика, просто е ЖЕЛАТЕЛНО.
така и така това учене, дето ще падне за втората матура ще си ми е само за самочувствие, явно, и въпроса е, че трябва да имам отличен, а не знам на кой от тия предмети да се запиша на уроци...
И за това ми трябва спешно мнението на някого, имам нужда някой да ми препоръча някое от тия неща.
Математика, История или АЕ?

cherinka
10-17-2009, 00:30
Пак мога да бачкам, ако ме приемат задочно...
Въпросът е, че четири години учене не са кой знае кво натоварване.
Баща ми трябва да умре спокойно, че дъщеря му е завършила висше.
Пък братовчед ми ако разбере, че съм останала с едното средно, не ми се мисли. :lol: няма да съм на тоя свят.
Баща ми има пари за образование, ти за тва не се притеснявай. ;)
Иначе благодаря за съвета.
:-)

BoCupycake
10-17-2009, 00:41
Ами реши сама,кое ще ти е най - лесно.Прегледай по всеки един предмет вариантите от изминалите години,направи си тестовете и както си решиш.

Аз се колебая м/у Английски и География,но миналата година по Англ. касетата е била с ужасно качество и са я пускали около 4 , 5 пъти от право на 2(поне в нашето училище),а тази година с камерите никой учител няма да се навие да я пусне повече пъти.
Чудо е с тези матури,абе да се надяваме до края на годината да сме го измислили. 8-)

machoka
10-17-2009, 07:17
Не го слушай оня социален дегенерат... записвай си висшето и си оправяй живота черИнке, че си е ебало майката на пазара на труда... имайте малко по-високи цели в тоя живот от сервирането в кварталната кръчма, да ви таковам.

ArTanDra
10-17-2009, 07:25
Трябва да си избереш предмет, който няма да избере стадото хора, т.е. Математика и География ги изключваш, остана колебанието между Английски и История.. ако по История никой не даде да препишеш ? Защото накрая ти имаш тема, всички по история, които познавам миналата година минаха с преписване, иначе най-много да изкараш 4-4.5, а изпитите за повечето университети са по-лесни, сравнение с матурата. Аз лично без да уча, изкарах 5.7 на матура по философия, там от обща култура може да изкараш много добра оценка. А и оценките, които казват че приемат с матура.. ЛЪЖАТ :) Първо си приемат техните студенти с изпити и чак тогава гледат тези с матура, а по лошото е че нищичко не можеш да им кажеш ;) Тази година кандидатствах сигурна съм, особено за Свищов и ВИНС , така че си ходи на изпитите в университета да ти е сигурна работата, а матурата гледай само оценката да ти е добра, да не ти разваля дипломата.. ;)

hottie
10-17-2009, 08:10
Тук е моментът, може би да вмъкна че си се ориентирала добре и се надявам да успееш.

SofiaRegularCunt : Тя ако тряба да разсъждава по начина по който ти искаш нека цялото им поколение да е така..
Нека им покаже, че може, че ще успее и дори баща й да й помага с финансирането той може да е спокоен,че някой ден когато тя излезе на пазара на труда и си намери хубава работа тя ще бъде тази, която ще му помага :)
И тук може би ще отговориш, че не я познавам, но мен това не ме интересува. Това се отнася до всички хора. А когато човек се е захванал нещо и има воля ние само може да го подкрепяме, а не да му пречим. :)

П.П. cherinka sorry нищо не разбирам от тия матури, какво що и защо и не мога да ти помогна.

Briseis
10-17-2009, 08:18
ако знаеш добре английския си го избери за втора матура. изкарва се значително по-лесно висока оценка. а при матурата по история има отговор на исторически въпрос и една проверяваща ми каза, че повече от 5.30 не е писала обща оценка на матурата :)

DebelaManekenka
10-17-2009, 09:54
история.

а иначе за къде си се запътила? 8-)

xRainx
10-17-2009, 09:54
черинке, матурата по история е тежка. аз, дето кандидатствах с история, реших да не я записвам нея и си карах на английски. ако ще се подготвяш сериозно - окей, история, ама иначе е търсене..

матурите по езици според мен като цяло са по-леснички - география и математика тази година бяха гадни, смятам, че и като цяло са от по-сложна материя. ако знаеш английски на умерено ниво ти предлагам това да запишеш ;)

PainMonopoly
10-17-2009, 10:08
Препоръчвам математика. Щом я разбираш, ще ти отнеме най-малко време и усилие за да се подготвиш.

DarkKisss
10-17-2009, 10:16
Не го слушай оня социален дегенерат... записвай си висшето и си оправяй живота черИнке, че си е ебало майката на пазара на труда... имайте малко по-високи цели в тоя живот от сервирането в кварталната кръчма, да ви таковам.

Съгласна.

А относно съвета, аз мисля, че щом си добре в математиката, а тя е желателна в университета към който си се насочила, то по-добре почвай частни по математика. Въпреки че аз изобщо не я обичам и ако бях аз щях да избера АЕ разбира се, а в моя случай ако не биология, ще е немски:)

Sham
10-17-2009, 10:16
не е нормално мъж да има твойте интереси...
?

по темата: математика - няма място за интерпретация;
//пък и 2-те години изпитът беше елементарен

xRainx
10-17-2009, 10:17
кънте, защо да е ненормално мъж да свири на пиано, примерно?

монополи, абе не знам, нещо я засилват последните години като изпити навсякъде тая математика - тая година и 7класниците, и зрелостници останаха леко попарени от трудността. да не ги изненадат пак..

LovelyGirl
10-17-2009, 10:29
Виж в сайта на МОН матурите, които се паднаха последните две години.Направи тези, по които предмети се колебаеш.Виж си резултата после и с коя си се справила по-добре.Помисли си коя ти е по-лесна и избери нея.

hottie
10-17-2009, 10:38
мачок,престани да ме обиждаш и споменаваш във всяка тема,пианистче :)

навсичкото отгоре тази фраза "социален дегенерат" си я чул от мен. и не е много нормално мъж да има твойте интереси и хобита,така че можеш спокойно да си я лепнеш върху себе си фразата,ще ти подхожда :)


а аз впрочем без висше,вадех повече пари от хора с 2 висшета,така че не виждам нищо лошо в това да си бачка момичето. още повече,че за да учи висше първо трябва да има знанието и акъла затова,а тя просто ги няма. второ трябва да има семейство с пари за да може да я издържат през това време,а тя и това няма. защо НАСИЛА да учи висше,щото и другите учат ли? ето това ви е сбърканото мислене на вашето общество,мачок. и с 5 висши пак ше си останеш заблуден и спица в колелото :)
Ще бачкаш без висше и ще визмаш кинти но до кога?? Докато някой те измести може би? Нали знаеш, че сега можеш да си намериш работа докато имаш здрава физика, но после знае ли човек... а Знаеш ли, че вече английския език за нищо не го броят? Той е станал един вид "задължителен". Сега вече е нужно да знаеш и още един език. Нещата се променят. Пазарът на труда се е променил, а конкуренцията е страхотна.
Относно черинка по мои наблюдения тя има потенциал. Има и желание, но вместо да й се повтаря откъде ида и какво прави/е правила ако си й приятел(както казваш) по-скоро трябва да я подкрепиш в решението й. Колкото и да звучи клиширано това, че е важно да си висшист то си е така. Факт. По-добре висше, дори и да не ти трябва отколкото без.
А черинка може да хване и социална стипендия, която ще й покрие цялата такса за университет.
Надявам се разираш, че не се заяждам с теб(защото всъщност си симпатичен когато не се правиш на "пастет"). Просто смятам че хора като черинка трябва да се подкрепят :)

hottie
10-17-2009, 10:59
Обоснови се, какво се смееш :) така е лесно

xRainx
10-17-2009, 11:46
кънте, матрица има навсякъде. ти самият си в матрица също :)

където има повече от един човек винаги се формира малко или много 'система', която ти избягваш. ти самият, като част от футболните хулигани си в тяхната система..

xRainx
10-17-2009, 11:53
добре, неточно казах...ти си част от някаква група, малка или голяма /отровна бригада, както ги наричаш/. това те прави съответно част от дадена система..просто тези, които не са част от такива схеми са мизантропи/социопати. и не трябва да се гледа на всяка система като изцяло погрешна и негативна..

освен на сляпо следваната такава, която подлъгва хората, естествено. надявам се да не бъда разбран погрешно.

Mooo6no
10-17-2009, 12:01
По мои наблюдения пък по история беше най-лесната матура. А по математика - най-трудната. Има супер лесни въпроси и от нашата, а още по-лесни бяха от чуждата история.

Иначе в сайта на Министерството на образованието можеш да видиш трудността и изискванията и да съобразиш с кое ще се справиш. По мое мнение предметът, с който кандидатстваш във ВУЗ-а трябва да е този, по който ще държиш матура.


АТАКАБГ, не пропагандирай 'нищоправенето' и липсата на развитие. :)

Mooo6no
10-17-2009, 12:10
^ Това да разбереш филма не значи да се вкараш в него.

kir40
10-17-2009, 12:13
По-лесна матура от тази по Англ. език няма.Няколко текста,които ще ти ги пуснат на звукозапис.Следват елементарни въпроси,свързани с текста.
Това са 30 въпроса.

Следват въпроси,на които трябва да избереш да добавиш на правилната.
Има няколко изречения,които трябва да перифразираш и накрая есе.
Тва е най-лесната матура.

Ако имаш памет запиши се на История,но прекалено много години и рискът да се прецакаш е по-голям.

Който знае англ. дори малко,винаги се записва за него. :)

hottie
10-17-2009, 12:23
Това не е "нашето общество". Това е обществоТО. ОБществото функционира по тази начин, винаги е функционирало и винаги ще бъде така. Няма различни/еднакви. Всеки има различна личност. Но в обществото именно интересното е да си поставиш цели и да се опиташ да ги постигнеш. Именно това те прави интересен и конкуретноспособен човек. Всеки може да прави нИщо, а това не те прави в никакъв случай интересен и уникален.
В обществото всеки си има роля. Обществото е една "стълбица", на която всеки си има ранг. Най-лесно е да слизаш надолу по стълбицата и да пропаднеш, но най-трудно е да се изкачиш и не всеки може да го направи. И точно това е интересното - да успееш и да се издигнеш. Да се чувстваш успял и значим. Вече друг въпрос е какви цели наистина си си поставил, къде искаш да се намираш(горе или долу) и дали си се предал.....

montana6
10-17-2009, 12:27
Предполагам, че си прегледала матурите от тази и миналата година и си имаш идея от тях.
Математиката, според мен, е най-лошият вариант от трите. Времето за задачите е малко, а самите задачи са доста увъртяни и да научиш формулите не е достатъчно. Доста мои познати, които си имат понятие от математика, не можаха да изкарат дори пълни 5-ци тая година. За мен, не си струва. За да вземеш матурата по математика, трябва не само да я разбираш доста, но и да си се упражнявал страшно много.
Историята е по-приемлив вариант. Там обаче трябва да си запомнила много дати и имена, защото почти целия тест се състои в това (пък и то си е разбираемо). Имаше и 2 или 3 задачи, където трябваше да описваш подробно някакво историческо събитие, така че ако ще избираш матура по история, преговори най-важните събития. Другото, което мога да те съветвам за тази матура, е да преговориш историческите карти, защото има и задача по тях.
Английският език е моето предложение към теб и най-леката матура от трите, според мен. Засега не съм срещал познати, които да не са изкарали по-малко от 5.50 на нея, след като са я държали. На нея има предимно текстове за слушане и четене с разбиране. Държалите матурата, я описват като лека. Единственият евентуален проблем там може да се окаже със записите на текстовете за слушане с разбиране. Доста оплаквания имаше тази година (за миналата не помня) от лошото качество. Но все пак не мисля, че ще изкараш лоша оценка, дори и при проблем със записите.
Като тегля чертата и премеря плюсовете и минусите на трите матури, акцентът ми пада върху английския и това е моят съвет за втори ДЗИ. Разбира се, в преценката ми не е изключено да има и доста субективност, но няма предмети, които да не харесвам, така че се опитах да съм максимално обективен. Изборът е в твои ръце, каквото и да избереш - успех!

PainMonopoly
10-17-2009, 12:42
Има два начина да си наистина "анти системата". Да избягаш от нея или да я промениш.

За да избягаш, трябва да се изолираш от обществото изцяло. Ама изцяло. Отиваш в Рила и си гледаш козички. Сам си построяваш подслон, сам си набавяш храна. Ако ходиш да пазариш от магазините на Системата, не се брои.

За да я промениш, първо трябва да имаш визия към какво ще я промениш. След това трябва да можеш да го осъществиш.

Но да бачка като сервитьорка определено няма да я постави извън матрицата и извън рамките на обществото.

xRainx
10-17-2009, 12:46
кой определя кое е нищо и кое е нещо?
никой. но 'нещо'-то води почтен /доколкото може/ живот, помага на близките си хора, гради каквото и да е, което да му помогне, или да помогне на близките му. или на човечеството като цяло.


кой определя кой се развива и кой пропада?

отново никой. ти сам си определяш. но ако по цял ден нищо не правиш, или само рушиш и не изграждаш връзка с други хора /на над физическо ниво/, ако не отгледаш свое дете, което да отгледаш и да научиш на принципи и чест; ако не надхвърлиш поне малко практичността и се докоснеш до изкуство/нещо повече от този свят...не знам дали си се развил. като циклиш на едно място.


колко пари имаш и каква кола караш? каква работа работиш? :lol:

това са глупости за мен на тоя етап, но за момента, когато ще отгледаш дете, ще ти трябват, малко или много.

на истинските личности обществото не им пречи и могат да блеснат дори наполовин в неговите коловози.

hottie
10-17-2009, 12:51
Кой определя? - Обществото
Какво е обществото? - Така наречената "подредена/рамкирана общност"
Каква е тази подредена общност - място в което има норми, правила, роли
Защо е така? - защото иначе ще настъпи анархия, а тя не е добра за никого.

Ти противоречиш на обществото, което в социалните науки те прави така наречения "аутсайдер". Имаш право да си такъв. Ти си го избираш.
Разбери, че ако ги няма тези рангове всичко ще е един ХАОС.

А да си успял - това всеки му отдава различно значение. Ако за теб да си успял е да се надрусаш с колкото се може повече амфети ОК. Но за мен например е здраве, сигурност, щастие, бъдеще.

PainMonopoly
10-17-2009, 12:57
това,за което ти пишеш е аутсайдер,а не различен.

можеш да бачкаш каквото си искаш,да пазаруваш,откъдето си искаш и пак да си различен и анти-систем. всичко е в съзнанието.Не съм съгласен.

Докато системата те храни, ти си под нейна власт.

В системата в която живеем, истинска свобода ти носят само парите. Разбира се, че не трябва да е така. Но ти примерно как си представяш идеалната система?

Mooo6no
10-17-2009, 13:50
Много е готино да сме извън "Системата", каквото и да разбирате под това. 8-) Само дето не мисля, че е възможно да живее извън нея. Още по-малко да я промениш.

А за промяна - ако е велик лидер, който да може да я промени отчасти, макар и не в пълния смисъл на думата, защото цялата идея ми се вижда доста утопична. Но за да я промени трябва напълно да я изучи, да вникне изцяло вътре в нея, след това да се издигне в нея, да ръководи чрез нея, докато накрая когато има нужната сила и власт да я смени според нови закони. Идеята е взаимствана пряко от теорията на Ницше за Свръхчовека и трите метаморфози (камилата, лъвът и детето).

machoka
10-17-2009, 16:41
мачок,престани да ме обиждаш и споменаваш във всяка тема,пианистче :)

навсичкото отгоре тази фраза "социален дегенерат" си я чул от мен. и не е много нормално мъж да има твойте интереси и хобита,така че можеш спокойно да си я лепнеш върху себе си фразата,ще ти подхожда :)


а аз впрочем без висше,вадех повече пари от хора с 2 висшета,така че не виждам нищо лошо в това да си бачка момичето. още повече,че за да учи висше първо трябва да има знанието и акъла затова,а тя просто ги няма. второ трябва да има семейство с пари за да може да я издържат през това време,а тя и това няма. защо НАСИЛА да учи висше,щото и другите учат ли? ето това ви е сбърканото мислене на вашето общество,мачок. и с 5 висши пак ше си останеш заблуден и спица в колелото :)

Дегенарацио, слушай ме сега внимателно:

1. Като споменаваш понятието 'пианист', ще го изричаш с уважение и почит, щото наркоманската ти кратуна не може и да си представи какво означава да твориш изкуство, да живееш с него и да се храниш с него.

2. Хобитата и интересите ми са прекалено непонятни за елементарната ти натура и мироглед, простиращ се единствено до червило и насраният му, побелял кенеф. Следователно коментарите ти са НИКОМУ ненужни в тая сфера.

3. Един ден ще разбереш, че парите не са всичко на тоя свят. Дори ти ще го осъзнаеш.
Момичето може да следва дори 2 специалности (не задочно) и да си работи пак като сервитьорка. Знанието на тоя свят, пич, е БЕЗЦЕННО. Те и мутрите ги имат големите пари.. и кво от това, остават ли си простите галоши? Остават си. А това, дали има потенциал или не, не го определяш ти...

И последно - нямам нищо против теб, факта че си тук още го доказва. Обаче продължиш ли да повдигаш в култ упадъчните си навици и да съветваш хората да работят като сервитьорки вместо да учат, и то в ТИЙН форум, директно ще излетиш.. защото аз такъв пример на децата НЯМА да им дам да гледат. Щото бате, не можеш да послужиш за пример и на последния бездомник.

LINKNOT
10-21-2009, 23:40
Добре.

TERRORMACHINE
10-21-2009, 23:53
остай ги всички, дръж по математика и като трета можеш да запишеш английски език...

hottie
10-22-2009, 07:22
SofiaRegularCunt - разбрал си ме погрешно, и то много. Първо не съм казала, че се занимаваш само с наркотици и алкохол. Не само, че не те познавам, за да го твърдя ами и не мисля така. Някъде по-горе бях споменала че всъщност си готин човек. Пък като какъв се представяш това ти си го решаваш.

А за аутсайдерството имах предвид друго - ти се опитваш да отхвърлиш това как функционира обществото. А хора, които се опитат да са различно от това, което би следвало да са се наричат аутсайдери. И това го казах чисто теоретично, защото ако ти беше аутсайдер вече ще си(както някой спомена по-доре) изолиран в някоя джунгла гол и бос 8-)
Мисълта ми беше, че колкото и да искаш да си различен не можеш да го постигнеш освен ако не санеш въпросния аутсайдер. Да НЕ учиш не те прави различен, а просто влизаш в друга прослойка на обществото. Даже в по-голямата, защото висшите в България са едва 1/3 ако не ме лъже паметта(и тези данни не включват ромите).

А относно това дали се фукам или не - ами не се фукам. Може би се гордея, защото съм работила какви ли не тъпотии преди това, но това е нормално, нали?

Много ми е тъпо, че не си ме разбрал. По никакъв начин не исках да се чувстваш обиден лично. Аз говорих по принцип, а и съм много против това някой да неподкрепя свой приятел който иска да направи нещо с живота си,или поне да се опита(все пак оттам тргнахме)

PainMonopoly
10-22-2009, 09:40
Няма време да се чуди,досега е трябвало да прецени добре кой е нейният предмет и да учи усилено по негоТова някакъв закон ли трябва да е?

Аз за 3 месеца реших какво искам да следвам, подготвих се за изпит по математика и изкарах 5.90 на него. И не е като да съм учил по цял ден. ;)

cherinka
10-22-2009, 10:43
oффффффффффффф, линкнот, от коя планета идваш.
за шибаната специалност ми трябва единствено български език и литература, дори кандидат-студенсткия е по БЕЛ, за това ви плямпам, че оценката от втората матура НЯМА да ми трябва, за това се чудя кое ми е по-лесно, та да запиша него за втора матура............ пфф, малоумни хора...

scyLLa
10-22-2009, 12:48
Остави ги тея матури и стани хигиенист (много елитно звучи ,но всъшност .....лол)