PDA

View Full Version : Чуждо гражданство



LuxurySk0B
10-18-2009, 07:54
Някой да е получавал чужд паспорт?
Разкажете лесно ли се получава?
Колко години трябват и еднакво ли е за всички държави?
Мен ме интересува за Гърция.
На 14 години съм и мисля да продължа образованието си там

[B]a[N]D[i]T[k]a
10-19-2009, 01:18
нямам... даже за сега съм на мнение че няма и да си правя... (след година и половина мога да си поддам документите но за сега не мисля че ще го правя изобщо...) добре си ми е с бг паспорт ;] и как се получава.. ами до колкото разбрах ти дават някаква книжка с информация за канада.. (какъв език се говори, географски въпроси.. такива об6ти щуротии) и после отиваш на "изпит" и ако минеш ти дават гражданство... до колкото чувам не познавам 1 които да се е провалил така че мисля че е доста лесно.. за гърция чух че една моя колежка живеела там и живели 5-6 години но не им дали паспорт и каза че било трудно.. не ми обясни какво му е трудното но ... :-o

amk933
10-19-2009, 14:21
Някой да е получавал чужд паспорт?
Разкажете лесно ли се получава?
Колко години трябват и еднакво ли е за всички държави?
Мен ме интересува за Гърция.
На 14 години съм и мисля да продължа образованието си там

Не е лесно естествено. Аз имам право на чужд паспорт, но за сега го отлагаме и аз, и родителите ми, защото трябва да ходя 2 години в армията, а не искам да губя време между училище и университета. Естествено, че не е еднакво за всички държави. Ако си в Гърция няма никакъв смисъл от гръцки паспорт, защото е в ЕС и нямаш никакви привилегии, различни от тези на българския паспорт. Трябва ти да знаеш гръцки. И на 14 години имаш още много време да си промениш мнението. Но, за да вземеш паспорт, трябва да живееш в държавата поне няколко години. Така че от България гръцки паспорт няма как да вземеш, освен ако някой от твойте родители няма такъв или не си етнически грък и имаш как да го докажеш. Това е от мен. :)

П.С.: Иначе, да, бих се отказал от българското гражданство, ако правителството забрани двойното такова. Иначе, не. Тук съм израснал все пак, тук ми е голяма част от живота, но, ако ме принудят, ще се наложи...

Fusion
10-24-2009, 21:56
Не аз не искам да си го сменям, искам още едно :) пр. американско никак няма да ми е излишно.

amk933
10-24-2009, 22:10
Не аз не искам да си го сменям, искам още едно :) пр. американско никак няма да ми е излишно.

Приготви си много пари и нерви, приятелю. Става много трудно. И си намери добър адвокат, който да ти помогне в началото - после сам ще се ориентираш. И не се лъжи по "3 години постоянен престой", защото не е така.... И годините студентстване не се броят.

kalashnik
10-25-2009, 11:58
Дам, трябва ми руско гражданство за да мога да стана наемен войник в Южна Осетия в състава на руските мироопазващи сили в района, а също така и за да кандидаттвам в Въздушно-десантната академия в град Казан, Русия.

BERCUT
10-25-2009, 12:14
Не, в момента съм си много добре с руският дипломатически паспорт, който ми дава право на частичен имуните (по руското законодателство право на дипломатически паспорти и дипломатически имунитет имат също така децата и жената на дипломата обладаващ такъв паспорти имунит, освен ако дипломатът не подаде молба до президента за сваляне на имуните на някой от семейството), основната причина е вечерния час, защото полицайте са безсилни пред мен, и мога да излизам когато си поискам.

amk933
10-25-2009, 17:01
Не, в момента съм си много добре с руският дипломатически паспорт, който ми дава право на частичен имуните (по руското законодателство право на дипломатически паспорти и дипломатически имунитет имат също така децата и жената на дипломата обладаващ такъв паспорти имунит, освен ако дипломатът не подаде молба до президента за сваляне на имуните на някой от семейството), основната причина е вечерния час, защото полицайте са безсилни пред мен, и мога да излизам когато си поискам.

Сега дай по един автограф... :razz: :razz:

Не са толкова безсилни, колкото си мислиш. Аз с моя втори паспорт имам право на екстратериториалност и неприкосновено обежище по всяко време в България (ако ти говори нещо въобще), но не го искам за сега, защото искам да съм нормален като всички. :?

BERCUT
10-25-2009, 17:39
Единствените неща за които могат да ми направят проблем заради ограничения ми имунитет са за притежание на огнестрелно и хладно оръжие, нямам право на безмитен пренос на стоки, безвизовият режим е само до определени страни, нямам право да управлявам кола без книжка (е аз не че съм пълнолетен де), не съм освободен от данъци, но за всичко останало не могат да ме докостнат, освен за особено тежки престъпления като предумишлено убийство или грабеж, но и тогава не е гарантирано че ще ми го свалят.

amk933
10-25-2009, 17:47
Единствените неща за които могат да ми направят проблем заради ограничения ми имунитет са за притежание на огнестрелно и хладно оръжие, нямам право на безмитен пренос на стоки, безвизовият режим е само до определени страни, нямам право да управлявам кола без книжка (е аз не че съм пълнолетен де), не съм освободен от данъци, но за всичко останало не могат да ме докостнат, освен за особено тежки престъпления като предумишлено убийство или грабеж, но и тогава не е гарантирано че ще ми го свалят.

Ако извършиш грабеж или престъпление могат да те арестуват - просто трябва да уведомят посолството. Не ги спира нищо. Не ти правят проблем, защото не им се занимава, но щом пребиваваш на територията на Република България имат право да те задържат при извършване на престъпление, освен ако не се укриеш в посолството. ;)

BERCUT
10-25-2009, 18:15
Според руското законодателство и основните положения отт международния договор подписан от Русия за имунитета заложени също така в конституцията е така както го описах и според руското законодателство съм отговорен само и единствено пред руски съд след молба от определената страна в която съм извършил престъплението. На същите основания мисля че бяха и правата на американските дипломати и войници. Вече руският съд решава дали съм виновен или не, и ако да - издава молба към президента за подписване на указ за сваляне на имунитета ми и привеждане под административна отговорност.

Karin_Vall_Gabbriel
10-26-2009, 12:01
Аз все още имам българско гражданство,но догодина сигурно вече ще взема друго. Аз живея от няколко години в чужбина и за мен е по-добре да имам местно гражданство. А най-добре е може би двойно гражданство.

hottie
10-28-2009, 22:14
Ами аз имам. И си го взех още преди да влезем в ЕС. Трябваха ми минимум 5 години прибиваване във Франция и още куп документи.

kypo
11-05-2009, 15:04
никакъв проблем, даже съм го сменял.
имах руски паспорт, после се чупих от там за да не отида в казармата и получих български (баща ми е българин, затова)
нищо не ми пречи да си го сменя пак 8-)

Fusion
11-23-2009, 03:42
Не аз не искам да си го сменям, искам още едно :) пр. американско никак няма да ми е излишно.

Приготви си много пари и нерви, приятелю. Става много трудно. И си намери добър адвокат, който да ти помогне в началото - после сам ще се ориентираш. И не се лъжи по "3 години постоянен престой", защото не е така.... И годините студентстване не се броят.

Хмм значи студентските години не се бороят така ли, когато започнеш работа броят ли се тези години, защото сега съм студент в Сиатъл и след като завърша мисля да остана тук. Също така нямам social security number :? ако има някакво значение това. Знам, че когато започна работа ще ми трябва.

P.S. Въобще можеш ли да ми кажеш каква е процедурата за кандидатстване за американско гражданство, благодаря ти предварително :)

amk933
11-23-2009, 14:48
Хмм значи студентските години не се бороят така ли, когато започнеш работа броят ли се тези години, защото сега съм студент в Сиатъл и след като завърша мисля да остана тук. Също така нямам social security number :? ако има някакво значение това. Знам, че когато започна работа ще ми трябва.

P.S. Въобще можеш ли да ми кажеш каква е процедурата за кандидатстване за американско гражданство, благодаря ти предварително :)

Мхм. Студентските години не се броят изобщо. Първият начин е, ако оцелиш от лотарията, но дори в такъв случай, ще ти дадат само зелена карта. Вземеш ли я тази карта трябва на всеки 6 месеца да си в страната поне, защото иначе я губиш. След 3 години имане на зелената карта имаш право да подадеш документи за натурализиране и придобиване на гражданство, като процедурата трае много различно. Прясната ми информация е, че от 6 до 12 месеца от подаване на документите.

Вторият вариянт е да си легално постоянно пребиваващ чужденец в страната в продължение на 5 години без да си напускал САЩ за повече от 6 месеца през този период. Тогава пак подаваш документи, чакаш да те одобрят, ако те одобрят отиваш на изпит по американска политика и история (който не трябва да те плаши) и изпит по английски и, ако ги изкараш, като 99% от хората явили се, взимаш гражданството. Изпита по история май е 10 въпроса избрани от предварително предоставена ти книжка, съдържаща 100 такива. По английски е колкото да видят, че четеш и пишеш. След като учиш в университет в Сиатъл няма да имаш проблеми с това. Забравих нещо много важно. Не трябва да имаш никакви легални издънки и да си плащаш данъците редовно. Много е важно, за да те одобрят. И горе-долу това е.

Има и трети вариянт. Да се ожениш за американка. Така ще ти дадат зелена карта и пак след 3 години мисля, че беше, ти дават гражданство, като това е най-сигурната и стабилната процедура - с брака. Но не се жени фиктивно, защото хванат ли те (което е много вероятно) директно те депортират с черен печат. ;)

И четвърто, което не те устройва, е да си роден там. Тоест, ако ти се роди дете, то ще вземе гражданство директно. ;)

Айде успех! :) И мен ме чака това, не след дълго, защото след 2 години напускам България официално. Но аз ги знам тези работи, първо, защото уча в посолственото училище на САЩ и ОК, и второ, защото най-добрите ми приятели в момента го вървят този път, някой го изминаха, други още чакат. Но се въоражи с много търпение! Заслужава си обаче. :)

Nakadah
11-23-2009, 21:50
ква е тая тъпанарска тема след като аз имам 3 паспорта и още съм си Българин (не само роден в България, но и с Български документи)

windowlicker
11-24-2009, 02:36
Хмм значи студентските години не се бороят така ли, когато започнеш работа броят ли се тези години, защото сега съм студент в Сиатъл и след като завърша мисля да остана тук. Също така нямам social security number :? ако има някакво значение това. Знам, че когато започна работа ще ми трябва.

P.S. Въобще можеш ли да ми кажеш каква е процедурата за кандидатстване за американско гражданство, благодаря ти предварително :)

Значи да кажа американско гражданство се взима само ако имаш зелена карта!!! Никакви студенти и никакво пребиваване! В смисъл ако ще и на втория ден след като си се родил отидеш там без зелена карта няма да те огрее...
Както каза и амк можеш да спечелиш от лотарията - тогава е 5 години!
Ако се ожениш за американски гражданин е 3 години.
Другия вариант е ако си на работна виза и работодателя ти те спонсорира за зелена карта, тогава не знам колко е предполагам пак 5. И това е!

Fusion
11-24-2009, 03:52
Хмм значи студентските години не се бороят така ли, когато започнеш работа броят ли се тези години, защото сега съм студент в Сиатъл и след като завърша мисля да остана тук. Също така нямам social security number :? ако има някакво значение това. Знам, че когато започна работа ще ми трябва.

P.S. Въобще можеш ли да ми кажеш каква е процедурата за кандидатстване за американско гражданство, благодаря ти предварително :)

Мхм. Студентските години не се броят изобщо. Първият начин е, ако оцелиш от лотарията, но дори в такъв случай, ще ти дадат само зелена карта. Вземеш ли я тази карта трябва на всеки 6 месеца да си в страната поне, защото иначе я губиш. След 3 години имане на зелената карта имаш право да подадеш документи за натурализиране и придобиване на гражданство, като процедурата трае много различно. Прясната ми информация е, че от 6 до 12 месеца от подаване на документите.

Вторият вариянт е да си легално постоянно пребиваващ чужденец в страната в продължение на 5 години без да си напускал САЩ за повече от 6 месеца през този период. Тогава пак подаваш документи, чакаш да те одобрят, ако те одобрят отиваш на изпит по американска политика и история (който не трябва да те плаши) и изпит по английски и, ако ги изкараш, като 99% от хората явили се, взимаш гражданството. Изпита по история май е 10 въпроса избрани от предварително предоставена ти книжка, съдържаща 100 такива. По английски е колкото да видят, че четеш и пишеш. След като учиш в университет в Сиатъл няма да имаш проблеми с това. Забравих нещо много важно. Не трябва да имаш никакви легални издънки и да си плащаш данъците редовно. Много е важно, за да те одобрят. И горе-долу това е.

Има и трети вариянт. Да се ожениш за американка. Така ще ти дадат зелена карта и пак след 3 години мисля, че беше, ти дават гражданство, като това е най-сигурната и стабилната процедура - с брака. Но не се жени фиктивно, защото хванат ли те (което е много вероятно) директно те депортират с черен печат. ;)

И четвърто, което не те устройва, е да си роден там. Тоест, ако ти се роди дете, то ще вземе гражданство директно. ;)

Айде успех! :) И мен ме чака това, не след дълго, защото след 2 години напускам България официално. Но аз ги знам тези работи, първо, защото уча в посолственото училище на САЩ и ОК, и второ, защото най-добрите ми приятели в момента го вървят този път, някой го изминаха, други още чакат. Но се въоражи с много търпение! Заслужава си обаче. :)

благодаря ти за изчерпателния отговор, сега вече ми стана ясно ;)