PDA

View Full Version : еверест



ameli
10-21-2009, 13:47
надявам се да помогнете. :)

трябва ми информация свързана с Еверест, Едманд Хилари, българската група, покорила върха за 1 път и т.н. не ми е достатъчно само в Уикито ;)

todor4o
10-21-2009, 18:58
Новозеландецът сър Едмънд Хилари, който заедно с непалския шерп Тензинг Норгей първи покоряват връх Еверест, почина днес в болница.

Ройтерс съобщава, че на новозеландската антарктическа база "Скот" е свален наполовина националният флаг в памет на един от най-големите пътешественици на ХХ век. В Непал приятелите му шерпи запалиха маслени лампички и отправиха будистки молитви в манастирите, наричайки Хилари човеколюбец и голям приятел на страната.

През 2003г. той получи почетно непалско гражданство в чест на приноса му за живота на хората в район Солухумбу, където се намира и Еверест.

"Легендарен планинар, авантюрист и филантроп, най-прочутият новозеландец, живял някога - той бе един "киви" до мозъка на костите си", заяви новозеландският премиер Хелън Кларк, съобщавайки за кончината му.

Хилари покорява най-високия планински връх на планетата през 1953г.

След като се завръща, казва на приятелите си: "Повалихме го, копелето".

Хилари бе болен от известно време и местните медии съобщаваха, че има пневмония. Той почина на 88 години от сърдечен удар в болница в Оуклънд.

Роден на 20 юли 1919г. в същия град, Хилари води безличен живот на пчелар до 33-годишната си възраст, когато става световна знаменитост с покоряването на Еверест. Ръководителят на британската експедиция Джон Хънт го избира за последната атака на върха заради опита му в Хималаите и изключителната му енергичност и упорство. За негов партньор е избран Тензинг и двамата потеглят в една безоблачна сутрин след нощувка на южната страна на Еверест. Окичени с екипировка и кислородни апарати, които днес изглеждат като музейни експонати, двамата спират на може би най-прочутото последно препятствие - 13-метрова скала, наричана днес Стъпалото на Хилари. Новозеландецът събира цялата си енергия и изпълзява по вертикална пукнатина, след което издърпва и Тензинг. В 11.30 часа двамата стъпват на покрива на света.

Години след това те отказват да уточнят кой по-точно първи е стъпил на Еверест. След смъртта на Тензинг през 1986г. сър Хилари заявява, че все пак той се е изкачил първи, следван от непалеца.

В късния следобед на същия ден двамата слизат до последния си лагер. На 2 юни 1953г. лондонският "Таймс" разпространява новината по света. "Британският триумф" съвпада с коронацията на Елизабет Втора и Хилари получава титлата "сър" още преди да е слязъл от Хималаите.

Приключенията му не спират с това. През 1958г. той повежда четирима съратници с три трактора през Антарктида и става първият, достигнал Южния полюс с моторно превозно средство. През 60-те години Хилари се връща в Хималаите да търси легендарния снежен човек, а през 1975г. с моторници издирва извора на река Ганг.

Голяма част от енергията му отива в помощ на непалските шерпи. Неговият "Хималайски тръст" набира всяка година по четвърт милион щатски долара, с които са построени 26 училища, две болници, малко летище и са осигурени няколко стипендии за непалски деца.


дано да ти е от полза... :)

fen4e123
10-21-2009, 19:43
http://www.climbingguidebg.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=111
Не ми се чете цялото, но дано да ти върши работа. :)

ameli
10-22-2009, 12:36
супер сте, ако ми намерите и нещо за първата българска експедиция, ще съм ви много благодарна :-)

bojilow
10-22-2009, 19:52
Това помага ли ти ?
http://www.climbingguidebg.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=455

:)