PDA

View Full Version : Моля,някой да ми свали следния файл



CoNviCt
10-22-2009, 09:46
Здравейте,
трябва ми един материал за "енергия на приливите и отливите".Не намирам много в интернет,обаче гледам,че в помагалото го има.Ако някой ми го копира ще съм му много благодарен :)

OneGirl
10-22-2009, 12:00
Я го намери къде е в помагало и постни линка и ще ти го изтегля.

vanesa0pld
10-22-2009, 12:35
аз намерих това




1. Какво са приливите и отливите ?


Те са периодичното покачване и спадане на морското равнище, приченени от гравитационното въздействие на Слънцето и Луната (тоест от силата, с която двете привличат големи маси вода от земната повърхност). Представляват пренасяне на огромно колиечство вода в едно и също направление. Те са периодични и предвидими. Въпреки това има огромна разлика в големината им в различни точки. При някой брегове разликата между прилив и отлив е едва 0,5м ,докато в залива Фънди, разликата може да достигне над 16 м. Приливите и отливите са естествен и практически неизчерпаем източник на енергия.

2. Овладяване на енергията на приливи и отливи

Енергията на приливите и отливите си използва за производство на електричество.

Къде се изграждат Приливни водни електроцентрали?

На морски/океански залив залив или устие на река, където има приливи с амплитуда над 4 м. Тези електроцентрали са най-ефективни при голяма амплитуда (разлика в нивото) на прилива и отлива, например при естуара на река Ранс (Франция), където амплитудата достига до 8,5 м.

Как работят?

При прилив водата се събира в специални резервоари. Впоследствие, при отварянето им, водният поток задвижва хидравлични турбини, а те – от своя страна – електрически генератори (както при ВЕЦ).

3. Разпространение и употреба

Въпреки че на някои места могат да бъдат произведени големи количества енергия от приливите/отливите, трудности създават специфичният характер на приливите и отливите (непостоянния поток на водата), както и необходимите големи инвестиции за изграждане на подобни съоръжения. Приливните електроцентрали, обаче, са екологично чисти. Те се използват в Русия, Германия, Норвегия.

Обобщение – Водата е един от трите основни източника , използвани за производство на ел. енергия (другите са съответно природните и ядрените горива). Хидроенергията има няколко много важни предимства – тя е постоянно възобновима и не замърсява околната среда, нито изхвърля вредни за природата отпадъци. Тя е с различно значение в различните страни. Много държави експлоатират ВЕЦ, като за някои от тях тези централи произвеждат по-голямата част от необходимата им електроенергия.

Друг вид алтернативен енергиен източник е Геотермалната енергия



а иначе дай линк,ще ти го сваля!!

CoNviCt
10-22-2009, 20:44
damn too late ma friend :)
btw i am noob забравих да постна линк боже боже :(
иначе намерих каквото ми трябваше благдаря все пак :)