PDA

View Full Version : Клок



jadacris4o
10-24-2009, 08:18
Здравейте на всички!
1.Искам да попитам процесора ми е 3.1 гхз Амд Атлон двуядрен 6000+
на колко ще мога да го клокна с обикновенно охлаждане!
2.На колко ще мога да го клокна с например друго охлаждане Залман (вие ми препоръчайте)
3.Видео карта Ати Радеон ХД 3600 на колко ще мога да я клокна с обикновено и с Залман или друго охлаждане !
Благодаря предварително ! :)

nimfernal
10-24-2009, 08:21
За процесора провери в сайта на AMD каква е максималната честота на FSB-то и се пробвай да клокнеш FSB-то през BIOS-а по-лесно е и не трябва да си сменяш охлаждането. :)

jadacris4o
10-24-2009, 09:10
Ако може малко да ми обясниш как се клоква че си нямам голяма представа :(
ако ти се занимава .. !

nimfernal
10-24-2009, 09:34
Мога да ти обясня, ама като не си се занимавал с това не ти препоръчвам да се пробваш, щото кат ти цъфне процесора като майска розичка ша си каеш "ей оня тупан в форума ка ми го налузи".Пък и плюс това процесора ти няма нужда от клок, тъй като си е достатъчно бърз, е естествено ако не си решил да правиш конкуренция на Google-ските сървъри :)

DarkAngelOfHope
10-24-2009, 09:51
Ако говорим за сериозен Clock е хубаво да се помисли и за друго охлаждане за по добър резултат и по стабилна работа. При clock трябва да се внимава да не се изгорят и други компоненти освен дъно и процесор ... може да скапеш видеото и/или RAM-та (затова те могат да се заключват от BIOS-a (в повечето случай)).
Ако си много зарибен да clock-ваш ти препоръчвам да започнеш с малък clock, без да променяш напрежения, без да купуваш нови охладители. Имаи предвид че дори да си купиш много як охадител за процесора трябва да се погрижеш и за потока в кутията, защото каква е ползата от супер як охладител на CPU след като ще върти топлия въздух в кутията ? Също трябва, за по сериозен clock, да си изчислиш захранването до колко ще ти стигне. Има много тънкости кажи до колко си зарибен по clock-a какво искаш да постигнеш за да има по добри съвети :) и знай че максималния clock за всяка бройка процесор може да е различна, защото освен процесор в системата има и достатъчно други компоненти които влияят на системата :) а и самата бройка процесор може да е по добра или по лоша от друга - същата марка и модел, че и същата ревизия :)

nimfernal
10-24-2009, 09:55
Ако говорим за сериозен Clock е хубаво да се помисли и за друго охлаждане за по добър резултат и по стабилна работа. При clock трябва да се внимава да не се изгорят и други компоненти освен дъно и процесор ... може да скапеш видеото и/или RAM-та (затова те могат да се заключват от BIOS-a (в повечето случай)).
Ако си много зарибен да clock-ваш ти препоръчвам да започнеш с малък clock, без да променяш напрежения, без да купуваш нови охладители. Имаи предвид че дори да си купиш много як охадител за процесора трябва да се погрижеш и за потока в кутията, защото каква е ползата от супер як охладител на CPU след като ще върти топлия въздух в кутията ? Също трябва, за по сериозен clock, да си изчислиш захранването до колко ще ти стигне. Има много тънкости кажи до колко си зарибен по clock-a какво искаш да постигнеш за да има по добри съвети :) и знай че максималния clock за всяка бройка процесор може да е различна, защото освен процесор в системата има и достатъчно други компоненти които влияят на системата :) а и самата бройка процесор може да е по добра или по лоша от друга - същата марка и модел, че и същата ревизия :)
\:D/ \:D/ \:D/ \:D/

jadacris4o
10-24-2009, 12:59
Благодаря и на двамата за изчерпателните отговори!
Аз искам що годе да знам колкото се може повече работи за компи и тогава все търся нещо да правя 8-) . :D
Ами ако може да ми обясните за някакъв по-малък клок който не иска много акъл ще съм благодарен.
Остатъка от системата е Дъно : Nvidia GeForce 7050M-M , Рам: 4гб , Видео карта Ати Радеон ХД 3650!
Ако изгори нещо :D (което сигурно ще стане) компа е в гаранция :D

nimfernal
10-24-2009, 13:28
Благодаря и на двамата за изчерпателните отговори!
Аз искам що годе да знам колкото се може повече работи за компи и тогава все търся нещо да правя 8-) . :D
Ами ако може да ми обясните за някакъв по-малък клок който не иска много акъл ще съм благодарен.
Остатъка от системата е Дъно : Nvidia GeForce 7050M-M , Рам: 4гб , Видео карта Ати Радеон ХД 3650!
Ако изгори нещо :D (което сигурно ще стане) компа е в гаранция :D

Съмнявам се че гаранцията покрива и твоя образователен интерес :D

DarkAngelOfHope
10-24-2009, 13:58
Всъщност дъното ти май не е NVidia ами май си е EliteGroup GeForce7050M-M и колко ще стане за clock незнам, дъната с вградени видео карти се водят ниско бюджетни а EliteGroup ... много трябва да внимаваш :)

Така ест се започва с рестарт на компа :) влизаш в BIOS-а и намираш меню Chipset Configuration (или нещо подобно) там може би първото меню ще ти е FSB (Front Side Bus) или иначе казано шината която задава основната честота на компютърните компоненти и те от там нататък чрез техните множители си образуват собствните си честоти (примерно FSB 200 MHz и множител на CPU 10 = 2000MHz честота на CPU). Задаваш тази стойността на FSB да ти е на Manual (ръчно) и ти се показва честотата която в момента е на FSB-то, отиваш на нея и покачваш с няколко MHz. По твоя преценка гледай да не е много голямо число, знай че колкото ти е множителя на процесора с толкова ще ти се качи честотата му като повишиш шината с 1 MHz (т.е. ако множителя ти е 10 с един MHz на шината ще вдигнеш честотата на процесора с 10 MHz) Гледай да не повишаваш с повече от 50 MHz честота на прцесора с един опит за да не стане някоя беля:)

След като нагласиш с колко MHz да ти е шината на FSB за първия опит намираш къде ти е PCIe шината - тази за видео картата, даваш я и нея на manual и й задаваш стойност 101 MHz. (точно толкова трябва да бъде нищо че по подразбиране е 100MHz)

След това намираш и къде ти се настройва честотата на RAM паметта .. би трябвало да пише нещо от рода на RAM frequency и също я даваш на manual, остави я по подразбиране. Запазваш настройките и излизаш от BIOS-a. Когато влезеш в Win-a трябва да тестваш какви градуси стига процесора на 100% товар, най лесно това става с Everest, aко си доволен от резултата след поне 30 минутен тест връщаш се в BIOS-а и вдигаш още малко FPS и пак на ново ... В един момент може би няма да можеш да вдигаш повече (т.е. като зарежда BIOS-a ще ти казва че си връща първоначалните настройки това най вероятно ще е защото не му стига волтаж на ядрото на процесора и общо взето си изцедил колкото може при стоиността на волтажа по подразбиране.
Тогава влизаш пак в BIOS и задаваш последната честота която си достигнал и си бил доволен. Рестарт и после по продължителни тестове 3D Mark, Prime 95 и така ... И внимавай че въпреки че ти е гаранционен компа ако няма как да го отвориш след евентуална грешка и го занесеш в сервиза така сигурно ще разберат какво си се опитвал да правиш, ако няма лепенки и може да го отвориш трябва да рестартираш BIOS-a с обръщане на системаната батерия или с джъмпер ако има такъв (мисля че твоето дъно няма).
Обръщаш батерията наобратно за 10-ина мин после я слагаш както си я била и BIOS трябва да е рестартиран.

Това е накратко и незнам колко ясно съм обяснил, но неочаквай много от това дъно. Да го кажа така EliteGroup не са най елитните дънни платки :) Макар че аз съм с AsRock и си clock-нах моя процесор с 50% (можеше и още ама захранването ми не позволи :D)

Така че това е ... питай още, изчакай и други мнения, събери повечко информация и тогава ... :)

doomkillerr
10-24-2009, 17:23
Първо - извинявайте, че и аз се намешвам в темата, но до знам или по скоро до колкото съм чел процесора на AMD модел 6000+ е заводски клокнат и не позволява почти никакъв клок!!! Също така знам, че поради заводския клок доста пече (повече от останалите модели AMD X2). :)

jadacris4o
10-24-2009, 19:03
АУУУ :D
Мерси на всичкиии .
Ако близките дни не ме видите онлине в теенпроблем значи е от компа :D

nimfernal
10-24-2009, 19:24
Първо - извинявайте, че и аз се намешвам в темата, но до знам или по скоро до колкото съм чел процесора на AMD модел 6000+ е заводски клокнат и не позволява почти никакъв клок!!! Също така знам, че поради заводския клок доста пече (повече от останалите модели AMD X2). :)

Това за което говориш е Black edition-а на този процесор :)

jadacris4o
10-24-2009, 19:30
Ааааа ше го ритна тоя комп беее :-x
Advanced Chipset Configuration и тва FBS го няма никаде :-x
оффф ако може да ми пратите линк със снимки . Ставам нахален ама кат не сам виждал клок какво да направя :-D

nimfernal
10-24-2009, 19:35
Пич в BIOS нема начин да нямаш опция за FSB. А снимки зор щи пратя щото докъто работиш с BIOS нема как да правиш скрийншотове.Пък потърси в гоогле-то.

jadacris4o
10-24-2009, 19:47
http://prikachi.com/files/1121385p.jpg
това е в началото на биоса
http://prikachi.com/files/1121387C.jpg
това е в Advanced Chipset Setup !

nimfernal
10-24-2009, 19:57
http://prikachi.com/files/1121385p.jpg
това е в началото на биоса
http://prikachi.com/files/1121387C.jpg
това е в Advanced Chipset Setup !

Така.. мани го тоя чипсет (верно че от него най-много зависи скороста на машината но това е др тема) най-горното меню където пише "Standart CMOS Setup" според мене би трябвало да са ти настройките на FSB-то (може да ти го пише и като Front Side Bus) проверяваш в сайта на АМД каква му е максималната честота на работа и в биоса почваш да я вдигаш (ако не е на максимум) ОБАЧЕ я вдигаш с по 10 мхз няколко пъти.Примерно ти е 1000мхз правиш я на 1010 и рес после на 1020 и пак рес и така постепенно.А и ако ти опука нещо в компа не нося отговорност.

ПС: По-горе в темата има за множителите !!!

jadacris4o
10-24-2009, 19:59
Пич толкова много инфо ми даде всичко напраи останя ся и ти да носиш отговорност :D Спокс! ся ше го разпукам ! :D

nimfernal
10-24-2009, 19:59
Пич толкова много инфо ми даде всичко напраи останя ся и ти да носиш отговорност :D Спокс! ся ше го разпукам ! :D
Пръсни му здравето :razz: :razz:

jadacris4o
10-24-2009, 20:04
ммда намерих нещо не пише ФСБ ама мисля че е за тва :D на мануал беше на макс смисъл 1000мхз !
Значи да се варна към предишния пост , да го изритам :D

nimfernal
10-24-2009, 20:09
Пич за кво искаш да го клокваш?!?!?!?!? Тоя процесор е перфектен от където и да го погледнеш и се съмнявам че можеш да го натовариш до такава степен че да му трябва клок!! А ако ти се занимава да клокваш и искаш да се научиш по добре си субери там 150 кинта и си земи няква стара машина и си играй с нейния процесор а не ся да съсипваш тоя!

MakeMeLaugh
10-24-2009, 21:12
^ Не си прав, колега ;)

nimfernal
10-24-2009, 21:17
^ Не си прав, колега ;)

Колега, предвид (неискам автора да се засяга) че момчето не знае кво е FSB, Chipset т.н. по добре да не се пробва да се прави на специалист.Ако иска да се научи няма лошо, но по-добре да се мъчи на някоя по-дърта машина, щото според мене няма сми да си разсипе компа заради "изледователския" му устрем :)

amk933
10-24-2009, 22:22
Защо ми се струва, че ефекта от целия този инструктаж ще е:
http://www.triand.ca/images/blown%20up.jpg

8-)

MakeMeLaugh
10-26-2009, 22:18
^ Не си прав, колега ;)

Колега, предвид (неискам автора да се засяга) че момчето не знае кво е FSB, Chipset т.н. по добре да не се пробва да се прави на специалист.Ако иска да се научи няма лошо, но по-добре да се мъчи на някоя по-дърта машина, щото според мене няма сми да си разсипе компа заради "изледователския" му устрем :)
Да в случая предвид автора си прав ;)

Аз помислих, че по принцип няма смисъл :)