PDA

View Full Version : за музикантите, за духовите музиканти и по-специално...



Sham
10-25-2009, 17:22
как се наричат частите на фагота на български?

PinkFloydSound
10-25-2009, 17:34
Духов музикален инструмент от дърво, съставен от четири сегмента тръби, които се съединяват в краищата.Спада към групата дървени духови инструменти с двойна тръстикова пластинка наречена стройка,която се вкарва в метална извита тръбичка-есо.Дясната ръка е поставена върху халтер(малка извита дървена част).който спомага за по-лесното изсвирване на тонове и пасажи.
Източник : Wikipedia

machoka
10-25-2009, 17:44
До колкото си спомням, нали, основните части са 5-6:

1. 'S' - там където се поставя стройката
2. КРИЛО - най-горната част, където са 2 от основните отверстия за лявата ръка.
3. БОТУШ - долно коляно
4. другите две основни отверстия, или още 10 клапи
5. БАСОВА ТРЪБА - голямата тръба е тва с 6 отверстия
6. ГЛАВА - или резонатор - там пак 6 отверстия

със сигурност е нетранспониращ, 2-3 октавови клапи и диатонично позициите са по ла минор. Бьом системата намира най-малко приложение при него. Диапазонът е като на валдхорната - си бемол на контра, ре-фа на втора откава. Големи технически възможности, но динамически ограничен. Добър смесител в оркестъра, напрежение в долен регистър, за бас на корни го използват оркестрово, също се дават и мелодии.

Sham
10-25-2009, 17:44
ако информацията в нета беше достатъчна, нямаше да пускам тема)

едит:
Мачо, благодаря!)
//като съм те хванала, сещаш ли се за някоя опера(...) с любовен сюжет и загуба на любимата(но без 3-ти човек и някакви глупости)?

machoka
10-25-2009, 18:13
Виж сега, принципно не съм по операта, имам си хора факири в тая област ;П Трябва да разтварям големите... лекции за да си припомня кое-как беше..

само на прима виста ще ти препоръчам едно много забавно произведение - 'Хофманови разкази' на Офенбах, и то защото съм пял в един от хоровете... парчето е уникално. И понеже сигурно ти звучи познати - ето екстракт от него:

http://www.youtube.com/watch?v=KLQcfCsJr8Y&feature=PlayList&p=5984DC90CD6A3BB3&playnext=1&playnext_from=PL&index=80

machoka
10-25-2009, 18:18
Аз съм пял в тоя хор, а тази ария от Хофмановите разкази - на Олимпия ви я препоръчвам и ви поздравявам с нея...

нема такава забава, ще се спукате от смях ама да го изгледате до край ))

http://www.youtube.com/watch?v=YJadFk1CLy4&feature=related

Sham
10-25-2009, 18:54
хмм, харесах историята, но променя моята, ще видя к'во ще правя.
мерси!)
//не ми заключвай темата още