PDA

View Full Version : шофьорска книжка



girl4eety
10-26-2009, 20:22
Имам няколко въпроси относно шофьорската книжка-
1.Колко пари струва книжката?
2.Откъде може да учиш?
3.Колко време те държат за да ти дадат книжката?

mgxpower
10-27-2009, 00:05
Първо книжката струва знания не пари ... второ трябва да се запишеш на шофьорски курсове не знам какви пари са ги направили сега последно май бяха 400-500лв ако не се лъжа :)
Второ учи се теория - листовки правилник като се запишеш те ти дават правилника или си го купуваш все тая четеш си правилника учиш си листовките и се явяваш после на теоритичен изпит в даи като на този изпит можеш да изкараш до 5 грешки ако имаш повече те късат можеш да се явиш пак и си плащаш :)
Трето колко време те държат хмм не помня колко кормуване и колко теория трябва да имаш инструктора си те преценява като минеш всичко после си зависи единствено и изцяло от теб от твоето темпо една приятелка си изкара изпитите март месец , но си взе книжката чак юли защото я мързеше да отиде на БЧК и така :)

girl4eety
10-27-2009, 07:00
а кво има на тея листовки - колко въпроса г/д

LadyDi
10-27-2009, 07:05
Ами на листовките има въпроси от правилника за движение, кво друго да има.
Ама не помня колко въпроса бяха... 20-30?

doomkillerr
10-27-2009, 09:09
По мое време на теоретичния изпит се теглеха два варианта на листовките по 30 въпроса всеки, тоест общо 60 въпроса, като за да минеш изпита трябваше да имаш най-малко 55 верни отговора! Въпросите от листовките са под формата на тест от правилника за движение по пътищата, като възможните отговори понякога са повече от 1 верен! За цената на курса не знам точно, но както каза "mgxpower" ориентировъчно 450-550 лв. Курса се провежда при инструктор, който трябва да ти осигури както правилника за движение по пътищата (една малка книжка, ама много ценна) и примерни листовки, като тези от които ще си теглиш на изпита, само че ти дава всички варианти... Първо учиш правилника, след това се опражнаваш на листовките, като след това си проверяваш грешките, като четеш пак от правилника... Едновременно с това се провежда и кормуване (практическа част) с учебния автомобил, като то се явяват по трудното нещо за научаване!

Успех от мен... :)

AlokiNn
10-27-2009, 19:38
А за скутер

mgxpower
10-28-2009, 16:23
Какво за скутер? Ако си имаш годините и си изкараш шофьорските курсове книжката ти я дават с правоспособност за б и м демек до 50 кубика :) ако нямаш години пак се явяваш на външен пред даи и те ти казват на кои въпроси от листовките да отговаряш - нещо такова беше!

tsvety_91
11-01-2009, 20:35
Въпросите са 60,а сега курсовете струват поне мойте 650лв + допълнително 50лв за изпит листовки + 50 за кормуване + 40 БЧК и така. Ако имаш 18 или поне 17 и 9мес си изкараи книжка за Б категория и ти дават М подарък,а иначе още на 16 можеш да изкараш М ( за скутер) :)

bboy_bunker
11-08-2009, 20:01
изкараи книжка за Б категория и ти дават М подарък,а иначе още на 16 можеш да изкараш М ( за скутер) :)това да не е някаква промоция бе :D подарък вика :-D

thegmin
11-09-2009, 09:17
А сега кой пише глупости... Катефория М е за мотопед /2 или 3 колесно мпс/ с обем на двигателя до 50 куб.см. и конструктивна максимална скорост до 45км/ч За М се държи само тероия и се решават 50 въпроса. Право на 5 грешки.

Nadelina
11-09-2009, 09:20
Аз си взех книжката миналия месец, така че мисля, че ще бъда максимално полезна с най-прясна информация.
1.Колко пари струва книжката? - Моя курс + изпитите струваше 550 лв., но се записах при инструктор, който по принцип не обучава частно, а работи в училище на заплата, където изпитите на учащите са безплатни. Другите инструктори искаха над 650 лв.
2.Откъде може да учиш? - Инструктора ти дава правилник и листовки (или сам можеш да си ги купиш, защото постоянно ги изменят).
3.Колко време те държат за да ти дадат книжката? - Държат те, докато успееш да изкараш изпитите. Принципно една група е от около 10-тина души - според времето им и това на инструктора, курса може да продължи различно време (не мога да влизам в рамки). След това имаш изпит на листовките, които са 2 от по 30 въпроса, общо 60, и имаш право на максимум 5 грешки (те ти струват 10 лв.). След това отиваш на изпит по курмуване, изпитващия само може да прецени колко време ще караш, а и в зависимост от грешките, които правиш (може да те свали на първите 5 минути и да те скъса, защото има 5 недопустими грешки, а може и да караш 45 минути, просто, за да види дали грешките ти са системни или от притеснение - не си спомням на колко минимални грешки те пуска). След като изкараш изпитите, взимаш си документите от инструктора и отиваш в КАТ, подаваш ги и при нормална процедура, след месец отиваш и си взимаш книжката.

Nadelina
11-09-2009, 10:22
Само като чуя, че говорите за правилник и ме втриса колко точно внимание сте обърнали на Закона за движение по пътищата...
Аз го прочетох, а после имаше даже неща, които четох и пак.

thegmin
11-09-2009, 17:00
Само като чуя, че говорите за правилник и ме втриса колко точно внимание сте обърнали на Закона за движение по пътищата... Погледни какво си написал максимална мощност до 50 к.с. на 50 кубика двигател. Я помисли малко, после попрочети и тогава говори.

thegmin
11-11-2009, 07:33
аз познавам сумати хора,които немат никва книжка и си карат скутер и нямат проблеми с полицията... самия аз съм карал скутер много преди да взема книжка...

неслучайно и по морето дават да караш скутер срещу 20 евро на час примерно,без да имаш никва книжка...

скутер и мотопед са 2 различни неща.
И аз съм карал скутер преди да взема книжка, то и аз все още нямам другата седмица ще ми излезне че КАТ са яко бавни, но в закона си пише точно. Ти в днешно време и кола да караш без книжка никой няма да ти направи проблем. А тези по морето които съм виждал са електрически, за тях вече не е нужна книжка.

NaOH
11-12-2009, 16:49
Какви глупости повечето говорите... Скутер (мотопед, кат. М, двигател до 50 кубика и макс скорост до 45 км/ч) се взема ЕДИНСТВЕНО ако си минал теоретичната част от обучението (листовките) с по-малко от 6 грешки (6=скъсан). Не ти трябва изпит за това. Директно отиваш в КАТ, казваш че си взел листовките, и искаш да си извадиш книжка за кат. М. Също така ако си минеш и изпита за кормуване (практическата част), с книжка за кат. B можеш да караш кат. М без проблеми.
Целият курс при мен струваше 650 лв, фирмата поемаше всичко. Даде ми хартиени листовки, книжка с отговорите и обяснението на хартиените листовки. Всяка вечер имаше и решаване на листовки в една зала, където теоретик обяснява грешките ти. Като правиш по 0 до 2 грешки, те пускат на вътрешен изпит (поне мен така), ако го минеш, те пускат на изпит пред ДАИ, те поемат таксите (които са 12лв на изпит). После, или успоредно с листовките, или след тях (ти си избираш), те ти казват да си избереш инструктор, и той те вписва в графика ти. Имаш 31 часа кормуване, най-вероятно почваш полигон/извънградско/покрайнините на града, останалото време само градско. Да имаш в предвид, че тези часове са по 45 минути, тоест имаш грубо 23 астрономически часа каране. После инструктора решава дали си готов, или не. Ако си - пускат документи за практически изпит. Ако не си - ти дават да избираш, да си вземеш още часове (18 лв/час), или все пак да отидеш на изпит. Стигаш до изпита - караш изпитващия там, където ти каже. Ще те изпитва в комбинации от леви, десни завои, спазване на предимство, паркиране (успоредно на пътя, назад (софийски гараж) и назад до някой автомобил, перпендикулярно на пътя), престрояване, мигачи и т.н. Има сериозни, първостепенни и второстепенни грешки. При всяка сериозна грешка, когато инструктора ти набие педалите или трябва да ти хване волана, изпита се прекратява. Това става като не спреш на знак Стоп, не си изчакваш реда в път без предимство, караш към ПТП, не спреш на пешеходна ако има пешеходци, и т.н., абе сериозните грешки. Първостепенните са не толкова опасни, колкото са неспособност да управляваш автомобила, например ако не можеш да направиш някое от паркиранията правилно, караш на първа, когато може да се кара на втора, бъркаш скоростите и т.н.. Второстепенните са дребни грешки, като да изгасиш колата, забравиш мигачите, караш на съединител и т.н. Първостепенните дават 3 точки, второстепенните 1. Ако събереш над 9 точки, оценката е не.
После/преди това си вадиш БЧК за първа помощ (което е елементарно, и само се преписва), медицинско и с останалите документи отиваш в КАТ.

blgt
11-13-2009, 03:40
Първо книжката струва знания не пари ...
кой те излъга :lol: :lol: :lol: в българия всичко струва пари :)

нека ти обясня схемата:
-некадърника се явява 2-3 пъти на изпит, не може да си го земе, щото е некадърник
-циври пред мама и тате че изпитващите са гадни
-плаща си на ръка
-взима си книжката
-почва да кара из града със 100 щото нали е голямото гъзе
-убива (или поне се опитва) човек
-опитват се да го осъдят
-неуспешно
-поне успяват книжката да му вземат
-процедурата се повтаря

единствения изход от цикъла е в случай, че направи услуга на обществото и сам се пребие нейде 8-) 8-)

BonbonaBaby
02-03-2010, 15:45
Абсолютно си прав... :smt023

rosenhristev
02-22-2010, 14:17
От одеве чета какви ли не глупости за М категория та тя е за мотопед до 49 кубически сантиметра 2 или 3 колесно с максиламна мощност 45 км/ч и колко киловата беше не помня вече 50 кубика е за А категория...

Имаше някой беше писал и глупости от рода на 50 конски сили ... аз лично не мога да си представя каквото и возило да е колкото кубика е толкова и коня 8-)

usmiv4o
03-19-2010, 15:12
А за скутер
Зависи от кубатурата на скутера, но по принцип М категория до 50 кубика.

beretta92sd
03-19-2010, 18:02
Аз като карах курс преди години правилник не съм отварял.Имаше един саит в интернет кадето имаше листовки около 100 различни теста по 30 въпроса.И само от там съм учил като съм решавал всеки тест по няколко пъти докато го направя без грешка и го науча горе долу.Има си картин ки теста и накрая ти показва колко грешки имаш.И накрая на изпита на листовките имах само 1 грешка.И кормуването го взех от раз.Ама моито беше от училище курса не съм го плащал, тоест без пари напълно безплатно.

museebedvenevidi
03-19-2010, 18:35
Бате правилника го знам от до сички точки и запетаики,от сън да ме сабудиш ше ти кайа каквото ме питаш.
А като сте газета толкова на мотори вземете си 49 кобиков и нямате нужда от книжка(но неси мислете че сте царете на пътя,има и други учасници в движийението) а и да не забравя няма значение кои каква кола кара или какъв мотор не като нешните газета видят някои с по стара кола от неговата и едва ли не ще го накара да се качи на тротуара да му направи път за да не предизвика нежелани последствия.
Моя караите внимателно и пазете пешеходците и децата по пътя.
Няма нужда да ви тежи на съвеста нечия смърт.
Успех на тези който сега карат курсове,пожелавам ви лек и безавариен път.

usmiv4o
03-19-2010, 19:45
Бате правилника го знам от до сички точки и запетаики,от сън да ме сабудиш ше ти кайа каквото ме питаш.
А като сте газета толкова на мотори вземете си 49 кобиков и нямате нужда от книжка(но неси мислете че сте царете на пътя,има и други учасници в движийението) а и да не забравя няма значение кои каква кола кара или какъв мотор не като нешните газета видят някои с по стара кола от неговата и едва ли не ще го накара да се качи на тротуара да му направи път за да не предизвика нежелани последствия.
Моя караите внимателно и пазете пешеходците и децата по пътя.
Няма нужда да ви тежи на съвеста нечия смърт.
Успех на тези който сега карат курсове,пожелавам ви лек и безавариен път.
Дали не си зле?Прочети малко повече ЗДВП, слепок.До 50 куб. ти трябва М, разбирач...

museebedvenevidi
03-19-2010, 19:58
Дали не си зле?Прочети малко повече ЗДВП, слепок.До 50 куб. ти трябва М, разбирач...
A ти прочети какво съм написал "п.с Слепок" написал съм 49 кобика.
Кажи ми ся че и за 49 кобика искат книжка и ще ида да си предам книжката в "КАТ"

usmiv4o
03-19-2010, 20:22
Дали не си зле?Прочети малко повече ЗДВП, слепок.До 50 куб. ти трябва М, разбирач...
A ти прочети какво съм написал "п.с Слепок" написал съм 49 кобика.
Кажи ми ся че и за 49 кобика искат книжка и ще ида да си предам книжката в "КАТ"
Научи се да пишеш първо, кОбик.Второ можеш да тръгваш към КАТ.
Ето какво си написал:
"А като сте газета толкова на мотори вземете си 49 кобиков и нямате нужда от книжка(но неси мислете че сте царете на пътя,има и други учасници в движийението)"

museebedvenevidi
03-19-2010, 20:29
Ок Ок ти си щефа "Край на спора" то се видя че няма да стигнем до никаде.

usmiv4o
03-19-2010, 20:57
Ок Ок ти си щефа "Край на спора" то се видя че няма да стигнем до никаде.
Когато фактите говорят и боговете мълчат. :)

renegade1990
03-30-2010, 01:02
Да бе вярно, и аз исках да си купя книжка.
Ако някой продава да ми пише.

Sasha2k8
05-25-2010, 21:07
1. Шофиорския курс ми струваше 600 лева. Можеше да се плати на няколко вноски. + 50 за всеки изпит (теория и кормуване), общо 700
2.Учи се от материалите, които ти дават на място. (закон и листовки)

Kmet4e
05-30-2010, 14:27
Може ли и аз да кажа нещо ? :D
Моят курс беше 550 лева ! Давах до на вноски защото когато му дадеш на човек парите на веднъж той гледа не да те научи а да те претупа. Преди курсовете не можех да шофирам, но за щастие се научих ! Преди да вземеш свидетелство за управление на МПС трябва да минеш през няколко етапа 22часа курмуване(градско и извънградско) Учат те да паркираш след което идват няколко изпита :
1-вият е теоритичен (така наречените листовки) На изпита имаш 2-изпитни карти с по 30 въпроса на всяка (общо 60) Имаш правото на 5 грешки от 60-те въпроса ! За тях учиш от интернет (шофьор.cоm) или от ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА !
Чесно казано не е трудно и всеки нормален човек може да го вземе стига да научи ! Аз бях самоуверен че всичко знам и първият път ме скъсаха, но втория път научих и го взех с 2 грешки ! Внимавай с това че когато попълваш листовката не трябва да излизаш от квадратчето с което даваш верният си отговор защото иначе се дава автоматично като грешен !
2-рият е практическият изпит тоест (кормуването) На изпита се качват изпитващият,инстриктора и кандитат шофьора ! Изпитващият дава маршрут и следи за всяка грешка ! След като евентуално сте минали и 2-та изпита се преминава на 3-ти последен .
3-ти изпит е в формата на лекция + тест .Лекцията е за да се вземе документ от БЧК (Българският Червен Кръст ) за долекарка помощ което ще рече че при злополука трябва да знаеш как да помогнеш или спасиш ранен при злополука човек преди да дойдат екипите за спешна медицинска помощ. След лекцията изпитът се състои от 15-20 въпроса повечето от които ги знаеш от обща култура а тези които не ги знеш си ги чул по време на самата лекция. След като всичко е минало нормално се взимат документите от БЧК и Автошколата в която сте минали своят курс и взимате дипломата за основното си образование и отивате в КАТ да дадете поръчка за шофьорката си книжка (вие избирате колко пари можев да отделите и колкото повече пари отделите толкова по бърза ще ви излезне поръчката ) Има обикновенна,бърза и експресна ! Обикновенната е в срок от 7 работни дни ! Бързата е до 2 дни,а екпресната е до 2 часано да не забравяме че това е България и е нормално да си я вземеш до края на работният ден. ПОСТАРАХ СЕ ДА БЪДА ПОЛЕЗЕН !!!

Sasha2k8
05-31-2010, 20:45
Много хубава и полезна информация! Браво :) .
Само ще добавя и аз още нещо- експресната поръчка вече я няма... Тоест сутринта ми казаха, че изобщо такова нещо намяло :x :-x

Kmet4e
06-01-2010, 22:04
Много хубава и полезна информация! Браво :) .
Само ще добавя и аз още нещо- експресната поръчка вече я няма... Тоест сутринта ми казаха, че изобщо такова нещо намяло :x :-x Нещата може би са се променили,но се пак аз моята книжка я взех преди година ! 8)

k1r37o
07-22-2010, 08:47
И аз сега се записах,за листовки/кормуване и малко ме "кълве" от вътре,че няма да успея за листовките.До колото знам от сестра ми са 2 листовки по 30 въпроса-общо 60 въпроса.Ако сгрешиш на повече от 5 те късат.Аз прочетох правилникът и решавам листовки в интернет.Ако нямаш книжката с правилникът може да си я свалиш от същия сайт.

Напиши в гуугъл "listovki-bg 2010"

Violenza
08-03-2010, 14:54
и решавам листовки в интернет.
Недей, има много грешни. Или поне аз съм срещала...

ExPlosLoIvE
08-07-2010, 10:21
По принцип ако си направиш всичко както трябва (без да те късат и без да се бавят ) можеш да вземеш книжка за 27 дни толкова е минимума листовките са 2 варианта А и Б които ти си теглиш максимум грешки които можеш да направиш и да не те скъсат - 5 .Успех на бъдещите шофиори :smt023

7227
08-14-2010, 09:08
Мен ме притесняваше изпита на кормуване....

evgeni22
08-16-2010, 17:07
мен пък ме притеснява обратното-листовките,кормуването е по лесно но като се научат листовките няма никакъв пролем

LaryN
08-16-2010, 18:08
Курса ми беше 600 лв(в тази сума влиза 2 изпита по 50 лв) + 38 лв БЧК + 28 издаване на документи + 2 талон + 2 такси по 13.50 за провеждане на изпита(за заявка) =..... ;)

Лесни неща няма... Листовките се учат по следния начин, поне така на мен най ми вървеше... Решавам А1 Б1 А2 Б2 и така до края... след първото пререшаване свалих на 0... 1 грешки на 2 листовки (60 въпроса).... колкото са и на изпита... Изпита е с продължителност 40 мин... но ако си чел добре.. и за 10 се решава :D Нека спомена, че аз получих правилник, НО ТАКА И НЕ СЪМ ГО ЧЕЛ...

Практическото... Всичко се върти около многото анализ на знаци... Трябва не просто да се качиш и да гледаш да не те блъснат, а да следиш знаците и всеки знак да разбираш за какво те предупреждава... Скорост: 35-40 км/ч мисля е добра за града, извън града 85 90 крепваш... освен ако някой ЛУД ТИР не тръгне да ти яде бронята .. Така съм стигал до 140... защото инструктора се изпотява на няколко пъти тоя ТИР отзад дали мисли за спира....

Изпита кормуване... Ами какво да кажа.. Особено внимание прилагайте при контактите си с другите... На пешеходни пътеки пропускайте хората, внимавайте за Светофари за пешеходци... и най-важното ... гледайте колата да е в някакви приични обороти... за да може във всеки един момент да компенсирате ... Ако ви се наложи бързо престрояване или бързо намаляне ...

Ако мините тези неща.... Отивате в КАТ:

За там са ви нужни 28 лв.... такса за обикновенна поръчка, а за бърза е 54 (мисля)+ бележките от изпитите+ лична карта(оригинал и копие) диплома(оригинал и копие)+ БЧК (оригинал и копие) .... + Доста песни в Тела... че голямо висене пада в КАТ :D

Ако сте пуснали Обикновенна поръчка ... 30 дена чакате... Ако имате връзки може и по-рано да си я вземете
Ако сте пуснали Бърза поръчка .....чакате 10 дена

В двата случея ... ако имате връзки може да проверявате тук:
http://nld.mvr.bg/nld/nweb.nsf/fVerification?OpenForm&Seq=1

и като ви напише, че са готови ... то звъните на вашия човек и търсите начин да си ги вземете.. Иначе отивате на описаната дата... За обикновенната поръчка документите стават за 10 макс 12 дена... ;) За бърза нямам наблюдение ;)

stefy92
08-18-2010, 15:24
въпросите,които са на листовките са около 1342...вариантите н листовките са 23 от листовка А и 23 от листовка Б...телиш един лист А и един Б-общо въпроси 60-време за решаване 40 мин...макимален брой грешки 5,при това зависи от грешките....най-ефективнят вариант е да прочетете помагалото на издаделство труд -цялото!!!накрая има тестове по темите в помагалото -точна там въпросите са всичките подред-1342...като ги решите знаете 95 % от листовките ,без да сте ги решавали изобщо...останалите 5% са подвеждащите въпроси в листовките,затова решавате и всичките варианти на листовките...изобщо не е тегаво..материалът е лек,стига да четете с интерес,автоматично запомняте всичко... :)

victimofpain
08-22-2010, 11:15
Някой да има идея от къде бих могла да си купя някакъв плакат или де да знам и аз, който да е Таблица на пътните знаци?

Guio92
08-27-2010, 13:46
Зарежете тоя правилник. Купете си едно помагало:
http://www.trud.cc/?cid=9&pid=10505&lng=bg
След един прочит правех максимум по 1-2 грешки на листовка. И така и си взех двата изпита (вътрешен и външен).
Правилника е прекалено суров, като материал, а в помагалото всичко е представено, така както бихте го срещнали в самите листовки.
+това на края са приложение всички въпроси, които можете да срещнете в листовките по категории.
Успех :)

BioX
08-27-2010, 18:47
всеки чул недочул пише най-добре вземи номера от някой учебна кола звънни и питай :) на мен лично вс около кничката ми излезе около 800 лева грубо казано :)

stefy92
09-04-2010, 10:53
Зарежете тоя правилник. Купете си едно помагало:
http://www.trud.cc/?cid=9&pid=10505&lng=bg
След един прочит правех максимум по 1-2 грешки на листовка. И така и си взех двата изпита (вътрешен и външен).
Правилника е прекалено суров, като материал, а в помагалото всичко е представено, така както бихте го срещнали в самите листовки.
+това на края са приложение всички въпроси, които можете да срещнете в листовките по категории.
Успех :)

dA,IMENNO IA NA MEN TOVA MI POMOGNA STRA6NO MN! :)