PDA

View Full Version : помощ по немски ?



monkata95s
10-27-2009, 15:58
Хей добри хорица ... искам да Ви помоля да ми помогнете по немски :( . Общо взето съм свикнала да си уча сама , но тая година ми е много трудна като начало и не мога да разберя нищо . Та може ли да ми обясните за падежите в немския език ( nominativ akkusativ dativ ) . Нещо не ги разбирам... може би защото не ги знам и на бг :( . Също ако може и да ми напишете при различните падежи неопределителен член опредлеителен и притежанието ( незнам дали се казва така говоря за eine ; keine ; meine ) какво получават отзад ? Ще съм много благодарна ако се намери някой койтто да ми ги разясни тея нещица :) Мерси предварително 8-[

BurningFeathers
10-27-2009, 16:54
O.o немският език е гаден, изчакай само до Genitiv да стигнеш и съвсем ще ти се стъжни животyt :).
Идеята е, че Nominativ е именителен падеж, т.е. падежът, в който се намира подлогът на изречението. Също както в бг, и в немския в изречение като "Магьосникът е моят спасител" и магьосникът и спасителят са в Nominativ.
Останалото ако го пиша ще е по-късно, че сега съм малко заета :(

Ivka06
10-27-2009, 17:00
не мога да обяснавам, но ще опитам
Nominativ-съществителното стои в именителен падеж когато изпълнява службата на подлог и отговаря на въпросите Wer?(кой) и was?(какво) пример: Der Vater ist gut. der Vater е подлог и отговаря на въпроса Wer? ; Der Text ist leicht. der Text отговаря на Was?
m(м.р.) f(ж.р.) n(ср.р.) pl.(мн.ч.)
der die das die
ein eine ein eine
mein meine mein meine
kein keine kein keine

Akkusativ-когато същ.име е пряко допълнение и отговаря на въпросите Wen?(кого) и Was?(какво)
пр. :Ich sehe die Mutter,den Vater und das Kind.-Mutter, Vater i Kind отговарят на въпроса Wen?
m f n pl.
den die das die
einen eine ein eine
meinen meine mein meine
keinen keine kein keine
в akk. се променя само м.р. от der става den и т.н.


Dativ-при него същ.име отговаря на въпроса Wem?(на кого)
пр. :Ich hilfe der Mutter in Haushalf. - Mutter отговаря на въпроса Wem?
m f n pl.
dem der dem den
einem einer einem einen
ne sam sig. keiner keinen
meinem meiner meinem meinen


N. Akk. D.
ich mich mir
du dich dir
er ihn ihm
sie sie ihr
es es ihm

wir uns uns
ihr euch euch
sie sie ihnen
Sie Sie Ihnen

това е надявам се да разбереш нещо ако нещо не ти е ясно питай! :) [/b]

BDM
10-31-2009, 15:14
O.o немският език е гаден, изчакай само до Genitiv да стигнеш и съвсем ще ти се стъжни животyt :).
Идеята е, че Nominativ е именителен падеж, т.е. падежът, в който се намира подлогът на изречението. Също както в бг, и в немския в изречение като "Магьосникът е моят спасител" и магьосникът и спасителят са в Nominativ.
Останалото ако го пиша ще е по-късно, че сега съм малко заета :(

На мен Genitiv ми беше най-лесен о.О

NothingSpecial
11-14-2009, 09:25
не мога да обяснавам, но ще опитам
Nominativ-съществителното стои в именителен падеж когато изпълнява службата на подлог и отговаря на въпросите Wer?(кой) и was?(какво) пример: Der Vater ist gut. der Vater е подлог и отговаря на въпроса Wer? ; Der Text ist leicht. der Text отговаря на Was?
m(м.р.) f(ж.р.) n(ср.р.) pl.(мн.ч.)
der die das die
ein eine ein eine
mein meine mein meine
kein keine kein keine

Akkusativ-когато същ.име е пряко допълнение и отговаря на въпросите Wen?(кого) и Was?(какво)
пр. :Ich sehe die Mutter,den Vater und das Kind.-Mutter, Vater i Kind отговарят на въпроса Wen?
m f n pl.
den die das die
einen eine ein eine
meinen meine mein meine
keinen keine kein keine
в akk. се променя само м.р. от der става den и т.н.


Dativ-при него същ.име отговаря на въпроса Wem?(на кого)
пр. :Ich hilfe der Mutter in Haushalf. - Mutter отговаря на въпроса Wem?
m f n pl.
dem der dem den
einem einer einem einen
ne sam sig. keiner keinen
meinem meiner meinem meinen


N. Akk. D.
ich mich mir
du dich dir
er ihn ihm
sie sie ihr
es es ihm

wir uns uns
ihr euch euch
sie sie ihnen
Sie Sie Ihnen

това е надявам се да разбереш нещо ако нещо не ти е ясно питай! :) [/b]

Само дето в Plural няма ein(e) ..