PDA

View Full Version : анемия



blackphobia
10-30-2009, 18:24
някои бил ли е болен?Какво предписаха лекарите и за колко време се оправи?Симпктоми?

просто съм притеснена,защото за момента имам всички описани по сайтовете симпктоми,притеснена съм,а изследванията ми са в сряда.

Abigoria
10-30-2009, 19:28
Баща ми имаше. Държаха го в болница 1- 2 седмици и му преливаха кръв. После трябва да ядеш много цвекло, червено не- мазно месо и пр. и трябва да пиеш по чаша червено вино на ден :) Няма страшно ;)

blackphobia
10-30-2009, 19:37
чакай чакай.Я дай малко инфо.Той как е получил недостиг на кръв?Кръвоизливи ли е имал или..Защото моята се е получила от това,че не приемам всички нужни за тялото ми хранителни вещества,а тя анемията май е 2 вида.

ricogross123
10-31-2009, 09:19
чакай чакай.Я дай малко инфо.Той как е получил недостиг на кръв?Кръвоизливи ли е имал или..Защото моята се е получила от това,че не приемам всички нужни за тялото ми хранителни вещества,а тя анемията май е 2 вида.
Това за преливане, не значи че трябва да имаш загуба на кръв за да ти прелеят. Това се прави за да се насити по-бързо организма с необходимите му витами и минерали, който не са приемани.
Когато бях в болницата има едно момиче с анемия. Та тя ми разкаха как е влазла в болница, но няма да го описвам.

ХРАНЕНЕ И АНЕМИЯ
Яжте храни, богати на желязо, мед и витамин С. Такива са тъмнозелените зеленчуци, сиренето, яйцата, морските продукти и рибата.
киселини
• Включвайте в менюто си черен дроб, крехко говеждо и овнешко месо, риба, яйчен жълтък, сушени плодове, соеви продукти и меласа.
• Приемайте големи количества лук, чесън, фасул, грах, ядки, семена, зеленолистни зеленчуци (без спанак) и билки (поточарка, магданоз, коприва, листа от кориандър и глухарче).
• Употребявайте храни, богати на витамин С, за да стимулирате усвояването на желязо от организма. Добре е при хранене да изпивате по една чаша портокалов сок.



ЛЕЧЕНИЕ
Допълнителният прием на желязо трябва да става под медицинско наблюдение. При желязодефицитна анемия са уместни и следните предпазни мерки (вж. „Профилактика"): и Подходящи са хранителни добавки с кафяви морски водорасли, богати на минерали, способстващи за усвояване на желязото.
• Всекидневно приемайте доза от хомеопатичното средство/ Ferrum phosphoricum.
• Чай или тинктура от къдрав лапад, който съдържа желязо, от глухарче или репей улесняват усвояването на желязото.

clever
10-31-2009, 09:22
не се панирай чак толкова ;)
това с преливането на кръв стаава в по-тежки случаи ;)
просто трябва да приемаш тези витамини които са ти липсвали в кръвта и да пиеш лекарствата предписани от лекаря ;)
успех и бързо излекуване :)

iv4oiv
10-31-2009, 10:43
Има доста видове и причини за анемията.
Като начало трябва да ти се направи кръвна картина и био-химия за да се види от кой тип е анемията. Може да е желязодефицитна, може да е някоя таласемия минор. Може да имаш недостиг на фосфорна киселина.
Ако имаш кръвни изследвания - покажи ги и ще ти кажем какво ти е и кои храни са удачни. Ако нямаш - тичай бързо при доктора да ти направят.
Не е нубаво да се лекува анемия без да се знае от кой вид е. Вярно със здрава храна и много спорт ще се оправиш но е по добре да знаеш какво точно ти е за да се излекуваш по бързо и да не направиш някоя по сериозна болест.

Кръв се прелива наистина в най краен случай - когато хемоглобина падне под 60.

foreverr
10-31-2009, 11:23
Аз имам и майка ми я е предала рез бременноста, и винаги ще си я имам, защото моята е липса на червени кръвни телца.Моята няма управия и то има няколко вида анемии-при моята много често ми се вие свят и въздуха не ми стига примерно ако бягаммного и хич не ми стига въздуха и далака ме боли повече от нормалното.

Sweetlipss
10-31-2009, 14:44
Аз имах,ама мойта е тея видове,дето се лекува.
На мен постоянно ми се виеше свят,задъхвах се и абе нищо не можех да направя като хората.Първо като ми я откриха(никой не беше подозирал,че ще имам анемия..откриха я мн случайно) казаха,че съм в критичните стойности(мн нисък хемоглобин) и може да се наложи да ми преливат кръв.Казаха ми,че анемията се появява ако се спазва мн диета(аз доста диети найстина пазех),когато не ядеш храна която съдържа желязо и там още други витамини.
Предписаха ми едни капсули с желязо и отделно пиех други хапчета и витамини.По цял ден ме караха да ям зелени треви и сякви лопуши,коприви и т.н :D
След извесно време ме накараха да отида да си направя отново изследвания на кръвта :)
Тъй,че не се спичай толкова много-не е чак толкова страшно ако се лекува.
Отиди и си направи изследвания,за да си спокойна :)

iv4oiv
11-01-2009, 08:39
Аз имам и майка ми я е предала рез бременноста, и винаги ще си я имам, защото моята е липса на червени кръвни телца.Моята няма управия и то има няколко вида анемии-при моята много често ми се вие свят и въздуха не ми стига примерно ако бягаммного и хич не ми стига въздуха и далака ме боли повече от нормалното.

Имаш бета таласемия (демек ти си таласъм 8-) )
Трябва ти силна и калорична храна и спорт. Пилешки дробчета, яйца, месо. Много месо. Много плодове и зеленчуци. (може и червенчуци).
Тази болест се е появила преди много години заради маларията. Тъй като много хора са умирали от малария организма опитвайки се да се бори с тази болест си видоизменя структората на хемоглобина. И сега ако ти и някой здрав човек се зарази от малария - той ще умре а ти няма. Това е историята на болестта.
Тя се характеризира с по ниско количество на хемоглобина но ако живееш здравословно - ще си далеч по добре от всеки средно-статистически пушач на твоята възраст.
С добра храна можеш да държиш хемоглобина в долната граница на нормата - което е напълно достатъчно.
Пра дядо ми имаше таласемия и почина на 94 години. Баба ми е на 71 и е в перфектно здраве. Работи по цял ден и по нищо не и личи, че има таласемия.
И двамата цял живот нито са пушили нито са пили алкохол.