PDA

View Full Version : Футбол



shyshinka
11-02-2009, 15:40
Я някой с по-компетентен, ако може да ми обясни кога точно има засада, че все гледам ама нещо не разбирам.. ? :-D

cherinka
11-02-2009, 15:48
ЗАСАДА - Наказуемо нарушение на правилата на футболната игра. Един играч попада в засада, когато разстоянието между него и вратаря е по-голямо от разтоянието между него и вратата на противника и между него и нея няма най-малко двама противникови играчи и вратаря. Засада няма когато:

*Играчът се намира в "своята" половина на игрището.

*Между него и линията на вратата на противника има поне двама противникови играчи (включително и вратаря).

*Последен (т.е. преди него непосредствено) с топката е играл противников играч.

*Топката се получава от пряк удар, или от удар от вратата, или от хвърляне на тъч (през страничната линия), или когато топката е съдийска.

Засадата се отбелязва от съдията още с подаването на топката (тоез преди тя да бъде отиграна от играча, който е попаднал в положение на засада).


http://footmaniaball.com/rules_football/ambush.htm


http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%83%D1%82%D0%B1%D0%BE%D0%BB#.D0.97.D0.B0. D1.81.D0.B0.D0.B4.D0.B0

TheMadHatter
11-02-2009, 15:49
Когато в момент на пас даден играч от отбора (който е отправил паса) е зад защитата.
Ако този играч хване топката се отчита засада... и те така.

w0sh
11-02-2009, 16:10
Я дето знам правилото се обърках като четох на черешата копнатото описание.

HanopkaH
11-02-2009, 16:19
Т'ва засадата е най-опасното :D

psychopath
11-02-2009, 17:20
черника напълно обърка незнаещите :D

ще се опитам да го обясня по-разбираемо:


Когато в момент на пас даден играч от отбора (който е отправил паса) е зад защитата.
така.


Ако този играч хване топката се отчита засада... и те така.не така.

засада има, когато футболиста в атака извлича полза от положението си (на засада).

Не е задължително да "хване" топката.

представете си следната ситуация...
Стивън Джерард подава с прехвърлящ пас Рио Фърдинанд и Неманя Видич и откъсналият се Торес, който е в положение на засада (към него пас* в момент, в който е зад отбраната на противника) и страничния съдия сигнализира на Майк Райли да отмени попадението, вдигайки флага. 8-)

*не е задължително да е пас.
може да бъде при рикошет, отбита топка в гредата или избита от вратаря.

по-деликатният и неразбираем момент е "пасината засада" (предполага се, че трябва да е ясно какво е засада)

пасивна засада е, когато футболист е в положение на засада, но показва, че не извлиза полза от положението си (не играе с топката и не се включва в атаката)

Засада няма когато:

Получателя на паса не е преминал централната линия, независимо дали е зад гърба на защитата.

При тъч- също няма засада.

Когато противников играч играе с топката (примерно връщане към вратаря)

Не рикошет! Тогава има.

Мисля, че не съм пропуснал нищо. :)

TheMadHatter
11-02-2009, 17:30
Да, де.
Не съм толкова на "ти" с футбола. 8-)

cherinka
11-02-2009, 18:26
трябва практика, стига теории :D
и на мен ми е по-лесно да ми се покаже, отколкото да ми се изнесе лекция

Neftochimic
11-02-2009, 18:38
мач м/у чорбата и говедата...
чорбата нападат, дава се пас от чорбар към чорбар който по време на пас-а е ЗАД защитата на говедата = засада

TheMadHatter
11-02-2009, 18:42
Защо изпитвате такава нужда да се изявите, след като вече е обяснено? :lol:

JohnnyQuid
11-02-2009, 18:53
А я да питам, ако паса е назад - пример:

1. Крилото е на корнера и центрира на дузпата, а нападателя е пред защитник, но този който подава е в предна позиция?

2. Играч "навързва" противникови играчи и "чуква" топката на нападател, който също е зад защитаващите футболисти?

И двете неща съм ги виждал в реални ситуации да се зачитат като голове...за втората, ако за това става дума -
до колкото знам, трябва да има поне двама играчи от противников отбор(вкючително и вратар) ако излизат двама играчи от 1 отбор сами с/у вратаря и си подават - няма засада...

cherinka
11-02-2009, 18:58
добре, аз съм останала с впечатление, че когато вратаря и известен брой футболисти са в оградено място на вратаря,тия големите бели линии :D

винаги съм искала да питам някой,но все забравям,но ето,че ми се е отдала възможност
ее?

cherinka
11-02-2009, 19:00
добре,въпроса ми е без питанка, което го прави невъпрос

тъклуването ми за засада верно ли е?


добре, аз съм останала с впечатление, че когато вратаря и известен брой футболисти са в оградено място на вратаря,тия големите бели линии Very Happy

и начи има ли значение кой пред и зад кого е


абе,снимка да ми покажете най-айляк ми се струва

cherinka
11-02-2009, 19:02
добре, аз съм останала с впечатление, че когато вратаря и известен брой футболисти са в оградено място на вратаря,тия големите бели линии :D

винаги съм искала да питам някой,но все забравям,но ето,че ми се е отдала възможност
ее?

засада може и да е на центъра на терена,може и в другата половина (тази на отбор А). изобщо не е задълж. да е в наказателното на отбор Б...

добре,значи не само в големите бели линии около вратата

което ме обърква, за дето казваш, че не само там може да има засада, след което ми става ясно за пред и зад футболиста,който играе с топката

МЕРСИ,РАЗБРАХ,ЗЛАТНИ СТЕ :-)

cherinka
11-02-2009, 19:11
когато се опитвам да обесня нещо и се вълнувам правя грешки :lol:

или имаше друго предвид?

cherinka
11-02-2009, 19:15
4-5 пъти го прочетох
зад,пред,когато,онагато,тоя ,оня... не го схващам,признавам си
мислех,че ще е от полза на авторката

просто ми трябват 5-6 снимки и съм разбрала всичко.

cherinka
11-02-2009, 19:21
четох

я дай пример с някои бг футболисти?

последната засада помня беше с Дани Кики, Акалски, другите не ги помня :lol:
сега се опитвам да си припомня местонахождението им

за тва ти пея СНИМКИ,СНИМКИ,СНИМКИ

все едно аз да тръгна да ти обеснявам как се прави ноктопластика :lol:
трябва да се види

оф, много се обеснявам

/не казвам, че не знаеш как се прави,може и да знаеш/ :lol:

shyshinka
11-02-2009, 19:47
Мерси мноого за изчерпателните отговори.. :-)
А иначе дузпа се дава, само когато има нарушение в наказателното, нали така :P ?

cherinka
11-02-2009, 19:50
i kogato pipnesh topkata s ryka 8-) нали?

shyshinka
11-02-2009, 20:00
е стига деее :D много си гаден! помогни на потребител в нужда.. кво ти пречи :oops:

psychopath
11-02-2009, 21:09
трябва практика, стига теории :D
и на мен ми е по-лесно да ми се покаже, отколкото да ми се изнесе лекцияЕла да гледаш някой мой мач, когато съм по-мързелив...
винаги съм в засада. 8-)

psychopath
11-02-2009, 21:13
обаче има и още нещо,което малко хора знаят - засада ИМА и при условие,че играча на отбор А не е останал сам,а има и още един футболист от отбор Б пред него,но само при условие,че вратаря е задминат от футболист А преди паса към него...



точно щях да пиша това...

Всъщност засада е когато в момента на паса към играч между него и гол линията има един или по-малко играчи от противниковия отбор.


А я да питам, ако паса е назад - пример:

1. Крилото е на корнера и центрира на дузпата, а нападателя е пред защитник, но този който подава е в предна позиция?

2. Играч "навързва" противникови играчи и "чуква" топката на нападател, който също е зад защитаващите футболисти?

И двете неща съм ги виждал в реални ситуации да се зачитат като голове...1. няма засада (ако крилото е минал линията на защитата, както примерно като останат 2ма срещу вратаря...)

2.не го разбрах...когато чуква топка, задминал ли е последния защитник?
ако да- няма засада
ако не- другия в засада ли е?

psychopath
11-02-2009, 21:19
Мерси мноого за изчерпателните отговори.. :-)
А иначе дузпа се дава, само когато има нарушение в наказателното, нали така :P ?Има екстремни случаи - "Велизарка", "Малката Баничка", "Антон Генов". :D

psychopath
11-02-2009, 21:24
http://i.telegraph.co.uk/telegraph/multimedia/archive/01124/offside_van_Persie_1124115c.jpg

http://www.talkfootball.co.uk/images/719b21/26_offside.png

Сега да видим дали сте схванали:

1
http://www.offside-ref.co.uk/laws/11-offside-rule/offside-rule-trap-fail.gif

Има ли засада?
Защо?


2
http://www.offside-ref.co.uk/laws/11-offside-rule/offside-rule-wrong.gif
А тук?

по-дългата линия, започваща от съдията е направена, за да покаже как НЕ трябва да стои асистент рефер при подобно развитие на атака.
Защото не е на линията на последния в отбраната и съответно не може да прецени адекватно дали има засада.
Вие обаче гледате отгоре, така че казвайте xD

И последно

3)
http://static.realbuzz.com/images/articles/main/offside_1.gif

Отговори за 1)2)3) + обосновка да видим дали сте си научили урокО 8-)

kir40
11-02-2009, 21:26
Не, не говоря за пасивна, а говоря за ситуацията, когато играча с топката подава, но назад, а реципиента е също в засада...
Тук няма засада,нещо сте се объркали.
Вече вратаря е единствения пред тях,така че няма засада.

psychopath
11-02-2009, 21:31
Не, не говоря за пасивна, а говоря за ситуацията, когато играча с топката подава, но назад, а реципиента е също в засада...
Тук няма засада,нещо сте се объркали.
Вече вратаря е единствения пред тях,така че няма засада.аз малко не мога да разбера.

но ако този, който подава топката е минал защитата може да прави с топката каквото си иска.
(ще потърся схемичка)

edit:

ето я

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e9/OffsideBallLine.svg/300px-OffsideBallLine.svg.png

edit2:

"The blue forward in the penalty box of the diagram is not in an offside position as he is behind the ball, despite the fact that he is in front of all but one of his opponents."

kir40
11-02-2009, 21:35
Не, не говоря за пасивна, а говоря за ситуацията, когато играча с топката подава, но назад, а реципиента е също в засада...
Тук няма засада,нещо сте се объркали.
Вече вратаря е единствения пред тях,така че няма засада.аз малко не мога да разбера.

но ако този, който подава топката е минал защитата може да прави с топката каквото си иска.
(ще потърся схемичка)
Точно за това говоря,засадата става бързо при атака(а и не само де).
Играчът към когото е подадена топката,ако е избегнал засадата като е надбягал защитата и да речем той има огромна преднина пред тях,може да подаде на когото и да било зад него,ако този на когото подава е зад защитата.
А и няма значение вече,ако се даде засада в тази ситуация,така се ощетява отбора,който напада.

psychopath
11-02-2009, 21:39
Пасивна засада.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/Passives-abseits.png

ето ви схемичка, обяснение дадох по-рано.


ПС- ето едно готино линкче
http://www.urban75.org/football/offside.html

Едит: аз отговорих на всички правилно. 8-)

kir40
11-02-2009, 21:41
Не разбирам какво толкова се чудите :-o

psychopath
11-03-2009, 20:56
Вито, евала...

точно това питах.. :)

SunSmile
11-03-2009, 21:05
пита ли са ме и друг път момичета кво е засада... са ше ви обясним възможно най-разбираемо (като за жени 8-))... засада е когато футболист от отбор А получи топката в момента,в който е зад последния от защитата на отбор Б,тоест при самия пас към него (играча на отбор А).

ако да речем е получил паса преди да остане сам срещу вратаря и задмине защитниците и пак остане в такова положение,засада НЯМА.

обаче има и още нещо,което малко хора знаят - засада ИМА и при условие,че играча на отбор А не е останал сам,а има и още един футболист от отбор Б пред него,но само при условие,че вратаря е задминат от футболист А преди паса към него...

всъщност без засади мачовете щяха да завършват с по 10-15,дори 20 гола всеки,което би обезличило драматичността на футбола. както е за мен баскета и волея,където при всяка атака г/д има попадение... и тръпката се губи.


:grin: :grin: :grin: Наистина беше доста разбираемо. И аз винаги съм се чудела и все като гледам и не разбирам кога е засада.