PDA

View Full Version : Неблагодарността



DevilWish
11-05-2009, 11:16
Здравейте, скъпи съфорумници.
Тъй като ежедневно се сблъсквам с една лоша черта от характера на хората - именно неблагодарността - реших да напиша една темичка.
Може би в мен самата е проблема, че винаги се опитвам да направя на всеки го нещо добро.Колко пъти гледам да помогна примерно на съученици, които ми се водят приятели, в замяна не получавам нищо - аз и не чакам дела, но поне 1 добра дума или като се наложи на мен да ми трябва помощ и подкрепа да я получа.Но уви не я получавам.
Други примери има много . .
Не знам точно с какво цел правя темата, то не може да се помогне, но просто исках да видя и при вас ли е така или аз съм единствената будала, която прави всичко за всекиго!?
И по темата една "приказка", която намерих в интернет:
Антилопата Тро и дървото Козо били по-рано неразделни приятели. А се сприятелили така.

Тро често трябвало да се спасява с бягство от своите преследвачи — ловците и хищните зверове. Тя се забелязвала лесно поради високия си ръст и дългите си рога.

Веднъж, изнемощяла от дълго тичане, антилопата спряла да си почине под дървото и взела да му разказва за нещастието си.

— Сестро — рекъл Козо, — най-лесно е да се спасиш от преследвачите си. Щом видиш, че те заплашва някаква опасност, тозчас се скрий под широките ми и големи клони — те се спущат почти до земята и са покрити с гъста шума. Аз ще ти дам закрила.

Тро поблагодарила горещо на дървото. И сега често се спасявала от враговете си под надеждната закрила на своя приятел. Тя се чувствувала в пълна безопасност под клоните му, тъй като нито човек, нито звяр можели да я видят.

Една заран антилопата почивала на своето обикновено място. Като огладняла и не й се щяло да отиде да си търси храна, антилопата почнала да яде листата на дървото.

— Какво правиш, нещастнице! — провикнал се Козо. — Аз ти дадох убежище, а ето ти как ми се отплащаш.

В отговор Тро не казала нищо и продължила да яде. И така било всеки ден. Много се харесали на антилопата листата на дървото и тя ошмулила всички клони, до които могла да достигне.

А след няколко дни минал покрай това място един ловец и веднага съгледал антилопата. Тя спяла дълбоко под дървото и листата не я закриляли. Ловецът се прицелил и убил антилопата.

Така Тро заплатила с живота си за своята черна неблагодарност.


Хайде, по живо по здраво, мерси за отделеното време :)

hahavteen
11-05-2009, 13:40
Или правиш нещо добро и не очакваш нищо в замяна или просто не правиш нищо. Няма смисъл да си мислиш че си добра след като държиш сметка на всекиго за всичко и очакваш да са ти благодарни.

DevilWish
11-05-2009, 15:06
Или правиш нещо добро и не очакваш нищо в замяна или просто не правиш нищо. Няма смисъл да си мислиш че си добра след като държиш сметка на всекиго за всичко и очакваш да са ти благодарни.
Погрешно ме разбра.Не държа сметка на никой, не очаквам нищо в замяна.
Ще дам възможно НАЙ-глупавият пример - едно момиче един път и то момиче ,което ми се пише най-добра приятелка един път не знаеше нещо в училище - казах й го, след дни се случи аз да не знам нищо видях, че има отговора попитах я, тя каза "не знам" и обърна контролното си с гърба на горе. И до ден днешен и помагам и тн.
Не чакам нищо от никой.
Просто ме е яд, че има неблагодарни хора.
:o
Просто Господ ще ме награди след това, аз от тях никаква награда не чакам нито нищо.Една благодарност поне, но и това няма.

DevilWish
11-05-2009, 15:07
Още нещо - определено не чакам в замяна, защото аз го правя с удоволствие.Няма нищо по-прекрасно за мен от това благодарение на мен някой човек да се усмихне ;)

hahavteen
11-05-2009, 15:55
Хммм тогава защо си разочарована? Ако наистина не очакваше нищо в замяна нямаше да се чувстваш зле от тяхната неблагодарност и нямаше да пускаш тямата или? И повярвай ми знам как се чувстваш. И аз винаги съм била добра с всички и все гледах на всички да помагам и да правя услуги и после бях нещастна че никой не ми отвръща със същото че даже и мръсно ми правят! После попрочетох някоя и друга книжка, осъзнах някои неща и реших че ще помагам само когато наистина го искам и на хора които заслужават или когато съм сигурна че ако не ми се отвърне със същото няма да съм разочарована. :)

marokaneca
11-05-2009, 17:10
Дяволско желание,това което правиш заслужава похвала!
Куп религии учат хората на добрина,но уви,днес е модерно да си прецаквач.Не само мода ами и начин на живот.Мога да напиша цяла курсова работа по темата...
Боли когато се окаже,че те използват близки,приятели,гаджета.
Ти им даваш всичко,но то пак не им е достатъчно,те искат още и още.
Интересното в твоята тема ми беше как съумяваш да продължиш да им помагаш,а да не им теглиш една?

Говорим за човешкия егоизъм,подлост и завист тука нали.
Ти помагаш,те мълчаливо те прецакват или лицемерничат или просто приемат услугата ти,а после ти правят гадно и се гордеят с това ;)

DevilWish
11-05-2009, 17:18
Слънчице -> Не очаквам наистина нищо.Ако очаквах нещо щях да направя както ти казваш ;) Щях да помагам само на подбрани хора, но аз помагам на всички.
Колко пъти дори давам пари на просяци, за които зная, че всъщност не са толкова зле колкото се изкарват (виждала съм с очите си в какви коли се возят), но все пак не мога.Като ги видя там и сърцето ми се къса.
Не чакам похвала, не чакам нищо.
Това, което аз ще получа не е от хората, а е само и единствено от Бога. ;)

Мароканеца -> Благодаря ти, радвам се, че мислиш така.Много си прав.Религията е на 1во място за мен в живота ми.Ако трябва да правя списък за хората, които най-много обичам : 1)Господ, 2) майка ми, 3)останалите от семейството и най-близките ми приятели по-нататък идва всичко. . :) Знаеш ли защо не им тегля по една? Вярвам в доброто и всеки път си викам, хайде, следващият път може пък и да постъпят по-благородно.Но уви. . за сега не съм сещала индивид, който да се промени.Но има кой да ги учи и тн, не е някой от нас хората, но Бог. :)

hahavteen
11-05-2009, 18:47
Здравейте, скъпи съфорумници.
Тъй като ежедневно се сблъсквам с една лоша черта от характера на хората - именно неблагодарността - реших да напиша една темичка.
Може би в мен самата е проблема, че винаги се опитвам да направя на всеки го нещо добро.Колко пъти гледам да помогна примерно на съученици, които ми се водят приятели, в замяна не получавам нищо - аз и не чакам дела, но поне 1 добра дума или като се наложи на мен да ми трябва помощ и подкрепа да я получа.Но уви не я получавам.
Други примери има много . .
Не знам точно с какво цел правя темата, то не може да се помогне, но просто исках да видя и при вас ли е така или аз съм единствената будала, която прави всичко за всекиго!?


Първо осъждаш другите, това не е добродетел.
Второ сама казваш че очакваш една добра дума или помощ когато имаш нужда. Значи все пак не правиш всичко просто от добро желание.
Трето определяш сама себе си като "будала" което ясно показва че изпитваш недоволство от това че правиш "добрини" а не ти се отвръща и че очакваш одобрение от нас (което мароканеца вече ти даде, така че дишай спокойно и продължавай да се мислиш за мъченица).

Пак казвам или правиш добро и после не се самоизтъкваш и не очакваш да ти се отвърне със същото и не изпитваш огорчение и разочарование когато не получиш нищо в замяна или просто не правиш услуги и си живееш спокойно.

Shia
11-05-2009, 19:11
Не очаквам винаги благодарност,понякога правя нещата,за да се оставят намира и да не ми надуват главата,а не заради добрата воля.Благодарността тогава не е чиста.

DevilWish
11-05-2009, 19:26
Първо осъждаш другите, това не е добродетел.
Второ сама казваш че очакваш една добра дума или помощ когато имаш нужда. Значи все пак не правиш всичко просто от добро желание.
Трето определяш сама себе си като "будала" което ясно показва че изпитваш недоволство от това че правиш "добрини" а не ти се отвръща и че очакваш одобрение от нас (което мароканеца вече ти даде, така че дишай спокойно и продължавай да се мислиш за мъченица).

Пак казвам или правиш добро и после не се самоизтъкваш и не очакваш да ти се отвърне със същото и не изпитваш огорчение и разочарование когато не получиш нищо в замяна или просто не правиш услуги и си живееш спокойно.
Личи си, че не ми разбираш мисълта.До сега във всеки един пост открих голямо неразбирание от теб.
Изпитвам ужасно удоволствие както казах вече, дори за усмивката на някой.Но не мисля, че е редно, когато ти имаш нужда от помощ същите тези хора да седят и да смеят с оголени зъбки, разбираш ли?
Не очаквам одобрение от вас.От теб.От когото й да е.Очаквам удобрение само от един единствен - ГОСПОД!!!

hahavteen
11-05-2009, 19:52
Личи си, че не ми разбираш мисълта.До сега във всеки един пост открих голямо неразбирание от теб.
Изпитвам ужасно удоволствие както казах вече, дори за усмивката на някой.Но не мисля, че е редно, когато ти имаш нужда от помощ същите тези хора да седят и да смеят с оголени зъбки, разбираш ли?
Не очаквам одобрение от вас.От теб.От когото й да е.Очаквам удобрение само от един единствен - ГОСПОД!!!

Напротив разбирам много добре какво казваш. Просто си противоречиш, а и се опитвам да ти помогна карайки те да се замислиш над някои неща но явно не искаш... :)
Нека ти го кажа по друг начин. Ти вярваш силно в Господ и вярваш че само той може да ни съди нали? Сега прочети това което е в червено както и първия си пост отново и ми кажи дали според теб ти не осъждаш хората за това че не ти отвръщат с добро и са неблагодарни. Освен това ако наистина не търсеше одобрение нямаше да пускаш темата както казах вече. Харесвам те и точно за това ти казвам тези неща. Просто се замисли над думите ми без да мислиш че искам да те обидя или нещо такова :)

DevilWish
11-06-2009, 09:16
Aми точно това е, че са използвачи.Проблема им е, че не са вярващи.Ако един поне бяха прочели свещенната книга (на религията им) тогава вече щяха да знаят как трябва да се държат :-o
И пак казвам не съм човека, който да ги съди.Те не ме интересуват.За мен е важно аз да си направя доброто, а те ако искат да ме гонят да ме убиват след това.Няма никакво значение.Просто е МЕГА жалко за тях.Темата я направх с една единствена цел - "използвачите" да вземат да разберат, че са наранили някой, който е бил така благосклонен към тях.И не един път съм казвала само Господ може да ме съди, за останалите важи същото. ;)

hahavteen
11-06-2009, 12:52
DevilWish много жалко че си станала такъв кон с капаци... Наистина жалко. Нямам нищо против религията ти макар че аз не съм религиозна. Въпросът е че сама не виждаш собствените си грешки и не виждаш че самата ти рабираш религията си погрешно. Не е ТВОЯ работа да отсъждаш кой се държи правилно или неправилно. Не е ТВОЯ работа да казваш за кой е жалко или не нито пък да караш другите да разбират каквото и да било. НЕ трябва да се самоизтъкваш и да КАЗВАШ колко си добра и какво правиш за другите. Или го правиш и си мълчиш или просто не го правиш! Всичко друго е просто чист егоисъм и е в разрез със законите на религията ти. И освен това най-добре е да правиш нещо за хората когато ти го поискат защото поне си сигурна че правиш наистина добро за тях. Ако не ти пукаше дали ще ти отвърнат нямаше да формулираш темата си по този начин и нямаше изобщо да я пуснеш. Както казваш самата ти само една по-висша сила може да ни съди така че не се натоварвай и не се изпълвай със злоба защото е абсолютно безмислено. Всеки е свободен да живее както си иска и ако ти си избрала да бъдеш добра с всички значи това е ТВОЯТ начин но другите не са длъжни да изберат ТВОЯТ път и да се държат като теб.
Спирам да коментирам темата но наистина се надявам че ще разбереш това което искам да ти кажа, защото не забравяй че от всекиго можем да научим нещо защото Господ е във всеки от нас :)

Jumbie483
11-06-2009, 14:31
DevilWish
Доколкото разбрах, ти правиш добро на хората, вярвайки, че Господ ще те възнагради, но в същото време не ти пука за тези хора. Това аз го тълкувам като чист егоизъм. Т.е. ти не правиш добро от добрина, а правиш добро с очакване на възнаграждение.
Аз преди много време спрях да помагам на познати и непознати. С прекалено много използвачи и неблагодарници се сблъсках, за това сега помагам и правя услуги само на хора, които знам, че заслужават и че наистина се нуждаят от мен.

DevilWish
11-07-2009, 08:13
Leleee най-добре да помоля да изтрият темата.
Не го правя, за да ме възнагради никой.
Правя го, защото е нормално, човешко и ме прави щастлива.
Просто казвам, че останалите, които са неблагодарни Господ ще им постави достатъчно изпитания, защото тук са получавали всичко на тепсия от някой човек.
И да добър човек съм - зная го.Ако ме познавахте и вие щяхте да го знаете ;) И да вярващ човек съм и това не ме прави 'кон с капаци' напротив.Просто Господ е на 1во място и това си е.

Jumbie483
11-07-2009, 08:17
Сама си противоречиш ;)

krem4et0
11-07-2009, 10:31
slun4ice, тъпо е просто да се раздаваш за хората, а те дори да не те поздравяват после. От първи клас, чак до завършването на магистратурата съм се опитвала да помагам на съученици, колеги...Дори и на колежките на работа, които не можеха 1 документ да си разпечатат. Обяснявала съм, подсказвала съм, давала съм да преписват. Колко дни и нощи съм била над учебниците и тетрадките, за да обяснявам нещо си. Предизвиквала съм скандали и истерии от страна на половинката си, защото мой колега идва у дома 2-3 пъти да му обяснявам задачите по счетоводство. Да не говорим що тетрадки съм давала с лекции и понякога не е имало аз самата от къде да уча. Никаква благодарност, никакво уважение. Искала съм да помогна не защото чакам нещо. Всъщност на абсолвентския си бал получих като подарък 2 питиета от колеги....и това е. Не ги и изпих даже (не съм по алкохола много-много). Не съм искала нещо, а просто уважение. Не благодарност, а уважение. По едно време 2-3 курс студентка ми писна. Давах само на 1 колежка, с която сядахме заедно и когато ми се налагаше само от нея търсех материали. Не мога да ти опиша какви истерии, цупения и заплахи съм получавала, защото не съм помогнала. 1 колежка се самонарани, за да се почувствам виновна. Няма благодарност на тоя свят и това е. Безусловно бих помогнала на шепа хора вече. Не искам благодарност, дори го правя без те да разберат. Хората са неблагодарни и имат много къса памет.

Не се намирам за добра, не съм добър човек изобщо, в характерът ми има доста трески за дялане. Но винаги съм била състрадателна и съм имала желание да помогна. Не знам плюс или минус е да се раздавам за хората, да се опитвам да им помогна. Просто като знам, че мога нещо да направя и не го направя, бори ме съвестта.

hahavteen
11-07-2009, 11:24
Кремче и аз бях така. Все помагам, все гледам да зарадвам другите и внимавам да не ги натоварвам а им позволявам те да ме използват надявайки се че поне ще ме уважават и ако се наложи ще кажат една добра дума (даже не да ми върнат услугата ама поне да не говорят лошо зад гърба ми егати!). Е да ама хората сме неблагодарни и не оценяваме какво ни се дава. За това аз за себе си реших че не искам да се натоварвам повече излишно. Помагам когато съм сигурна че искам и че наистина не очаквам от дадения човек да ми отвърне с каквото и да било и че няма да ми пука ако повече не го видя или ако разбера че ми е направил мръсно. По тази причина не казвам че съм добър човек и че не съм егоистка защото според мен човек не може да не е поне малко егоист. Смятам че само ако АЗ съм доволна и щастлива ще съм способна да направя хората около себе си щастливи. ДевилУиш обаче прави услуги и помага, те не й отвръщат със същото и тя се озлобява и си мисли ах колко е горкича защото другите са лоши с нея. Е да ама не! Не можеш да съдиш другите, да се мислиш за нещо повече от тях, да си озлобен и изпълнен с негативни емоции и да претендираш че си добър човек който ще бъде награден от Господ... :?

DevilWish
11-08-2009, 11:36
Не се озлобявам.Пуснах темата, в момент, в който някой човек ми беше отвърнал точно с наблагодарност.
Но ти наистина не ме разбираш.
Иначе Кремче напълно съм съгласна ;) ;) И аз съм на това дередже.

b0Nb0n
11-18-2009, 00:16
неглагодарен съм в червата които ми глагодари му казвам в мизерия умри хаххахаха яко яко а respect за теб дис за мен ко ти пък man важното е да ти е кеф а кой виновен за тва да яде лайна утре пак на теб разчитам брато изкараиме на финала йоооо хахахахахххахахаах
:-x 8) :lol:

Liar
11-29-2009, 20:25
Мислите ли изобщо...
Ще тръгне ли егоистичния(в определен смисъл) човек да се раздава,задари едната благодарност?Той го прави със съвсем други мотиви,но липсата и обижда.
DevilWish,съветвам те да насочиш усилията си там,където ще бъдеш оценена,защото го заслужаваш.

MakeMeLaugh
11-29-2009, 21:39
Младо момиче, което са я "открехнали" в религията (знам ги аз тия открехвания, правят се на определени места), обаче все още е заблудено и не знае как да се държи тепърва с новата си вяра..
пф

doomkillerr
11-29-2009, 23:14
Напълно се съгласявам с поста на "krem4et0". И по време на моето студенство съм помагал на много мой приятели и колеги, а дори и на такива с които сме на "здравей - здрасти". Който е потърсил помощ от мен винаги я е получил, стига да е в моите възможности все пак. Има различни хора - едните са неблагодарни и късопаметни, но от друга страна съществуват и такива, които помнят дадената услуга или помощ и след време дори могат да ти я върнат в троен "размер"! Никога не съм очаквал нещо в замяна за помоща ми! Понякога тези хора са ми благодарили за дадената услуга (помощ), дори се е случвало да ме почерпят след време и т.н., което ме е радвало изключително много, защото все пак някой е оценил това което съм направил. :oops: По-важното е да вършиш нещата както ги чувстваш! Щом имаш добрината да помагаш на останалите, не би трябвало да очакваш някаква награда за това, а по скоро вътрешно удоволетворение... Поне при мен е така! Вече им не помня бройката - колко курсови работи съм сътворил, колко задачи съм рещил и колко чужди 6-ци и 5-ци съм изкарал - даже на мойте курсови задачи съм имал по-ниски оценки от колкото приятелите и познатите ми са имали на техните, но това нито веднъж не ме е подразнило, а като се сетя и се заливам от смях! :D Разбира се, че ми се е случвало и то не веднъж и на мен да помагат, за което най-малко съм Благодарил и така. Лошите качества на човека не могат да се изкоренят и за това винаги ще има неблагодарин и такива, които биха ти забили нож в гърба когато най-малко очакваш. За мен мога да кажа, че от далече ги познавам такива личности и се пазя далеч от тях! 8)

П.С. - Надявам се само един ден, ако недай си Боже попадна в тежка ситуация или някаква беда, да се намери поне един от тези хора на които съм помогнал с каквото и да е, да ми подаде ръка, както и аз съм му подал на времето... 8)